BEG airport status
Pročitali smo: Knjiga “MiG-21 legenda Hladnog rata“ Prva knjiga o MiG-u 21 na srpskom jeziku

Pročitali smo: Knjiga “MiG-21 legenda Hladnog rata“

Većina vazduhoplovnih stručnjaka smatra da je sovjetski lovac-presretač MiG-21 najpoznatiji borbeni avion svih vremena. Mnogi ga smatraju i najslavnijim a neki i najvećom ‘’legendom’’ među vojnim avionima. O MiG-u 21 napisano je mnogo knjiga ali do ove godine nijedna na srpskom jeziku.

Kako se 2012. godine navršilo tačno 50 godina od uvođenja ovog aviona u naoružanje JRV i PVO a 2014. i 60 godina od prvog leta prototipa MiG-a 21, grupa naših vazduhoplovnih entuzijasta odlučila je da u slavu ovog aviona napiše prvu knjigu o MiG-u 21 na našem jeziku.

Možda se mnogi neće složiti sa konstatacijom iz prve dve rečenice uvoda ovog teksta ali nekoliko činjenica potvrđuje sve ono što je navedeno. MiG-21 je najviše proizvođen supersonični mlazni borbeni avion, postojalo je mnoštvo varijanti i podvarijanti ovog aviona, do danas je u upotrebi proveo više vremena nego bilo koji drugi lovački avion, borio se u najviše sukoba od bilo kog drugog vojnog aviona i koristio se u najviše vazduhoplovnih snaga u svetu.

Knjiga ‘’MiG-21 – legenda Hladnog rata’’ predstavlja sasvim solidno štivo kako za dobre poznavaoce ovog aviona i vojnog vazduhoplovstva uopšte tako i za široku čitalačku publiku. S obzirom na vrlo skromna finansijska sredstva i opšte uslove mogućnosti pisanja knjiga, njihovog objavljivanja i zainteresovanosti izdavača svaka nova knjiga vezana za vojno vazduhoplovstvo je itekako dobro došla.

Pored uobičajnih tema koju knjiga o nekom borbenom avionu treba da ima a to su poglavlja o razvoju aviona, njegovim verzijama, označavanjima, modernizacijama, taktičko-tehničkim karakteristikama, opremi, naoružanju, korisnicima itd. a koje knjiga naravno ima, posebnu zanimljivost joj daju teme o ovom avionu na našim prostorima.

Obrađena je služba avionа MiG-21 u nekadašnjem JRV, zatim RV i PVO VJ, sada u RV i PVO VS a tu je i tema o MiG-u 21 u Hrvatskoj, njegovoj borbenoj upotrebi prilikom raspada SFRJ. Izuzetno su zanimljivi i sažeti detalji o iskustvima iz lokalnih sukoba ali i velikih ratova poput onih u Vijetnamu i na Bliskom istoku.

Literatura za ovu knjigu je veoma bogata, informacije i podaci uzeti su iz dela poznatih domaćih i stranih vazduhoplovnih stručnjaka kao i iz raznih publikacija i časopisa. Autori su se potrudili da vode računa o skoro svakom detalju a tekst je pisan na jednostavan i razumljiv način. Da je vođeno računa o samom kvalitetu sadržaja potvrđuje i to da su recenzenti knjige Branko Bilbija, general u penziji i Ljubomir Savić, generalštabni pukovnik u penziji.

Knjigu možete poručiti preko e-mail adrese: d.borojevicsvik@gmail.com

Video sa promocije knjige.

 

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Lotpy na: [POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

Mene zanima koliki je ukupnan broj ovih helikoptera u VIP verzijama koje su dobile jedinice MUP i VS ?

11. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

@Boki Pa sami Rusi su izjavili da ce u razvoju Su-75 koristiti tehnologiju koji im je dostupna, a koja je osvojena tokom razvoja Su-57. Sto je i logicno, jer zasto osvajati nesto sto vec imaju. Eno i ruski teski dron Okhotnik dobio je bocni radar od Su-57. I naravno da se ne radi o lego…

11. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

@Omnia Da, samo sto se kupovinom Rafala ne kupuje tehnologija. To jeste tehnoloski skok s obzirom da vasi piloti prelaze sa MiG-21 na Rafal, ili mi sa MiG-29 na Rafala za koju godinu. Ali toga nema mnogo vajde s obzirom da nije rec o transferu tehnologije. Jedino stoji da ce piloti leteti na aparatima koje…

11. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: [POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

@Mislav Netacno. Ako je tako kao sto tvrdite, sta cemo sa Apacima koji nemaju glavcinu iznad rotora. Pored toga, Kajove u americkoj vojsci zamenili su H-145 ili po americki Lakota, koje Amerikanci rade po licenci.

11. Nov 2024.Pogledaj

Nikola na: [POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

@Omnia Znam. Nego sam odgovorio na komentar iznad o zaustavljanju oklopnih kolona Kajovama.

11. Nov 2024.Pogledaj