Tokom proteklih nekoliko dana Armija Republike Makedonije znatno je povećala svoje kapacitete, sposobnosti i spremnost nakon što je vazduhoplovnim snagama stigao par desantno-jurišnih helikoptera Mi-24V ‘’Hind-E’’ (evidencijski brojevi 209 i 210) kao i par transportno-borbenih helikoptera Mi-8MT (evidencijski brojevi 307 i 308) nakon što su prošli generalni remont i produženje životnog veka u remontnom zavodu Aviakon iz Konotopa, Ukrajina.
Pošto su vraćeni u Makedoniju kamionima krajem jula meseca, helikoptere Mi-24 su potom na aerodromu Petrovac kod Skoplja, sklopili ukrajinski stručnjaci i nakon uspešno izvršenih opitnih i prijemnih letova, nedavno su se pridružili Borbenoj helikopterskoj eskadrili. Ova eskadrila nije imala operativne Mi-24 još od jula 2015. godine kada je poslednji od 6 primeraka prizemljen zbog isteka međuremontnog roka.

Za razliku od Mi-24, helikopteri Mi-8MT su u Makedoniju iz Ukrajine preleteli makedonski piloti. Oni su na Petrovac sleteli 3. septembra i odmah pojačali Transportnu helikoptersku eskadrilu koja predstavlja oslonac vazduhoplovnih snaga i koja koristi dva transportna Mi-17 (ev. brojevi 302 i 303) koji su remontovani 2016/2017. kao i 4 transportno-borbena Mi-8MT (ev. Brojevi 305 do 308).
Sveže remontovani Mi-24V su najverovatnije poslednji helikopteri Mi-24 koje Makedonija obnavlja pošto je izgleda prvobitan plan za remont još 4 Mi-24V (ev. Brojevi 201, 202, 205 i 207) napušten. Promena plana remonta Mi-24 odslikava nedavno usvojeni Startegijski pregled odbrane koji je ključan dokument u razvoju nacionalne odbrane i armije, u kome jasno stoji da će ‘’nedavno remontovani jurišni helikopteri Mi-24 ostati u inventaru vojske sve do isteka njihovog životnog veka, ali u njih do povlačenja izz upotrebe neće biti uložena dodatna sredstva sem ona koja su potrebna za njihovo osnovno održavanje’’.
Na to da će preostali makedonski Mi-24 doživeti nesrećnu sudbinu, ukazala je 18. avgusta makedonska ministarka odbrane Radmila Šekerinska koja je tada rekla da će ‘’do kraja sledećeg meseca biti završen remont svih helikoptera’’.

Sa odobrenim svežim međuremontnim rokom, dva makedonska Mi-24V bi trebala da ostanu operativna najkasnije do sredine 2025. godine. Ukoliko se u međuvremenu ne nabavi njihova zamena, što je malo verovatno, potpuno je logično očekivanje da se vojno vazduhoplovstvo dodatno smanji i konsoliduje svoje kapacitete raspuštanjem Borbene helikopterske eskadrile ili njenim spajanjem s Transportnom helikopterskom eskadrilom.
Sa još uvek nejasnom budućnošću, postojanje obe helikopterske eskadrile je za sada garantovano konceptom ‘’Budućnost oružanih snaga 2028’’ (deo Strategijskog pregleda odbrane) koji između ostalog podrazumeva da vojno vazduhoplovstvo promeni strukturu i zvanično ime, sadašnja Vazduhoplovna brigada postala bi Vazduhoplovni ving koji bi bio segment oružanih snaga namenjen za vazduhoplovnu podršku, protivvazduhoplovnu odbranu i vazdušno osmatranje a koji bi se oslanjao samo na helikoptere Mi-8 i 17 kao svoje jedine vazduhoplove.
Interesantno je da je novi Strategijski pregled odbrane otkrio da se razmatra integracija helikopterske flote Ministarstva unutrašnjih poslova u vojno vazduhoplovstvo. Reč je o dva transportno-borbena helikoptera Mi-171 (registracije MAP-7710 i 7711) kao i jedan transportni Mi-17V-5 (registracije MAP-7714). Zbog potrebe generalnog remonta, obnavljanje ova tri helikoptera je započeto novembra 2017. godine kada su u srpski vojni Vazduhoplovni zavod ‘’Moma Stanojlović iz Batajnice poslata dva Mi-171.

