Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025

[ANALIZA] Nesreće V-22 Ospreja: P-faktor, prokletstvo tiltrotora i imperativa tehnološke superiornosti američke vojske

3. mar 2025

[IDEX 2025] Od streljačkog naoružanja do dronova: Srpska namenska industra na štandu Jugoimport SDPR-a

28. feb 2025

[ANALIZA] Novi podaci o dejstvima Vojske Jugoslavije protiv USAF jurišnika A-10 „Thunderbolt“ iznad Kosova i Metohije 1999. godine

27. feb 2025

Srpski vazduhoplovni inženjer ima rešenje: Pretnja asteroida „2024 YR4“ i moguće strategije odbrane planete Zemlje

26. feb 2025

[IDEX 2025] Ruski helikopteri izložili flotu svoje novije civilne ponude: Ka-32A11M prvi put prikazan u Abu Dabiju

22. feb 2025

EKSKLUZIVNO: RV i PVO Vojske Srbije na Batajnici ima petnaesti MiG-29

21. feb 2025

[IDEX 2025] Ministarstvo odbrane Srbije potpisalo Memorandum o razumevanju sa Talesom

20. feb 2025

[IDEX 2025] Proizvođač PVO sistema Pancir ekskluzivno za Tango Six: Srbija bi uz minimalne modifikacije i obuku mogla brzo da usvoji novi Pancir SMD-E

20. feb 2025

[IDEX 2025] Vreme je da menjamo nazive kineskih dronova u RV i PVO, izložena i planirajuća bomba FT-6

19. feb 2025

[IDEX 2025] Rusi su se vratili

18. feb 2025

[IDEX 2025] Tango Six na najvećem sajmu naoružanja i vojne opreme na planeti: Srbija i zemlje regiona izlažu, Rusiji dozvoljeno da se vrati pod reflektore

17. feb 2025
Još jedan korisnik nove generacije Albatrosa: Češkom centru za obuku isporučeni prvi avioni L-39NG “Skyfox“
Češki centar za obuku CLV-LOM ima naručena četiri L-39NG / Foto: Aero Vodochody

Još jedan korisnik nove generacije Albatrosa: Češkom centru za obuku isporučeni prvi avioni L-39NG “Skyfox“

Krajem januara u češku vazduhoplovnu bazu Pardubice sletela su prva dva mlazna trenažna aviona Aero L-39NG koje će koristiti centar za obuku kompanije LOM Praha (CLV-LOM – Centrum Leteckého Výcviku LOM).

Ova institucija, čiji je vlasnik češko ministarstvo odbrane, primarno će obučavati pilote ratnog vazduhoplovstva Češke ali i pilote drugih članica Severnoatlantskog saveza u okviru programa NATO Flight Training Europe (NFTE).

Prvi sporazum o nabavci L-39NG za CLV-LOM potpisan je još decembra 2019. da bi ugovor o narudžbini četiri aviona bio sklopljen sredinom novembra 2022. Uz to, postoji i opcija za još četiri aviona.

Prvi avion “0477“ isporučen je 24. januara, drugi “0478“ četiri dana kasnije / Foto: Aero Vodochody

Ugovorom koji je vredan oko 83 miliona evra obuhvaćena je obuka pilota i pripadnika vazduhoplovno-tehničke službe, rezervni delovi i potrošni materijal, pilotska oprema za letenje na velikim visina, pilotska oprema za preživljavanje, sistem za planiranje i analizu leta, sistem za obuku na zemlji, oprema za opsluživanje i održavanje, logistička podrška u toku i nakon isteka garancije.

CLV-LOM je tek drugi korisnik L-39NG koga je oktobra prošle godine proizvođač nazvao ‘‘Skyfox‘‘.

Prva država koja u operativnoj upotrebi ima novu generaciju Albatrosa je Vijetnam koji je sredinom februara 2021. potpisao ugovor za paket sa 12 aviona, isporuka prvih šest realizovana je sredinom avgusta 2024, još tri aviona predato je u septembru. Prvi vijetnamski primerak je ujedno bio i prvi serijski L-39NG čiji je prvi let izvršen 24. aprila 2023.

