BEG airport status
Helimaster i Direktorat organizuju seminar o bezbednosti letenja Helikopterski operateri iniciraju razgovore o unapređenju svojih operacija

Helimaster i Direktorat organizuju seminar o bezbednosti letenja

Kompanija i ATO Helimaster i Direktorat Civilnog Vazduhoplovstva organizuju seminar posvećen bezbednosti letenja u helikopterskim operacijama. Jednodnevno okupljanje domaćih i regionalnih heli-operatera održaće se u subotu 30. maja u prostorijama Helimastera u Dobanovcima.

Kako su za Tango Six rekli iz Helimastera, cilj seminara je okupljanje svih relevantnih pojedinaca i organizacija radi opstanka i razvoja helikopterske avijacije u Srbiji i regionu:

– Želja nam je da iniciramo okupljanje naše branše i uvedemo praksu održavanja seminara kao neprekidnog procesa obučavanja i povećanja svesti o bezbednosti svih aspekata naših specifičnih operacija. Cilj nam je da uspostavimo bliže veze sa kolegama u Srbiji i regionu, unapredimo odnos sa vazduhoplovnim vlastima, podignemo bezbednosnu kulturu na veći nivo i razmotrimo mogućnosti i perspektive za razvoj ove grane vazduhoplovstva. –

Poslednji (polovni) helikopter B kategorije (iznad 3.175 kg) u Srbiju je ušao pre dvadesetak godina, kažu u Helimasteru i prave poređenje sa drugim zemljama:

– U SAD su se samo u toku 2013. godine dogodila 193 helikopterska udesa, a tokom 2014. godine se taj broj smanjio na 134 udesa. Dakle, možemo zaključiti da Amerikanci prosečno godišnje izgube 150 helikoptera.

image-df7beb81865cf2c16d1d2ab3811f7b6c1201cb7bb3c99769cebe03ec56fe45b5-V
Helimaster je najveći domaći privatni heli operater

Možda je bolji primer, a ako ne bolji onda svakako bliži, Poljska. Poljska samo u sistemu EMS-a ima oko 40 helikoptera (AW 109, EC-135, EC-145), od toga su joj u poslednjoj isporuci od pre dve godine dostavljena 23, potpuno nova, helikoptera EC-135.

Stanje je, kada je reč o helikopterima i helikopterskim operacijama u okolnim zemljama, takođe znatno bolje ako izuzmemo Bosnu, Crnu Goru i Makedoniju.

Moglo bi se reći da se ubrajamo u red Evropskih zemalja sa vrlo nerazvijenom helikopterskom avijacijom. Najveći deo helikopterskih kapaciteta kod nas je vezan za MUP i Vojsku Srbije. Civilni sektor je, sa svega nekoliko malih helikoptera performance 3, u tom smislu gotovo neprepoznatljiv.

Uzevši u obzir prosečnu starost letelica koje posedujemo jasno nam je svima da i vojni i policijski kapaciteti opadaju iz dana u dan.

Ako govorimo o kapacitetima za obuku pilota helikoptera, sticanju dozvola i ovlašćenja, situacija je još teža. Karakteristično je da za pilota aviona postoji kompletna školska infrastruktura sa mogućnošću sticanja najviših dozvola i praktično svih ovlašćenja dok za pilota helikoptera postoji mogućnost sticanja (u najboljem slučaju) CPL-a bez mogućnosti IR(H) i ATPL(H). Kada se sagledaju sve iznete informacije, nije teško zaključiti da slika helikopterske avijacije u Srbiji nije dobra i da je, nažalost, iz dana u dan sve teža i teža. Jedan od primarnih ciljeva seminara jeste okupljanje svih relevantnih faktora značajnih za opstanak i razvoj helikopterske avijacije u Srbiji, utvrđivanje činjeničnog stanja, razmena iskustava i iznad svega insistiranje na potrebi za zajedničkim akcijama u cilju poboljšanja trenutne situacije sa akcentom na postojeće kapacitete obuke i mogućnosti i potrebu njihovog tehničkog unapređenja, kažu u Helimasteru.

Na seminaru će pored domaćih i regionalnih operatera, DCV-a učestvovati specijalisti vazduhoplovne medicine (psihologija), održaće se nekoliko predavanja posvećenih HEMS iskustvima i predlozima za rešenje ovog problema u Srbiji. Pored predavanja o ljudskom faktoru i iskustvima iz sveta i regiona seminar će se završiti sa temom: Putevi razvoja helikopterske avijacije – idejna rešenja.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Miloš77 na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Slazem se, odlicni planovi i radovi sa dronovima, ali gasite taj teve garbidž, i nek je sa srećom.

05. Dec 2024.Pogledaj

Pilipenda011 na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

da si gadjao iz zolje znao bi da nema trzaja... jos jedan net ratnik...

05. Dec 2024.Pogledaj

Veljko na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

to je za nepomicne mete velicine kuče,gde ce sigurno nesto pogodit,to izgleda smešno

05. Dec 2024.Pogledaj

somi na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

može li neko da mi objasni kako ovo može bilo šta da pogodi kad se prilikom ispaljivanja javlja trzaj, a pritom zolja nema navođenje koliko mi je poznato?

05. Dec 2024.Pogledaj