Četvrtog dana zajedničke rusko-srpske vazduhoplovne vežbe “BARS 2018“ koja je zvanično počela u ponedeljak 1. oktobra potpisivanjem tehničkog sporazuma, juče su na vojnom aerodromu Batajnica delu letačkih aktivnosti prisustvovali i predstavnici medija među kojima je bio i Tango Six. To je bio poslednji dan pratktičnog dela vežbe koji je trajao tri dana a ovogodišnji, četvrti po redu BARS završava se danas.
Praktičnom delu vežbe sa letenjem prethodilo je upoznavanje učesnika sa scenarijom i planom izvođenja vežbe što je urađeno prvog dana kada su izvršene i sve neophodne tehničke i stručne pripreme nakon čega se pristupilo izradi planova letenja i formiranju mešovitih posada.
Pogledajte naš video prilog sa jučerašnjeg, poslednjeg letačkog, dana:
Pored vojnih vazduhoplovstava dve države na vežbi su bili angažovani i pripadnici Specijalne brigade Vojske Srbije koje su učestvovale na uvežbavanjima helikopterskih posada. Rukovodilac vežbe bio je komandant 204. vazduhoplovne brigade brigadni general Željko Bilić a njegov zamenik pukovnik Konstantin Surikov.
Brigadni general Željko Bilić je govoreći o samoj vežbi rekao da su tokom prethodna četiri dana trajanja vežbe, izvršena uvežbavanje traganja i spasavanja, vežbe kontrole i zaštite vazdušnog prostora, vazdušnog transporta, vazdušnog desanta, evakuacije povređenih i prevoženje u medicinske ustanove. Takođe general je dodao da je juče u vazdušnom prostoru iznad aerodroma Batajnica izvedena vazdušna borba, prost i složen pilotaž a na prostoru poligona Čenta uvežbavana su dejstva po zemaljskim ciljevima.
Po njegovim rečima ova vežba je prema preporuci, zadacima i cilju mešovitog karaktera a u njoj su piloti obe strane međusobno prenosili znanje i iskustva. Takođe, kako je general Bilić naveo, nastoji se da se svake godine u vežbu uključuju novi ljudi a da se sami zadaci u njenoj realizaciji usložnjavaju.
Zamenik rukovodioca vežbe pukovnik Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS) Rusije Konstantin Surikov rekao je da cilj vežbe nije bila obuka već priprema za izvršenje zajedničkih zadataka po nameni u mešovitim posadama. On je dodao da su leteli već pripremljeni srpski i ruski piloti, da letno-taktička vežba znači najviši nivo borbene pripremljenosti pilota i da se uvežbavaju najsloženiji zadaci kao što su vazdušni boj, traganje i spasavanje i dejstvo po ciljevima na zemlji.
Pukovnik Surikov naglasio je da je organizacija bila takva da su na njoj učestvovali isti piloti koji su bili u Rusiji prošle godine. On je dodao i da je cilj vežbe bio i uvežbavanje sporazumevanja između posada i ocenio da je vežba do sada proticala uspešno a da su se mešovite posade dobro pokazale u izvršavanju zadataka.
Prisutnima se nakon izvršenog leta obratio i pomoćnik komandanta za operacije 204. vazduhoplovne brigade, pilot potpukovnik Dejan Beda koji je istakao da je cilj vežbe bio uvežbavanje mešovitih posada za zadatke kontrole i zaštite vazdušnog prostora čime se razvijala operativna sposobnost naših snaga kao i interoperabilnost.
Potpukovnik Beda rekao je da je u juče prilikom letačkim aktivnosti kolegom izvršen zadatak presretanja cilja koji je ispoljavao neprijateljsku delatnost a napad na njega izvršen je topom. Nakon toga je u zoni pokazana je simulacija vazdušne borbe i napad na pojedinačni cilj u vazdušnom prostoru. Treći deo jučerašnje vežbe bio je napad na zemaljske ciljeve na malim visinama.
