BEG airport status
[VIDEO REPORTAŽA] Let poslednjeg Vulkana

[VIDEO REPORTAŽA] Let poslednjeg Vulkana

U trenutku kada bi „Plavi dunav“ bio oslobođen sa držača to bi značilo da je Vulkan isporučio svoju najrazorniju erupciju. Prvu britansku atomsku bombu jačine 16.000 tona na onaj originalni i najvazduhoplovniji način – gravitaciono. Iznad cilja.

Kao jedan od potencijalnih SIOP elemenata britanci su poput SAD i SSSR-a posedovali i taj najrizičniji ali i najpouzdaniji deo nuklearne trijade. Letelicu sa ljudskom posadom koja je imala za cilj da iz nekoliko profila (leta) i iz nekoliko pravaca dejstvuje po prioritetima prvog udara: populacionim centrima, industriji, vojnim instalacijama i silosima interkontinentalnih balističkih raketa. Zaplet koji se decenijama reciklirao kroz dramaturške postavke tehnotrilera nekada je bio realnost i uvek je najpouzdanije bilo staviti mehanizam isporuke tamo gde je potrebno, brzo i sa ljudskom komandom. To je mogao da uradi samo avion.

U strategiji odvraćanja britanija se u segmentu isporuke sa posadom uzdala u tzv. „V-bomber force“. Strategijske bombardere Vickers Valiant, Handley Page Victor i Avro Vulcan.

Vulkan je kao koncept smišljen daleke 1946. godine, prototip se prvi put vinuo u nebo 1952. i prvo javno pojavljivanje imao je upravo na Farnborough Airshow-u nekoliko dana kasnije.

Kompanija Avro isporučila je 135 Vulkana RAF-u koji je krajem pedesetih i cele šezdesete godine dežurao 365/24/7 na QRA pripravnosti (Quick Reaction Alert) sa sposobnošću da poleti za dva minuta prema Moskvi.

Borbena posadu je sačinjavalo petoro letača: dva pilota, dva navigatora i operater elektronike. Posle originalne „klasične“ nuklearne bombe Vulkani su nosili britansku hidrogensku bombu kao i krstareću raketu sa nuklearnim punjenjem.

Zanimljivo je da ni jedan britanski bombarder nikada zaista nije leteo sa nuklearnim sredstvom u punom bojnom režimu spremnom za upotrebu u nekoj misiji. Preterivanja sa brojevima, sposobnostima i tehnološkim rešenjima urodila su plodom. Misija odvraćanja uspela je svim stranama i do nuklearnog armagedona nije došlo.

Vulkani su u RAF-u leteli do 1984. godine kada je prostalo dva primerka. XH558 je poslednji video aktivnu službu i posle karijere duge 33 godine ovaj primerak je prizemljen. 1997. godine tim predvođen dr. Rebertom Plemingom počeo je planove da vrati 558 u letno stanje.

Ovaj tehnički zahtevan i skup proces urodio je plodom. 14 godina nakon poslednjeg leta i preko 7 miliona uloženih funti kasnije XH558 je poleteo u oktobru 2007. godine.

Za Tango Six o avionu i britanskom vanserijskom osećaju za vazduhoplovnu tradiciju priča upravo gospodin Pleming. Na kraju video reportaže pogledajte najzanimjivije segmente prikaza letelice u vazduhu trećeg dana ovogodišnjeg Farnborough International Airshow-a.

(Za full HD kvalitet snimka podesite opciju „1080p“ u You Tube playeru)

——————————————————————————————————————————–
Tango Six izveštavanje iz Farnborough-a pomogli su itSMF Srbija kao sponzor smeštaja, logistike i prevoza, Mobilna Telefonija Srbije kao sponzor putovanja, Xopyc Air Force Fashion i Pilotshop.rs kao sponzori odeće i reportažne opreme.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Kos na: Novi v.d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir: „Sve organizacione jedinice zadržale svoje sertifikate, podnete tri ostavke, imenovan novi „accountable manager“ za Vršac“

Gospodin Lepir je u poslednjem pasusu u svojoj izjavi sam sebe u startu demantovao izjavivši da neće biti mesta za politiku. Baš me intereuje kakve on ima kvalifikacije za mesto na koje je postavljen, osim političke pripadnosti i činjenice da je mašinski inženjer? Gde su tu kriterijumi koje je naveo stručnost, znanje i pripadnost ustanovi?…

19. Jan 2025.Pogledaj

Srbofil na: Novi v.d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir: „Sve organizacione jedinice zadržale svoje sertifikate, podnete tri ostavke, imenovan novi „accountable manager“ za Vršac“

@Miks To se vrlo lako sredi pravilnikom o mandatima koji bi regulisao maksimalnu dužinu mandata, kvalifikacije i način izbora novog rukovodioca. Ministarstva ne bi trebala da se bave tim stvarima ali ni jednoj vlasti do sada to nije godilo.

19. Jan 2025.Pogledaj

Elmosko na: [ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

Mislim da Srbija treba konacno da pocne sa proizvodnjom svojih helikoptera koristeci kinesku metodu: rastavi, kopiraj, ponovo sastavi.Najvaznija stavka- motor , Green Power Turbine Systems -Beograd, vec pravi turboelisni motor snage 200 kW.Treba napraviti 10 puta jaci( veci) motor.Takva oprema i znanje vec pistoji u Remontnom zavodu Orao u Bijeljini, ciji je vecinski vlasnik Republika…

19. Jan 2025.Pogledaj

Miks na: Novi v.d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir: „Sve organizacione jedinice zadržale svoje sertifikate, podnete tri ostavke, imenovan novi „accountable manager“ za Vršac“

Princip smenjivosti je jako bitan. Pa i da je najbolji na svetu bio prethodni direktor, nije normalno da se tu zadrži 24 godine, treba dati priliku i mlađim ljudima. Isto važi i za novog direktora, ako se pokaže kao neprimeren za poziciju, menjati ga.

19. Jan 2025.Pogledaj