Treći vojni korisnik postaće ove godine i Mađarska čiji je prvi primerak poleteo 19. januara ove godine. Ova zemlja naručila je aprila 2022. godine takođe 12 aviona, od čega će četiri biti u izviđačkoj verziji opremljenoj američkim optoelektronskim sistemom L3 Harris WESCAM MX-15.

Narudžbine četiri aviona za Senegal iz aprila 2018. i najava nabavke šest aviona za Ganu iz decembra 2021. usled finanijskih i političkih problema nisu realizovane.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mi

Jedno 6 do 8 ovih aviona za Srbiju,da zamjene G4.

Odgovori
St

4 aviona plus sve ostako za 83 miliona? Pa mi to nikad ne bi smo kuplii, mnogo je jeftino, nema mesta za „manevrisanje“.

Odgovori
Pe

Za slicne pare obucis radnike i inzenjere, napravis alate koji fale i nastancas slican broj G4, apsolutno uz inostranog partnera i neku razumnu modernizaciju. Dobili bi prve primerke tek kroz vise godina jer smo sa kadrovima bas tanki. I svakako dobijes bolji avion. Osnova je bolja od Albatrosa.
Teško se nađe odgovarajući motor, to da, ali G4 je višestruko bolje rešenje.

To traži promišljanje na strateškom nivou i opredeljenost države da ima sposobnu avioindustriju. Inače, jedina vajda od L39NG je što je novoproizveden, osavremenjen i jeftin, ali za druge potrebe praktično svaki savremeniji školsko borbeni avion je bolji. Istočni, zapadni, kako god.
Mada me ne bi iznenadilo da se kupi. Novo je novo a sa Česima smo kao OK.

Ac

Ovo je F16 za G4.Odlična preglednost iz kabine,novi motor,električne komande leta,glass cocpit, širok spektar naoružanja…Mnogo muzike za malo para.

Odgovori
Lj

Aco „onaj“ G4 za „onaj“ L39 je F-22,a G4 kada bi se sad modernizovo i poceo da proizvodi recimo kao G4NG bio bi F16 za ovu letecu nakazu.
Znas kako su rekli za Britanci za Moskita,avion koji lepo izgleda,lepo i leti.
G4 je lutka za ovog „Daunovca“.

Pi

Crni oblaci dolaze za Skyfox, sve lici da se ponavlja scenario sa L-159.
Prosle godine nema ni jedne „firm order“. Od ukupno 28 cvrstih i 4 opcije, za sada je proizvedeno ukupno 15 komada, sto znaci da 2027 mogu da zatvore proizvodnju ako ove godine ne bude cvrstog ugovora od barem 10-15 novih komada. Ako se dobro secam u jednom od poslednjih razgovora, direktor Aero Vodochody je rekao da sa ovim cenama sirovina i energija moraju da izrade 80+ komada da bi vratili ulozeno u razvoj. Posto zapad kompletno prelazi na turboprope (poput PC-9) za osnovnu obuku, sanse za prodaju vise od 80 komada su gotovo ravne nuli. Jedina nada za sada ostaje Afrika, Azija i privatne flote. U Evropi je ostala sansa samo u Slovackoj za par komada (ne vise od 8). Isto vazi i za M-345 za koji se moze reci da je danas gotovo mrtav projekat.
Ovo pisem cisto za one koji se zanose sa idejom o nekom modernizovanom G-4 i kako to moze doneti finansijske koristi i izvozne mogucnosti. Mnogo pametnije i jeftinije bi bilo zavrsiti projekat Kobac ako vec postoji tolika zelja za sopstvenim razvojem i razbacivanjem para.

Odgovori
Pe

„koji se zanose sa idejom o nekom modernizovanom G-4 i kako to moze doneti finansijske koristi i izvozne mogucnosti“
Nipošto nekakva jagma, samo samostalnost u održavanju i zadovoljenje istih potreba po sličnoj ceni. Ako već pričamo o klasi L39NG. Ako hoćemo bolje i više onda bolje i više i zbogom G4.

Od Kobca otprilike nema ništa i zašto bi ga pravili kad već imaju aktuelni projekat od te neke Laste TP sa kojom izgleda i ne odmiču baš negde.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor