Kompanija „Boeing“ planira da u buduće deo proizvodnje B737 preseli u Kinu. Detalji u vezi sa ovim planom biće poznati do kraja septembra jer će kineski predsednik, Si Đinping, otići u posetu američkoj Vladi, piše agencija Rojters (Reuters).
Pozivajući se na „Aviation Week“, agencija navodi da bi u fabrici u Kini trebalo da se farbaju B737 sastavljeni u SAD, radi na njihovim instalacijama i vrše probni letovi.
Iako američki Vladini zvaničnici nisu potvrdili ovakve navode, ovo je iznenadilo vazduhoplovnu industriju SAD.
Tako je svoju zabrinutost izrazio „The International Association of Machinists District 751“ (IAM District) insistirajući na tome da kompanija „Boeing“ mora da iznese detalje takvog plana.
Ovakva reakcija ne čudi ukoliko se u obzir uzme da je „Boeing“ ovoj Uniji 2011. godine obećao da će se B737 proizvoditi „u postojećoj fabrici u Rentonu“, prenosi Rojters.
Proizvođač iz Sijetla, sa druge strane, nije potvrdio da će deo proizvodnje preseliti u Kinu, ali nije ni negirao takvu mogućnost navodeći da „kompanija želi da raste i poboljša proizvodju“.
– Jedan od načina da to postignemo je saradnja sa partnerima širom sveta, uključujući i Kinu, naše najveće međunarodno tržište. Međutim, ne želimo da komentarišemo da li ćemo to i učiniti – naveli su u kompaniji „Boeing“, prenosi Rojters.
Treba imati u vidu da se delovi za B777 i B787 već proizvode u Japanu, što ne čudi ukoliko se u obzir uzme da najveći japanski avio-prevoznik u svojoj floti ima gotovo samo avione ove američke kompanije.
Sa druge strane, ovakvo širenje moglo bi da bude značajno u pogledu rivalskog odnosa koji godinama postoji sa evropskom „Airbus Group“.
„Airbus“ je ove nedelje počeo proizvodnju svoje A320 linije u Alabami.
With this new U.S. Manufacturing Facility, the sun never sets on Airbus #AirbusInAlabama pic.twitter.com/bEWNc4bpid
— Airbus (@Airbus) September 14, 2015
„Airbus“, osim u Francuskoj, svoje fabrike ima u Nemačkoj i Kini.
Investiranje u najnoviju fabriku u Alabami vredno 600 miliona dolara obezbedile su SAD, pod uslovom da u njoj radi američko stanovništvo, prenosi Rojters.