Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024
Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona
Rafali koje je nabavila Hrvatska najverovatnije trenutno od raketa vazduh-vazduh imaju samo Mike, što ne znači da će tako ostati i u budućnosti / Foto: Chris Lofting

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

Francuski nedeljnik „La Tribune“ jedan je od francuskih medija koji često detaljnije prati dešavanja vezana za prodaju višenamenskih borbenih aviona Rafal. Njihove članke često prenose zainteresovani svetski mediji, a među njima je, zbog nabavke Rafala za Srbiju, u više navrata to poslednjih godina bio i Tango Six portal.

Pored toga što je „La Tribune“ imao neke interesantne i tačne informacije, često njegove tvrdnje nisu odgovarale istini, a izvori za pojedine značajnije tvrdnje obično nisu imenovani. Tako je u vezi srpske kupovine Rafala pisano da će se nabavka dogoditi krajem 2022. godine, kao i da će Srbija kupiti varijantu F3.

Najnoviji „La Tribune“ tekst o ovoj temi, odnosi se na moguću prodaju Rafala Iraku, za tu zemlju se navodi da je i dalje zainteresovana za kupovinu. Podsetićemo da su prvi izveštaji o nameri Iraka da nabavi 14 aviona pojavili početkom 2022. godine. Francuski medij navodi da bi 12 primeraka njih moglo da košta oko tri milijarde evra (navodno, Irak bi platio izvozom nafte, ne novcem).

Među iznesenim tvrdnjama, najinteresantnija je da Irak uz Rafale neće moći da nabavi rakete vazduh-vazduh Meteor, uz tvrdnju francuskog medija da će to „značajno smanjiti izuzetne sposobnosti tog vrhunskog borbenog 4,5 generacije kao lovca za prevlast u vazduhu“. Irak navodno Rafale želi pre svega da koristi kao lovačke avione, ali će im, tvrdi „Le Tribune“, dostupne biti samo rakete vazduh-vazduh MICA. Navodi se da je za to zaslužan Izrael, koji je, prema ovom mediju, vršio pritisak na Francusku da Irak ne dobije takvo naoružanje.

Raketa Meteor za sada je primećena kod Indijaca i Grka, a objavljene su informacije da ih poseduje i Katar / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

U daljem tekstu se podseća da ovako nešto nije iznenađujuće ili bez presedana, jer Irak već poseduje zapadne borbene avione koji nemaju savremene rakete vazduh-vazduh srednjeg ili velikog dometa. Irak je 2011. i 2013. u dva paketa ukupne vrednosti od oko 4 milijardi dolara nabavio 36 F-16C i D Blok 52 (varijanta za Irak ima i oznaku F-16IQ), a 2016. i paket naoružanja za oko dve milijarde dolara. Međutim, iako su irački F-16 u savremenoj verziji, oni nisu naoružani raketama vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM već zastarelim raketama AIM-7 Sparrow.

Drugi navedeni sličan primer restrikcija (za koje je takođe najverovatnije zaslužan Izrael) kada je naoružanje u pitanju jeste prodaja borbenih aviona F-16 i Rafal Egiptu. Ova država je jedan od najvećih korisnika američkog F-16, nabavio ih je čak 240. Prvi F-16A i B Block 15 isporučeni su još 1982., poslednji F-16C i D Blok 52 2013. godine. Većinu flote čine avioni u verziji Blok 40, dok su na taj nivo dorađeni Blok 15 i 32. Kao i u slučaju Iraka, Egipat uz ove avione nikada nije dobio savremenu raketu vazduh-vazduh srednjeg dometa AIM-120, već takođe koristi AIM-7.

Egipat je i prvi strani korisnik francuskog Rafala. U prvoj tranši iz 2015. godine nabavio je paket sa 24 aviona za 4,2 milijarde evra, a još 31 avion je naručen 2021. u paketu vrednom 3,95 milijarde evra. Smatra se da Egipat nije mogao da kupi rakete vazduh-vazduh Meteor koje nikada i nisu primećene na njihovim Rafalima. Tu se ponovo spominje izraelski pritisak, ali i SAD koje učestvuju u proizvodnji ove rakete.

Još od kako je potpisan prvi ugovor, u medijima se može naći informacija da SAD ne dozvoljava ni izvoz krstarećih raketa SCALP EG jer se u njima nalazi američka tehnologija. Ipak, Egipat ih je na kraju dobio. Postoje informacije da je ili MBDA zamenio delove koje proizvodi SAD ili je ova zemlja ipak popustila i dozvolila prodaju.

