BEG airport status
Druga avionska nesreća danas: Američki B-52 srušio se na Guamu Bombarder B-52 uveden je u naoružanje 1955. a poslednji primerak proizveden 1962. Planirano je da ostane u upotrebi do 2040 / Foto: Aleksandar Milošević

Druga avionska nesreća danas: Američki B-52 srušio se na Guamu

Američki strategijski bombarder B-52H “Stratofortress“ srušio se danas ubrzo nakon poletanja iz vazduhoplovne baze Andersen na ostrvu Guam.

Incident se dogodio oko 8 časova i 30 minuta po lokalnom vremenu a svih 7 članova posade je preživelo. Komanda Pacifičkih vazduhoplovnih snaga (PACAF) saopštila je da je u toku istraga ove nesreće i da su preuzete sve mere kako rušenje aviona ne bi imalo negativan uticaj na okolinu.

Posada srušenog aviona pripada 69. ekspedicionoj bombarderskoj eskadrili koja je bila na rutinskom detašmanu iz matične baze Minot, Severna Dakota a u cilju održavanja stalnog prisustva u regionu Pacifika. Guam je deo američke teritorije, u Mikroneziji, 6000 km od Havaja, strategijski veoma važna baza u tom delu sveta u kojoj se obično nalaze stacionirani bombarderi B-1B, B-2A i B-52H.

_89735730_89735729
Ostaci B-52H nakon nesreće / Foto: Agencija Kuam

U poslednjih 8 godina desila su se tri udesa američkih strategijskih bombardera koji se baziraju na Guamu: 2008. godine blizu ostrva se u more srušio B-52H uz gubitak kompletne posade a iste godine se na poletanju srušio i B-2 čija se posada katapultirala.

RV SAD se još uvek oslanja na avione B-52H koji se nalaze u naoružanju više od 60 godina. Trenutno je u upotrebi verzija B-52H koja je tokom decenija pretrpela radikalne modernizacije kako bi se išlo u korak sa vremenom. Poslednji aktivni primerak proizveden je još 1962. godine.

U četiri eskadrile AFGSC (Air Force Global Strike Command) iz baza Minot (5. bombarderski puk) i Barksdale (2. bombarderski puk) aktivno leti 44 aviona koji su borbeno operativni, 12 aviona leti u sastavu jedinice za obuku i 18 u jednoj eskadrili AFRC (Air Force Reserve Command).

Po trenutnim planovima ovaj tip bombardera ostaće u upotrebi do 2040. godine.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ma

Resursi su pod pritiskom zbog sve veceg zakuvavanja geostrateske situacij , bice ovakvih dogadjaja jos na svim stranama ne samo kod amerikanaca.Neznam tacno ali mislim da im je ovo seti avion koji je pao ove godine, rusima cetvrti , kinezima treci.Broj helikoptera isto tako amerima oko 5 , rusima 6 i td.Sve je dobro dok nepocnu da ispaljuju rakete jedni na druge.

Odgovori
ca

Mala je ovo planeta za ovoliko naoružanja.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Zooro na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

@Aco Ovo je primjer kako ( očigledno ) školovani rade gluposti . Interesira me kome pada na pamet da financira ( podupire ) ovake poslovne pokušaje i primitivne ideja na nivou sredine prošlog stoljeća Ako je ovo primjer vojne industrije kakvu SR želi , jao si ga vama. Već je na prvi pogled očigledna neefikasnost…

06. Dec 2024.Pogledaj

Srbofil na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

@Aco Bishke Mana dronova tipa FPV su jednokratnost i osetljivost na ometanje usled primene jefitnih telekomunikacionih modula. Ovakva platforma ima prednost što se može koristiti više puta i daleko duže može ostati u vazduhu kao i što ima softver razvijen od strane profesionalnog tima, a nije neko hobi fpv rešenje. Jedno nije zameno za drugo.

06. Dec 2024.Pogledaj

Yoda na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Ma nije ovo dobro, mislim da vojska već neko vreme ima dronove sa 4 Ose (90 mm, 400 m za statične ciljeve - precizno sokoćalo) - barem se tako nešto prikazivalo po sajmovima. Onaj bombarder sa minobacačkim minama je moćna stvar - bilo je na netu snimaka gde su Rusi sa sličnim dronom i par…

06. Dec 2024.Pogledaj

Bishke na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Slazem se 100%. Ovo je nesto kao anti FPV koncept. Samo jos da montiraju sediste izmedju ove dve cevi i stave coveka da leti i nisani :-)

06. Dec 2024.Pogledaj

Aco na: Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

Koncept je glup ,više je rezultat daj nešto da se radi nego što ima neku praktičnu primjenu.Prilično gabaritan,težak,manevrabilnost nikakva ,lako uočljiv samim time lakše ga i oboriti,sistem nišanjenja upitan,skup ,i u odnosu na male pokretne FPV dronove koji su pokazali ubojitost nema nikakvu prednost.

05. Dec 2024.Pogledaj