Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024
Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske
Obuka pripadnika Četvrte brigade Kopnene vojske na sistemima PVO Mistral / Foto: Ministarstvo odbrane

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

Kako je prošle nedelje objavilo Ministarstvo odbrane, prilikom posete delu jedinica Četvrte brigade Kopnene vojske, zamenik načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Želimir Glišović imao je priliku da sagleda organizaciju života i rada, stanje, sposobnosti i stepen realizacije ključnih zadataka ovih jedinica Vojske Srbije.

Dalje se navodi da je general Glišović mogao da se uveri u „odličnu osposobljenost pripadnika Četvrte brigade za borbenu upotrebu modernizovanih samohodnih haubica i savremenih raketnih sistema za protivvazduhoplovna dejstva“.

Iznad rakete Mistrala može se uočiti antena ispitivača sistema za raspoznavanje “svoj-tuđ“ / Foto: Ministarstvo odbrane

Na objavljenim fotografijama koje prate ovu vest, vidi se da su pomenuti raketni sistemi za protivvazduhoplovna dejstva Mistrali 3+, francuskog proizvođača kompanije MBDA. To je prva javna potvrda da se sistemi sada već uveliko nalaze u jedinicama, i to u Kopnenoj vojsci (KoV).

Ovaj sistem je prvi put zvanično javno predstavljen na vojnom prikazu sposobnosti ‘‘Granit 2023‘‘ održanom aprila prošle godine. Prethodno su se elementi Mistrala mogli uočiti još juna 2021. na vojnoj vežbi ‘‘Munjeviti udar 2021‘‘, ali samo u obliku gabaritno-težinsklih modela raketa koje su bile montirane na domači artiljerijsko-raketni sistem PASARS.

Prvi nagoveštaj kupovine Mistrala imali smo još novembra 2018. godine. Potom je Tango Six na vazduhoplovnom sajmu Burže juna 2019. došao do saznanja da će ih Srbija nabaviti, da bi samo manje od mesec dana kasnije zvanično bilo objavljeno da je nabavljeno 18 sistema sa 50 raketa. Kako smo već naveli, modeli raketa jesu uočeni 2021. godine, ali smo potom početkom novembra 2022. saznali da proizvođač kasni sa isporukama sistema koji su već plaćeni.

Jedna od varijanti Mistrala montirana na domaće terensko vozilo Zastava NTV / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Mistralom u Vojsci Srbije mogu biti opremljeni artiljerijsko-raketni divizioni (ard) trupne PVO, odnosno brigada KoV-a, ali i ard RV i PVO čiji zadatak je odbrana vazduhoplovnih baza. Do sada su ovi sistemi na priredbama prikazivani u standarnoj varijanti sa postoljem, ali i u verziji kada su montirani na domaća terenska vozila Zastava NTV. Tu je takođe i varijanta za artiljerijsko-raketni sistem PASARS koji je već uveden u naoružanje, ali do sada nismo videli da je u pitanju sistem sa Mistralima.

Budući da je zvanično saopšteno da je nabavljeno relativno malo sistema i raketa, nije poznato kako će Mistrali biti raspodeljeni po jedinicama. Kopnena vojska u svoje 4 brigade ima po jedan artiljerijsko-raketni divizion za protivvazduhoplovna dejstva (PVD), dve vazduhoplovne brigade RV i PVO po jedan artiljerijsko-raketni divizion za PVD.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ne

6 godina prošlo dok si reko keks.

Odgovori
Sr

Koliko znam broj raketa tipa strela je bio u hiljadama

Odgovori
Zo

@Srdjan

Ovih 50 raketa dovoljno je za 8-10 odjeljenja ( po 3 čovjeka kao kod
strele 2m ). Ne vjerujem da SR neće nabaviti barem par stotina raketa

U JNA se samo u jednoj generaciji školovalo oko 400 strelaca protivavionaca. Kad se naučiš na streli 2m , sve ostalo – stinger , igla , mistral – manje više naučiš za 5 dana

St

Zato sto se Strela 2M, po licenci, proizvodila u SFRJ.

Sr

Mislim po meni je sustina da smo imali hiljade strela za to sto je to bio potreban broj za uspesnu odbranu . 50 raketa je malo

Ni

Imali nekad na hiljade raketa. Dosta raketa i lansera unisteno je onomad kada su nam Amerikanci „pomogli“ finansijski da se resimo raketa i lansera.