Hrvatski Rafal EC sa vežbovnom raketom IRX MICA / Foto: Chris Lofting

Prilikom nabavke višenamenskih borbenih aviona (VnBA), svakako bi bilo poželjno i logično da se uz njih nabavi naoružanje koje će omogućiti da se u što većoj meri ili u potpunosti iskoristi borbeni potencijal koncepta VnBA. To međutim nije uvek moguće, jer je prodaja naoružanja podjednako i političko pitanje. Ne može svaka država kupiti ono što želi, već ono što može ili mora, a pojedina ograničenja mogu biti ukinuta ukoliko u međuvremenu ta zemlja postane politički podobna.

Možete imati letelicu koja je u svetskom vrhu po sposobnostima ali ako je slabo naoružana, njena upotrebna vrednost je degradirana. S druge strane, na primeru Ukrajine smo videli da stariji tipovi borbenih aviona mogu postati efikasni i opasni kada se na njih integrišu savremena vazduhoplovna ubojna sredstva, pa čak i uz određena ograničenja.

Jedna od takvih letelica je zastareli sovjetski taktički bombarder Su-24 koji je u ratnom vazduhoplovstvu Ukrajine naoružan krstarećim raketama SCALP EG/Storm Shadow koje su dobijene i od Francuza i Britanaca. U ovom slučaju je naravno prevagnula politika i nije bilo dvoumljenja da li Ukrajini isporučiti takve rakete, kao što nije dovođeno u pitanje da ukrajinski F-16 budu naoružani i raketama vazduh-vazduh AIM-120 AMRAAM.

O tome kako je opremljen i naoružan VnBA koji je neka država nabavila, može se saznati preko potpisanih ugovora, ali oni nisu uvek u potpunosti ili često uopšte nisu dostupni javnosti. Drugi način je uočavanje nekog sredstva prilikom isporuke ili operativne upotrebe vazduhoplova, ali se dosta toga što se nalazi u samoj letelici ipak ne može videti. Čak se može i pokazati da su neki sistemi ugrađeni, ali nije lako saznati i sa sigurnošću tvrditi da li su neke njihove osobine degradirane.

Trenutno se po internet forumima, blogovima, društvenim mrežama, pa i medijima i dalje spekuliše kako su ili kako će biti opremljeni i naoružani hrvatski i srpski Rafali. Na hrvatskim primercima koji su već isporučeni u ovom momentu se ne može videti da imaju infracrveni (IRST) i optoelektronski sistem OSF, kao ni infracrveni sistem DDM za upozorenje o raketi koja je lansirana na avion. To međutim ne znači da ih HRZ neće posedovati jer su ti sistemi modularni odnosno lako se mogu montirati.

Što se tiče naoružanja, hrvatski zvaničnici su navodili da su avioni u varijanti F3R i da mogu da nose sva vazduhoplovna ubojna sredstva (vUBS) koje poseduje i RV Francuske. Isto tako, hrvatski mediji su izveštavali da je nabavljen „osnovni paket naoružanja vazduh-vazduh“. Kako je taj sporazum potpisan sa proizvođačem „MBDA France“ lako se može zaključiti da se radi o raketama vazduh-vazduh MICA. Kao što je Tango Six već preneo, nedavno su objavljene fotografije hrvatskih Rafala sa podvešenim vežbovnim raketama IRX MICA.

Kada su u pitanju Rafali za Srbiju, državni zvaničnici su Tango Six portalu potvrdili da je u pitanju varijanta F4.1. Od pre par dana imamo dodatnu potvrdu da ugovor za vUBS nije potpisan, već da su pregovori o tom paketu još uvek u toku.

O tome kako će biti opremljeni i naoružani srpski Rafali saznaćemo narednih godina, a moguće i tek nakon što budu isporučeni. Do tada će se sasvim sigurno pojavljivati još spekulacija o ovoj temi, bilo realnih pretpostavki ili neutemeljenih koje smo već imali prilike da čitamo.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Iv

Umesto Bika prodali nam Vola. Na kraju ćemo kao volovi i da završimo.

