BEG airport status
Danish Air Show 2014: jedino ovogodišnje inostrano gostovanje srpskog ViPVO

Danish Air Show 2014: jedino ovogodišnje inostrano gostovanje srpskog ViPVO

BEOGRAD – Juče je u danskoj vazduhoplovnoj bazi Karup održan aeromiting ’’Danish Air Show 2014’’ a ovogodišnji organizator je bio Helikopterski Puk (Ving) koji bazira na ovom aerodromu. ViPVO Vojske Srbije tradicionalno je učestvovalo na ovoj manifestaciji sa avionom An-26 u statičkom delu.

 
asset.dr.dk
 
Istorija aeromitinga u Danskoj počinje 1959. godine kada je održan prva tzv. ’’Otvorena kuća’’ a od 1961. se takvi događaji održavaju u svim bazama vazduhoplovnih snaga. Od 2005. naziv aeromitinga je promenjen u ’’Air Show’’ a to je urađeno kako bi se stekao međunarodni karakter. Cilj ovih manifestacija je, pored prikaza vazduhoplovne tehnike i veštine pilota, pre svega privlačenje pažnje budućim naraštajima kako bi im se što bolje približio vojni poziv i kako bi se oni motivisali da se jednom priključe oružanim snagama.

Na zemlji i u vazduhu juče su se mogli videti najsavremeniji borbeni avioni poput švedskog Gripena, evropskog EF-2000, američkih F/A-18 i F-16. Zatim kompletan inventar danskih vazduhoplovnih snaga i PVO, njihova akro-grupa ’’Baby blue’’ ali i britanska ’’Red Arrows’’, belgijska ’’Red devils’’ kao i poljska ’’Team Iskry’’. Mnoštvo oldtajmera ulepšalo je nebo iznad aerodroma kao i statički deo.

Među 12 država učesnica sa vojnom tehnikom na aeromitingu je učestvovala i Srbija koju je u statičkom delu predstavljao transportni avion An-26 iz sastava 138. transportne avijacijske eskadrile, 204. vazduhoplovne brigade sa aerodroma Batajnica. Ovo je bila još jedna uzvratna poseta naših vazduhoplovaca koji su juna 2012. takođe sa avionom An-26 bili u vazduhoplovnoj bazi Aalborg kada je obeleženo 100 godina od osnivanja RV Danske.

2010. godine Srbija je prvi put posetila Dansku sa po jednim G-4 i An-26 na međunarodnom aeromitingu Danish Airshow 2010. u bazi Skrydstrup. Prethodno su Danci učestvovali na aeromitingu Batajnica 2009. a još jednom su boravili u Srbiji povodom obeležavanja 100. godina srpske vojne avijacije 1. i 2. septembra 2012. gde su, kao i prethodni put, ponovo došli sa borbenim avionima F-16. Letački program danskog pilota bio je izvanredan i ostao je u lepom sećanju ljubiteljima vojne avijacije.

Srbija i Danska imaju odličnu vojnu saradnju, treba istaći da je Danska od 2004. godine donirala Vojsci Srbije različitu opremu vrednu nekoliko miliona evra, pomogla je i u organizaciji, uspostavljanju i razvoju službe traganja i spasavanja a dala je veliki doprinos u oblasti poboljšanja bezbednosti letenja. Od konkretnih donacija treba istaći šest avio-cisterni koje se danas nalaze u sastavu vazduhoplovno tehničkih bataljona vazduhoplovnih baza.
 
 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

to

sve je lepo sto je napisano,jedino se ne bih slozio sa cifrom donacije,verovatno je par stotina hiljada evra/cisterne za gorivo/
pozdrav Djordje

Odgovori
Ж

Цифра се не односи само на цистерне за гориво већ на комплетне донације од 2004. до данас. У ту су укључене велике количине рачунарске и друге опреме.

Bo

Živojine 6 cisterni je samo u 204 vbr

Odgovori
Ж

ОК мада смо их виђали и на аеродрому Ниш.

Odgovori
Bo

Te pripadaju 98 vbr

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Od Amerike brodom do Grcke, pa onda vozom, to nije mnogo jeftinije nego npr. 48 leta do Azejberdzana, narocito ako ne moze drugacije, to je sigurno jeftinije od komercijalnih letova, mada i ja mislim da nam to ne treba, ali ako stvarno kupuju, bilo bi logicno dodati jos koju tonu nosivosti i za Nore, sta…

12. Dec 2024.Pogledaj

Boki na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Vlad Ako se trece strane odluce za dostavu avionom, tesko bi se odlucile za prevoz tim A400 zato sto je nalet preskup. Oni se okrecu jeftinim varijantama iz Ukrajine,Egipta ili Azerbejdzana itd. @Branko I sve to navedeno je izvezeno brodovima ili vozom jer je daleko jeftinije. Dostava naoruzanja avionima sluzi samo za slikanje i promocije.

12. Dec 2024.Pogledaj

Branko na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Izvezeno je skoro 80 nora, Azerbejdzan je nedavno narucio 48, Kipar Tamnave, Alzir je hteo 72, ali nemamo sasije, plus da nije bilo ovog rata i da mozemo da uvezemo sasije do sada bi ih bilo znatno vise izvezeno, do sada ih je napravljeno oko 100, a moglo je duplo vise. Ova situacija nece trajati…

12. Dec 2024.Pogledaj

Srbofil na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Nenad N. Nedavno je država odustala od projekta solarne elektrane jer nisu znali da na lokaciji postoji čitavo jezero, tako da su ovakve usluge preko potrebne. Što se tiče aviona, Makedonija je kupila kontigent novih oklopnih vozila iz Amerike. Jel znate kako su stigli? Brodom do Grčke i onda vozom. Strategijski transportni avion služi za…

12. Dec 2024.Pogledaj