Pa

napraviše je sa novom optikom i blizinskim upaljačem, daće bog praviće se opet u tom broju

Da

Izuzetan i dokazan PVO sistem u svim borbenim uslovima i uslovima ometanja!U Ukrajini se posebno dokazao obaranjem ruskih helikoptera,aviona,krstarecih raketa,dronova osmatraca i uposte je sa“Stinger-om“prvi izbor za zastitu vojske,kako aerodroma,trupne PVO ili bilo kojeg operativnog dela vojske.Treba naruciti sto vise Mistral sistema sa sto vise raketa i raznih varijanti raketa i bukvalno svaka ceta KOV-a treba imati u naoruzanju ovaj izuzetan PVO sistem.Takodje,“Javelin“i „TOW“bi trebalo da budu prvi izbor u protiv oklopnim jedinicama VS.Izuzetan posao i treba nastaviti i jos vise produbiti vojnu saradnju sa Francuskim prijateljima…

Odgovori
Da

Samo korneti i verbe
dokazani sistemi

Mu

@ Darko
Mistral ima domet 16 kilometara po visini i 40 plus kilometara po daljini. Razmisli malo.

Da

multy boy,molim te pogledaj tt podatke ponovo za mistral

Mu

@ Darko
Ne gledam ja te podatke. Uzmi maksimalnu brzinu, period rada motora pa izračunaj. Dobar žalac zar ne. Znao sam jednog što je tražio od mene da mu ga posudim. A kad ga se stavi na avion, to je ola,la.

Pa

multivitamin
pa koliki bi bio domet da se ispuca sa tvog omiljenog orla, i još u propinjanju ? pa mogao bi i neki satelit da skine….papir trpi sve, a ovo svakoga….

te

@Multi Boy

Lele al si se izlupetao. Domet Mistrala je do 8km. Do visine 6km.

Ni

Kakav TOW. Bolje se pokazala ukrajinska Stugna-P od TOW-a u ratu u UKR. Ni Javelin se nije pokazao mnogo bolje.
Sto se Mistrala tice. Mozemo mi pisati da su poobarali sve zivo, da ruse satelite. Ali to ves spada u domen propagande.
I za kraj, sto se tice toga da treba da kupimo sto vise raketa i lansera. Tu ima jedan problem zvani proizvodnja. Vidim da mislite da Francuzi stancaju lansere i raket u 3 smene, ali ralnost je da ne proizvode bog zna koliko sistema i raketa godisnje.

Sl

Prosto ne razumem komentare tipa „treba nabaviti jos“, prosto mi je neverovatno da smo jedina drzava u Evropi prakticno koja se trudi da ne bude evropska drzava, sto me citanjem komentara na ovom i drugim portalima i ne demantuje. SFRJ je bila velika neutralna drzava, izmedju 2 bloka. Srbiju je smesno porediti sa SFRJ, a kamoli porediti vojsku JNA sa ovim lovackim drustvom od 20000 vojnika. Sto bi rekao hrvatski predsednik, mi imamo municije za 1 dan ratovanja, a Srbija za 2.

Mi smo davno trebali uci u EU i NATO savez, ali prosecno obrazovanje dobrog dela nase zemlje to nije dozvolilo, te smo izgubili premijera i dobili diktaturu.

Iako je ovo vazduhoplovni portal, koji rado procitam, ne mogu da se nacudim broju komentara koji pozivaju na neku militarizaciju zemlje (Srbije) koja cak nema ni izlaz na more, a prizeljkuje se saradnja sa Ruskom Federacijom sa kojom nemamo nista.

Primetio sam da dosta komentatora ne zna, namerno ili ne, da su Beograd oslobodili Partizani, uz pomoc 2. i 3. Ukrajinske armije biseg SSSR.

Ne vidim smisao kupovanja ovakvih i drugih sistema u zemlji gde u mirnim uslovima ginu ljudi po zeleznickim stanicama. Kada se vec govori o sistemima Strela 2M koje je Jugoslavija radila po licenci, dodje mi da se zapitam sta li Srbija radi po licenci ?