Odgovori
Yr

Prevedeno na običan jezik, u svetu postoje samo tri nezavisna izvora NVO, SAD, Rusija i Kina, sve ostalo je buranija koja ima gazdu iznad sebe. Čak su Francuzi možda i najbliži nekakvoj „nezavisnosti“ ali nisu nezavisni svakako.

Odgovori
Mi

Realno jeste tako jer samo ove tri navedene države mogu samostalno napraviti sve komponente, sa tim što je za Rusiju to upitno kako smo videli iz rata u Ukrajini.

Le

Pa valjda i Francuska proizvodi svoje avione od „glave do pete“ i sve je njihova pamet. 100%. Kina, iako napreduje munjevito, tek odnedavno uspijeva proizvoditi i motore za svoje avione, donedavno su radili kopirane ruske i naravno kradu sve što stignu od cijelog svijeta, a najviše od SAD-a. Tako da, manje zaluđenosti, a više činjenica ne bi škodilo

Yr

Avione Francuska proizvodi nezavisno ali Scalp i Meteor ne i to je veliki hendikep kada nabavljaš od njih. A lepo napisah da su ubedljivo najbliži ovoj „velikoj trojci“ zato što imaju skoro pa sve svoje, od nuklearnih podmornica, nuklearnih balističkih raketa, preko višenamenskih aviona. Ako baš detaljišemo apsolutno se izdvajaju Rusi i Amerikanci jer imaju dovoljno brojne i nezavisno razvijene sisteme nuklearne trijade u pravom smislu, strateške PVO sisteme kao i sve konvencionalne sisteme zaokružene kod sebe. Kinezi kubure sa Strateškim bombarderima, mada i tu najavljuju proboj, u mornarici su prešišali Rusiju, osim nuklearnih podmornica, Francuzi su blizu rom krugu ali su pogrešno odigrali sa Meteorom i Scalpom, Britanci nemaju bombardere, koriste američki Trident na podmornicama i praktično im je nuklearni deterent pod US kontrolom, svi ostali su daleko ispod tog nivoa i mogu biti pouzdan partner za nabavku NVO samo i isključivo ako su spremni da budu u okviru američke sfere uticaja.

te

Ne bas tacna tvrdnja. Jedini razlog zbog kog SCALP i Meteor Francuzi ne prave sami je jer su u vreme kad se pricalo o dizajnu istog politicki spektar okretao u nekom drugom smeru. Jedina protivnik su bili teroristi. Sva proizvodnja unutar EU/Zapada generalno je gledala nacine kako da smanji troskove istrazivanja i dizajna.

Unutar EU doslo se do toga da ce skoro svaka drzava praviti nesto. Onda je doslo do izdvajanja odredjenih nacija iz raznih politickih razloga i promene politike u svetu.

Francuska trenutno pravi MICA NG koji ce imati iste ili bolje sposobnosti od Meteora. Bila je prica u jednom trenutku da ce se MICA kao program ugasiti i da ce se preci skroz na projektile iz UK/USA jer je jefitine. Onda su se neke stvari promenile. Francuska je odlucila da ce biti nezavisna po pitanju naoruzanja i ponovo se krenulo u odvajanje od svih „saveznika“ i „partnera“ ciji delovi ogranicavaju prodaju/politiku. SAD su tako osakatile i Gripen i mnogo drugih projekata tom pricom o zajednickom razvoju.

Ne postoji velika trojka. Thales/Safir itd su odradili osnove za komunikaciju i enkripciju za manje vise sve sto je na F22 a posle se od toga radilo na F35. Navodno je i dobar deo optike za AIM Francuska osnova. Nemacki top je osnova onoga sto je na Abramsu. Oklop je Britanski. Rusija nema proizvonju modernih cipova i trenutno je zaglavljena na 28nm dok zapadni svet ide ka 2nm. Kina kopira od svih sve sto uspe da ukrade.

SAD tu imaju najveci proizvodni kapacitet ali za sad Francuska je jedina drzava koja ima apsolutnu nezavisnost u dizajnu/konstrukciji i proizvodnji svih modernih sistema koje koristi. To cak ni SAD iz ovih ili onih razloga nisu uspele da okupe na jednom mestu.

St

Znaci jos milijardu dve za naoruzanje.

Odgovori
Sr

Ne vidim zašto bi Hrvatskoj kao veoma vernoj članici NATO i državi potpuno integrisanoj u EU, bilo koji proizvođač naoružanja u EU uskratio pristup bilo kom sistemu. Ako plate Meteor, dobiće Meteor.

