BEG airport status
DCV i COSPAS/SARSAT potpisali ugovor o hitnom lociranju letelica u vanrednim situacijama Sporazum ima za cilj da bliže uredi prijem i distribuciji signala uzbune sa radio predajnika koji emituju poziciju u slučaju nužde.

DCV i COSPAS/SARSAT potpisali ugovor o hitnom lociranju letelica u vanrednim situacijama

Na 29-tom sastanku Zajedničkog komiteta (Joint Committee) članova međunarodnog COSPAS/SARSAT programa, čiji je i Republika Srbija član, doneta je odluka da je potrebno unaprediti saradnju između Kontrolnih centara misije (MCC-Mission Control Center) i Spasilačko-koordinacionih centara (RCC – Rescue Coordination Center), kao važnih učesnika COSPAS/SARSAT sistema, kroz potpisivanje sporazuma o saradnji, saopštio je danas Direktorat civilnog vazduhoplovstva.

– U skladu sa navedenom odlukom, 20. jula Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije u međunarodnom COSPAS/SARSAT programu, i organ u čijem sastavu se nalazi Spasilačko-koordinacioni centar (RCC) za Republiku Srbiju i Italijanski satelitski COSPAS/SARSAT centar (ITMCC) iz Barija potpisali su sporazum o saradnji, koji predstavlja prvi potpisan sporazum u svetu, na ovu temu. U ime Direktorata Sporazum je potpisala direktorka Mirjana Čizmarov, dok je ispred Italijanskog satelitskog COSPAS/SARSAT centra sporazum potpisao direktor stanice Pantaleo Dell’Olio. – stoji u saopštenju.

Sporazum ima za cilj da bliže uredi prijem i distribuciji signala uzbune sa radio predajnika koji emituju poziciju u slučaju nužde (ELT, EPIRB i PLB), a koje detektuje satelitski COSPAS/SARSAT sistem na svojim LEO, GEO i MEO satelitima.

Italijanski satelitski COSPAS/SARSAT centar (ITMCC) kao član COSPAS/SARSAT sistema koji prima signale na zemlji sa satelita, ovim sporazumom garantuje prosleđivanje informacija o uzbuni i lokaciji, koje generiše COSPAS/SARSAT sistem, do Spasilačko-koordinacionog centra Direktorata.

– Spasilačko-koordinacioni centar Direktorata, koji je Zakonom ovlašćen da organizuje i upravlja sistemom traganja za vazduhoplovom i spasavanje lica u civilnom vazduhoplovstvu na teritoriji Republike Srbije razmenjivaće informacije sa ITMCC putem načina komunikacije koje su definisani sporazumom. Definisani načini komunikacije biće periodično testirani i nadgledani, kako bi osigurali brzu i sigurnu dostavu informacija o uzbuni, ali i ostalih važnih podataka. – naglasili su u DCV-u.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Djuka na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

Da, svaka balisticka raketa je "hipersonicna", ako se to tako zeli predstaviti (iz propagandnih razloga)! Takodje svaka raketa koja ima neku vrstu navodjenja modifikuje svoju trajektoriju u zavrsnoj fazi, recimo prima GPS signal i koriguje putanju ili koristi interni INS. Raketa koja signifikantno menja brzinu i trajektoriju u terminalnoj fazi bez aerodinamickih povrsina, izbacuje mamce…

04. Oct 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

@Miks To prosto nije tacno; Izrael je naveo da je ostecena baza ali ne do te mere da Izraelski vazduhoplovstvo ne moze leteti, te su nastavili bombardovanje Sirije i Libana iz tih baza. Da li tvrdite da Izrael nije bombardovao Liban i Siriju posle Iranskog napada?Jer ima video dokaza da jeste. Cim avioni polecu, znaci…

04. Oct 2024.Pogledaj

Petrovic Dusan na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

Svaka balisticka raketa pri ponovnom ulasku u atmosfeti je "hipersonicna" i dostize brzine 19-20 maha.Razlika je sto ove nove ruske i iranske i manevrisu, princip koji je jos 1960 razvijen i u SSSR i u Americi, pa odbacen zbog minusa koje ima. Tesko da Iran moze razviti bilo sta znacajno,prosli put 45% raketa nije ni…

04. Oct 2024.Pogledaj

Dragan na: [ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

Fantastičan tekst,obiman,detaljan,sa gomilom korisnih podataka,profesionalno..svaka čast i veliki pozdrav.

04. Oct 2024.Pogledaj