BEG airport status
Žirokopteri ponovo lete

Žirokopteri ponovo lete

ZEMUN POLJE – Tango Six je prošlog vikenda na Zemun Polju prisustvovao prvim letovima novog žirokoptera mađarske firme Apollo tipa AG-1. Upoznajte ovu veoma zanimljivu letelicu.

 
Apollo
 
Mart 2013. godine biće upamćen kao početak jedne nove letačke sezone koja u samom startu nagoveštava dosta novih dešavanja. U jednom od predhodnih postova bilo je reči o novoj vrsti letelice koja ponovo počinje svoju letačku karijeru u Srbiji.

U pitanju je žiroplan koji je zvanično „kršten“ od strane Direktorata Civilnog Vazduhoplovstva pod registarskom oznakom YU-G001. Uspešno je prošao sve provere ovlašćenih probnih pilota i kontrolu od strane DCV-a i od pre par dana se zvanično nalazi u našem vazduhoplovnom registru!

Što se dimenzija i letnih karakteristika tiče napomenućemo sledeće: Duzina letelice je 4,8m, visina 2,7m, prečnik rotora 8,4m, maksimlna masa pri poletanju iznosi 540kg, maksimalno dozvoljeno pozitivno opterećenje je 3,5g. Maximalna brzina koja se ne sme prelaziti „Vne“ iznosi 160 km/h, bezbedna brzina pri svim uslovima je 130 km/h, brzina manevra 105 km/h, minimalna bezbedna brzina leta 55 km/h. Broj obrtaja rotora u pred-rotaciji 200 do 220 o/min, opseg trajnih obrtaja rotora 220 do 540 o/min, maksimalan broj obrtaja rotora 600 o/min. Motor je tipa „Rotax 912 uls“ snage 100 ks.

Potrebno ja naglasiti da je potrošnja goriva dosta specifična i kreće se od 12 do 20 l/h. Po svojim karakteristikama ova vrsta letelice odlikuje se znatnom otpornošću na turbulentnu atmosferu i sposobnošću kratkog sletanja (što možete videti na kraju naše video-reportaže). Ne zahteva veliki prostor za skladištenje i lako se „pakuje“ pored drugih vazduhoplova.

Što se obuke tiče ona je specifična jer kod pilota koji već lete neku vrstu ultra-lakih vazduhoplova postoji mogućnost negativnog transfera znanja i konkretnih postupaka prilikom letenja pa se pojedinim delovima obuke mora posvetiti posebna pažnja. Za sada kod nas ne postoji ni jedan centar za obuku pilota ovog tipa vazduhoplova ali u narednim godinama kako se ova grana vazduhoplovstva bude razvijala sigurno možemo očekivati i prve školske centre kod nas. Jer ako postoji porast broja sati u vazduhu i broja letelica u Srbiji onda je to sigurno u ultra-lakoj grani vazduhoplovstva.

U saradnji sa ekipom pilota sa letelišta 13. Maj dobili smo ekskluzivno pravo da snimimo prve letove ove letelice.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    Nenad na: Hrvatskoj odobrena nabavka artiljerijskih raketnih sistema HIMARS: Kupovina kojom će doći do pomeranja odnosa snaga na Balkanu

    @MorskiMedo: Hrvatska ne treba 300km rakete. ATACMS je zastarjela raketa. Hrvatska treba rakete PrSM dometa 500km, ako ništa, da vrati za onaj Tu-141 dron.

    08. Sep 2024.Pogledaj

    radovanovic na: Popis svih vazduhoplovnih događaja u septembru: Otvoreni dan na Batajnici, veliki aero-miting u Vršcu, dva fly-ina, USAF ponovo iznad Pranjana, novi Embraer na „Tesli“

    Da taj manji događaj domaće privatne kompanije nije možda prvi let ultralakog aviona firme Sterna VLA koja razvija letelica još od 2014 godine a kojoj je bilo reči i na ovom portalu?

    08. Sep 2024.Pogledaj