Odgovori
Bo

Istog sam misljenja, ne vidim ni jedan razlog zasto bi Hrvatska bila odbijena za meteor ukoliko ga zatrazi. Kupice ga sigurno kad stignu svi avioni i obuka se zavrsi.

Dj

Ne razumem ni ja, mislim da se kod dela komentatora i autora insistira na tezi da su HR i RS u istoj geopolitickoj situaciji. „Zli zapad“ ih oboje tretira kao pastorcad itd. Iz cije kuhinje to dolazi ne treba biti ekspert pa zakljuciti.

Ro

Dobro zboriš.Kaj je kupljeno u osnovnom paketu nezna se.Koju opremu avion ima,nezna se.Naoružanje koje je kupljeno a nekakvo je nezna se.Vojna tajna?!Vi ste uplatili F4.S kojom opremom,nezna se.Naotužanje tek treba definirati i kupiti.Koje,nezna se.Jedina razlika je kaj smo mi 6 kom. dopelali doma.

KK

Vidis, toga sam i ja misljenja. Mislim da ce to biti ovako izvedeno. Prvo su nas izmuzli za 3 milijarde za verziju 4 s nedefinisanom funkcionalnoscu onda smo saznali da paket ne ukljucuje oruzje, a sada krece nova igra s oruzjem po novim cenama. A nakon sto nas posteno odrade i izvuku pare za neko oruzje, onda ce jednostavno Hrvatima odobriti Meteor i SCALP. Sah/mat.

Dj

>> Hrvatima odobriti Meteor i SCALP. Sah/mat.

Ne odobrava se tu nista nekakvim Hrvatima, nego NATO clanici, savezniku RH.

Vazduhoplovi jos nisu ni isporuceni Srbiji, koristice se ko zna koliko, mozda 50 godina. Bice vremena za nabavku razlicitih UBS…

te

@Srbofil

Pa nece im se odobriti da se ne bi poremetio bitno odnos snaga na balkanu. Oni su kolonija kao i mi i vlasnicima ne treba da se budale kolju ako im to nije u interesu.

Svakom normalnom je jasno da male drave nisu saveznici nego kolonije kojima se kaze sta da rade.

Srbija je trenutno vaznije od HR jer postoji mala mogucnost da se pretvori u Kinesko/Rusku bazu u sred EU. Uz to smo vece i imamo vecu vojsku i industriju oruzja koja je potrebna EU/USA. HR je nebitna i nema potrebe da podrskom naoruzavanja HR nekim ozbiljnim sistemima ovde u Srbiji sebi SAD/EU prave problem. HR ce raditi sta im se kaze i kraj price.

Ako Rusi izbiju na Dunav, HR ce dobiti dovoljno oruzja i aviona da svaki Hrvat mora da leti u dva. Ne zato sto nekog briga sta neko misli u HR ili Srbiji vec zato sto je to u interesu vlasnika ovih nasih kolonija.

Me

@Srbofil Sigurno ne prije 2026 kada će biti završena potpuna obuka pilota. Prvo treba dočekati sredinu 2025 za ostalih šest Rafala. A tada, Hrvatska kao EU / NATO država, ako želi, kupiti će Metoer, SCALP, itd. Sve ovisi o političkoj volji i odluci. NATO ne brine odnos snaga na Balkanu i tu Hrvatska stvarno ima podršku Saveznika u Europi, gdje i sami vidimo da će Hrvatska uskoro imati Leopards 2A8, Himars, nove artiljerilje, dronove, korvete, itd, itd, te će doslovno postati „najjača“ vojna snaga od Njemačke do Grčke.

Bo

@tegljac

Ma kakav odnos snaga na Balkanu, jednostavno imaju pristup tom oruzju a mi ne. Doci ce trenutak kad cemo videti hrvatske rafale sa scalp i meteor naoruzanjem i onda zakljuci dal smo im mi bitni ili Hrvati. Dokle god vodimo ovakvu politiku bicemo izolovani i necemo imati pristup naoruzanju koje hocemo da kupimo.

Sr

@tegljacmeta
Balans snaga? Pre dubokih strategijskih filozofiranja samo prebrojte koliko puta više Srbija ima tenkova, aviona i ofanzivnog naoružanja generalno u odnosu na HR i kom to „balansu“ govorimo? Ako uzmemo u obzir da je HR NATO, onda nikakav balans ne postoji sve da i Srbija pretvori ceo budžet, u vojni budžet.

