BEOGRAD – Šesti medjunarodni sajam naoružanja i vojne opreme održaće se na Beogradskom sajmu od 25. do 28. juna. Na njemu će učestvovati institucije Ministarstva odbrane Srbije iz oblasti naučnoistraživačkih, remontnih i razvojnih delatnosti, zatim domaći i inostrani proizvođači vojne opreme i naoružanja kao i preduzeća koja se bave zastupništvom i trgovinom.
Najavljeno je učešće 89 izlagača iz Srbije i 11 stranih država i to Češke, Rusije, Danske, Švajcarske, Švedske, SAD, Nemačke, Slovenije, Luksemburga, Austrije i Francuske.
Vazduhoplovstvo
Biće prisutne i firme čije je poslovanje usko vezano za vojno vazduhoplovstvo, kako u oblasti proizvodnje tako i razvoja, remonta i logistike. Od domaćih izlagača treba istaći Tehnički opitni Centar, Teleoptik iz Zemuna, zatim Utvu iz Pančeva, Vazduhoplovni zavod Moma Stanojlović i Vojno-tehnički institut. Tu je zatim i privatna kompanija APS Aviation Service koja nudi vazduhoplovni program prodaje i održavanja
motora, rezervnih delova, opreme i usluga a njeno poslovanje pokriva sve tipove aviona firmi Cessna, Piper, Aerospatiale, Mooney, Fokker, Pilatus, Hawker Beechcraft, Embraer i Bombardier, kao i helikoptere proizvođača Eurocopter, Kamov, Sikorsky, Bell i Robinson.
Predstaviće se takođe i tri inostrane firme. Češki servis ČLS (Česke Letecna Servisni) bavi se održavanjem, remontom , isporukom i integracijom pre svega avionike kako za civilne tako i za vojne vazduhoplove. Od vojnih vazduhoplova ćemo istaći sposobnosti modifikacije i modernizacije aviona MiG-21 i 29, An-24/26, Su-25, L410 i helikoptera Mi-8/17 i W-3.
Francuska multinacionalna korporacija Thales Group je na 11. mestu na svetu što se tiče vojne industrije, delimično je u vlasništvu francuske države. Sa obrtom koji je u 2011. godini bio oko 13 milijardi dolara, Thales posluje u 50 država sveta. Bavi se pre svega konstruisanjem i proizvodnjom elektronskih sistema, prisutna je na tržištima vazduhoplovnih, odbrambenih, transportnih i usluga vezanih za bezbednost. Od vojnih proizvoda treba istaći sisteme avionike (radare, elektrooptičke pokazivače, višenamenske kolor pokazivače, sisteme za samozaštitu aviona, sistemi za komunikaciju, identifikaciju i navigaciju, pilotske kacige itd.), zatim razne elektronske sisteme za brodove kao i projektovanje brodova, potom bespilotne letelice, protivavionske rakete, protivoklopne rakete itd.
Srbija kao klijent
Učešća Thalesa i ČLS-a posebno su interesantna jer je, kako smo ranije izvestili, moguće njihovo učešće u procesu modernizacije naših školsko-borbenih aviona G-4 Super Galeb. Paket modifikacije i modernizacije G-4MD trebalo bi da obuhvati integraciju pre svega nove moderne elektronske opreme kako bi se avion unapredio i prilagodio savremenim potrebama obuke pilota.
U Srbiji je poslednjih meseci aktuelna priča o nabavci novih višenamenskih borbenih aviona za V i PVO, čini se da je odavno odlučeno da to bude ruski MiG-29M/M2, kontakti su ostvareni i pregovori su u toku. Navodno je reč o kupovini 6 aviona. Na Partneru ćemo imati priliku da vidimo i štand proizvođača ovog aviona – RSK MiG. Naslednik čuvenog opitno-konstrukcionog biroa Mikojana i Gurjeviča (MiG) danas u svom asortimanu nudi nove višenamenske borbene avione MiG-29M/M2, MiG-35, palubne višenamenske borbene avione MiG-29K/KUB, zatim remont i modernizaciju lovaca MiG-29 starijih varijanti na standard SMT i njegove derivate, remont i modernizaciju lovaca-presretača MiG-31, modernizaciju starijih tipova aviona, pre svega MiG-21 i MiG-23/27. Uz sve ovo nude se i usluge obuke, trenaže i logistike, isporuke rezervnih delova, naoružanja, simulatora i sve opreme potrebne za opsluživanje i održavanje vazduhoplova.