BEG airport status
Direktorat Civilnog Vazduhoplovstva: Italijan tvrdi da nije video MiG-ove MiG-21 / Foto: Robert Jelen

Direktorat Civilnog Vazduhoplovstva: Italijan tvrdi da nije video MiG-ove

Jučerašnje presretanje italijanskog ultra-lakog aviona obavljeno je po svim pravilima i procedurama kažu u Direktoratu Civilnog Vazduhoplovstva. Kontrole leta Hrvatske i Srbije su sve vreme u međusobnoj koordinaciji pratile letelicu. Operativni centar ViPVO je veoma brzo reagovao, izvedeno je presretanje sporoletećeg cilja ali Italijan tvrdi da ni u jednom trenutku nije video MiG-ove. Po svedočenju koje je dao DCV-u, sleteo je na Velike Radince zbog nedostatka goriva i jednostavno nije bio upoznat sa pravilma letenja u hrvatskom i srpskom sloju slobodnog letenja.

Kako za Tango Six kaže portparol Direktorata Civilnog Vazduhoplovstva Srbije Katarina Andrić-Milosavljević, Italijan se nije temeljno pripremio za jučerašnju avanturu:

– Pilot ultra-lake letelice je, kako su naši inspektori utvrdili, iz Italije planirao da preleti do Smedereva. Prva usputna stanica bio mu je aerodrom Vrsar u Hrvatskoj. Transponder mu je sve vreme bio uključen tako da je bio vidljiv sekundarnim radarima Hrvatske i Srpske kontrole letenja, rekla je Andrićeva.

U DCV-u nisu mogli da potvrde šta se sa avionom dešavalo u Hrvatskoj.
Po informacijama do kojih je Tango Six došao, situacija u hrvatskom vazdušnom prostoru je sve vreme bila pod kontrolom. Naime, italijanski pilot je uredno popunio i poslao plan plan leta do Smedereva bez kojeg nije mogao ni da dobije odobrenje za poletanje od lokalne aerodromske kontrole. U jednom trenutku on jednostavno prestaje da komunicira sa hrvatskom kontrolom letenja misleći da, kao što je to praksa u Evropskoj Uniiji, nije obavezan da redovno javlja svoje pozicije u slobodnom sloju letenja. Hrvatska kontrola zna koji je avion u pitanju, sve vreme ga prati na sekundarnom radaru i odlučuje da ne uzbunjuje svoju lovačku paru na aerodromu Pleso.

Kako ističe portparol DCV-a, kontrole leta dve države bile su u konstatnoj komunikaciji i koordinaciji:

– Hrvatska je obavestila našu kontrolu i po svemu sudeći oni su takođe imali problem u radio-komunikaciji sa italijanskom letelicom.

Ulazak u Srbiju

Tango Six je juče dobio potvrdu od Vojske Srbije da su primarni radari našeg integrisanog protivvazduhoplovnog sistema letelicu imali na svojim ekranima još iznad Osijeka. Budući da se pilot nije javio prilikom prelaska granice Oprativni centar ViPVO, u koordinaciji sa našom kontrolom letenja, donosi odluku da se avion presretne i dežurna para sa Batajnice dobija naređenje za poletanje.

Priča u ovom trenutku ponovo postaje nejasna. Avion su po sletanju na aerodrom Veliki Radinci nedaleko od Sremske Mitrovice dočekali policija i inspektori Direktorata:

– Naši inspektori razgovarali su sa pilotom nakon sletanja. On je izjavio da nije bio svestan da se zbog njega podigla uzbuna, da nije video lovačke avione i da je na aerodrom sleteo jer je bio pred nestankom goriva. Sve to je po njegovoj priči bilo neplanirano, nije znao da se mora javljati oblasnim kontrolama letenja, nije znao da ne može iz druge države sleteti na bilo koji drugi aerodrom osim na Nikolu Teslu (koji je jedina međunarodna ulazna tačka u Srbiji na severu), priča Andrićeva i ističe da je sva prateća dokumentacija vezana za letelicu i dozvole pilota bila kompletna i važeća:

– Naši inspektori su zatim italijanskom državljaninu naložili da preleti za Surčin gde je nakon carinskog i policijskog pregleda utvrđeno da u avionu nije bilo oružja, droge i ostalog nedozvoljenog prtljaga.

Nakon pregleda Italijan je izabrao da se vrati kući, ponovo kroz Hrvatsku. DCV ni policija nisu podneli  prijave protiv njega.

U Direktoratu kažu da pilot nije bio upoznat sa propisima za letenje kroz slobodan „G“ sloj letenja Hrvatske i Srbije. On je uredno popunio plan leta ali nije znao ili je ignorisao činjenicu da je javljanje pozicije obavezno u Hrvatskoj i Srbiji za razliku od EU zemalja. Mada je do najvećeg problema došlo u trenutku kada je krenuo u prelet granice.

Zbog čega se dogodilo presretanje?

Deo priče oko dešavanja u Hrvatskom vazdušnom prostoru i dalje je nekompletan ali očigledno je da Hrvatska nije donela odluku da avion presretne jer je njenoj kontroli u svakom trenutku bilo jasno o kom se avionu radi i gde se uputio. On jeste ignorisao procedure javljanja ali Hrvatska zbog toga očigledno nije imala razloge da digne svoje lovce ili to nije bila u stanju. Svejedno, znali su da po planu letenja on ide u drugu državu.

Srpska kontrola letenja je, po tvrdnji DCV-a, bila obaveštena i imala je avion koji nikako nije smeo da ide direktno ka Smederevu i koji nije redovno javljao svoje pozicije.

Srpsko ViPVO nije htelo da situaciju prepusti slučaju, pilot se i dalje nije javljao i dežurna para je poletela. Ono što još nije poznato je da li su naši MiG-ovi imali vizuelni kontakt sa avionom i da li su uopšte bili u stanju da ga imaju uzimajući u obzir da se radi o letelici ovog tipa?

Postavlja se pitanje zbog čega je presretanje urađeno iako je po, kako DCV tvrdi, koordinaciji kontrola letenja dve zemlje bilo jasno da se radi o ultra-lakom avionu koji se uputio ka Smederevu? Ili naša kontrola ipak nije imala taj podatak pa je zbog toga došlo do presretanja ili je ViPVO, za razliku od Hrvata, rešilo da presretne ultra-laki avion uprkos saznanju da on ne predstavlja nikakvu realnu opasnost osim činjenice da je prekršio pravila letenja za koja ga DCV na kraju nije nije ni kaznio.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Pe

Lovacko presretanje ultra lake letelice?!

Odgovori
П

1. Од како је уведена класификација ваздушног простора, слој слободног летења не постоји. Постоји класа G ваздушног простора.
2. Ако ваздухоплов није полетао са контролисаног аеродрома, за полетање му такође није потребно одобрење.
3. Пилот није дужан да се јавља на граничној тачки, ако се та тачка налази у G класи ваздушног простора. Ваздухоплов је пресретнут јер није био у класи G а није се јавио.
4. Сурчин (односно аеродром Никола Тесла) није једини међународни аеродром. Колико ја знам, међународни аеродром је и онај у Нишу. Једино ако је Ниш "међународни" само повремено.
5. Пресретање је морало да се уради јер није било познато да ли је дошло до отказа радио везе или је у питању отмица ваздухоплова или терористичка намера. Можда се пилот изгубио па му је потребна помоћ. Пресретање је у сваком случају била исправна одлука.

Odgovori
mt

@Псеудоним

3. Ваздухоплов је пресретнут јер није био у класи G а није се јавио.

Ако није био у Г класи, у којој је био?

4. У тексту и не пише да је Сурчин једини медјународни аеродром, већ једина медјународна улазна тачка на СЕВЕРУ.

5. Из свега наведеног никако се не може закључити да је "Пресретање у сваком случају била исправна одлука."

Овде има заиста доста непознатих. Већина чињеница ће за ширу јавност вероватно остати прикривена/заташкана/обесмишљена. Дубоко сам уверен да је одлука о пресретању добрим делом (ако не и потпуно) била политичка.

Odgovori
П

3. Па или у C или у D. Koлико је мени познато, друге класе не постоје у Србији.
4. Ајде добро…
5. Који критеријуми по вама треба да постоје да се изврши пресретање? Ваздухоплов без радио везе је по мени сасвим довољан (и авиони који су се забили у куле близнакиње су имали план лета, било је познато ко су и где иду…)

Pe

Radim na sakupljanju dodadnih informacija. Ovo je samo jedan ugao price.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Vlada na: [EKSKLUZIVNO] Imenovan novi direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA)

Pravi covek za ovu poziciju,strucan,iskusan,odmeren i pre svega odlican profesionalac...

17. Jan 2025.Pogledaj

Marko na: [EKSKLUZIVNO] Imenovan novi direktor Kontrole letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA)

Svaka cast . Konacno ozbiljan i dokazan expert na celu ovako vazne ustanove . Moram da kazem da sam kao neko ko je 20 god proveo u avijaciji odusevljen.

17. Jan 2025.Pogledaj

Perko na: [ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

Srednje transportne helikoptere pravi svega par zemalja na svetu. Da je to tako lako pravile bi ga i mnogo jače i bogatije zemlje od nas. Prosto, inženjerski kadar je vrlo ograničen a razvoj nenormalno košta.

17. Jan 2025.Pogledaj