„Balloonera“ bi uskoro moglo da postane nova hardversko-softverska platforma koja bi omogućavala niže cene svemirskih istraživanja širom sveta. Reč je o sistemu za komuniciranje sa sondom na visini, slanje prikupljenih podataka direktno na računar, praćenje i analiziranje svakog leta koji je osmislio tim studenata sa Fakulteta organizacionih nauka (FON) i Elektrotehničkog fakulteta (ETF), piše Startit.
Tvorci ovog startapa, smatraju da velike svemirske agencije poseduju ovakvu tehnologiju, ali da bi njihov, daleko jeftiniji sistem, omogućio da se i zemlje sa manjim budžetima uključe i daju doprinos svemirskim istraživanjima, a većina korisnika platforme bi bili entuzijasti.
Na njenom razvoju radi tim studenata završnih godina fakulteta Univerziteta u Beogradu – Dušan Tašin sa FON-a i Milan Tepić, Konstantin Janojlić, Luka Jakovljević i Aleksandar Pajović sa ETF-a.
– Tačna namena uređaja je da uspostavi komunikaciju između sonde i prijemne stanice. Doći će u formi hardvera koji će se staviti u sondu. Sonda se može jednostavno napraviti, ali će takođe biti moguće da se sonde kupe i preko nas za one koji ne žele ili nemaju vremena da ih prave. Isti je slučaj i sa balonima i padobranima. Helijum, kao jedan od skupljih ali bezbednijih gasova, isporučuje se čak i na kućnu adresu. Uz našu podršku i savete, svako će biti u mogućnosti da uz malo truda, iz bilo kog dela sveta, pošalje svoju sondu na ivicu svemira. – objašnjava Luka Jakovljević u ime Balloonera.
Tim će početi sa pružanjem usluge fotografisanja i snimanja sa ivice svemira, nakon čega će uslediti plasiranje proizvoda sa kojim će korisnici sami moći da realizuju svoje letove.
– Ballonera omogućava proces slanja sonde u svemir lako i jeftino, kako bi se svi oni kojima je potreban let u visine – istraživači, fotografi i entuzijasti mogli baviti svojom ključnom delatnošću – organizacijom i interpretiranjem dobijenih podataka. – navodi Jakovljević.
Prva verzija proizvoda biće fokusirana na korisnike koji već imaju iskustva u radu sa mikrokontrolerima i mikroprocesorima.
„Nije novina, ali jeste doprinos zemljama sa malim budžetima“
Tim se okupio pre oko godinu dana sa namerom da sam realizuje jedan takav let u svemir iz Srbije.
– Brzo smo uvideli da je naš prototip jeftiniji, jednostaviji i efikasniji od ostalih na tržištu i odlučili da osnujemo Ballooneru. – objašnjava Jakovljević.
On dodaje da je specifičnost ovog proizvoda upravo to što je povoljan.
– Sigurno je da velike svemirske agencije poseduju tehnologiju za ovako nešto i da su već odradile veliki broj eksperimenata. Međutim, na tržištu nema rešenja i usluga dostupnih korisnicima i zemljama sa manjim budžetima koje bi se bar na neki način uključili i doprineli svemirskim istraživanjima. – navodi Jakovljević.
Ekipa radi na tome da napravi veći broj primera upotrebe platforme, kako bi prikazali mogućnosti i prednosti koje pruža ovaj način istraživanja svemira. Takođe, radi se na snižavanju cene i povećavanju performansi hardvera, kako bi bili potpuno spremni da proizvod ponude korisnicima, piše Startit.
Dragan
Svaka čast ovoj deci. Samo napred.
Савес(т)ни Грађанин
Свака част, заиста!! Само гурајте, образујте се, марљиво радите и не дозволите себи да вас овај овде сустем вредности макар и на секунд заведе!
пс. Државо, где си сада да уложиш и подржиш овај правац развоја нације!! Старлете и старлетани – СТОП