Bo

@Medo
Ne preteruj sa tim najjaca sila. Na tom putu je Austrija,Italija,Srbija,Madjarska i Rumunija, od koga ste jaci? Sve zemle se trenutno ubrzano naoruzavaju a ne samo Hrvatska. Odjednom sa 50 Leoparda i 3 TB2 odma vele sila,sunce ti.

Ma

Ne samo to. Nije Hrvatska glupa da nabavlja još oružja od Francuske ako Meteor ne može dobiti zbog Srbije. Siguran sam da će odobrenje Meteora ili bilo čega sličnog što slične članice NATO-a već imaju biti uvjet za zaključenje sporazuma s Francuzima za kupovinu SAMP/T, Thales radara, Ceasar haubice itd… Neće Francuzi propustiti priliku za biznis.

Ga

Ne treba zaboraviti ni primer Argentine, koja decenijama posle rata za Malvine nemoze da opremi svoje RV, usled restrikcija koje su izdejstvovali Britanci.

Odgovori
Ne

Vaistinu, tek nedavno nabaviše korišćeni F-16 MLU s AMRAAM-om.

Dj

Logicno, kad napravis sranje tog tipa kao njihova vojna hunta 80tih onda moras jedno 40 godina u karantin pa kad se upristojis onda dobijes avion i raketu.

Dj

>> navodno, Irak bi platio izvozom nafte, ne novcem

Naturalna razmena takoreci :-))))

Odgovori
Ro

Nešto se nebi kladio da se ameri za sve pitaju.Kupili smo Patriu nije američka,kupljeni Rafali a ne F 16,kupljen Mistral,naručeni Leopardi,korveta isto bude evropska.Od amera jedino UH 60

NA

rocky
bradley, himars?

Ne

Spekulisalo se:

https://tangosix.rs/2024/09/01/komandant-hrz-i-pzo-za-vecernji-list-hrvatski-rafali-identicni-francuskim-paket-naoruzanja-i-dalje-tajna-nece-leteti-samo-iznad-hrvatske/

Michael Križanec naveo je da uz Rafale stiže ‘‘potpuni komplet naoružanja za sve vrste defanzivnih i ofanzivnih zadataka‘‘, a na pitanje novinara da li se nabavlja naoružanje za ‘‘sve vrste daljina‘‘, kao i da li se nabavljaju krstareći projektili, odgovorio je potvrdno.

Odgovori
Si

Znamo da zasad nece doci Exocet jer je Milanovic javno kukao zasto se nije nabavila ta raketa. Nisam nimalo njegov fan ali tu je u pravu, obala visi na RBS-15 a svedi su vrlo nepouzdan partner, sami smo to osjetili kad su odbili servisirati RBS. Exocet bi nam elegantno rijesio problem obrane 1 000 km obale. Meteor nije problem jer sad nema potrebe za takvim overkillom. Scalp je izgleda dogovoren. Mada sa Himarsom dometa 300km Scalp nije ni potreban.

Sr

@Sivi
Do skoro se HRZ oslanjalo na nemodernizovane Migove 21 Bis koji ni pre 40 godina nisu bili konkurentni, odjednom „obala visi“ jer je Rafal bez Exoset? Relax malo. Bolje bi bilo da rešite elektrodistribuciju na obali, bio sam 15 dana, nestajalo je struje uvece nedelju dana za redom.

Ne

To ti je tako kad se u termoelektrani loži blatom…

Si

@Srbofil

@ Srbofil Majstore kad je nestajala struja na obali, nestalo je i u citavoj CG, vecini BiH i polovici Srbije. Nikakve veze za Hrvatskom nema. Kaskada je krenula iz Albanije i ugasila citav ovaj dio Evrope koji je vezan s Albanijom. Toliko o tome.
Ne visi obrana obale od jucer, oslanjati se na raketu dometa 50km koju proizvodjac ne zeli servisirati je konstantan problem jos od 90tih. JRM je u ratu odbijena od obalnih gradova staromodno, topovima iz obalnih baterija. U stilu WW2. Falklandi su bili 10 godina ranije i vidjelo se sto Exocet radi britanskoj mornarici. Korvete ce pokriti dio problema sigurno ali vec kad si uzeo platformu koja moze prakticki svaki zadatak odraditi, zasto ne iskoristiti opciju protubrodske borbe koju nemamo kvalitetno pokrivenu? A imamo 1 000 km obale za braniti… Jedino sto logicki mogu zakljuciti je da u trenutku sklapanja ugovora je bila mala sansa pomorskog ratovanja a Striz na Jarunu je bio okidac nove nabavke. PVO, moderni lovci/presretaci za osigurati nebo, more je sekundarno. Doduse opcija je otvorena za buducu nadogradnju. Nadam se sto prije.

