Penzionisani brigadni general Vojske Srbije, sada vršilac dužnosti pomoćnika ministra odbrane za politiku odbrane Predrag Bandić izjavio je u emisiji Pravi ugao RTV Vojvodine da Ministarstvo odbrane i dalje pregovara o kupovini naoružanja za Rafale ali i da je kompanija SAAB ipak bila u razmatranju kada je 2010. godine RV i PVO radilo „taktičku studiju“ o izboru novog aviona kao preporuku vojnom i državnom vrhu.
Bandić je tako prvi zvaničnik Ministarstva odbrane koji je javno, nakon više nedelja pogrešnih interpretacija i dezinformacija, potvrdio da ministarstvo tek ulazi u pregovore za paket naoružanja namenjen novim avionima.
Državni i vojni vrh je po svemu sudeći odlučio da detalji svih aspekata u vezi nabavke višenamenskih borbenih aviona ne budu transparentni.
Tako je jedina cifra koja je do sada komunicirana od strane predsednika države u vezi sa nabavkom ona od 2,7 milijardi evra. Sada je gotovo izvesno da će ukupni trošak nabavke biti veći od ovog iznosa, jednom kada bude bilo poznato kakvo je i koliko naoružanja Ministarstvo odbrane ispregovaralo za kupovinu.
Netransparentnost procesa nabavke kada je komunikacija sa javnošću u pitanju (o svakom aspektu ove nabavke javnost mora biti upoznata, javnost mora postavljati pitanja na sve moguće načine i to joj niko ne sme zabranjivati, mora se istraživati i van onoga što izjavi predsednik države) izrodila je tako i dosta pogrešnih informacija koje je Tango Six analizirao sredinom septembra.
Francuski „Le Tribune“ je tako tvrdio da Srbija kupuje F3 verziju, „Air&Cosmos“ da će RV i PVO na Rafale integrisati svoje rusko naoružanje, dok je direktor Dasoa Erik Trapije na dan potpisivanja ugovora u Beogradu francuskim medijima kazao da će srpski avioni biti naoružani bar sa MICA raketama. Ispostavilo se da su svi pomenuti samo navodili njima logične i očekivane korake, ne potvrđene i potpune činjenice.
Dezinformacije se, iz nekog razloga, i dalje nastavljaju. U njima je najuporniji Bulgarianmilitary.com, koji je pre nekoliko dana lansirao nove teorije od kojih ni jedna ne prolazi test osnovnog smisla i onoga što se zaista jeste ili nije dogodilo.
Predsednik Srbije je krajem septembra pomenuo da se vode pregovori oko kupovine naoružanja i ponovio svoju verziju informacija o tome kome će biti dozvoljeno a kome ne da nabavi rakete Meteor. Bandićeva izjava RTV Vojvodine predstavlja ipak prvu zvaničnu potvrdu o pregovorima za nabavku naoružanja od strane nekoga iz Ministarstva odbrane:
– Danas govorimo o borbenim platformama, veoma skupim, veoma složenim, koje nose izuzetne borbene sisteme i zato je jako važno, ako ste primetili tu senzitivnu finu crtu, da mi i dalje još uvek pregovaramo o naoružanju koje će biti instalirano na tim vazduhoplovima, pokušavajući da, kroz dijalog sa proizvođačem, obezbedimo najbolje moguće uslove Vojsci Srbije za dostizanje kapaciteta koji su traženi. –
Interesantan je bio i Bandićev odgovor na pitanje autorke i voditeljke emisije Ljubice Gojgić, da li kupovina Rafala indirektno znači i okretanje Srbije na Zapad?:
– Da li smatrate da su Indija i Egipat (zemlje koje su takođe kupile mnogo više Rafala od Srbije) postali deo Zapada? –
SAAB ipak učestvovao
Druga interesantna izjava generala Bandića u pomenutoj emisiji odnosila se na incijativu RV i PVO 2010. godine koju je on i vodio.
Ratno vazduhoplovstvo je tada želelo da na svoju ruku napravi analizu tržišta višenamenskih borbenih aviona i preporuči one koje bi trebalo nabaviti, nazvavši je „taktičkom studijom“. Zbog tadašnjeg odsustva želje političkog vrha da bilo šta troši za RV i PVO, jedino što je urađeno je prikupljanje informacija i rangiranje po više parametara. Tek sada saznajemo da su tada zaista svi igrači na tržištu bili kontaktirani:
– Nakon nekoliko prethodnih koraka u analizi, sledi upućivanje pisama proizvođačima, pa zatim analiza njihovih ponuda sa više aspekata i tek onda odlučivanje o tome.