Pravi isto sto i pre 50 godina a to su Maljutke i sklapa bezbroj kvazi prototipova. Neko bi rekao da je 50 raketa malo, ali mi u stvari ni ne znamo koliko cega kupuju, jer u diktaturama sve je = drzavna tajna.

Lepo je imati lepu drzavu, bezbednu drzavu, ali u zemlji gde BIA hapsi gradjane, gde se silom uvodi kvazi sluzenje vojske od 75 dana, koju ce opet sluziti seljani, a gospoda nece, kao ni kad sam je ja sluzio, ne vidim smisao za nabavkom icega, jer smo mi u NATO kisobranu, koji je najjaci vojni savez u istoriji covecanstva.

Odgovori
DJ

>> jedina drzava u Evropi prakticno koja se trudi da ne bude evropska drzava

Kombinacija ruske 5. kolone u drustvu, crkve i jos nekih elementa. SFRJ je bila full zapadna drzava, i ako ideoloski na drugoj strani. Ovo danas je prosto diktatura nepismenih, agresivnih, primitivaca. Vidimo da nisu sposobni garantovati elementranu sigurnost u javnom prostoru, jer su oterali svakoga ko ima ikakvu strucnost. Ja ne poznajem nikog ko je obrazovan i inteligentan a podrzava taj rezim, to mi je dovoljno da ocenim o cemu se radi.

KK

@Sladjan

Svasta bi se dalo reci i debatirati, ali nakon sto sam pre par meseci procitao da su Rusi presli brojku od 9,000 izgubljenih tenkova, covek stane i promisli.

Tu se nesto nadmudrujemo oko 12 Rafala novo/polovno, Hrvati kupuiju 50 Leoparda 2, a Srbija ima oko 200 JNA tenkova, koliko, 40-50 godina starih na koje vari lonce, poklopce i tepsije da izgledaju opasnije. Pa se nesto rasporedjuje oko KiM s tih par Mistrala i 20 Milosa. Hrvati s 50 tenkova mogu na paradu po Zagrebu jednom godisnje, kao i s 8 Himarsa. Dobra usporedba s lovackim drustvom.

Ni

SFRJ bila nezavisna drzava?
Jesmo, kako nismo, isto kao sto su ove skandinavske zemlje (sto udjose u Nato nedavno) bile neutralne. Na papiru neutralne, ali u stvarnost daleko od toga.
Isto tako i SFRJ. Sedeli smo ne na dve, nego na dvadeset i dve stolice.
Tasadnje drazavno rukovostvi bilo je liberalnije nego danasnjin liberali, kapitalizam uvijen u crveni ukrasni papir.
Rat izmedju Irana i Iraka, proxy rat velikih, a nama u PRETIS Vogosca na jedna vrada ulaze i izlaze Iracani, a na drugi vrata Iranci.

A sto se JNA tice, mnogi na tu vojsku gledaju na osnovu onoga sto je ta vojska imala u inventaru. I imala je dosta toga, sto jeste jeste. Ali ta vojska se raspala takoreci preko noci. Vojska koja treba da suzbije naoruzane separatisticke formacije, a na najvaznijim mestima u toj Vojsci nalazili su se ljudi koji su radili na razijanju sopstvene drzaven i Vojske. Takva vojsku treba uvrstiti u istorijske udzbenike kao skolski primer nesposobnosti. To sto se kod nas desavalo tokom raspada bivse drzave, ja mislim da tako nesto nije zabelezeno u istoriji.
Dakle JNA ne da ne treba da nam bude uzor ni za ata, vec treba da dam bude primer nespsobnosti i opomena da nam se tako nesto nikada vise ne ponovi.
Cela ta JNA sa svom svojom tehnikom nije mogla da de poredi sa kasnijom Vojskom Jugoslavije, koja je uspela da izboksuje Kumanovski sporazum u takvom odnosu snaga, kada si i mnogo vece, bogatije i naoruzanije zemlje od SRJ uzmicale. A JNA se raspade cim je naletela na slovencka lovacka drustva i neke smesne paravojne formacije koje bi i samoorganizovani poljoprivrednici razbucacali.
Nazalost, i sam sam svedok i ucesnik tih desavanja. Mogu samo reci, bilo ne ponovilo!

Yr

Pa nema ništa „evropskije“ trenutno od militarizacije i naoružavanja. Eno trljaju ruke u vojno-industrijskom kompleksu preko bare koliko će džebane da se uvali EU partnerima. A i kontrola medija i protoka informacija su moderne evropske vrednosti, idi u EU i probajte da pristupite informacijama „druge strane“ u ukrajinskom sukobu, da vidiš slobodu informisanja na delu. Što se oslobođenja Beograda u DSR tiče, tačno je to što ste napisali, ali vidite, današnja Ukrajina više ne slavi 9. Maj, ruši spomenike Crvenoj armiji i SSSR-u a slavi i veliča naciste i kvislinge koje su 2. i 3. Ukrajinska armija tamanili, tako da je pitanje šta ste to čitali ako su vam takve „sitnice“ promakle.

Sa

hvala na podižem komentaru! 😀
uljepšao si mi dan
dobro je ponekad vidjeti da jos ima razumnih, trezvenih ljudi
pozz!!!

Da

@Sladjan
Bivši sam pripadnik Vojske Jugoslavije i rezervista sa ratnim iskustvom i potpuno se slažem da Srbija što pre treba da pristupi u NATO članstvo i EU!Posebno jer znam koliko je ta vojna organizacija jaka tj.najjača je na svetu i donosi ekonomske benefite za Srbiju a Srbija bi bila ojačana u smislu vojne moći i automatski bi igrala veliku ulogu u samom NATO-u kao odbrambenoj organizaciji jer je Vojska Srbije koliko toliko sačuvala iskustvo u bivšem kratkom konfliktu sa NATO…Prošlo je skoro tri decenije i treba razmišljati logično a ne „hazarderski“i plitkoumno te ne donositi odluke na osnovu emocija starih tri decenije već na osnovu logičkih zaključaka.Srbija je blizak saveznik NATO i samo korak Srbiju deli od članstva obzirom da svake godine izvodimo zajednički vojne vežbe a i Srbija je članica borbene grupe EU južnog krila.Jednostavno,Srbija kako geografski tako i geopolitički pripada Evropi i NATO a posebno posle potpisivanja istorijskog sporazuma sa EU u proizvodnji litijuma i pravljenju fabrika u Srbiji za proizvodnju derivata od litijuma.Dakle,Srbija se geopolitički izjasnila,još samo ostaje korak u NATO i EU…

Dj

>> Srbija kako geografski tako i geopolitički pripada Evropi i NATO

Naravno, Srbija ako zeli da na Kosovu ostane ista srpsko, ako zeli olaksati zivot milionskoj dijaspori i na kraju podrzati Srbe u BiH mora gledati da udje sto pre u NATO i EU. Samo tako je moguce relaksirati situaciju u regionu i izbiti iz ruku adute ekstremistima! Celi region treba primiti u EU da bi prestale sve tenzije! Sve alternative koje se serviraju prosto su ruska igra koju treba najodlucnije suzbiti, jer je protiv naseg interesa.

Pa

rafal
koje ratno iskustvo imate? jako zanimljiv stav, za postovanje

AL

Nikola,
apsplutno se slazem sa komentarom. Sluzio sam u JNA i znam da je to bila vojska koja je veci deo vremena cistila krug od lisca. Uvezbavanja, obuke samo prvih par meseci. Potom se sve svodilo na brojanje dana do kraja. Oficirski kadar poltronski (sem casnih izuzetaka), napredovanje po kljucu, a ne po sposobnosti. Lakse si mogao postati general kao Albanac nego kao srbin. To su sami oficiri pricali. Kakva je bila vojska, takva je bila i drzava.