KK

Znaci para ne radi ako si na putu veceg plana.

Isto tako toliko o tome da SAD nemaju ili zadnju ili medju zadnjim recima o tome sta se kome prodaje i koja funkcionalnost je dostupna. Kroz to treba promatrati i prodaju oruzja Balkanskim zemljama. Jer ocito je da se Washington pitao za Rafale 4 i Rafale 3 i Himarse i Mistrale.

Nazalost tehnologija je otisla toliko napred da vise nema izbora. Ili imas tehnologiju i biras kome ces je prodati i za koliko para, ili je nemas, i onda si izlozen. A mi na Balkanu, pored sveg duvanja, zapeli smo tehnoloski u sredini 20-og veka.

Odgovori
Yr

Naravno da se SAD pitaju za sve što je bitno. Meni deluje da je Čaušesku mogao više da talasa Sovjetima nego bilo ko iz NATO Amerikancima. Ovo sa naoružanjem je još i razumljivo, ali kakvu su šamarčinu lupili Holandiji za izvoz litografskih mašina, Nemcima sa miniranjem Severnog Toka 2 i to im ne dozvoljavaju ni da istražuju, pisaće se anali jednog dana, koji nivo kontrole vlada ovih država SAD imaju. Brežnjev bi se naklonio i divio.

Le

Washington se sigurno pita za Himars, jer ga oni i proizvode i prodaju, to je apsolutno njihov proizvod! Što se tiče Rafalea i Mistrala, to su potpuno francuski proizvodi sa kojima vojna industrija SAD-a nema apsolutno ništa i Francuska može da prodaje kome god želi i hoće. Druga je stvar ako im se interesi podudaraju pa neće da prodaju nekoj trećoj zemlji, onda može da se čini da je SAD napravio pritisak na Francuze. A što se tiče Hrvatske, nema nikakvih zapreka da dobije sve što joj treba i želi, ako je voljna da plati,naravno. I još jedna stvar – proanalizirajte koliko je Hrvatska platila PDV-a na sveukupni ugovor oko Rafalea. S time da se PDV plaća samo na novu robu( čitaj naoružanje i simulator, a na Rafale se ne plaća jer su avioni korišteni… Pa slobodno razmislite koliko se raketa i bombi kupilo i kojih vrsta

Mi

Leone

Rafale ima u sebi dosta americkih dijelova.

Va

Još jedan dokaz da trebalo uzeti neke Kineze za avione !

Odgovori
Mi

Politika diktira i blokira isporuke naoruzanja? Ma to su samo mitovi..

Odgovori
om

Ne promišljam da će Srbi i Hrvati ikad više međusobno ratovati. Kad bi i htjeli ne bi imalo smisla, jer bi sukob poprimio šire razmjere. Mi smo dio strateške slagalice, u kojem bi baš naši narodi platili najveću cijenu. Zato Rafali nek nam služe u miru za održavanje ratnih zrakoplovstava kad smo ih već nabavili. Lijepo je imati zrakoplovstvo koje popravlja tehnološki krvnu sliku jednog naroda. Možda smo sve mogli i sa FA 50, ali to je previše ženstveno, nama treba muška avijacija.

Odgovori
Yr

Istina. Nadam se da smo dovoljno pametni da ne ginemo za tuđe interese, mada ako veliki odluče neće nas ni pitati ko što nikad i nisu. Meni više nadu daje činjenica da im je fokus daleko od ove regije, mnogo je vrelije na istoku Evrope i istoku Azije. Da da bog da ovi avioni provedu životni vek u miru i da služe samo za obuku.