Ja sam bio na čelu radne grupe koja je radila taktičku studiju u vreme entuzijazma kojim smo hteli da preporučimo donosiocima odluka koji avion i u kom pravcu treba da se usmerimo. Urađena je jedna studija u vreme kada smo bili miljama daleko od mogućnosti da to ostvarimo, ali smo se nadali da će doći jednog trenutka, momenat, da će to neko pročitati.
Tada smo analizirali, pre svega, aerodinamičke karakteristike, naoružanje svakog sredstva, ali i održivost tog sredstva u našim uslovima, logistiku, održavanje, mogućnost angažovanja sopstvenih kapaciteta za istraživanje i proizvodnju, otvaranje novih radnih mesta, političke efekte takve kupovine i nabavke, pa na kraju i finansijske troškove.
Obišli smo gotovo sve proizvođače savremenih borbenih aviona, komunicirali smo sa proizvođačima Eurofajtera, Boinga, Lokida, MiG-a, Rafala, Saaba Gripena i tako dalje. – kazao je Bandić, zaboravivši da je tada bio kontaktiran i bar jedan proizvođač borbenih aviona iz Kine.
Nakon što je, nakon 14 godina od „taktičke studije“, potpisan ugovor za nabavku višenamenskog borbenog aviona jedno od glavnih pitanja od javnog interesa je: zbog čega baš Rafal a ne avion nekog drugog proizvođača?
Na ovo pitanje odgovorio je predsednik Vlade Miloš Vučević krajem septembra u srpskom parlamentu, bez pominjanja kompanije SAAB.
Nenad
Dezinformacije se, iz nekog razloga, i dalje nastavljaju. U njima je najuporniji Aleksandar Vučić koji tvrdi da MICA ima domet 300km, a Hrvatska ne može nabaviti Meteor.
Nebojsa
A i koji ce nam nesto vise od osnovnog paketa u minimalnoj kolicini?Evo,29ke u sluzbi 37 godina,prosle nekoliko ratova,desetine vezbi,modernizaciju i sta je ispaljeno/upotrebljeno?Prakticno nista,kad stignu Rafali sve to ode u kilo na vojne otpade
libis
@Nebojsa-„A i koji ce nam nesto vise od osnovnog paketa u minimalnoj kolicini?“
Evo Vam odgovor iz susjedstva- „Da se osmanlije ne dosjete i svi koji se farbaju u zeleno“. Njima se ne vjeruje a i vremena su luda.
Ime
izlupetaste se.
Neke stvari đoraju da ostanu povetljive inače nema smisla da postoje.
Civilna kontrola ne znači skidanje gaća pred svakim nestručnil civilom ili novinarom…
Stojko
Stara dobra fora sa dizanjem halabuke u medijima, da bi se saktile neke druge stvari. Sta ima veze sto smo preskupo preplatili Rafale koje cemo mozda nekad dobiti, i jos moramo da da doplatimo za neko naoruzanje koje ne znam kad ce doci, kad Hrvait imaju polovne avione! A Kurti ne da kamionima da prodju granicu. A i litijum se sipa u baterije, to je buducnost.
Vlada
Iskreno nama osim MICA ništa više i ne treba. Lično smatram da je Rafal loša kupovina i da je mnogo pametnije bilo kupiti F16 a ako hoćete dvomotorni onda F18SH a ako hoćete već da bacamo pare onda F35 i mirna Bačka. Ali mislim da bi za naše ootrebe u miru i ratu F16 bio dovoljan. Inače kao profesionalni vojnik u PVO za vreme rata vam tvrdim da nam Avijacija u ratu ne treba jer je neupotrebljiva. Tako da ….
tegljacmeta
@Vlada
Kad zavrsis sa licnim smatranjem pogledaj da je vucicevic vec rekao a i vucic indirektno da SAD nece da nam prodaju bilo sta od avijacije, cak ni trenazne avione.
Perko
@Vlada
Avijacija je savršeno upotrebljiva, čak i u tom scenariju, samo je lovačka komponenta mnogo loše upotrebljena (za razliku od jurišne koja je uspešno dejstvovala sa samo jednim gubitkom) i nije ni pripremljena za sukob. Radari na MIG-29 su provaljeni obaveštajno još krajem 80ih a mi nismo primenili nijednu modifikaciju koje su bile odmah dostupne i jeftine.
Opet, nit mi možemo da dobijemo rat protiv celokupnog NATO kao ni Ukrajina protiv Rusije ali da je upotrebljiva, da jeste.
A te avione koje navodiš trenutno nam nije moguće kupiti, sve i da smo hteli.
Aleksa
Ljudi, da li ova kupovina zapravo predstavlja najskuplju cenu placenu za jedan borbeni visenamenski avion u istoriji? Molim da me neko ispravi ali ja od kada pratim vojnu avijaciju, ne secam se da je ikada jedan avion bio placen 225 miliona BEZ NAORUZANJA. Jedino sto mi pada na pamet je F-22 ali on je skuplji samo ako se u cenu uracunaju i troskovi razvoja.