Zajedno sa njim leteo je potpukovnik VKS Rusije Oleg Kiljas koji je rekao da je njegov srpski kolega pokazao dobru obučenost i pripemljenost i da je on samo kontrolisao izvršavanje zadataka. Potpukovnik Beda istakao je da mu je bila čast da leti sa pilotom koji dolazi iz centra za razvijanje borbene primene svih ruskih aviona, pa i aviona MiG-29, i koji je dostigao sve mogućnosti koje ovaj avion može da dosegne. Prilika da se leti sa takvim pilotima i nauči nešto od njih je najveća vrednost ove vežbe a njen najveći značaj je međusobna razmena iskustava, dodao je Beda.
Pilot helikoptera major Goran Gajić ocenio je da su iskustva stečena na ovoj vežbi dragocena za pilote obe strane, naročito jer se u zavisnosti gde se vežba izvodi, uče procedure druge strane koje se koriste u vazduhoplovstvu. Njegov ruski kolega potpukovnik Aleksej Lepkin rekao je da su na vežbi stekli nove prijatelje.
Na vežbi su korišćeni vazduhoplovi Vojske Srbije i to lovci MiG-29 i helikopteri Mi-17. Prilikom jučerašnje posete Batajnici videli smo da su toga dana u letačkim aktivnostima učestvovale četiri 29-ke, i to sve avioni koje je Rusija donirala Srbiji. Reč je o oba dvoseda 9.51 i dva jednoseda, po jedan 9.12A i 9.13. Jedan dvosed MiG-29UB (ev. broj 18352) juče je imao prvi let nakon višemesečnih dorada. Iz 890. mešovite helikopterske eskadrile leteli su Mi-17V-5 koji predstavljaju najnovije helikoptere u inventaru RV i PVO.
Beli
Znači za sada završena prva faza na 4 aviona. Medju njima i jedan 9.13
Locackobac
Sve je ovo mrsavo. Svi podkrilni nosaci prazni, bez raketa. Pa dokle vise uvjezbavati simulacije za blisku vazdusnu borbu? Ako su nasi piloti na tom nivou da vrijeme sa iskusnim Rusima trose na blisku vazdusnu borbu, umjesto na takticke vjezbe sa raketama v-v, onda je to smijesno. Imali smo mi priliku da vidimo 99-te koliko je bilo bliskih vazdusnih borbi, ali zato je bilo haoticno svako polijetanje nasih lovackih aviona, gdje se pokazalo da sprega lovakog aviona i komadnog centra veze sa vezom nije imalo…
Jastreb
Svaka cast za komentar. Treba da se uvezbavaju rakete v-v na dugi domet a ne bliske vazdusne borbe. Isto tako poraditi na identifikaciji neprijateljskih letelica i taktici PVO u saradnji sa nasim letelicama. Od onolikog broja letova 99-e oborili smo svega par aviona, vecina su bili nasi. S obzirom na broj PVO sistema moralo je to biti dosta efikasnije.
crvena lubanja
Na žalost sve ste u pravu. Od 2009. MiG-29 na retkim aero mitinzima ne izvodi nikakve ozbiljnije akrobacije. Ko hoće nek pogleda na yt klip sadašnjeg predsednika Bugarske kako je krvnički dušu vadio avionu pre par godina na aero mitingu u Sofiji. Mi pilote, makar par njih, osposobljenih da rutinski tako nešto nemamo iz brojnih razloga nemamo. Mogu masne glave da pričaju šta hoće.
Апок
@Jastreb Све подписујем. Наши вежбају ако избије 1 светски рат па буду дуели авиона. Једина новина је колико видим да су начичкани гопро камерама. Шалу на страну, не знамо шта вежбају на симулатору што се тиче борбе.
Deki D
@Locackobac
Prijatelju do juče nisu imali na čemu da lete! Ne može baš sve i odmah!
Rex
1. Piloti jesu stariji od ruskih, a razlog je verovatno sto mladji piloti nisu ni imali na cemu da se obucavaju proteklih godina. Sad kada su nabavljeni dvosedi valjda ce i krenuti obuka mladjih pilota.
