Na izložbi naoružanja i vojne opreme FEINDEF 2025 koja je održana prošle nedelje u Madridu, Španija, kompanija vojni sektor evropskog vazduhoplovnog konzorcijuma „Airbus Defence & Space“ prikazao je svoje glavne adute na tržištu vojnih letelica. Među izloženim eksponatima prvi put se na jednom ovakvom događaju našao model izviđačko-borbene besposadne letelice SIRTAP u prirodnoj veličini (tzv mock-up).
Podsetimo, pre skoro dve godine zvanično je bilo saopšteno da je za uključivanje u proizvodnju letelice SIRTAP bila zaninteresovana i Srbija, a Tango Six je potom analizirao na koji način bi naša država odnosno njena industrija mogla da učestvuje u ovom programu.
U međuvremenu je Srbija najverovatnije nabavila izraelske besposadne letelice Elbit Hermes 900, što ukazuje da je Srbija najverovatnije (nemamo nikakvu zvaničnu potvdu niti demantij) odustala od saradnje sa Erbasom u ovom domenu.

Ne samo da je Erbas na ovogodišnjem FEINDEF-u prikazao SIRTAP u razmeri 1:1, već je prikazao i njegovo buduće naoružanje. U pitanju su planirajuće bombe BAT koju razvijaju španske kompanije „AERTEC“ i „Instalaza“. Reč je poluaktivno laserski vođenoj avio-bombi mase 16 kg, u vođenju je primenjen INS kao i GNSS, kao i poluaktivni laserski tragač. Brzina leta se kreće od 250 do 750 km/h, može se odbacivati pri brzini letelice nosača od preko 90 km/h, i visine leta do 7.600 m, a domet se procenjuje na preko 30 km.
Erbas je kao predvodnik španske vojne industrije na sajmu, sa turskom kompanijom „Turkish Aerospace“ na FEINDEF-u potpisao Memorandum o razumevanju koji se odnosi na saradnju čiji bi rezultat mogao biti nabavka turskog trenažnog aviona Hurjet za koje je zainteresovano špansko ratno vazduhoplovstvo.

Zanimljivo da je Turska kompanija na ovoj izložbi izložila „mock-up“ Hurdžeta na kome su se nalazile oznake RV Španije.
Španija namerava da u okviru programa ‘‘Advanced jet trainer aircraft, Integrated Training System – Combat (ITS-C)‘‘ nabavi nove avione koji bi u španskom ratnom vazduhoplovstvu zamenili 19 aviona F-5M „Freedom Fighter“ koji se koriste kao letelice za naprednu obuku.
Milutin
Znaci opet je pobedila stara Srbska logika „sto bi mi nesto pravili, kad to moze da se uveze i sa strane namakne neki evrić na tome“.
Dusan Jevtic
Radi se o vremenu. Od zaključivanja neke saradnje do uvedjenja u službu može da prodje skoro decenija. Možda nam se zbog okolnosti u regionu malo žuri? Uglavnom bolje da imamo i jedno i drugo.
Goran
@Dusan Jevtic
A koje su okolnosti u regionu? Srbija se poslednjih godina naoružavala više nego bilo koja balkanska država. Srbija nema protiv koga da ratuje osim protiv Amerike, a to je rat od 2 dana.
Miks
Sigurno je da će biti ok dron, ali bolje u ovim okolnostima kada se ceo svet naoružava da kupimo nešto provereno što možemo imati odmah nego da čekamo završetak razvoja i testiranja ovog projekta. EU upravo donela odluku o kupovini naoružanja za 150 milijardi evra, Rusi proizvode punom parom, USA se isto zahuktava, Kinezi samo štancuju a kako videsmo i Indija i Pakistan su malo oprobali kandže da vide kako će ići u daljem sukobu koji je izvestan. Nažalost, već postaje jasno da je globalni sukob neizbežan kroz 3-5 godina, nadajmo se da se ratna mašina može zaustaviti ali šanse su sada jako male, jednostavno globalna ekonomija je na ivici pucanja kao i pred svaki svetski rat i ono što sledi dovešće do reseta. Ono što meni nikako nije jasno jeste kako stratezi i planeri dolazeceg sukoba misle da zaobiđu upotrebu nuklearnog oružja. Taktičko će se koristiti sigurno, ali strateško ako krene, onda je gotovo sa svima nama.
OpFor777
Kvalitet Izraelskih BPL je sigurno na višem nivou nego što je / što bi bilo na Evropskom, jer je Izrael ipak jedan od pionira ovakvih BPL.
Ne bih rekao da je Srbija promašila. Ima tu još prilike za lokalnu proizvodnju kako pod Erbasom, tako pod Elbitom. Svakako BPL tržište postaje maglavito, jer ih više svako proizvodi i svi su manje više u istom rangu, pa je diskutabilno koliki bi profit Srbija stvarno nacinjela proizvodnjom ovog Evropskog BPL.
Šta se Hurjeta tiče, svašta… Nešto slično nikada nisu projektovali i proizvodili, kao ni lovac 4-te i 5-te generacije, pa opet ima zainteresovanih.
DUDE
HURJET odgovara Spaniji jer u naoruzanju vec imaju avione F-18 sa motorima GE F404. Isti motor se koristi i na HURJET-u. Plus, uvalice Turcima kompenzaciju za A400M.
Jednom kada Turska zavrsi razvoj sopstvenog motora, HURJET ce biti veoma pozeljno resenje za sve drzave koje zele da kupe naoruzanje na jednoj adresi, bez mesanja Amerike, Rusije ili EU.
Turska vec ima razvijenu gamu samonavodjenih Roketsan sredstava V-Z, ASELSAN razvija domaci AESA radar, a uskoro stizu i rakete vazduh-vazduh kratkog i srednjeg dometa.
Dodajmo tome i domaci HMD, nisanski pod ASELPOD, ali i krstarecu raketu SOM, balisticku od 230mm …HURJET ce biti sposobniji od vecine Rafala koji danas lete. I tih 1,2-1,4Maha cini se dovoljno, kada se pogledaju svi benefiti.
Za 10 godina EU ce vuci Turke za rukav.
OpFor777
Lijepo je to sve druže Dude, ali sva ta silna Turska tehnologija se zasniva na zapadne ili Kineske poluprovodnike.
Turska je još daleko od toga da sama vodi litografske poslove, a lopatice (sopstvenih) motora ostaje još za vidjeti. Mnoge moćnije zemlje to nisu tek tako savladale a ne tamo neka Turska.
Ne bih stvarno ništa kupovao od Turaka, prije svega iz političkih razloga, da ne nabrajam jer nije mjesto za to. Oni će takodje ucijenjivati svoje mušterije.
Multi Boy
A i taj tip vertikalnog stabilizatora je loš izbor, jer radi torzijsko opterećenje na trup. To su netalenrirani dizajneri kopirali s F-35 jer je kao stealth, iako nije jer zapravo povećava radarski odraz pošto je stabilizator pod idealnim kutem u odnosu na radar pri božnom preletu. Do kada će Stari raditi tuđi posao. Zašto mu se nitko ne usprotivi.