Odgovori
Re

50 raketa je dovoljno za jednu klasu vojnika ili podoficira da na pasuljanskim livadama u završnoj vežbi pokaže šta zna! A za državu minimum 5000 komada, tjst svaki vod da ima po 1 posadu sa minimum 10 raketa ,svaki vod operatora izvidjackog drona, po 2 operatora napadačkih dronova … i na taj način da se izvode vežbe da nam se ne ponovi Banjska, da vodovi, diverzanti,izvidjaci specijalci napadaju komercijalnim dronovima pvo sisteme NEVA ,KUB,HQ17,PANCIR,FK,S400 DA SE OPERATERI NA RADARIMA NAUCE NA ODRAZE RAZNIH VRSTA DRONOVA I KAKO I NA KOJI NAČIN DA IH PREPOZNAJU JEDINO TAKO CEMO MOCI DA SE NOSIMO SA DANASNJIM BOJISTEM KOJE JE DALEKO NAPREDOVALO. ZATO SE NADAM DA CEMO PESADISKE OBUKE SA STRELCIMA U LINIJI I GLASNIM POVIKOM URAAA ZAMENITI MODERNOM OBUKOM JEL DOK NEKI VIČU URAA NEKI POMOCU PEJDJERA RESAVAJU NEPRIJATELJE.

Odgovori
Dj

>> DA SE OPERATERI NA RADARIMA NAUCE NA ODRAZE RAZNIH VRSTA DRONOVA

Da se nauce na odraze??? A da se ti malo apdejtujes, mislim ostao si negde u 80tim godinama, nema prijatelju vise analognih odraza na katodnim cevima, ako radar nesto uhvati imas neki simbol na monitoru i to je to…

Mi

^^ Ma da, i ispiše ti da li je prijateljski dron ili avion ili ne jer to sve softwer zna jer ima bazu podataka koja se apdejtuje svaki dan kao moj antivirus. Malo sjutra.
Istina je da je sofver preuzeo mnoge manuelne funcije i moze da obelezava kako sta hoce, ali u to moze i da bude veoma ogranicavajuce u danasnje vreme. Skoro svakog meseca se uvode u upotrebu drugacijj dronovi svih vrsta i velicina. Zbog toga se dobri i pametno dizajnirani softweri prave da imaju „raw data“ ili prikaz kao opcija gde oparater moze da gleda, poredi i sam uci prikaze signala koji vise lice na realnost i stare analogne radarske prikaze nego makarkakvi simboli. Itekako je ljudski faktor učenja i stalnog adaprtiranja i dalje prisutan na ratistu, sve dok ga AI ne zameni u tim stvarima.

Ni

@Djuka

I vi bi mogli da se podsetite kololiko je bilo obaranja aviona, helikoptera itd od 80-ih do danas.
Kao sto Milos napisa, jeste softver preuzeo mnoge funcije na sebe, ali i daleko je to jos od nepogrsivog jer u praksi vidimo da „svoj-tudji“ zna malo da zabaguje..
O malim dronovima, ili raketama, koji su sve prisutniji na bojnom polju, da i ne govorim…To raspoznavanje ce perfektno raditi mozda jedino u filmovima..