2. Sto se tice gadjanja raketama v-v, mislim da to u Srbiji nije moguce, i da su se lansiranja raketa u vazduhu izvodila pre par godina na vezbi u Bugarskoj, pa cak i tada sa raketama kratkog dometa. Ispravite me ako gresim.
Falcon
Naše RV će nakon BARS-a biti spremno da odlučno odbije svaki napad Manfreda von Richthofena. BVR borba je za slabiće. Taktika „ne pucaj dok mu ne vidiš oči“ se pokazala superiornijom od AESA radara i precenjenih AMRAAM raketa, što je MiG-29 uspešno dokazao u svim sukobima u kojima je učestvovao…
Banja Luka
@Falcon
Ono, baš ne možeš da ih gledaš, zar ne? Tek su izašli sa remonta, skupili smo nekoliko aviona i odmah su došli prijatelji, bez obzira što se nema mnogo. Prvo Rumuni, a sada i Rusi. Vježba se ono što se može sa onim šta se ima. Vježba BVR borbe, sa R-27 predpostavljam? Na ona dva aviona koja mogu da ga nose? Jako kompleksna vježba inače- detekcija i zahvat cilja sa 50 km. Ti da se pitaš- tako bi iskoristio posjetu testnog pilota za tvoj tip letjelice?
Ostavite ljude na miru da dočekaju goste, sprovedu planirane zadatke na vježbi i stvaraju preduslove za mladu generaciju koju svi željno isčekujemo- i mi i oni. Napokon, nakon par decenija stvaraju se uslovi za kvalitatetan izlazak klasa letača u RV.
Igor®
Prosto je zapanjujuća površnost pojedinih komentatora ovde. Uvežbavanje bliske manevarske borbe zapravo znači uvežbavanje maksimalne iskorišćenosti manevarskih osobina aviona a što je itekako bitno i u BVR. Elektronika može da zaludi 30ak % raketa, manevar za izbegavanje je ključan !!! Taktičko pozicioniranje i zahvat cilja u BVR se može vežbati i na simulatorima. Šta stvarno može da se iscedi iz aviona može samo uživo. Retko kada se stvarno ispaljuju rakete srednjeg dometa jer da bi bilo iole validno potreban je cilj koji će manevrisati a to je papreno skupo. Prvo prst na čelo pa tek onda na tastaturu.
RankoPd
Igor Slazem se sa vama. Ali opret se vracam na famoznu 99-tu godinu i iskustva koja se mogu izvuci iz nje. Ako se vec 19 godina vrtimo u krug i stalno neki problemi u lovackoj avijaciji, te mala operativnost aviona, te malen broj sati, te rezervni dijelovi u manjku, te ovo ono, mislim da treba radkrstiti vise sa tim i odluciti da li imati sposobnu lovacku avijaciju ( pa makar dva aviona bila u floti) da moze da odgovori svakom savremenom lovackom avionu danjasnice, ili ovako presipati iz supljeg u prazno i uvijek cemo imati lovacku avijaciju sa kojom ce se u potencijalnim sukobima kriti po aerodromima i sumam…
Kazete da je u ovakvim vjezbama bitno da se pilot upozna sa maksimalnim maneverskim sposobnostima aviona, ja kao pilot (do duse u spostskoj avijaciji) mislim da nijedsn pilot ne bih smio da lasira neki tip aviona ako se u toku osnovne obuke ne upozna sa njegovim maneverskim sposobnostima. Nazalost nasi piloti i tu manjkaju vidjeli smo naprimjer na aeromitinzima kakav maksimalni prikaz izvode na nasim 29-tkama, a bome vidjeli smo i solo nastup vodje Strizija, i nismo mogli vjerovati na koliko ekstremnoj maloj visini pilot izvodi akrobacije pod ogromnim napadnim uglom..
Da sumiram ovo moj komentar a to je da ako nemamo sredstava da lovacku avijaciju odrzavamo u top formi, istu treba svesti na damo jednu dezurnu paru radi air polisinga, a silini novac koji bih se ustedio utrositi na ulaganje u ostale rodove vojske…
dragan
Hehe a ne pitas se imamo li mi rakete dugog dometa i radare ? Uzas koliko pametnih ovde. Sve to tek treba da se nabavi
Апок
Igor® И гле чуда велика већина авиона у борбама оборени баш од тих ракета које помињеш.
Tvrtko
@Апок
Druge tipove raketa nisu ni koristili za vazdusnu borbu.
I do 10 lansiranih na jedan avion. u uslovima apsolutne vazdusne premoci.
Bez cudjenja
Igor®
@ Апок
Koja velika većina i u kojim borbama?? Prvo pravo borbeno krštenje AMRAAM je imao ’99 u uslovima apsolutne nadmoći u svakom pogledu. A što se raketa srednjeg dometa tiče istorijski i nisu bile baš efikasne tj. u uslovima pravog BVR u svim sukobima od Vijetnama preko izraelsko-Arapskih sukoba efikasnost im je bila do 10% -iznad doline Beka od 73 SPARROW rakete 69 je ispaljeno u granicama vizuelnog dometa!!!… AMRAAM je prema zvaničnim NATO podacima ’99te imao 46% ali ako poslušamo šta su naši piloti pričali onda <38%. Perić je izbegao jednu, Kulačin 2, Grof 2 a možda i 3, Zoraja bar 2. SVE, ali SVE su izbegnute manevrom i NIJEDNA nije lansirana sa daljine preko 40km iako je nominalni domet bio duplo veći tj tokom '99 je postignut rekord u BVR i iznosio je 35km(holandski F-16) i to je bio avion kojim je upravljao Arizanov, avion na kome uopšte nije radila SPO. 40km rastojanja za dva aviona koji, jedan ka drugome, lete brzinom od po 300m/s znači susret za malo više od minut. Pritom, mogućnost uzvratne vatre nije postojala, ometači nisu postojali, sistem za otkrivanje raketa ako je radio bio je slabih mogućnosti. Da smo imali ispravne avione sa ometačima efikasnost AMRAAM-a bi bila ispod 20% a to bi neminovno vodilo u dog fajt. Iskustva iz '99te nisu realan pokazatelj jer tada mnogo toga (ili čak ništa) nije bilo kako je trebalo.
Petar
Pa koliko je meni poznato posle 40 godina u vazduhoplovstvu kao pilot, prvo se posle radova uradi probni let pa onda avion ide na neki zadatak. Svasta citam ovde.
Ivan
Ništa mi nismo naučili iz ’99!! Videli smo da ima jako malo bliske vazdušne borbe, avione su nam obarali a da ih ovi nisu ni spazili. Nisam pročitao da je bilo vežbi koje su se odvijale u složenim meteo uslovima ili noću.Drugo, naši piloti su od ruskih stariji bar po deset godina, na kraju su svog letačkog staža u lovačkoj avijaciji. Trebalo je na ove vežbe slati mlade pilote koji treba da budu u operativnom sastavu bar još deset godina.
Nele
Vezbali su nocu, zivim blizu pa sam u prilici da cujem. Za pilote se slazem, trebali su mladji kadrovi da se usavrsavaju.
SRBIJA
Pa i usavrsavaju se nasi piloti kod nas,mladji kadar i vrse preobuke sa drgih tipova avina koje posedujemo . Takode i u Rusiji se nasi piloti usavrsavaju ,nisam neerovatno je da ste toliko neobavesteni ,ili ste zlo namerni .
dragan
Ako ste videli slike nasih pilota na obuci u Rusiji,a mogli ste ih videti po netu, jesu mladji tamo na obuci
altec
Sa kojom je opremom ovo slikano ako nije tajna?
Aleksa
Sve to ide svojim putem
Realni
Lepo je videti nase pilote koji lete na ovim prelepim Mig-29, cisto da vide da se nisu uzalud skolovali…Sada, kad budu svi u letnom stanju, bitno je nastaviti sa daljom modernizacijom ovi vazduhoplova…