Spasilačko-koordinacioni centar (SKC) Direktorata civilnog vazduhoplovstva, Helikopterska jedinica MUP-a, Vojnomedicinska akademija, SMATSA i Operativni centar Komande RV i PVO sproveli su juče jednu od najkompleksnijih vežbi traganja i spasavanja u civilnom vazduhoplovstvu pod nazivom „SAREX 22-17“. Vežba je izvedena sa preko 60 učesnika.
„SAREX 22-17“ formalno je opisana kao „vežba punog kapaciteta“ i organizovana prema godišnjem planu vežbi Sektora za traganje i spasavanje Direktorata. Kako su u DCV-u rekli za Tango Six, vežba je prošla uspešno i ovom prilikom primenjeno je nekoliko novina:
– Vežba punog kapaciteta (ICAO level III „Full Scale Exercise“) sprovodi se radi ocenjivanja funkcije SKC i angažovanih učesnika u traganju za vazduhoplovom i spasavanju lica u civilnom vazduhoplovstvu odnosno spasilačkih jedinica za traganje i spasavanje. To su Helikopterska jedinica MUP-a, dežurni tim Vojnomedicinske akademije, Operativni centar RViPVO kroz korišćenje helidroma VMA, kao i službe za uzbunjivanje (Alerting Service) SMATSA.
Bitan segment vežbe predstavlja zapravo njen početak i koordinacija sa ITMCC centrom Cospas-Sarsat satelitskog sistema za detekciju aktiviranog radio-predajnika za slučaju nužde, ELT-a (Emergncy Locator Transmitter). Za potrebe ove vežbe ELT je bio aktiviran u pokretu simulirajući situaciju kada ga pilot aktivira u nuždi, u slučaju gubitka radio kontakta, a pre sletanja.
Prema očekivanju, satelitski sistem Cospas-Sarsat detektovao je ELT aktivaciju i putem Kontrolnog centara misije ITMCC iz Barija u Italiji informacije je dostavio SKC. Dalje je testirana priprema i način uzbunjivanja, delovanje angažovanih učesnika tokom sprovođenja operacije traganja i spasavanja.
Vežba je imala za cilj proveru zajedničkih procedura, praćenje preuzetih mera i postupaka angažovanih učesnika shodno potpisanim sporazumima, od alarmiranja SKC-a i dežurnih jedinica, preko angažovanja učesnika u operaciji traganja i spasavanja, sve do pružanja prve pomoći unesrećenima i transporta do odgovarajuće zdravstvene ustanove i medicinskog zbrinjavanja. – rečeno je iz DCV-a i naglašeno da je pored zadatih ciljeva, prvi deo vežbe učestvovao u međunarodnom testiranju novog MEOSAR satelitskog sistema COSPAS/SARSAT, kroz detekciju ELT-a koji je u pokretu.
Helikopterska jedinica MUP-a je u vežbi upotrebila svoja dva helikoptera – Bell 212 i Jet Ranger (Bell 206). Tim za traganje u Jet Rangeru je inicijalne geografske koordinate (koje su više puta ažurirane u realnom vremenu) dobio kroz Plan traganja od SKC, a preko satelitskog centra u Bariju u Italiji. Dobijene koordinate posada Jet Ranger-a je pretvorila u okvirnu zonu traganja do koje je preciznije doletela koristeći sistem za lociranje (Radio Direction Finder). Za njim je leteo Bell 212 sa ekipom tima spasioca koji su po dolasku na mesto udesa, pružili prvu pomoć povređenom i transportovali ga do heliodroma na VMA, gde je preuzet od strane dežurnog tima VMA.
Tango Six portal će sledeće nedelje emitovati sadržajniju video reportažu o celokupnom toku vežbe i svim njenim bitnim segmentima.