Miroslav Musulin, vršilac dužnosti direktora Jat Tehnike (JATT), je prilikom našeg poslednjeg intervjua u decembru prošle godiene najavio da njegova kompanija, posle proširivanja ponude na avione proizvođača iz Tuluza, nastavlja sa potragom za novim klijentima , sa projektima zanimljivih ariframe modifikacija i osvajanja novih procesa i tehnologija. Sa Miroslavom Musulinom smo razgovarali o učinku Jat Tehnike u proteklih sedam meseci, o tome šta je urađeno i koji su planovi za budućnost.
T6: U kom je trenutno stanju Jat Tehnika?
Kompanija je trenutno u pripremama za početak drugog dela sezone, koji počinje polovinom septembra 2015 godine. Inače, period iza nas bio je jako uspešan. Nekima će delovati da smo neskromni, međutim 25% uvećanja obima poslovanja u odnosu na protekli period u 2014 godini , 50% aviona više sa radova, redovnost isplata zaposlenima, zaslužuje u ovom specifičnom trenutku za ekonomiju naše zemlje svaku pohvalu. To je uspeh timskog rada, dobre simbioze menadžmenta i zaposlenih u kompaniji JATT.
T6: Dokle se stiglo sa najavljenim proširenjem posla sa Turskim klijentima?
Kao i što sam najavljivao, JATT je morala da ostvari korak sertifikacije za Tursko tržište. Na tome smo svi bili iscrpno i predano angažovani, s obzirom na to da se radi o tolikom potencijalu za dalju ekspanziju JATT. Sertifikat za održavanje Boeingovih letelica je pre mesec i po dana dobijen od Turskih vazduhoplovnih vlasti. Pozivi za saradnju nisu izostali. Naš inicijalni fokus Pegasus, Sun Express i Tail Wind predstavljaju okosnicu turskog tržišta. Naravno, ni manje kompanije ne zaostaju na našoj listi prioriteta.
T6: Kako je protekla modifikacija i ugradnja Panasonic SATCOM uređaja na avione Er Srbije? Da li planirate da ovu uslugu nudite i drugim kompanijama?
Modifikacija Panasonikovog GCS/WiFi modela za letelice tipa Airbus uspešno je obavljena i u predviđenom roku. Zadovoljstvo je bilo sarađivati sa kolegama iz Air Serbia Tehnike (AST) i Panasonika na ovakvom poduhvatu, imajući u vidu da je to prvi put u svetu da letelica, pored Wi-Fi Interneta, poseduje i mogućnost korišćenja mobine telefonije sa 2 G signalom. Ova modifikacija je na listi usluga JATT i svakom narednom klijentu ćemo pružiti maksimum.
T6: Najavljivali ste inteziviranje školovanja i ulaganje u kadar. Kako to napreduje?
Srce svake uspešne kompanije, pored tehničke sposobnosti, čini i obrazovan kadar, posebno u vazduhoplovstvu. Bez stalnog usavršavanja ne možete pratiti i biti u koraku sa potrebama tržišta. U ovom momentu je u toku školovanje naših zaposlenih za Airbus. Ako je unazad zbog neprimerenih situacija u društvu i bilo nekih vakuma to više nećemo dozvoliti.
T6: Kako teče proces privatizacije?
U procesu privatizacije su pravila jako jasna – za isti je nadležna Agencija za privatizaciju. Do tada moja uloga je da kompaniju vodim u smeru progresa, a za sve ostalo je nadležan privatizacioni savetnik.
Kako komentarišete glasine da je SR Technics zainteresovan da kupi Jat Tehniku?
Istina je da su mnoge kompanije zainteresovane za JATT. Čelni ljudi iz SRT su dolazili da obiđu kompanijske kapacitete. Za sad je sve u fazi observacije.
Koji su dalji planovi kompanije?
JATT će i dalje nastaviti da sprovodi mere štednje, ali i da disciplinovano korača ka zacrtanim ciljevima. Ekološka farbara za uskotrupne avione i biznis avijaciju kao i osvajanje stajnog trapa su dva ozbiljna projekta na kojima JATT fokusira svu svoju poslovnu energiju.