Nj

Iščitavanjem svih ovih članaka osjećam veliko olakšanje. Hrvatska je je za 1,1 milijardu eura dobila Rafale s osnovnim paketom naoružanja. Srbiju ispod 3,2 milijardi eura neće ispasti isti broj aviona i isto naoružanje.
Hrvatska je za 3,2 milijarde uzela Rafale (1,1 mlrd.), narucila 50 novih tenkova Leopard 2A8 (cca. 1 mlrd. eura), HIMARS sustave (cca. 250 milijuna eura), 8 novih Blackhawka (cca. 250 milijuna eura), 89 Bradleya (cca. 200 milijuna eura)… i još nismo došli do 3,2 milijarde eura koje Srbija daje samo za Rafale…

Odgovori
om

Dakle tri puta skuplje …pa nek su i novi, ali ipak…stoga postavljam pitanje bi li
Srbija prihvatila hrvatski dil iako mnogi u Srbiji tu kupovinu smatraju lošom bez obzira što mi mislimo letjeti 30 godina i nadograđivati platformu po potrebi.

K

Cisto kao dodatak, Hrvatska je 8 Black Hawkova platila samo 124 milijuna dolara, jer je pola vrijednosti posla (250 milijuna) platio SAD, u zamjenu za nase donirane mi-8ice Ukrajini.

Ma

Ah, Hrvatska je očito otkrila tajnu formulu za modernizaciju vojske po „Vasalskom modelu“. Kupiti Rafale za 1,1 milijardu s osnovnim naoružanjem – sjajno… Jer znamo kako to ide s ovakvim „savezničkim“ ponudama: dobit ćeš avione, ali ćeš za svaki ozbiljniji potez trebati tražiti dozvolu od onih koji su ti ih prodali.

I naravno, tu su svi ti dodatni sustavi – Leopardi, HIMARS-i, Blackhawksi – sve na papiru zvuči sjajno, ali što je stvarna cijena? Osim tih milijardi eura, tu je i mali „dodatak“ u obliku potpunog strateškog oslanjanja na tuđe interese. Jer nije bitno koliko imaš oružja, ako netko drugi drži ključeve i odlučuje kada i kako ga možeš koristiti.

Dakle, dok se na papiru sve čini kao nevjerojatna ponuda, stvarnost je da se radi o paketu koji dolazi s ugrađenim ograničenjima i obvezama. No, tko zna, možda je to cijena za privilegiju biti „važan saveznik“ u tuđim igrama moći.

XY

Upravo to. Jednostavno previše novaca. Za te novce se već gleda avion 5. generacije pa da si stvarno miran 50 godina jer sa ovim nisi. Ja ne sumnjam da je kojim slučajem RH imala ne samo budžet već i volje i želje, da bi za te novce (koje je Srbija dala za Rafale F4), kupila eskadrilu F-35. Ovo je baš puno novaca za avion istih borbenih sposobnosti. U svakom slučaju, dabogda ih niti mi niti vi ikada trebali ozbiljnije koristiti. Svako dobro.

KK

@Ma nemoj

„Jer znamo kako to ide s ovakvim „savezničkim“ ponudama: dobit ćeš avione, ali ćeš za svaki ozbiljniji potez trebati tražiti dozvolu od onih koji su ti ih prodali.“

Mislis da ce SRB Rafali cim slete poleteti u neku „samostalnu misiju“? Zato sto nisu saveznici?

Me

@Njofra Sa time da računaš da su Bradley vozila, UH60 helikoptere kao i Kiowe helikoptere dio plaćeni od strane Amerike. Dobro je imati Saveznike. :)

Dj

>> Mislis da ce SRB Rafali cim slete poleteti u neku „samostalnu misiju“?

Ovde mnogi potajno sanjaju revans NATO paktu za 1999. itd.

Th

@XYZ
F-35 nema dvosjeda za obuku. To je izgleda Hrvatiman bio glavni razlog
da nije izabran. Rafal je izabran zbog politike. U to vrijeme niko ga nije
zeleo kupiti.

Bo

Mozda bi kupovina kineskih vazduhoplova bila moguca ali glavni problem je logistika i izvozna verzija tog proizvoda koja je po automatizmu minimum 20% slabija od originala (ruska skola). Egipat i Pakistan su zainteresovani za J-35 ali Kinezi koriste priliku da pre prodaje tih aviona ,prodaju odredjeni broj J10. Tako da bi kupovina samo J-35 za Srbiju bila nemoguca.

Al

Srbija je pogrešila sa nabavkom rafala. Pa mi ne možemo da dobijemo naoružanje za naše potrebe. Bolje da smo radili sa Kinezima, dobili bi tri puta više aviona sa naj moćnijim paketom naoružanja koje može vešto da parira zapadnom. Pogrešili smo.