Ne

Uvek kada u poslednjih 15-16 godina pročitam neki tekst o modernizaciji Vojske Srbije uhvati me jeza. Evo jedne kratke analize problema „naših“ bivših armija u poređenju sa današnjom situacijom.
1) JNA je nastala na temeljima pokreta NOB-a, kao projekat bratstva i jedinstva u funkciji vezivnog tkiva „bivših“ zaraćenih naroda. Koncept JNA je bio utemljen na iskustvima i okolnostima ratovanja protiv nemačkih okupatora i ostalih kolaboracionista i kriminalaca, tj. ludaka tog vremena. To je bilo stanje dvostrukog ratovanja. Kao prvo gerilsko organizovanje i delovanje protiv daleko nadmoćnijeg neprijatelja, a kao druga nepovoljna prateća posledica jer je besneo višefrontofski građanski rat.
2) Oprema JNA je zavisila od političkih aspekata i poltronstva višedecenijske vladavine jedne grupe neobrazovanih i neupućenih političara i funkcionera. To stalno klackanje između Zapada i Istoka, nezameranje i izigravanje tampon zone za svetske ideološke pokrete je narode na ovim prostorima koštalo po debelo. Umesto da se od posleratne Nemačke debelo naplati ratna šteta i zemlja u roku od 20 godina podigne na solidne ekonomske noge bez ikakvih međunarodnih zajmova, naš tadašnji „sveznajući“ vođa je smatrao da je isplativije poslati naše radnike kao „Gastarbeiter-e“ u Austriju i Nemačku i tako dobijati devizni priliv. To je bilo po principu dok teče reka biće vode, samo niko nikada ne zna koliko tačno, a kada ista odjednom presuši onda vidi čuda.
3) U JNA je vladalo opšte šarenilo naoružanja (kao npr. neke današnje parade). Najmanje 6-7 različitih kalibara streljiva i artiljerijskih granata, američka, nemačka i ruska vozila. Uniforme i šlemovi delom iz nacističke Nemačke do kasnih 50-ih, tj. početkom 60-ih. Pa onda tek avijacija. Prvo se u Kraljevini Jugoslaviji najviše letelo na zapadnim, tj. nemačkim i ponekim francuskim avionim. Posle rata delimično i kratko se letelo na preostalim nemačkim, pomalo i ruskim avionima, pa onda na američkima usled vojne pomoći. E, kad je pukla tikva i kada su neki unutar regulisanog sistema shvatili šta zapravo uslovljava američku pomoć okrenulo se SSSR-u. Dok su druge zemlje ne Varšavskog Pakta (ugovora) sebe naoružavale sa migovim 23 i 25, naši pametnjakovići su izređali sve tri generacije miga 21. Glavni PVO sistem su do 1990 godine uglavnom bile rakete S-75 dvina/volhov i S-125 neva, kao i razni boforsi i prage. Pri tome je zanemarujući priliv i kupovina sistema KUB Sa-6, jer se na isti nikada nisu primarno oslanjali, zato što se polazilo od tačke da je to prateće i zaštitno oružje PVO za veće vojne formacije u pokretu. Znači tek od 1987 ulazi samo jedna eskadrila migova 29 u naoružanje, koji su po svojim karakteristikama naravno zaostajali za DDR-ovskom varijantom. To znači, da dok su druge zemlje ne Varšavskog Pakta (ugovora) imali umrežen sistem PVO sa sistemima
S-75, S-125, Sa-4 Krug, Sa-5, Sa-6, Sa-8, Sa-9 i Sa-10, kao i lovačku avijaciju sačinjenu od migova 21, 23/23BN/27, migova 25 i migova 29, suhoja 17/22 i su-24, kao i Su-25 + bombardera Tu-16 i Tu-22 … naši su imali šta?
Bezbroj migova 21, T-33, F-86, jednu eskadrilu migova 29, nekoliko eskadrila loših orlova, galebova G-2 i jastrebova, kao i dobrih G-4.
4) Raspadom Jugoslavije pokazala se potpuna inferiornost JNA, počev od sumnjivog kadra i nerazumevanja postavljenog zadatka, pa sve preko nagomilanog oružja za koje niko nije ni znao kako ga treba pravilno taktički upotrebiti. Gađati paravojne formacije i mostove nevođenim bombama i raketama je bio vrhunski idiotizam početkom 1990-ih, ako uzmemo u obzir da su navođene avio-bombe već bile u upotrebi od kasnih 1960-ih. Doživeo se totalni fijasko protiv bezbroj „vatrogasnih“ i „lovačkih“ društava. Džaba šarenilo i veliki izbor, kada tu nema strukture i ceo sistem samo koči umesto da ga podpomaže i unapređuje.
5) Stanje VJ posle 1992 nije vredno mnogo analizirati, jer je vojska dobila veći borbeni potencijal u odnosu na novu površinu koju treba da brani. Međutim ujedno je bio i smanjen operativni potencijal, tj. manevarski prostor avijacije i mornarice. Da avijacija usled gubitaka u građanskom ratu i nametnutih sankcija više nije služila ničem osim lepom paradiranju na aeromitinzima i emisiji „dozvolite“, valjda je svima jasno. Upoređivati razvijenu SFRJ i tadašnju veliku JNA, sa izolovanom SRJ i delimično osakaćenom vojskom je kao upoređivanje fiat pande i mercedesa.
6) Godine od 2001 do 2012 su period tame za našu vojsku po principu drži bure vodu dok majstori ne odu. Opet je poltronstvo zarad nekih stranih obećanja skoro uništilo bilo kakvu odbrambenu moć zemlje.
7) Od 2012 se pokušava reforma i modernizacija vojske, međutim to nikada neće uroditi plodom. Zašto ? Umesto kvalitetnog i politički neutralnog vojnog osoblja i dalje se postavljaju političari, keramičari itd. na mesto ministra odbrane i policije. To je super za poneki džep i dobijeni aplauz od strane EU. Opet se krenulo sa šarenilom u vojsci. Rakete kratkog dometa u smešnim količinama iz Francuske, deo remontovanih PVO sistema sovjetskog porekla, nekoliko novih ruskih Pancira, malo kineskog PVO-a, malo nemačkih helikoptera, malo ovih transportnih aviona, malo onih. Malo doniranih frankenštajn tenkova T-72, malo M-84. Malo remontovanih migova, malo doniranih migova, pa odmah malo sankcija donatorima migova. Malo orlova, još manje galebova. Možda i novih Rafala, ko zna? Itd. , itd. Još jedno ili dva jajeta u sav taj bućkuriš i eto vam pravi sataraš.
Sve u svemu, opšti bućkuriš koji ni ondašnja JNA sa preko 200.000 vojnika ne bi mogla valjano da opsluži, a kamo li naša današnja Vojska Srbije sa nekih 22.000 vojnika, gde je prosečna starost 39,6 godina. Sa 22.000 vojnika jedino možeš da braniš Beograd i tu nastaje fajront.
Dugo se spavalo i ništa nije radilo. Obavezni vojni rok se još uvek/opet ne uvodi, a sama ideja da traje nepuna 3 meseca neće doneti nikakve efekte. Služenje vojnog roka od 24 meseca za sve, znači muško ili žensko (izuzev one neopredeljene), sa obavezom rada na projektima od strateškog značaja kao što su recimo putevi i ostala infrastruktura. Prva 3-4 meseca regrutima psihički ubiješ svaki otpor i od njih stvoriš ljude pa tek se onda hvataš za oružje. Bez regularne vojske, ozbiljnog vojnog ministra, unitarnog naoružanja i organizacije ne pomažu nikakve Mistrale rakete, kineski PVO sistemi ili Rafale. Ali eto, za kraj, verovatno sam i ja glup, jer nisam završio pravni fakultet ili za „levog“ keramičara, pa da znam sve, počev od prava, preko ekonomije, medicine pa sve do odbrane.

Odgovori
Re

Svaka je ko Njegoševa samo jedna digresija vezano za odbranu Beograda,premalo je 22000 vojnika.Pitanje je da li je dovoljan i celokupan PVO VS samo za BG.

Sr

@Nenad Kole
Najvažniji izazovi za Srbiju su ogroman demografski problem, nedostatak radne snage, iseljavanje, raslojavanje i ekonomsko zaostajanje za širim regionom. Slanje cele generacije radno sposobnih mladih ljudi 2 godine u klasičnu vojnu službu može samo da pogorša te probleme. Srbiji je potreban balans između ekonomskih, demografskih, socijalnih i bezbednosnih potreba.

Shvatite da nije realno da sa ovim natalitetom i ekonomskim kapacitetom mi imamo neke stotine hiljada vojnika i neke hiljade tenkova, aviona itd. što naravno ne umanjuje realan problem da 20ak hiljada vojnika nije dovoljno zemlji ove veličine.

Mu

Ajde pomnoži 200 000 regruta × 24 x 365 x 3 topla obroka = 500 000 000 obroka.
500 000 000 x 5 Eura = Raspad države. Šverc kobasica, salama…Već viđeno. Vojska koja je teret državi i narodu iz kojeg je navodno proizašla.

Ni

@Multi Boy

Raspad drzave zbog hrane?
Ne da se drzava ne bi raspala, nego bi i zaradila. Plus poljoprivrednici, ne bi morali da prosipaju mleko po ulicama, ne bi morali da bacaju lukac itd koje uvozimo iz Grcke, Albanije pa cak i iz Kine. Ili meso iz Juzne Amerike.

Pa

@Aleksandar,
u JNA je sve „vrvilo“ od albanskih generala (ja nisam čuo ni za jednog).
Pa dajte ljudi ima nas još dosta koji se sjećamo svog služenja u JNA kao i iskustava sa tog služenja.

Odgovori
Ni

Nisi ga dobro razumeo. Napisao je da je lakse bilo postati general kao Albanac nego kao Srbin. Sto i jeste istina. Pogledajte ko se nalazio na nekim od najvaznijih mesta u JNA pred i tokom raspada SFRJ.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor