BEG airport status
Intervju: Filip Mrvelj – vazduhoplovni 3D umetnik

Intervju: Filip Mrvelj – vazduhoplovni 3D umetnik

BEOGRAD – Krstareći trenutno najpoznatijom društvenom mrežom otkrili smo zanimljivu strast jednog momka iz Slavonskog Broda u susednoj Republici Hrvatskoj. U pitanju je anamorfno slikarstvo sa naglaskom i posebnim interesom ka motivima avijacije.

 
Za vas koji se ranije niste susreli sa ovim pojmom, anamorfno slikarstvo predstavlja iskrivljeni, veliki prikaz trodimenzionalne slike na ravnoj ili iskrivljenoj površini koja kada se gleda sa određene tačke daje utisak da je ono što vidite na toj površini dohvatljivo i stvarno pred vama.
Jednom rečju, tačnije slikom:
 
3d art mib-21
 
Filip Mrvelj rodom je iz Slavonskog Broda gde radi i živi, kako on kaže za i od slikanja. Kada smo ga pitali šta ga je podstaklo da se bavi sadašnjim poslom, ispričao nam je ukratko svoju životnu priču.

– Profesionalnim slikanjem bavim se zadnjih 10 godina, a u nazad 4 godine se bavim anamorfnim slikarstvom popularno zvanim „3D street art“ ili „3D“.  Sa 3D slikanjem sam se prvi put susreo na Internetu kao idealnom mjestu za takvo nešto. Inače, upravo je Net zaslužan za popularizaciju ili bolje rečeno bum ove vrste umjetnosti. Bitno je za reći da se anamorfne slike mogu doživjeti samo iz jednog kuta, točke gledanja i to kroz objektiv (mobitel, kamera, tv kamera, fotoaparat), a na Netu je to upravo netko učinio za vas.

Prije par godina jedna velika informatička kompanija u Hrvatskoj pokrenula je natječaj za izradu takve slike. Bio sam jedini koji se javio i od tada ništa više nije bilo isto.
 
umetnik od malih nogu
 
Zbog čega motivi iz avijacije?

– Priča oko aviona je u principu priča o meni i najlakše je slikati ono što čovjek nosi „u sebi“, pogotovo na ulici. Ta energija se odmah osjeti. Odrastao sam i živim kraj sportskog aerodroma. Prizor kada vam kao klincu jedrilice i avioni svakodnevno doslovce u finalu prelijeću preko glave bilo je nešto za mene normalno kao i vidjeti pticu u zraku.

Poslije nije bio problem da se navučem na taj miris livade, jedrilice, hangara, a tek kada sam osjetio zrak (oni koji lete znaju savršeno o čemu pričam). Sportski sam pilot i letio sam do sada na nekoliko tipova jedrilica, no u zadnje vrijeme sve manje i manje iz hiljade razloga, ali najviše zbog nedostatka vremena. Puno putujem tako da to sve više postaje nemoguća misija.

Primetili smo da se u vašim radovima najčešće pojavljuju Mig-29 i Mig-21. Da li postoji neki poseban razlog?

– 21-ca i 29-tka su avioni koji su obilježili moje odrastanje i nekako ostali najjači podsjetnik tom dječačkom zanosu i vremenu i služe mi skoro kao nekakav portal povratku u prošlost! Igrom slučaja priliku da ih naslikam dobio sam u Rumunjskoj u nekoliko navrata gdje sam slikama htjeo nešto reći o rumunjskoj vojnoj prošlosti i situaciji. Logično je onda da sve pršti 21-cama i Sniperom.
 
rumunija
 
1479790_10202835120063785_51966872_n
 
Inače kada slikam avione na ulici iza svih tih slika stoji priča i ne biram ih slučajno. Recimo kada samo bio na najjačem street art festivalu u Njemačkoj (Wilhelmshaven) slikao sam Starfightera F-104 zato što se u gradu nalazi vojni muzej u kojem je taj avion izložen.

Počastvovani smo što možemo da pričamo sa čovekom koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda. Koliko vam je trebalo da naslikate najveću 3D sliku na svetu?

– Sliku koju sam ja naslikao u srpnju 2011. godine i koja ima 1300 m2 nije službeno ušla u Guinness. U tom trentuku rekord je bio cca 850 m2. Slikao sam je 25 dana i imao sam jednog pomagača. U veljači 2012. godine englezi su postavili službeni rekord na cca 1150 m2 dok je danas rekord oko 2500 m2 gdje je sliku naslikalo 300 ljudi za par sati. To je kategorija „largest anamorphic painting“ i čika Guinness vas ne pita puno kako ste došli do rekorda!

Priliku da se upišem službeno u Guinness dobio sam u prije tri mjeseca gdje sam u Nizozemskoj sa još četiri umjetnika (dva Nizozemca, Meksikanac, Nijemac) naslikao najdužu anamorfnu sliku vani koja je službeno ima 140,30 m dužine!
 
Ginis 2013
 
Da li svoje projekte isključivo realizujete na Balkanu?

– Nisam isključivo vezan za Balkan. Za sada sam slikao od Nizozemske do Rumunjske, a u 2014. ću više putovati pogotovo van Europe.
 
 
Filipu smo se zahvalili na izdvojenom vremenu sa nadom da će neke zvaničnike koji čitaju Tango Six posebno inspirisati slika rumunskih MiG-ova. Na Batajnici postoje slični zidovi, takođe imamo istoriju i pomenuti tip aviona.

Pada li vam ista ideja na pamet kao i nama?
 
1490542_10202835120223789_1666509411_o
 
1513890_10202835120183788_772073892_o
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

    Komentari

    Najnoviji komentari

    Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

    Izvezeno je skoro 80 nora, Azerbejdzan je nedavno narucio 48, Kipar Tamnave, Alzir je hteo 72, ali nemamo sasije, plus da nije bilo ovog rata i da mozemo da uvezemo sasije do sada bi ih bilo znatno vise izvezeno, do sada ih je napravljeno oko 100, a moglo je duplo vise. Ova situacija nece trajati…

    12. Dec 2024.Pogledaj

    Srbofil na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

    @Nenad N. Nedavno je država odustala od projekta solarne elektrane jer nisu znali da na lokaciji postoji čitavo jezero, tako da su ovakve usluge preko potrebne. Što se tiče aviona, Makedonija je kupila kontigent novih oklopnih vozila iz Amerike. Jel znate kako su stigli? Brodom do Grčke i onda vozom. Strategijski transportni avion služi za…

    12. Dec 2024.Pogledaj

    Vlad na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

    Boki, U slučaju kupovine takvog aviona on ne bi leteo samo za naše potrebe već i za potrebe trećih strana. Dakle, angažovanost bi mu bila na potrebnom nivou. Što se tiče izvoza naše namenske, pa taj avion se koristi i za dopremanje opreme koja se kupi za VS. I na kraju, iznamljivanje aviona svakako plaća…

    12. Dec 2024.Pogledaj

    Pavle na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

    onda mora da postoji trzaj? kako to izgleda sa decjeg camca na naduvavanje?

    12. Dec 2024.Pogledaj

    Boki na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

    @Jordan Izvoz nase namenske je previse mali da bi uopste razmisljali o kupvini heavy transportnog aviona. Sta ce nam previse skup za odrzavanje avion kada se jednostavno moze iznajmiti avion za koje troskove placa naravno kupac tog nauruzanja. Kada bi bilo posla za njega, pa i ajde da razmislimo o tome. Ovako za dva leta…

    12. Dec 2024.Pogledaj