Tango Six od danas počinje sa objavljivanjem novog serijala priča pukovnika u penziji, pilota lovca-izviđača JNA Suada Hamzića.
U sledećih pet nedelja, ponedeljkom i petkom, bićete u prilici da vidite Suada pored najznačajnijih aviona koje je leteo tokom svoje bogate karijere a koji se nalaze u Muzeju vazduhoplovstva Beograd. Idealni dodatak knjizi koju je Suad objavio pre nepunih mesec dana a koju možete naručiti preko novog namenskog sajta.
Obećavamo vam do sada najzanimljivijeg vodiča kroz Muzej, barem kroz sekciju najbržih mlaznjaka sa istoka i zapada. Proživite istoriju letelica kroz prizmu ličnih sećanja i utisaka pilota koji ih je zapravo i leteo i čija je memorija vitalnija od većine. Čak i mlađih kolega.
„Video priče“ donose vam doživljaje i sećanja koje Suad do sada nije napisao u kraćim pričama koje su objavljivane na portalu ali ni u knjizi.
Počinjemo sa susretom do kojeg je došlo nakon 51 godine.
Drug pukovnik poslednji put je seo u kabinu lovca-bombardera Republik F-84G Tanderdžeta poslednjeg meseca 1966. godine. U prvoj epizodi novog serijala priča o primercima korejske zvezde koja je u Jugoslaviju stigla sa ugraviranim crvenim zvezdama, anegdote nepoznavanja engleskog jezika tadašnjih pilota lovaca JNA i priču o sistemu za malu nuždu u avionu – sistemu koji je bio isključen i pilotu koji to nije znao.
Knjigu Suada Hamzića „Letačke Priče“ možete naručiti na ovom linku.
V
Ovo je odlično, jedva čekam sljedeće video priče.
Padobramac
Šmeker!
Адамовић Милош
Дивно, дивно :-)
Потпуно права ствар!!!
п.с. ако смем једну омању примедбу: колико год да је ‘у тону’, али лепши нам је Суад без наочара ;-)
Free
Иако клип траје око 14 минута,мени се учини као минут да траје.Све похвале за Суада и Т6.
Иван
Задивљује лакоћа, спонтаност и елоквентност којом друг пуковник приповеда.Очигледно да је то личност која је одговорно и пуно радила на себи.
Carlito
Svaka vam cast Suade. Vrlo zanimljivo i poucno. Nisam npr. znao da kopnena vojska SAD brzinu mjeri leta u kopnenim, a mornarica SAD u nautickim miljama. Da li je to samo na ovom tipu aviona ili na svim i da li se i sada radi tako? Pretpostavljam da to moze pomalo predstavljati problem za pilota pri prelasku sa kopna u mornaricu i obratno.
Suad Hamzić
Hvala Carlito. To je i danas tako. Avijacija KoV i RV SAD (USAF) brzine (i distance) mere u statutnom miljama MPH (1609 m) a mornarica i mornarička avijacija u nautičkim miljama KNOTS (1852m).
Usput, ponađaju se kao da su vazduhoplovstva različitih zemalja . Svako od tih vazduhoplovstava raspisuje konkurse za svoje tipove vazduhoplova ili kadrove tih vazduhoplovstava.