BEG airport status
IATA: Modernizacija evropskog vazdušnog saobraćaja donosi oko 250 milijardi evra veći BDP 2035. godine Na meti najveće kritike IATA-e evropski ANSP-ovi

IATA: Modernizacija evropskog vazdušnog saobraćaja donosi oko 250 milijardi evra veći BDP 2035. godine

Kritikujući nemačku Vladu, IATA je pre nekoliko nedelja najavila iznošenje podataka sopstvene studije o uticaju avio-saobraćaja na povećanje BDP-a u Evropi do 2035. godine.

Prema podacima IATA-ine studije, modernizacija vazdušnog saobraćaja mogla bi da u nardenih 19 godina obezbedi dodatnih milion radnih mesta i 245 milijardi evra rasta BDP-a u Evropi 2035. godine. Ovaj rast bi dosegao i 301 milion evra ukoliko bi se ukinula aerodromska ograničenja kapaciteta, piše u izveštaju asocijacije.

Vrednost modernizacije procenjuje se na 126 milijardi evra, a ona se u najvećem delu odnosi na:

– efikasniji rad ANSP-ova (Air Navigation Service Providers)
– uštedu u vremenu skraćivanjem ruta
– smanjenje emisije štetnih gasova

c044d83f67302bb70afeb3e8a48a85525fac28962ed3b7c520ec7026b226b01a
Finansije i zaštita životne sredine kao glavni fokus rezultata studije / Infografik: IATA

Avio-industrija trenutno obezbeđuje 11,7 miliona radnih mesta u Evropi i čini 4,1 % ukupnog evropskog BDP-a što iznosi oko 860 milijardi dolara, navodi IATA.

Procenjuje se da bi do 2035. godine, osim povećanja ovih parametara, benefiti modernizacije bili i niži troškovi prevoza, bolja povezanost, ali i veća zaštita životne sredine.

Među bitnim prednostima koje IATA pominje nalazi se upravo smanjenje emisije štetnih gasova. Na ovoj temi asocijacija već neko vreme insistira, a konkretnu podršku ovom trendu videli smo početkom marta kada je pozdravljeno dugoočekivano potpisivanje sporazume između ICAO-a i  Komiteta za avijaciju i zaštitu životne sredine (CAEP).

Dva scenarija koristi koja mogu da osete putnici / Ilustracija: IATA

Rezultati pokazuju da bi putnici imali veću korist ukoliko bi došlo i do modernizacije i do smanjenja aerodromskih ograničenja kapaciteta. Prema IATA statistici, boljitak bi se osetio i u turizmu i trgovini.

U kontekstu konkretnih mera koje bi mogle da se dalje učine u okviru modernizacije, asocijacija navodi da u Americi postoji jedan ANSP, dok ih za regulisanje teritorije približno iste veličine u Evropi ima čak 38. To, po njihovom mišljenju iziskuje veće troškove i za putnike i za kompanije.

Zamerka IATA-e ondosi se na pravilo kojim se propisuje desetominutna udaljenost letelica u saobraćaju, čime se letovi produžavaju u proseku za 50 km što, prema njihovim rečima, direktno sprečava predviđeni ekonomski rast.

– Neefikasnost ATM sistema nije teret samo za avio-kompanije. Trpe i putnici gubeći svoje vreme, a štetno se deluje i na životnu sredinu zbog emisije štetnih gasova. Posmatrano sa poslovne strane, smanjena je produktivnost. Kombinacija svih ovih elemenata utiče na smanjivanje konkurentnosti Evrope na tržištu – izjavio je predsednik i generalni direktor IATA-e, Toni Tajler.

U Evropi postoji ideja o poboljšanju ATM sistema kroz projekat „Single European Sky“ (SES). Predviđan je trostruki rast kapaciteta, smanjenje troškova za 50% i štetnog uticaja na okolinu za 10% kao i podizanje mera bezbednosti.

– Evropa nije bila uspešna u postizanju ovih SES ciljeva. I pored zalaganja Evropske komisije da progura SES, nacionalni interesi su prevagnuli – zaključuje Tajler.

grafik IATA
Najveće beneficije od modernizacije osetila bi Nemačka / Ilustracija: IATA

Najveću korist od modernizacije u vidu vćeg broja putnika, rasta BDP-a, zapošljavanja imale bi Velika Britanija, Nemačka, Francuska, Italija, Španija, Turska i Poljska. Njima bi ukupno pripao udeo od 70 %. Ostale evropske zemlje boljitak bi osetile u nižim cenama ANSP-ova, kraćim letovima, većem kapacitetu što je posledica njihove manje zastupljenosti na tržištu, objašnjava IATA.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

omniameamecumporto na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Zolja je bestrzajna na ramenu vojnika koji ima oslonac na čvrsto tlo. Na dronu nije.

11. Dec 2024.Pogledaj

Miks na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

Do pre neki dan imali jedan An-26 sa gotovo izvesnim gašenjem transportne komponente vojne avijacije, a sad ljudima ne valja 2xC-295 i potencijalna nabavka A-400M. Svetu se zaista ne može ugoditi. Mimo ove priče, odličan je ovaj sistem satelitskog monitoringa, ali nekako sam više za to da kupimo i lansiramo svoje satelite od Rusa ili…

11. Dec 2024.Pogledaj

Yoda na: „Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

Imaš kupca koji u početnoj nabavci pazari robu vrednu 2.7 mlrd € - pa još u tako osetljivoj svrsi poput odbrane - naravno da će svaka ozbiljna firma za takvog kupca oformiti posebnu organizacionu komponentu koja će raditi samo na tom segmentu poslovanja - da bi sve robe i usluge bile isporučene po ugovoru, realizovao…

11. Dec 2024.Pogledaj

Y20 na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

- Česti kvarovi motora, složena avionika i ograničenja na neasfaltiranim pistama. - Skupa nabavka, održavanje i operativni troškovi, što ga čini neprikladnim za zemlje s manjim budžetom. - Neprecizna uloga u misijama, ograničena globalna podrška i konkurencija jeftinijih alternativa. - Zavistan od Airbus-a i rizik od gašenja proizvodnje ako ne bude novih narudžbina. A400M je…

11. Dec 2024.Pogledaj

Srbofil na: Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

@Branko Vrlo je jednostavno. Da li VS ima negde van Srbije na zadatku haubice Nora B-52? Da li VS planira da obavlja misije van države gde su potrebne haubice? Da li VS ima bilo kakvo međunarodno angažovanje gde je potrebna hitnost avio transporta neke velike količine tehnike? Odgovor na sva pitanja je ne. Bolje je…

11. Dec 2024.Pogledaj