Djuka
Nemacka je platila F-35A 237 miliona EUR po komadu.
darac
Djuka
Ali u tu cenu je Nemačka platila i naoruzanje. Plus F35A je ipak skuplja roba. Avion 5 generacije naspram Rafala 4.5 generacija.
Ziro
Slazem se!! Ovo je neverovatno da klot avion toliko kosta…
Рашо
Ова куповина представља. најнепаметнији потез у историји војске и наоружања. Дати енорман новац за куповину стратешког наоружања од државе непријатеља је глупост какве нема у познатој историји људског рода! Чак и да је то најбоље оружје те врсте на свету а Рафал је далеко од тога, то је потпуно промашај. Француска је у претходном периоду три пута ратовала против српског народа (РСК, РС, СРЈ) и при томе у сваком нашем сукобу или неспоразуму била против нас а на страни наших непријатеља и противника и то чини већ више од 40 година и тако ради и данас чиме је непобитно доказала да нам је непријатељ. Такође нема баш никаквих назнака да ће убудуће бити другачије, напротив. Свако следеће разматрање је потпуно беспредметно пред овим чињеницама је ће нас у свему у вези са овим оружјем условљавати, затезати и уцењивати! Дати огроман новац за овакве сврхе је равно издаји. Познато је да су богате државе попут Либије под Гадафијем куповале непотребно наоружање од држава у које нису имали поверења али су имали новац и имали су друго наоружање те се на ово нису ослањали нити им је било неопходно!
Perko
Pa nije plaćen klot avion već sve osim naoružanja (rezervni delovi, preobuka, rezervni motori, prateća zemaljska oprema – uvodimo avion potpuno druge tehnologije, ništa što imamo ne pasuje na njih, simulatori itd).
Tako da stvarnu cenu još uvek ne znamo. Mada ga i drugi trenutno baš puno plaćaju. Kad se jednom objavi šta je sve kupljeno (npr. da li 5 ili 50 rezervnih motora) moći ćemo da procenimo cenu koštanja same jedinice aviona.
Djuka
>> Ali u tu cenu je Nemačka platila i naoruzanje.
Jeste, sve je objavljeno, ako USA i Nemacka nemaju problem sa obelodanjivanjem takvog deal-a, zaista nema nista sta opravdava tajnovitost srpskog rezima.
>> Француска је у претходном периоду три пута ратовала против српског народа (РСК, РС, СРЈ)
Pazi ovu alternativnu istoriju, Francuska ratovala protiv „naroda“? Ako je i ratovala onda protiv REZIMA! Nikakvih naroda, ne uvlaci narod u pricu.
Perko
@Djuka
Vazda se ratuje protiv režima a strada narod. Ni Putin nije napao ukrajinski narod a njih 10 miliona manje nego pre početka rata… Eufemizme treba ostaviti za neke druge prilike.
Xyz
@Djuka uz detalj da Nemci prave delove za F-35, dobili su pun paket i sva ažuriranja softvera, motora… Nabavka rafala je, kao i bilo kog drugog aviona, politička odluka. Samo je pitanje šta Francuska realno može i hoće može da donese/pomogne Srbiji.
Djuka
>> Nemci prave delove za F-35
Rheinmetall Aviation Services GmbH proizvodi center fuselage
XXL
Zbog straha i pretnje Amerike sankcijama ako Srbija kupuje od Rusije oružje od francuskog borbenog aviona tipa „Rafal“ bolji je ruski aparat Su-35sm2. Dokazao se u bliskom susretu ruskog pilota i francuskog kolege iznad Crnog mora kada je rus presreo u svom Su-35sm2 francuza u njegovom „Rafal“-u i isključio mu oružje (sistem „hibini“ na podvescima krajeva krila) o čemu su pisali i naši mediji. To je onaj čuveni francuz koji je nakon što se rastao od rusa kada je sleteo otišao pravo kod psihologa, a zatim u Italiju na „godišnji odmor“ (Aviano) … Te ruske avione je nakon što su zbog pretnji sankcijama Amerike odustali Egipat i Indija (koji čak i imaju u eskadrilama Sukhoe) od kupovine trebalo da preuzme Iran.
Igor
@XXL
A onda je mrmot zamotao cokoladu. Ipak je ruska elektronika zakon.
Čitalac
Rašo – slažem se.
Perko
@Рашо
Pa i mi smo razbucali kolonijalnu Francusku, slali brodove i brodove sa naoružanjem za oslobođenje Alžira i drugih bivših kolonija. Sa njihove perspektive ni mi njima nismo baš priznavali suverenost teritorije, bili mi moralno ispravni ili ne.
