Današnja (povratnička) konferencija za medije Viz era u Beogradu bila je i prilika da C-level menadžment kompanije istakne i neke veoma zanimljive kompetitivne aspekte regionalnog i posebno srpskog „low-cost“ tržišta. Kroz mnoštvo podataka, cifara i pojašnjenja određenih pravaca u strategiji, na pitanja našeg portala o „nastupajućem pokolju“ sa Rajanerom, budućnosti aerodroma Morava i Ponikve ali i baziranja letelica u Nišu, direktor kompanije Jožef Varadi odgovarao je veoma detaljno.
Na srpskom tržištu u odnosu na ostale low-cost prevoznike udeo Viz era je 65%. Taj procenat daleko je manji kada se poređenje napravi sa tradicionalnim avio-kompanijama, gde prema rečima Varadija, dominira Er Srbija (Air Serbia):
– Mi ćemo u toku 2017. godine putnicima iz Beograda nuditi 642.000 mesta u svojim avionima. Na svakog našeg zaposlenog dođe 8000 putnika godišnje. –
Odgovarajući na pitanje Tango Sixa o rivalitetu sa kompanijom Rajaner, koja ovog vikenda uvodi svoju prvu od četiri najavljene linije iz Niša, Varadi je naveo da Viz er ima veći kapacitet od Rajanera u ovom delu Evrope u ovom trenutku. On je objasnio da se sa irskim lowcosterom već takmiče u Poljskoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj i u Baltičkim zemljama:
– Nije u pitanju „borba“ niti bilo šta slično, mi smo u nekim segmentima Centralne i Istočne Evrope veći od Rajanera. Oni nemaju prednost što se troškova operacija tiče u odnosu na nas na ovim tržištima, nekada su bili najjači svuda u Evropi sada više nisu. Naši troškovi su i dalje pod striktnijom kontrolom.
Srbija je cenovno osetljivo tržište, to znaju oni, to znamo mi ali je zato tržište i dobro što se rasta tiče. –
O Nišu kao potencijalnoj bazi kompanije Viz er Varadi je rekao:
– Moguće je da će do toga doći. Za sada smo novi. Zadovoljni smo, i ako se trend rasta nastavi, baziraćemo avion u Nišu. –
Varadi nije odbacio mogućnost ni za potencijalnu saradnju sa aerodromima Ponikve i Morava. Ovo je možda i prvi put da je neka inostrana, a bitna, kompanija javno konstatovala da oba aerodroma imaju budućnost:
– Generalno smo zainteresovani i razgovaramo sa sličnim, sekundarnim, aerodromima. Čekamo da vidimo šta će biti sa Ponikvama i Moravom.
Zainteresovani smo za svaki sekundarni aerodrom u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Viz er 64% svog ukupnog saobraćaja ostvaruje sa sekundarnih aerodroma širom Evrope. Svega 36% sa primarnih – istakao je Varadi i zaključio:
– Nikada ne komentarišemo pregovore sa aerodromima. To tek radimo kada se oni pretvore u konačni dogovor ali da, pričamo sa sekundarnim aerodromima stalno i snažno podržavamo njihov razvoj. –
O odabiru novih ruta koje je Viz er najavio iz Beograda (do Fridrihštafena, Hanovera, Ninberga i Malte), on navodi da su izabrane na osnovu pretpostavke da za njih postoji interesovanje i da su to gradovi gde ljudi iz Srbije žele da putuju. Takođe, linija za Maltu neće biti sezonska, već će putnicima biti dostupna tokom cele godine, naglasio je Varadi.
Pilot
„We shall see!“
Potpis
Ryanair
Hahahahahahaha
Putnik
Da li je iko postavio pitanje linije od Nisa do Bovea, tj. Pariza, i linije od Beograda do Barcelone, koju sada u letnjoj sezoni radi Vueling? Iz Skoplja postoji let do Barse, a iz Bg ne? Nadam se odgovoru. Hvala.
Haplek
Broj putnika godišnje na zaposlenog:
Wizer: 8000
Adrija: 2940
Croatia: 1905
Montenegro: 1439
Er Srbija: 1041
Ovdje se stvarno dobro vidi, kako LCC možu imati tako niske cijene. Ove ostale brojke napisao je gospodin Alen Šćuric pred par dana u ovom članku:
http://tangosix.rs/2016/29/08/poredenje-avio-kompanija-u-ex-yu-regiji/
Meni osobno so ovaka poređenja vrlo zanimiva.
Iz Delia
Thank you WizzAir !!! Been using your line for some time now, everytime I need to travel Malta – Srbija. My base is in Nis, so Sofija was the best option. I guess Wizz Air will still remain the best option flying direct to Belgrade all year round. Although prices might have been more competitive if flying to Nis because the airport rates overthere are much cheaper.