– Два пет друга отказује летење због метео-услова – јавио је мајор Бојан Милосављевић, комадант ”Курјака са Ушћа” и званично одгодио летачки дан за петоро кадета 132. класе Војне академије, Смер авијација, који обуку настављају на млазним авионима у славној ескадрили.
Осам осмина облачности на 150 метара и густа магла била је једина прилика да са најмлађим ”авионцима” и њиховим инструктором седнемо у ”бокс” и попричамо.
– На средини су обуке, савладали су технику пилотирања млазног авиона без већих проблема. Селекцију и почетну обуку имали су на клипним авионима утва. Вредни су и мотивисани – каже један од њихових инструктора летења капетан Александар Кнежевић.
Лет пре првог самосталног зове се контролни – тада с младим кадетима у кабину инструктора седа старији и искуснији пилот. У случају Сандре и Александра био је то комадант 204. авијацијске бригаде бригадни генерал Мирко Вранић.
– Пре тог лета летео сам са командиром ескадриле, знао сам шта се тражи и очекује од мене. Имао сам трему али сам био спреман – прича кадет Живак.
Сандра, прва девојка војни пилот која је самостално полетела на млазном авиону, такође каже да је имала трему док је летела с генералом, али није имала страха од исхода контролног лета.
Према речима инструктора Кнежевића, кадети су знали када их очекује први самостални лет. Проверавали смо им конструкцију школског круга и сигурност приликом слетања. Гледања кроз прсте није било!
– Прелаз с клипне утве на млазног супергалеба није драстичан као што се на први поглед чини. Експлоатација авиона и техника пилотирања незнатно се разликују – појашњава инструктор.
Кадет Живак зато и каже да је супергалеб интересантнији и узбудљивији за летење. Брзине су веће, кабина је другачија…
– Када вежбамо нове маневре више се усредсредимо на летење. На испиту у ваздуху оцењују нам колико смо савладали технику пилотирања. Времена за уживање у лету има тек после испита – појашњава Сандра.
За њеног класића сваки лет је уживање – од тренутка када затегне везе у кокпиту па до слетања.
Сандру и Александра очекују акро-зоне, којима завршавају фазу обуке – основно акробатско летење. Следе им навигација, инструментално летење и борбена употреба авиона, такозвани грб – гађање, ракетирање и бомбардовање.
До тада, свакога дана у 7.25 постројавање, 7.30 пропитивање о детаљима лета – ко „разигру“ не прође не лети!
Десет минута пре првог полетања, док кадети с кацигама у рукама корачају свако ка својој машини, искусна посада у Г-4 слеће након метео-извиђања. Узбуђење, одговорност и привилегија о којима њихови вршњаци у цивилству могу само да сањају.
Снимио: Душан Атлагић