Jedino što može biti problem su eventualno neki delovi, dostupnost održavanja i satelitskih komunikacija koje bi išle preko njihovih satelita (ako je ta opcija dogovorena) ali valjda je neko i na to mislio pa sad ova nabavka toliko i košta, ali ko zna. Dok ne vidimo detalje nećemo znati.
Kraljevina Jugoslavija, u svoj svojoj propasti, je u aprilskom ratu obarala nemačke Meseršmite sa svojim. Izdaja je bila na drugom mestu a ne u avionima protivnika.
Dassault Rafale
@XXL
Gde si pročitao tu bajku?Ovo neka ruska bajka u rangu Izvestija i rusia today.Nasmeja me slatko… Hahahaha!
Zagi
@Perko,ako nije potpisan sporazum sa Francuskom drzavom, gdje ce se preobuka pilota izvoditi? Pa nije to da kupis Ferrari pa on na svojoj listi te uci voziti.
Petrovic Dusan
@XXL A kako se saznalo da je „Su-35 iskljucio elektroniku u Raffale?
Da li je mozda pilot Raffale to zvanicno saopstio novinarima, mislim da je tako nesto zabranjeno u vojsci.
Ruski pilot Su-35 iz svog aviona nije mogao na takvoj brzini da primeti da li radi ili ne radi elektronika u Raffale.
Raffale nije imao nikakav tehnicki problem u letu sto znamo jer je sleteo vise stotina km dalje – avioni jesu podlozni gravitaciji i padnu ako imaju kvarove.
Miloš1977
@XXL
Evo ja jedva čekam da nam daš neki link izvor te priče. Da ne preterujemo da trazimo dokaz. U iscekivanju…
Mile Lajkovački
I zaista, Gripen bi nam bio mnogo bolja opcija ali očigledno kod Rafala politika igra ozbiljnu igru.
Sve više liči na ucenu nego na stvarnu potrebu.
Perko
Vi ste svesni da se govori o pokušaju kontaktiranja SAABa još 2010. godine?
Rade
Da su Hrvati kupili Gripena i Srbija bi ga kupila, ovako je ispao Rafal.
Samo ono što su Hrvati platili ukupno 999 miliona evra sa naoružanjem, obukom i simulatorom, Srbija će da plati barem 4 milijarde evra, a praktično nema razlike u sposobnostima između te dve verzije aviona.
jarac vodolija
zasto ovoliko,znamo li ***sta jos placamo uz rafale***
Nenad
„Da su Hrvati kupili Gripena i Srbija bi ga kupila“
Eto Hrvati danas kupili 50 Leoparda 2A8 za milijardu eura, red je i da se Srbija isprsi…
Rade
@jarac vodolija
Do sada je dogovoreno 2,7 milijardi evra samo avione, da li je simulator u ceni i obuka nije poznato, kako se pregovaralo na silu verovatno nije.
Municija se tek pregovara i dodatno plaća. Problem po meni je što je francuska municija skupa jer se radi u malim serijama i čeka se. Rakete i navođene bombe dođu duplo skuplje nego američke gde za istu cenu dobiješ klasu više.
Srbija je predugo čekala i sada se zbog politike sedenja na mnogo stolica našla praktično bez opcija i tu su uleteli Francuzi i mnogo skupo naplatili naše greške, a tek ćemo da plaćamo na mnogim poljima.
Jednostavno ne može Zapad i Istok u isto vreme jer te niko ne smatra ozbiljnim i koriste nas da drugoj strani guraju prst u oko.
Perko
@Rade
U ceni je sve osim naoružanja…
Milki
@Nenad Vučić će kupiti 100 Leoparda :)
Miloš77
@Perko,
Poenta nije što smo ih kontaktirali i dalje ništa, nego sto ga je neko blokirao. Sigurno da kao avion GripenE leži Srbiji daleko bolje i daleko jeftinije nego Rafal F4. Sve ostalo je politika.
Лек
Miloš77
Баш и не лежи, јер наши потенцирају двомоторца. Практично, избор нашег РВ из перспективе авиона који задовољава све услове је сведен на Рафала, Ф-18 и Миг-29/35.
Miloš77
@Lek
Baš da čujem koje to uslove Gripen E ne zadovoljava za nase RV, i na osnovu čega mislite da se potencionirao dvomotorac. Šta će nam dvomotirac u poredjenju sa jednomotorcem? Samo više para i češće u na servisu.
Лек
@Miloš77
Није никаква јавна тајна да наше РВ потенцира двомоторце, због искустава из 90тих и становништва да они нуде већу шансу за преживљавање од једномоторца. Е зато Грипен Е никада не би прошао у нашем РВ ако постоји опција двомоторца сличних способности. Не своди се читава полемика око будућег авиона на оперативне трошкове.
RatobornaShpargla
O kakvim pregovorima o naoruzanju mi govorimo kad smo vec narucili avione i platili prvu ratu? Vise nema pregovora, sad je daj sta das, jer smo osudjeni na Rafale i nema odustajanja…
Gv
Penzionisani general radi i dalje. Dokle se zakon sprovodi selektivno za partijske ljude
Perko
Ovo je u suštini politička funkcija tako da nema selektivne primene zakona. I tako je u čitavom svetu. Visoki zvaničnici se vrlo često biraju iz redova penzionisanih generala ili isti rade kao savetnici i pomoćnici u velikim firmama.
samotako
Nauci bolje zakone. I direktor RTS ima preko 65 godina.
King
F-35 sigurno nebi Srbiji dozvolili da kupi , od Rusa i Kine dobili bi problema sa Amerima.Pojedincima jos uvek nije jasno kako funkcionise Svetski poredak,Francuzi su jedina opcija za sigurno snabdevanje Rafala a mozda sa Dassao i proizvodnju Novog jejednomotornog Aviona videcemo.
Boki
Ma jasta cemo mi da proizvedemo jednomotorni za Dassoom,Kralju ti si ostao u 80-tim
YPT
@Boki
A je l’ mislite da ne možemo?
Npr. francuzi naprave jedan avion, a mi u Pirotu jedan set guma za taj isti avion. Dakle, pola-pola.
Sima
Dasso čeka da naši stručnjaci završe modernizaciju orla u orao 2.0 pa da se bace na projektovanje, jer sami ne mogu…
Boki
@YPT
Samo pod uslovom da bude “fly by wire “ znaci kablovi mogu u Juri da se namotaju za novi avion.
nenad
Pljačka veka?. Sad možemo da nakačimo petarde i da se vozimo.
Whisperer
Najbolje tek dolazi sa troskovima eksploatacije I odrzavanja koji su za taj tip aviona enormno visoki. A vrlo je osetljiv na neodrzavanje. Neverovatno na sta su bacene ogromnie pare, na francusku podrsku jednom autokrati.
Mirkoasdv
Rafal ima dosta prednosti, može da sleti na nosač aviona, što znači da mu ne trebaju preduge piste ( a to u stvarnom ratu jeste od bitne važnosti da ne budu avioni samo za mirnodopsko fotografisanje)
Što se tiče održavanja sve što valja je skupo.
Beduin
ne moze svaki Rafale na nosac
Njofra
Gospodine Mirko, jeste li ozbiljni? „Prednost mu je sto moze sletjeti na nosac aviona pa ne treba preduga pista za njega“??? Pa jel znate pomocu kakve opreme se on zaustavlja na palubi nosaca aviona? To nema veze s njegovim kocnicama i mogucnosti zaustavljanja na pistama…
Xyz
Rafal je realno bolji avion od JAS 39 Ali je pitanje naših vojnih potreba zamenjeno političkim potrebama. mogli smo da pokušamo da nabavimo J-31 jeftiniji je? ovako imamo kombinaciju ruskog, kineskog i francuskog PVO, francuske i ruske radare, ruske, domaće, i francuske (u najavi) avione … logistika i školstvo ima da pucaju od sreće. A benefit za zemlju je?
Лек
Xyz
Рафал је по тој споменутој студији јасно означен као авион који највише одговара потребама РВ. Тако да не, овде је за промену дошло до сусрета војних и политичких потреба.
Ј-31 нисмо могли да купимо из једноставне чињенице да је тај авион тек прошле године ушао у развој након селекције од стране Кинеске морнаричке авијације. Пошто ми пара немамо да плаћамо Кинезима да развију Ј-31 да би на крају добили можда 32 авиона, Ј-31 никада није био реалистична опција, нити је одмах скакање на ловац 5. генерације најпаметнија идеја.
Логистика неће уопште пуцати, јер нема никаквог дуплирања идентичних способности. Нећемо летети на три различита ловца различитих произвођача да логистика може да пуца.
Nikola P.
Znači da zaokružimo na 4 milijarde :) …R ealno za 4 milijarde Putin bi nam dao jednu bateriju iskandera sa nukleranom bojevom glavom :) a onda ne mora više ništa da se nabavlja :)
Милан
Језиво је кад (гео)политичке калкулације и циљеви који заправо немају везе са војном нуждом управљају војним набавкама. Никада нећу преболети чињеницу да ове огромне паре нису уложене у Ј-10Ц, који је упоредив са Рафалом, нарочито ако узмемо у обзир да Србија сигурно неће добити најозбиљније наоружање за Рафале. Даље, јефтинији је вишеструко, не долази из земље која нас је бомбардовала и не признаје нам границе, одржавање би било јефтиније, инфраструктура, било би их бар дупло више за исте паре, итд. итд. итд.
Не могу ни да се надам да ће уговор некако пропасти јер би то значило протраћено време и заостајање још година док се нови уговор са неким не направи. Све у свему, колико год да је Рафал добар толико је и овај уговор катастрофалан за Србију.
YPT
Dajte neku studiju da vidimo to poređenje.
Лек
Милан
Само што је војном набавком овде управљала војна нужда. У горе помињаној студији управо је Рафал био означен као идеалан авион за РВ.
Ј-10 у било каквој верзији никада не би био сматран озбиљно за будући ловац, јер ем што је од Кинеза, од којих никада нећемо моћи да купујемо ловце, ем је једномоторац, док се код нас потенциру на двомоторци.
Petrovic Dusan
@Милан za kupovinu aviona je svejedno sto Francuska priznaje realne granice teritorije koju Srbija kontrolise, a mi insistiramo da i to sto ne kontrolisemo 30 godina je“deo Srbije“.
Ne vidim kakve to ima veze sa avionima?
Zasto bi kineski avio bio bolji?Kina je daleko i u Kinu ne dolazi milion ljudi sa Balkana kao u EU, pa im je svejedno ko sta tvrdi
U2
Za te pare može duplo više Suhoja 35(novih)da se kupi.
Darko
Jel stvarno misliš da su Ruski avioni toliko jeftiniji?
Go avion možda,al ono sve ostalo ne bih rekao.
Zarulja
Trebalo pi pregovarati i o kupovini pilota,posto u razgovoru sa mladim ljudima mozemo zakljuciti da posao pilota borbenog aviona vise nikog ne zanima ….
Awol
Нама не требају најмодернији авиони типа Рафал, Ф-35 или Јурофајтери…
Да смо паметни да преузмемо од Мађара и Бугара (када ови буду добили Ф-16) њихове 29ке са којима знамо да баратамо и за које имамо изграђену инфраструктуру АЛИ само под условом да их максимално модернизујемо (нови радари, ракете домета 100+км…), тако бисмо скупили две ескадриле солидних авиона који су више него довољни за земљу величине наше… плус да се инвестира у ПВО и мирни смо… јер будимо реални, нећемо ми сутра ратовати са америчким Рапторима и британским Тајфунима (имаће они посла са Ираном и Кином, можда Русијом), већ са шиптарима или бошњацима који немају нити један авион… да, њих би подржао НАТО, али не онај од пре 25 година већ државе-чланице из окружења попут Хрватске… а Хрвати са својих 12 Рафала које тек треба да оспособе и док се навикну на њих проћи ће минимум 2-3 године… а чак и да су у фулу спремни, шта могу са 12 авиона, па и да су најбољи на свету (а нису, нити су најбоља верзија самог Рафала)?
Дакле, 30ак МиГ-29 у комбинацији са модерним и бројним ПВО системима да чувају наше небо до краја деценије била би пуна капа… а онда, ако у међувремену не избије још веће срање у Европи од овог у Украјини, набавити Су-35 и/или Су-75… ако овај заживи наравно
KK
@Awol
Tako treba. Nato zemlje nama da prodaju 29-ke koje umesto u Ukrajinu da idu u SRB da ratuje s shiparama i bosnjacima i nekim cudom se ne upotrebe protiv NATO snaga na Kosovu ili BiH. I jos se omoguci prelet aviona s delovima i materijalima za modernizaciju. I onda kad to resimo odmah zaratimo s BiH ili Kosovskim albancima. Ali necemo ratovati s 31. fighter wing-om u Avianu, ili njegovim naslednikom u Rumuniji, ne. Imat cemo posla samo s Hrvatima, a onda kupimo Su35 ili Su75.
90’e su zavrsile. Pre 30 godina. Ko sad bude drmao u pozadini resit ce ga se jednom i temeljito. U Rumuniji nastaje Aviano 2 s hrpom F35-ica, naprednim radarima, stalnim Americkim bazama i dezurnim Seal Six postavama.
„Rumunija kupuje rakete vazduh-vazduh AMRAAM za pola milijarde dolara“
„Strateški bombarderi B-52 po prvi put u Rumuniji“
„Rumunija ulaže rekordnih 10 milijardi evra u naoružanje“
„Rumunija kupuje 300 raketa za “dog fajt” Američki Stejt Department odobrio je zahtev Rumunije za kupovinu 300 raketa AIM-9X Sajdvinder, koje koriste višenamenski borbeni avioni F-16 za blisku vazdušnu borbu.
„Bugarska gradi bazu za F-16“
„Rumunija i Bugarska naručile dodatne F-16, brojka narasla na 65 letelica“
Boki
@Awol
Sjajna analiza
Ajmo kupiti eskadrile aviona spremnih za otpad. Opremiti ih sa novim radarima i raketama koje su Ruske i ne moze se uvesti. Uloziti stotine miliona za modernizaciju i onda ravno otpad jer nemaju resrse.
Dok se sve to modernizuje, i nasa eskadrila odlazi u vecna lovista.
Kad bi poslusali vas, u naredne 4 godine ostali bi na ravno 0 aviona i dugom za modernizaciju.
@а онда, ако у међувремену не избије још веће срање у Европи од овог у Украјини, набавити Су-35 и/или Су-75… ако овај заживи наравно
Sad kao mozemo da ih kupimo a ako izbije vece sranje necemo moci jel?
Gale
Боки, анализа коју ви потцењујете је домаћинска анализа. Одговорите бар себи да ли је нормално да Србија плаћа најскупље клот авион. Друго у ратним условима значи нешто и бројност. Треће, ко Вам гатантује да ћемо добијати резервне делове (Француска нама дугује одговор и за хаварију у ТЕ Никола Тесла А, па мотори за Газелу, па фабрика у Краљеву …)- Четврто, ако нешто желите увек може да се допреми. Пето, нека направе прво преко 1000 Рафала, па нека се онда прича о његовом квалитету. 8 година нико није хтео да купи тај авион, промислите зашто а одједном има максималну коњуктуру…
Лек
Gale
Анализа нема везе са реалношћу. Мађарски авион у најбољем случају једино могу да служе као донори делова. Ем што се зна да ти авиони имају пукотине, јер су Мађари из њих суву дреновину исцедили, ем стоје скоро две деценије на отвореном. Једноставно, њих је немогуће вратити у оперативно стање, а ако би се то неким чудом и остварило, добили би ограничене авионе (због пукотина) који не би могли да врше ловачке задатке.
Бугарски Мигови су с друге стране пред пензијом и за њих нема смисла обнављати ресурсе.
Цена је оправдана јер ми прелазимо на комплетан нови систем и доктрину РВ, а то кошта одабрали ми Рафала, Ф-16 или нешто треће.
С тим повезаним, ми тренутно треба да овладамо тим авионима, њиховим системима и способностима, тако да је квантитет тренутно небитно питање. Када се те дечије муке превазићи, најлакше ће бити да се седне и докупи још Рафала.
Ако ћемо да се водимо искључиво логиком „ко нам гарантује делове“, ми можемо слободно да укинемо млазну авијацију, јер ћемо на том плану увек морати да водимо рачуна о политици државе произвођача.
Јесте, све се допреми, само уз огромно уцењивање трећих, огромно пробијање рокова и дебели проценат. Објективно гледано, нама не може да се допреми никакав руских нити кинески авион, тако да они само по том основу нису озбиљне опције за наш РВ.
Рафал се мучио са продајом због ограничених способности првих верзија Рафала, али и очајног посла одрађеног од стране самих Француза у погледу преговарања. Од кад су та два недостатка поправљена, Рафал се продаје без престанка, што сведочи колико је то квалитетан авион.
Realni
Naravno da će doći i naoružanje,pa nisu čak ni Francuzi ludi da ne prodaju uz avione i naoružanje za njih.Od nečega se moralo početi a te tri milijarde dok ih budemo isplatili poješće inflacija.Svaka naredna kupovina Rafala bilo koje države biće samo još skuplja.Uostalom odnosi Zapada i Rusije će narednih godina biti sve uzavrelij,novi hladni rat i gvozdena zavesa koja se već skoro cela spustila.Svi bi više voleli SU35s ali za koliko bi nam ih vremena Rusija isporučila i kako??? Nije vreme da se kurčimo.Da,sa Rafalom se kupio i mir.Vreme je takvo da treba da gledamo samo sebe i kako da preživimo naredne godine u ovom ludom svetu,reket je plaćen i neka je samo nek je mir.
omniameamecumporto
Francuzi su se ogradili od inflacije. Ništa oni neće izgubiti.
Boki
Inflacija je ukljucena u ugovor, sta ti mislis da su oni glupi? Inflacija ode, ode i cena aviona.
@Svi bi više voleli SU35s ali za koliko bi nam ih vremena Rusija isporučila i kako??? Koji su to svi? Samo youtube trolovi i rusofili. Piloti i strucni ljudi su odlucili za rafale jos pre 10 godina.
Max
i vi i mi debili. trebali kupiti saabove, jeftino održavanje, jeftina eksplatacija nije kompliciran. samo kaj su ovi naši platili 2.5 puta manje.
Dejan
Mi Gripena ne bi dobili ni za sledećih 100 godina. Veći deo elektronike i motor imaju USA poreklo, a oni Srbiji baš ništa ne žele da prodaju bar što se vazduhoplovstva tiče.
dado
..e sad da li su nuđeni, ako jesu koje variante C/D ili E/F .
Nije baš ali ako se nudi samo varianta C/D treba se zamisliti zašto se ne nudi ona novija? Stabilan pouzdan partner (a koji uopće je?) trebao bi osigurati podršku ……. pa da je to tako (ili se je netko opekao).. ili smo svi „cro &srb“ mentalno ograničeni ili ….. mada je Rafale klasa za seba ali do cijene da se je dalo za 1 Rafale/ 1 Gripen =1.x, a da je x > 3 a sa traženom konfiguracijom za prihvat oružja pa neka ga „pazari“ tko želi i gdje… i vraćamo se to je politička odluka…
Petrovic Dusan
Verujem da se svako na vazduhoplovnom portalu raduje nabavci ovih aviona, a u startu je bilo jasno da nece biti jeftino.
Opet, ako je procenjeno da prijateljstvo sa zemljama kao Rusija, Kina, i td daje neki i finansijski interes Srbiji, onda od tog interesa moze da se i isplati visoka cena?
Pera Ložač
ad1 Vučić nije blesav
ad2 Srbija ima dovoljno „namenske“ industrije da „izvozom“ u Francusku koja će dati/prodati u Ukrainu iskompenzira sve što mu treba za Rafale
ad3 Ako je do sad Srbija prodala 800 milijuna ojra municije za “ mi ne prodajemo Ukraini ali tko je krajnji kupac amerikanskih trgovaca mi neznamo“
Stoga Srbija je u boljem položaju od Hrvatske koja tek sad s tenkovima i BVPovima je ukopčala sistem… bolje ikad nego nikad
Zato svi koji kukaju za cenu naoružanja Rafale ne brinite sve će to da se proizvede u municiji za Ukarinu
Hvala
Salle
Pa sta ce nam, i ovako ti rafali ce služiti samo kao ukras. Vucic nije znao kako da potroši narodne pare.
Vladimir
Eto, znao sam da se kupuje avion po studiji staroj 15 godina… Za to vreme se avijacija promenila za 180 stepeni, posebno u poslednje 2,5 godine. Strasna greska je napravljena, morace se kroz par godina nabavljati nesto ozbiljno, a sigurno ce manje da kosta
Bosanac
Jedna mala evropska država kupila je:
Rafali 12 kom …999 mil
Black hawk 6 kom ….250 mil
Leopard 2A8 50 kom …..900 mil
Bradley 62 kom….250 mil
Barjaktar 10 kom…..50 mil
Himars 8 kom….250
Sve sa naoružanjem, obukom, dijelovima itd…
Ukupno 2,7 mlrd
Milki
Dobar primjer usporedbe. Za iste novce….
Djuka
A koji ce moj to sve jednoj maloj evropskoj drzavi na brdovitom Balkanu?
brutalna istina
@djuka
isto kao i drugoj maloj europskoj državi koja je daleko bliže Balkanu nego Hrvatska (iako je taj geografski pojam izmišljotina glupih Nijemaca (osim imena planine) i podržana od Engleza kako bi nacije koje žive na tom području definirali pogrdnim imenom koje se koristi kao zamjena za društvenu i ekonomsku zaostalost.
Kad smo kod zbrajanja naoružanja, odgovor je možda najbolje potražiti kod AV i njegovih fobija („mi ćemo da kupimo još bolje i jače od njih“).
Tako da…
zoran
Hrvatska mnogo bolje ekonomiše novcem i nabavkama naoružanja i opreme…definitivno.
Igor M.
Hrvatskoj su naoružanje i oprema dostupni pod drugim uvjetima. Koliko će takvi uvjeti potrajati, ovisi o količini štete koju Milanović uspije napraviti na vanjskopolitičkom planu.
Robert
Zorane, poklopilo se puno stvari, bez obzira na članstvo u EU/NATO.
Prvo je COVID-19 otvorio neke opcije da se dio EU love za rekuperaciju gospodarstava zavrti lokalno u Europi, bez punjenja džepova Amerikanaca. Drugo, Trump je maknut iz establišmenta pa HV nije morala biti predmet reketa, Bidenova administracija nije negativno primila nabavu Rafala. Treće, situacija u Ukrajini se otegla toliko dugo da su stari sovjetski AN-2, Mi8 i najzad ex-Yu M-84 postali tražena roba koja bi inače do 2030 završila na topljenju ili rezanju.
Želim reći da se HR establišment tu prilično dobro snašao i da zasad ne pokazuje znake umora. Mislim da ovo što Igor spominje neće biti problem jer Milanovića na mjestima gdje se donose ozbiljne odluke nitko ne smatra ozbiljnim sugovornikom.