[FOTO REPORTAŽA] Skromnom vojnom paradom u Moskvi, Rusija obeležila Dan pobede u Drugom svetskom ratu

9. maj 2025

[ANALIZA] Borbene mogućnosti ratnog vazduhoplovstva i PVO Pakistana

9. maj 2025

Operacija “Sindoor“: Prvi borbeni gubitak Rafala; Prilikom napada na pakistanske ciljeve oborena najmanje tri indijska borbena aviona

8. maj 2025

Bugarska ima poteškoće u prijemu prvog borbenog aviona F-16: „Hardverski problem“ nije otklonjen ni nakon mesec dana

7. maj 2025

Kompanija PR-DC i američki „Raven Autonomous Technologies“ na „SOF Week“ sajmu potpisali ugovor o uspostavaljnju zajedničke kompanije za proizvodnju IKA-Bombardera

7. maj 2025

Vazduhoplovna vežba „Pégase 25“: Iznad Hrvatske izvršena prva dopuna gorivom u vazduhu Rafala HRZ-a

5. maj 2025

Albanija dodelila posao kompaniji „Elbit Systems“ za osnivanje nove Vazduhoplovne akademije i obuku vojnih i civilnih pilota

1. maj 2025

[NAJAVA] AIRVG 2025: Zagrebački aero-miting ove godine sa bogatijim programom i inostranim gostima, demo-Rafal francuskog RV jedan od gostiju

29. apr 2025

Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

28. apr 2025

[ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

28. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Hrvatskoj isporučen poslednji Rafal, kompletirana eskadrila sa 12 aviona

25. apr 2025

Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

22. apr 2025

Makedonsko ratno vazduhoplovstvo dobilo novog komandanta, Skoplje se priprema za ponovne pregovore o sporazumu vrednom 249,9 miliona evra za helikoptere AW169M i AW149

21. apr 2025

Novi komandant RV i PVO Vojske Srbije je general-major Brane Krnjajić

18. apr 2025

Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

17. apr 2025

[NAJAVA] Zagrebački aero-miting AIRVG održaće se 10. maja

15. apr 2025

Turska šalje Bosni i Hercegovini donacije naoružanja i vojne opreme, na spisku helikopteri i besposadne letelice

15. apr 2025

[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija

14. apr 2025

ASDA 2025: Makete hrvatskih Rafala ponovo naoružane samo MICA-ma i Hamerima, Turska nudi veće besposadne letelice

10. apr 2025

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

8. apr 2025
„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica
Tradicionalna godišnja poseta Ohajo ANG u prvom delu godine / Foto: Ministarstvo odbrane

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

Delegacija Nacionalne garde Ohaja boravila je u višednevnoj poseti Srbiji u okviru Programa državnog partnerstva Srbije i Ohaja, saopštilo je ministarstvo odbrane. Delegaciju je predvodio general-major Dejvid Džonson, komandant ANG komponente ove formacije („Air National Guard“).

Tradicionalna poseta Amerikanaca realizovana je u aprilu, kao i prošle godine, a prema saopštenju Ministarstva odbrane, akcenat posete ovoga puta bio je na „razmeni profesionalnih iskustava u domenu vazduhoplovnih operacija, sajber bezbednosti i saradnji vojnih orkestara“.

– Delegacija iz Ohaja učestvovala je na okruglom stolu u Komandi Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, koju je vodio zamenik komandanta general-major Brane Krnjajić, a na kojem je razmatrana interoperabilnost u oblasti vazduhoplovnih operacija. Tokom posete su realizovani i ekspertski razgovori delegacija ratnih vazduhoplovstava Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohaja o bezbednosti letenja i vazduhoplovnotehničkom održavanju.

General Džonson u srpskoj Lakoti / Foto: Ministarstvo odbrane

General Džonson je tokom boravka u našoj zemlji posetio i Centar za obuku veze i informatike u Gornjem Milanovcu, gde su mu predstavljeni kapaciteti ovog specijalističkog centra Vojske Srbije i mogućnosti za saradnju u oblasti sajber bezbednosti. – stoji u saopštenju Ministarstva odbrane.

Vojska Srbije i Nacionalna garda Ohaja sarađuju od 2006. godine. Kako je Tango Six više puta izveštavao, ova saradnja se poslednjih godina intenzivira i u vojno vazduhoplovnom segmentu. Načelnik Generačlštaba Vojske Srbije general Milan Mojsilović posetio je Ohajo, pa i vazduhoplovni deo priče, pre dve godine, dok je u junu prošle godine došlo i do prvog leta u formaciji srpskih i američkih vojnih aviona nakon nekoliko decenija.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs