U Bugarsku stigao drugi borbeni avion F-16, prvi isporučeni primerak počeo da leti nakon skoro dva meseca od isporuke

13. jun 2025

Trup francuskog višenamenskog borbenog aviona Rafal proizvodiće se i u Indiji

12. jun 2025

[REPORTAŽA] Makedonija proslavila 33. godišnjicu svog ratnog vazduhoplovstva

11. jun 2025

Mađarskoj isporučeni prvi mlazni trenažni avioni L-39 Skyfox

10. jun 2025

Novi detalji ukrajinske Operacije “Paukova mreža“: Bombarderi pogađani više puta, bilo je i promašaja

6. jun 2025

[INTERVJU] „Raven Adisory“ i PR-DC: Nekadašnja Zelena Beretka u saradnji sa srpskom kompanijom proizvodiće dronove u Americi

5. jun 2025

Izviđačka letelica iznad Kosova i Metohije: Da li je kosovski Bajraktar na kratko bio i u vazdušnom prostoru centralne Srbije?

4. jun 2025

Posledice ukrajinskih napada na ruske bombardere: Pogođeno ipak mnogo manje od 41 aviona

3. jun 2025

Sudbina makedonskog Lirdžeta: Povod da se setimo i obratimo pažnju na ostale jugoslovenske Lirdžetove 25

3. jun 2025

Operacija “Paukova mreža“: Spektakularni napad Ukrajine na ruske baze strategijskih bombardera

2. jun 2025

Tango Six i Ex-Yu Aviation i dalje najčitaniji i najuticajniji regionalni vazduhoplovni mediji koji ne kradu tuđ sadržaj

2. jun 2025

RV i PVO Vojske Srbije učestvovalo na međunarodnoj helikopterskoj vežbi FIRE BLADE 2025 u Mađarskoj

30. maj 2025

Indonezija najverovatnije nabavlja dodatne borbene avione Rafal

30. maj 2025

Hrvatska najavljuje sposobnost proizvodnje pola miliona vojnih dronova godišnje

27. maj 2025

Inostrani spoteri dolaze svojim avionom u Srbiju da iz vazduha fotografišu RV i PVO Orlove

26. maj 2025

Mađarska nabavila avion za aero-foto snimanje „Diamond“ DA62 MPP

23. maj 2025

Bosni i Hercegovini odobrena nabavka lakih višenamenskih helikoptera AW119Kx

22. maj 2025

Dvadesetogodišnja tradicija saradnje: Ambasada SAD uručila počasna odlikovanja srpskim vojnim diplomcima, pukovnik RV i PVO jedan od odlikovanih

20. maj 2025

[ANALIZA] Super Galebovi G-4 su na izdisaju, čime ih zameniti?

20. maj 2025

FEINDEF 2025: Prvi prikaz modela Erbasove besposadne letelice SIRTAP, moguća španska nabavka turskog trenažnog aviona Hurjet

19. maj 2025
Albanija dodelila posao kompaniji „Elbit Systems“ za osnivanje nove Vazduhoplovne akademije i obuku vojnih i civilnih pilota
Poptisivanje memoranduma između albanske kompanije KAIO i izraelskog Elbita održano je 27. aprila u Valoni / Foto: Ministarstvo odbrane Albanije

Albanija dodelila posao kompaniji „Elbit Systems“ za osnivanje nove Vazduhoplovne akademije i obuku vojnih i civilnih pilota

Prva albanska državna kompanija za proizvodnju i trgovinu oružjem KAIO pokrenuta 2024. godine, i izraelski „Elbit Systems“, sklopili su partnerstvo koje bi uskoro trebalo da rezultira osnivanjem Vazduhoplovne akademije u gradu Valoni, koja bi obučavala vojne i civilne pilote za potrebe Albanije i drugih zainteresovanih strana.

Memorandum kojim se reguliše ovo novo partnerstvo potpisan je 27. aprila u Valoni u prisustvu premijera Albanije Edija Rame, potpredsednika vlade Belinde Baluku, ministra odbrane Pira Vengua i načelnika Generalštaba Oružanih snaga general-potpukovnika Arbena Kingžija.

Nije pruženo mnogo detalja o vrednosti projekta i budućoj strukturi Vazduhoplovne akademije, ali je vrlo verovatno da bi konceptualno bio sličan Centru za obuku pilota koji je Elbit radio u Makedoniji između maja 2011. i decembra 2020. godine, što znači da će Izraelci najverovatnije obezbediti neophodno osoblje, znanje i vazduhoplove, dok će Albanci biti odgovorni za infrastrukturu, kadete, i moguće nešto tehnike albanskog ratnog vazduhoplovstva.

Detalj sa proslave 74. godina RV Albanije koja je održana u vazduhoplovnoj bazi Farka / Foto: Ministarstvo odbrane Albanije

Najava za osnivanje Vazduhoplovne akademije stigla je tokom proslave 74. godišnjice albanskog ratnog vazduhoplovstva koja je održana 24. aprila u novoizgrađenom hangaru za helikoptere UH-60A Black Hawk u vazduhoplovnoj bazi Farka kod Tirane. Proslavom je obeležen prvi let albanskom državnom letelicom koji je izveden 24. aprila 1951. godine kada je pilot Peco Polena izveo prvi let avionom Jakovljev Jak-9, čime je postao pionir albanskog ratnog vazduhoplovstva.

Skromnom događaju u Farki prisustvovali su ministar odbrane Vengu, zamenik načelnika Generalštaba Oružanih snaga Albanije brigadni general Altin Kurti, komandant albanskog ratnog vazduhoplovstva general-major Ferdinant Dimo, predsednik Udruženja veterana avijacije penzionisani brigadni general Astrit Jaupaj i drugi visoki vojni rukovodioci.

Govoreći na toj ceremoniji, Vengu je takođe rekao da će se, osim modernizacije i ulaganja u sredstva, opremu i sisteme, zemlja fokusirati na povratak avionima, jer su naciji „definitivno potrebni adekvatno obučeni piloti koji će služiti u misijama dvostruke namene, tj. u civilnim vanrendnim situacijama, misijama za praćenje i nadzor‘‘. On je najavio i ulaganje u protivvazdušnu odbranu, koja je, prema njegovim rečima, godinama zanemarena, ali će biti obnovljena „u okviru ciljeva Alijanse i nacionalnih potreba“.

Albanija već poseduje turske BPL Bajraktar TB2 / Foto: isečak iz video snimka ministarstva odbrane Albanije

Još uvek je nejasno šta Albanci planiraju u okviru „ponovnog uspostavljanja komponente vazduhoplovstva sa avionima“, posebno zato što ta služba već koristi bespilotne borbene letelice Baykar Bayraktar ​​TB2 koje su isporučene u februaru 2024. godine prema ugovoru potpisanom sa Turskom u decembru 2022.

Prema Venguovom saopštenju od 11. novembra 2024. godine, Albanija će ove godine kupiti dva aviona za vanredne situacije u slučaju požara, kao i obuku pilota. Iako nije otkrio koji tip aviona će biti kupljen, on je ranije rekao da će „dva laka višenamenska aviona biti kupljena za blisku pomoć u vazduhu u slučaju prirodnih katastrofa, i podrške poljoprivredi“. Ovo može sugerisati da Albanija zaista teži nabavci aviona za gašenje požara AT-802 kako bi ojačala svoje vazdušne kapacitete za gašenje požara.

U proteklih deset godina, ulaganja u odbranu Albanije su se desetostruko povećala, sa 13 miliona evra na 138 miliona evra. Ova država sada preduzima još jedan ambiciozan korak koji bi trebalo da podigne budžet za odbranu čak i više od 2% bruto domaćeg proizvoda.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

KK

Zanimljiv mi je koncept u kojem se pojavljuju neke drzave koje snabdevaju i levo i desno. Npr Izrael prodaje PULS Srbiji, ko zna sta Albaniji, Francuzi Rafale i SRB i RH, potencijalno i SAMP/T, radari itd.

Nema vise crvene i plave tehnologije i jasnih razgranicenja gde sta pocinje i zavrsava, sve postaje siva zona.

Odgovori
Mi

Albansko vazduhoplovstvo ulazi u 20ti vek!

Odgovori
de

A srpsko vazduhoplovstvo je i dalje i 20. veku.Stalo je u osamdeset i nekoj godini i ne mrda.

Op

@Debeli:

Da je opstala SFRJ, završen bi bio projekat „NA“, i proizvodio bi se za RViPVO JNA. A sada bi možda imali avion 5-te generacije ili radili na hibrid 5-6-te generacije.

Svako RV bivše SFRJ je zaostalo, i to je logičan slijed predhodnih događaja bio.

Il

@OpFor777

Ni RV jedine nuklearne sile EU nije na nivou koji si opisao, a pises da bi raspala Juga to postigla.

Ga

Super mi prostorija gde je Bajraktar, pod unisten, zice vise… a po barama se vidi da i krov propusta.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor