Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

28. apr 2025

[ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

28. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Hrvatskoj isporučen poslednji Rafal, kompletirana eskadrila sa 12 aviona

25. apr 2025

Srpski MiG-ovi 29SM+ prvi put prikazani sa ruskim protivradarskim raketama H-31P

22. apr 2025

Makedonsko ratno vazduhoplovstvo dobilo novog komandanta, Skoplje se priprema za ponovne pregovore o sporazumu vrednom 249,9 miliona evra za helikoptere AW169M i AW149

21. apr 2025

Novi komandant RV i PVO Vojske Srbije je general-major Brane Krnjajić

18. apr 2025

Ministarstvo finansija uplatilo drugu ratu za kupovinu Rafala

17. apr 2025

[NAJAVA] Zagrebački aero-miting AIRVG održaće se 10. maja

15. apr 2025

Turska šalje Bosni i Hercegovini donacije naoružanja i vojne opreme, na spisku helikopteri i besposadne letelice

15. apr 2025

[REPORTAŽA] Tango Six na vazduhoplovnoj vežbi „Iniohos 2025“: Vojno-vazduhoplovna egzotika sa Bliskog istoka i Azije, među posmatračima i Srbija

14. apr 2025

ASDA 2025: Makete hrvatskih Rafala ponovo naoružane samo MICA-ma i Hamerima, Turska nudi veće besposadne letelice

10. apr 2025

„Ohio Air National Guard“ delegacija posetila RV i PVO, saradnja u oblastima bezbednosti letenja i održavanju letelica

8. apr 2025

Filipinima ponovo odobrena kupovina borbenih aviona F-16, Kolumbija izabrala švedski Gripen

4. apr 2025

[POSLEDNJA VEST] Republici Srpskoj isporučen treći helikopter Ansat

3. apr 2025

Prve fotografije: Bugarskoj isporučen prvi borbeni avion F-16

3. apr 2025

[ANALIZA] Planovi za naoružavanje srpskih Rafala: Domaća vazduhoplovna ubojna sredstva u razvoju

2. apr 2025

Slovenačka kompanija AFormX razvila VR i XR simulatore za PC-9 i AS532: Slovenačko ratno vazduhoplovstvo prvi korisnik

1. apr 2025

Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025
[IDEX 2025] Vreme je da menjamo nazive kineskih dronova u RV i PVO, izložena i planirajuća bomba FT-6
Još jedna opcija za naoružavanje FH-95, "loitering killer drone" FH-901A / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

[IDEX 2025] Vreme je da menjamo nazive kineskih dronova u RV i PVO, izložena i planirajuća bomba FT-6

„China Aerospace Long-March International“ – srkaćeno ALIT jedna je od mnoštva kineskih kompanija koje su izlagale na ovogodišnjem IDEX-u. Deo su konglomerata „China Aerospace Science and Technology Corporation“ – CASC i zaslužni su za ulazak srpskog RV i PVO u domen borbenih besposadnih letelica.

Specijalizovani mediji (uključujući i Tango Six, što danas ispravljamo) dva tipa besposadnih letelica koje Srbija koristi označavaju sa CH-92A i CH-95 iako je ALIT njihove oznake promenio nakon 2021. godine u FH-92A i FH-95. Stoga bi, u Srbiji, trebalo da ih imenujemo po novom brendingu. Letelice se u nomenklaturi RV i PVO označavaju kao D-80 i D-81.

ALIT je u Abu Dabiju, između ostalog, izložio modele FH-95, dodatne opcije njenog naoružavanja i planirajuću bombu FT-6.

FH-95 ili D-81 u srpskom RV i PVO / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kako je Tango Six prvi izvestio novembra prošle godine, Srbija i ALIT nastavljaju saradnju kroz povezivanje u industrijskom domenu – Jugoimportova Utva je na vazduhoplovnom sajmu Žuhai potpisala Memorandum o razumevanju sa ALIT-om koji se odnosi na uspostavljanje Centra za održavanje bespilotnih letelica ovog proizvođača, kao i bespilotnih letelica domaće proizvodnje Vrabac i Pegaz.

Jedna od interesantnih opcija za veću raznovrsnost borbene upotrebe FH-95 prikazana je na IDEX-u. Reč je o manjem dronu FH-901A koji FH-95 može nositi ispod krila. Ovaj „loitering killer drone“ prikazan je prvi put 2021. godine.

FH-95 može poneti 6 ovakvih letelica, po 3 ispod svakog krila / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Letelica teži 3,5 kg i nosi bojevu glavu mase 0,5 kg. Navođenje na cilj je optičko i infracrveno, proizvođač tvrdi da je povezivo na daljini linije vidljivosti od 15 km. Kapacitet baterije dovoljan je, prema proizvođaču, za misiju u trajanju od 60 minuta, lebdeći na visini od 100 – 150 metara, pri brzini krstarenja od 100 km/h. Proizvođač tvrdi da dron može ubrzati do svoje zone dejstva brzinom do 180 km/h nakon lansiranja i dostići brzinu od 288 km/h prilikom obrušavanja na cilj.

Planirajuća bomba FT-6

Planirajuća bomba FT-6 / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Kineska kompanija izložila je i planirajuću bombu oznake FT-6 mase 250 kilograma. Proizvođač ju od 2010. godine reklamira kao sredstvo koje se lako integriše na letelice zapadne i istočne proizvodnje. U upotrebi je u kineskom ratnom vazduhoplovstvu na avionu J-10.

Proizvođač tvrdi da se bomba može lako integrisati na borbene letelice zapadne i istočne proizvodnje / Foto: Petar Vojinović, Tango Six

Bomba uz pomoć dodatnih uzgonskih površina ima maksimalni domet od 80 kilometara kada se ispusti sa visina između 6 i 10.000 metara, iz platforme koja leti brzinom od 0.5 do 0.9 Maha.

Proizvođač njeno navođenje definiše kao „INS satelitski korigovano“.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Re

Za naše Orlove ova planirajuća FT-6 dušu dalo u većim količinama.

Odgovori
Pa

realno, ne postoji domaće pameti isto to, pa da se pazari….?

Vu

Pavle pa ako ti imas dovoljno pameti zasto mislis da niko iz vrha drzave nema toliku pamet kao ti?Pa i oni su sisali majku, jedino ako si ti sisao tetku ili mozda tecu pa da sad vredjas vrh drzave i vojske.

Ne

Sve dok imamo drzavu takvu kakvu je. nema nista od „centara“ niti bilo cega ozbiljnog. To bi bio „bottom line“.

Odgovori
De

Izvini, ali sa svojih 42, vojska nam nikad nije bila jaca, dolazak Rafala, Pulsa, Hermesa kao i svega naruceno iz Kine i Rusije, Airbusa…
Pa domaci sistemi, novi i Modernizovani.
Do 2030 te, nasa vojska bice savrseno mocna i opremljena.

Ni

Nasa vojska nije na nista visem nivou od 1999 godine (kada uporedimo napadne i odbrambrene sisteme tj. razvoj tehnologije za poslednjih 25 godina), a brojcano je znacajno manja u odnosu na period kada nas je NATO napao. Naime, kada bi se ne daj boze tako nesto desilo danas, napaili bi nas sa avionima 5. generacije i sa desetinama hiljada dronova i stotinama krstarecih raketa. Nasi sistemi FK3, jedna baterija Pancira, nesto malo HQ17 i Mistrala, kao i Neve i KUB-ovi bi mogli da izdrze isto kao i 1999 godine. Samo bi sada oborili vise dronova i BPL-a sto ovima sa zapada nije mnogo znacajno posto pare sami stampaju. Ovi Lazari, Milosi i Nore bi bili idealne mete za dronove, kao i sada slicna vozila u Ukrajni. Tako da se ne zanosimo….a koliko znamo svi osim BiH i Kosova su u NATO paktu. Nas maksimalni domet je da se dogovorimo da dobijemo sever Kosova i to je to….Vojsku treba jacati i opremati, ali nemojmo da se zanosimo.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs