BEG airport status
[VIDEO REPORTAŽA] Tango Six u novoj CSeriji

[VIDEO REPORTAŽA] Tango Six u novoj CSeriji

BEOGRAD – Bombardier, kanadski industrijski gigant koji u segmentu proizvodnje komercijalnih letelica drži četvrto mesto na svetu po prodaji, najavljuje poletanje svoje nove CSerije za jun ove godine. C100 i C 300 boriće se za svoje mesto pod suncem, – 300 će pokušati da uđe u segment tržišta koji je već prilično jasno podeljen između Boinga i Erbasa a mi smo u Farnborou imali prilike da dobijemo detaljnu turu mock-upa putničke kabine i kokpita ove letelice.

 

Prvo predstavljanje novinarima u iščekivanju prvog leta.
Prvo predstavljanje novinarima u iščekivanju prvog leta.

Prema najavama kanadske kompanije Bombardier, CSerija bi trebalo da obavi svoj prvi let u junu 2013. godine. CSerija, čiji je razvoj Bombardier zvanično započeo još 2004, svojim spoljašnjim dizajnom kabine dosta podseća na Boeing 787 Dreamliner. Međutim, to nije jedina sličnost: konstrukcija ovog aviona takođe je sačinjena velikim delom od ultralakih kompozitnih materijala pa Bombardier CSerije ima nižu potrošnju goriva baš kao i Dreamliner. Iako je reč o reginalnom avionu kratkog do srednjeg dometa, u kompaniji Bombardier veruju da su konstruisali seriju aviona koja će jednog dana konkurisati duopolu na relaciji Boeing 737 – Airbus A320.

Nakon zvaničnog pokretanja razvoja projekta zvanog „CSeries“ kompanija iz Kanade nailazila je na poteškoće ekonomske prirode pa je čak u decembru 2006. obustavila razvoj projekta zbog nedovoljnog broja porudžbina. Međutim, godinu dana kasnije nastavljeno je sa razvojem CSerije, i ujedno su zvaničnici kompanije objavili vest da će Pratt & Whitney motori sa oznakom PW1000G biti ekskluzivno ugrađivani u ove avione. Dva predstavljena modela C-serije C110 i C130 (prvobitna oznaka) su prvi avioni iz Bombardiera sa mlaznim motorima postavljenim ispod krila. Do sada je potpisano nekoliko memoranduma o namerama za ukupno  388 letelica uz 145 čvrstih porudžbina od devet kupaca iz osam zemalja. Bombardierov cilj je 300 čvrstih porudžbina i 20 mušterija do sredine sledeće godine.

Dizajn putničke kabine (kapacitet je do 160 sedišta) je po mnogo čemu interesantan. Prvi utisak kada uđete u putničku kabinu je da ima dosta prostora, što podrazumeva 3-2 konfiguraciju u ekonomskoj i 2-2 konfiguraciju sedišta u biznis klasi. Treba napomenuti da sa širinom sedišta od 18.5 inča CSerija predstavlja možda i najudobniji avion kratkog do srednjeg dometa, kada govorimo o ekonomskoj klasi. Poređenja radi, veliki broj aviokompanija obavlja letove dugog dometa sa sedištima sirine 18, pa čak i 17 inča u ekonomskoj klasi.

Za vreme sajma u Farnborou ljubaznošću kompanije Bombardier dobili smo priliku za detaljnu vođenu turu mock-upa putničke kabine ovog novog regionalnog lajnera:

—————————————————————————————————————————————————
Tango Six izveštavanje iz Farnboroa pomogli su itSMF Srbija kao sponzor smeštaja, logistike i prevoza, Mobilna Telefonija Srbije kao sponzor putovanja, Xopyc Air Force Fashion i Pilotshop.rs kao sponzori odeće i reportažne opreme.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    Mi

    Zaista vidljiv napredak u ergonomiji u ovoj klasi. Bravo za Bombardier!

    Odgovori
    pr

    Svaka čast za avion. Drago mi je da su imali hrabrosti da uđu u trku sa Boeing-om i Airbus-om.
    Što se tiče aviona, sve deluje ergonomski, prostrano, čisto. Počevši od same pilotske kabine, preko putničke kabine pa sve do samih toaleta. Nadam se da će se i u letu pokazati zadovoljavajuće. Pokazaće vreme koliko su ga dobro Kanađani napravili.

    Odgovori
    Di

    Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

    Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

    Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

    Ostavite odgovor

    Najnoviji komentari

    omniameamecumporto na: U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

    To jesu vrhunski piloti...Moraš neke stvari ipak malo bolje razumijeti. Ti piloti imaju zacrtane zadaće koje obavljaju svakodnevno i nema smisla da tamo negdje ćame i čekaju neki nepostojeći poziv za hvatanje vrabaca. Ako mogu letjeti sa Francuzima već dvije misije onda mogu odrađivati i te tvoje pare. Ali nije tako predviđeno već je predviđena…

    11. Nov 2024.Pogledaj

    Živojin Banković na: [POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

    Lotpy За МУП је набављен један Н215 Супер Пума, ВС је добила један Н145М.

    11. Nov 2024.Pogledaj

    Robert na: [POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

    @Nikola U američkoj vojsci već preko 10 godina nema aktivnih Apache koji nije dio D ili E standarda, znači ima Longbow senzorsku kupolu. Svi upotrebljivi (airworthy) modeli iz AMARC baze Davis Monahan, iz inicijalne A serije, su prekonvertirani na D standard.

    11. Nov 2024.Pogledaj

    Kosovo i Metohija na: [POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

    Sa čime su naoružani ovi M u VS. Šta je sa paukom/novom nećemo valjda da kačimo 2t5 i nrz na moderan helikopter.

    11. Nov 2024.Pogledaj

    Djuka na: U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

    Ta prica o tehnologijama koje se navodno kupuju ovakvim poslovima je klasicna socijalisticka spika iz 60tih godina proslog veka, kada je recimo SSSR transferirao velike drzavne tehnologije Kini, Indiji, ili kakda je recimo UK SSSR-u transferirala tehnologiju mlaznih motora iz euforicnih razloga posle pobede u IIWW. Jedini realan transfer tehnologije ce se desiti u domenu…

    11. Nov 2024.Pogledaj