Odgovori
Mi

Tako iz tog ugla i sto se cena i naoruzanja tiče. Ja često pišem ovde da kinesko oruzije u evropskoj zemlji (Srbiji) ne predstavlja nista od drame kako se često nameće. Medjutim, 3 milijarde Evra kineskih borbenih aviona i raketa bi uveliko prekoračilo meru. Mislim da bi to već bilo na CNN i BBC glavnim vestima nekolikondana drame kako Kina počinje d pravi vojnu bazu u Srbiji i slična preuveličavanja.
Samo zamslite šta sve može da se kupi danas iz Kineskog arsenala naoružanja za 3 milijarde evrića.
Ovako dobijamo 1w golih novih Rafala F4.1 i z te pare svi srećni osim nas ovde :-)

Pe

@Aleksandar Za sad u istoriji Kine jos nikad nije proizveden nijedan vid tehnike koji je „uspesno parirao zapadnim“, cak su slabiji od ruskih, a rusko nisu nikad mogli da pariraju zapadu 1:1.
Danas Kina ima sjajne projekte na papiru i avio mitinzima, pre svega navodno lovce 5 generacije koji su kopija sovjetskog projekta MiG 1.42 i medjunarodnog F-35, to je J-10.
Nema govora da bi Kina ikome prodala ovaj avion.A i ne zna se koliko je dobar/los.
Ostalo je sve kopija aviona porodice Su-27,slabije od Raffale.
Izuzev Su-35, koji moze parirati Raffale, Kina ima losije avione nego sto ce imati Srbija

Pe

Kina ima dobre avione i naoružanje, ne spremaju se Ameri toliko obimno oko Kine da je loše, ali izvozne verzije kineskih aviona i raketa nisu ono što parira zapadnom naoružanju. PL 15 za kinesku državu gađa na 200-300km, izvozna verzija na 145km. Nije loša ni takva ali ipak to nije to.

Pe

@Perko Slažem se sa Vama, Kina jeste dostigla nevidjeni u njihovoj istoriji tehnički napredak.
Ovde je reč o avionima koje bi, možda, Kina prodala Srbiji, to svakako ne bi bio ni J-20 ni novi J-35 već letelice mnogo slabije od „Raffale“.
Uprkos napretku Kine, Dassault je kompanija sa dugom tradicijom i iskustvom u svakom smislu, i ovaj izbor za RV Srbije (i Hrvatske) je opravdan.

Pe

Puno spekulacija i experata sa strane koji ne odgovaraju ni za sto…
pregovori za naoruzanje su u toku i to je ozbiljan posao. A glavna stavka nije ee sta ce nam prodati ili ne… Galvna tema su rokovi isporuke, kako za obuku personala, obuku pilota, koji su rokovi isporuke u pitanju. Pa ni Francuzi ne znaju kad ce MICA NG biti operativna u Francuskom RV.
Ono sto jeste dobro kod Rafala je sirok spektar UBS-a i to veci nego za J-10CE. Tako da ne sumnjam da ce biti dobar paket.
Btw: J-10CE je dosta oslabljen u odnosu na verziju za Kinesko RV…to je info iz tima koji se raspitivao o istim.

Odgovori
Nj

Kakvi rokovi isporuke raketa vas muče? Pa da stvarno Rafali u Srbiju stignu 2028., piloti neće biti sposobni do 2035. koristiti te rakete kako treba… pa potpuno ovladavanje Rafalima od strane hrvatskih pilota se očekuje 2030., a avioni su u Hrvatskoj, leti se na njima…

V

Gdje su Indijci odmakli sa Astra raketama? Znam da ih planiraju integirati na Rafale, a Mk.3 je trebala biti ramjet dalekog dometa.

Odgovori
Du

Jel vam sada jasno zašto je Jugoslavija gradila avione i težila neovisnosti

Odgovori
Pe

@Dule ideja zajednistva je imala prednosti, a nije prevagnula.
Ranije iskustvo razlicitih naroda zapadnih republika Jugoslavije u okviru evropskih kraljevina i monarhija, je pobedilo ideju ujedinjenja koja je isla je iz Srbije.
Tako da nam danas ostaje platiti za kompletni proizvod onim drzavama koje to umeju da naprave.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor