BEOGRAD – Posle dužeg vremena na nebu Srbije juče se mogao videti vojni G-2! Kako Tango Six saznaje, juče je sa vojnog aerodroma Batajnica poleteo školsko-borbeni avion N-60 “Galeb“ Centra za letna ispitivanja, Tehničko-opitnog centra (TOC) Vojske Srbije. To je jedini primerak ovog tipa letelice u Vojsci Srbije, i uprkos tome što nosi oznake srpskog vojnog vazduhoplovstva avion se ne nalazi u sastavu V i PVO već pripada TOC-u koji je u formalnom sastavu Generalštaba.
Tokom NATO bombardovanja 1999. većina od 17 primeraka školsko-borbenog aviona G-2A (vojna oznaka N-60) koji su se tada nalazili u sastavu RV i PVO Vojske Jugoslavije, u 251. školsko-borbenoj eskadrili “Pume“, 172. avijacijske brigade, uništeno je ili teško oštećeno u podzemnom skloništu Šipčanik blizu vojnog aerodroma Golubovci kod Podgorice ili na samom aerodromu. Primerak koji se nalazi u VS sa ev. brojem 23252 pretrpeo je tada relativno manja oštećenja i juna 2003. obnovljen je u remontom zavodu Moma Stanojlović od delova skinutih sa drugih aviona a od jednog je dobio i repnu sekciju. Avion je proizveden 1979. kada je direktno iz fabrike Soko-Mostar stigao u tadašnji Vazduhoplovno-Opitni centar. Nakon toga je upućen u Centar za obuku stranih pilota na aerodrom Ortiješ kod Mostara. Građanski rat prilikom raspada SFRJ zatekao ga je na aerodromu Zemunik u sastavu eskadrile Vazduhoplove Akademije. 2003. je dobio je i novu šemu farbanja u kojoj preovlađuje bela boja a koristio se za trenažu pilota Opitnog centra.
Poslednji put avion je javno prikazan na aeromitingu Batajnica 2012. i to u statičkom delu a u vazduhu na aeromitingu 2009. kada je letački program izveo pilot Salko Hadžić. Nakon više od 4 godine avion se juče ponovo vinuo u vazduh iako su mnogi mislili da će biti povučen iz upotrebe.
Miroslav D. Šljivić
URA! Ovo je zaista sjajna vest!
Inzenjer
Zna li se namena ovog aviona u VOCu? Jel avion opremljen instrumentacijom?
Phoenix
Obuka pilota TOC-a, pretpostavljam.
Objekat
Izgleda da je sudbina EX yu drzava da se raduju repariranju krseva. Ispred muzeja postoji omanja eskadrila istih pa se mozemo baciti na posao i postati prvo vintage ratno vazduhoplovstvo na svetu
126LAE – Delta
Lepa vest, jer mnoge druge države neguju ovakve veterane avijacije (doduše, to je češće u privatnom sektoru).
Što se tiče namene aviona, to možemo zasad da pretpostavljamo. Jedna od mogućih namena je da ovaj primerak služi kao testbed za nove tehnologije (zbog čega ću možda neopravdano dobiti po nosu od inženjera, ako je isti onaj sa kratkim fitiljem od papirnatog aviona), mada ni sam nisam siguran u to, jer ko bi radio testove novih tehnologija na oldtajmeru. Obuka pilota TOC-a je isto tako dobra pretpostavka, ali tu pretpostavku umanjuje jedna činjenicam a to je da mnogi budući piloti TOC-a (ako ih bude) nisu imali obuku na njemu.
goran
Bas sam se zacudio kad sam ga video kako kruzi oko nove pazove. U prvi mah sam pomislio da su starsi, ali oni ne smeju da prelecu teritoriju aerodroma. U svakom slucaju, sjajna vest