Transfer sveže remontovanih policijskih Mi-17 u Armiju Republike Makedonije bi značajno povećala mogućnosti vojnog vazduhoplovstva kada je u pitanju transport, borba protiv požara, pomoć prilikom elementarnih nepogoda i borbenog dejstva a ujedno bi se i odložilo investiranje u nabavku novih helikoptera. Ako bi policijski helikopteri zaista prešli u armiju, RV Makedonije bi imalo 8 borbenih helikoptera koje je osavremenila izraelska kompanija Elbit. Bila bi to dva Mi-24V, dva Mi-171 i 4 Mi-8MT.
Prebacivanje tri helikoptera vojnom vazduhoplovstvu bi ostavilo makedonsku policiju sa samo tri slabo opremljena helikoptera, to su laki višenamenski AB.206B-2 (MAP-7750), srednji višenamenski AB.212 (MAP-7751) i srednji višenamenski Bell 412EP (MAP-7752) koji je opremljen dizalicom za spasavanje. Neki ili svi ovi helikopteri trebali bi, prema Strategijskom planu 2018-2020. Ministarstva unutrašnjih poslova, biti zamenjeni sa dva ili tri moderna dvomotorna helikoptera opremljena za zadatke sprovođenja zakona kao i traganja i spasavanja.
Podmlađivanje flote trebalo bi biti finansirano budžetom ministarstva za period 2018-2020. a plan je da se sklopi aranžman ‘’staro za novo’’ koji bi omogućio da se deo dogovorene cene novih helikoptera plati tako što će se isporučiocu predati dvomotorni višenamenski helikopter AB.212 proizveden 1978. godine koji je u izvrsnom stanju i koji ima veoma mali nalet.
OTAN
Kao, sada već izgledno, budućoj članici NATO posedovanje teško naoružanih helikoptera, dokazanih u protivterorističkim akcijama, poput Mi-24 je nepotreban luksuz.
Playma (Srbija)
OTAN: Видећемо какву ће грешку направити,обзиром на албанске претензије на велики део македонске државе,али добро они бар имају два оперативна хеликоптера Ми-24,врв да су много стари,немам информације о годинама производње,па да их полако избацују.
Živojin Banković
Не бих рекао да је непотребан луксуз јер улазак у НАТО ипак није гаранција стабилности.
OTAN
Apsolutno se slažem Živojine bio sam sarkastičan :-D. Svako ko živi na Balkanu i iole je zainteresovan za temu zna sa kojim se problemima Makedonija suočavala u prošlosti, suočava danas i suočavaće se u budućnosti sa ili bez ulaska u NATO. A svako ko prati avijaciju zna kolika je vrednost i efikasnost Mi-24 u borbi sa takvim problemima. Tako da ova odluka da se tako olako odreknu helikoptera koje Česi, Mađari i Poljaci i dan danas ljubomorno čuvaju i da dozvole da knjiga spadne na dva Hinda krajnje tužna. Zlu ne bilo setiće se ponovo braće ukrajinaca ko 2001. samo ovaj put pozdraviće ih Ujka Sem iz Kijeva.
AL-41F1
Nema to bas direktne veze sa NATO-om(ako slusaju sve sto im se kaze iz tih kanala), nego bojim se sa novcem i mogucnostima. Makedonija jednostavno nema par stotina miliona dolara da izdvoji za potrebnu tehniku
Marko
Makedonci Šekerinska će vam upropasti vojsku sa tim ciljem je i dovedena ,kao buduća članica NATO dovešće vam vosku na nivo lovačkog društva kako bi albanci mogli bezbedno da vrše pritisak.
radovanovic
Улазак у НАТО није гарант стабилности али је гарант почетка набавке западне технике!
Т5
БНП Македонија/БНП Србија
Ми 24 Македонија/ Ми 24 Србија
Респект
burke
zanimljivo izvedena shema morskog psa na nosu ovog Mi-24.
izvrsno.
Golub
Da niste skrenuli paznju, ne bih ni primetio. Fantasticno!
Medo
RV u Makedoniji gubi smisao ,prvo SU-25 a sada ostaju na dva MIL-24! Gasi se borbena konponenta ( jako podseca na Crnogorski scenario ,transport, spasavanje i gasenje pozara) . Steta za ostale modernizovane Mi-24 …..
Aпок
Идеја је да уласком нове чланице се добије ново тржиште са монополом за НАТО опрему. А и с обзиром кога су у прошлости подржавали и није лоше Македонце малко разоружају.
Marko T.
Koliko je koštao remont Mi-24?
Igor_Zg
Zasto su makedonci skinuli protuoklopne vodjene rakete? Nema im bas neku svrhu ovakav slabo naoruzan Mi24.
Živojin Banković
Како знате да македонски Ми-24 не могу носити ПО ракете? На сликама се виде њихови носачи.
dragan
nemaju skim da se bore a da ima tenkove.Albanija nema nijedan tenk dala je na bl.istok sve sto je imala,Srbija,Rumunija ,Bugarska sigorno nece da napadnu ovu drza a i zasto bi ,sa Grckom su upravo resili gotovo sve bilateralne probleme znaci ostaje albanska gerila i teroristi,karteli koji su medju albancima .
Živojin Banković
Македонски Ми-24 и даље могу да носе ПО ракете Кокон/Штурм-В.
Саша
Добар чланак..
Deniz Bosnjak
Postovani,
Slazem se sa deo komentara, da svaka zemlja treba imati odredzen nivo vazdusne odbrane. Za nedaj Boze situaciju i uopste da ima svoje pilote i vazduhoplovstvo. Makedonija u narednih 100 godina sigurno nece napadnuti nijednu zemlju, a i u dogledan period nece niko ni nju. Ali ipak treba imati odredzen nivo vazdusne odbrane. Licno za mene, znaci po mome licnome mislenju, Srbija mnogo grijesi sto ulaze toliki novac u vojsku. Jer joj nece trebat. Bolje je bilo prenamijeniti taj novac za recimo zdravstvo, skolstvo, povjecanje penzija i plata jer svake godine him se odjseli po jedan grad i natalitet je mnogo slab. Tako da doci ce vrijeme kad nece imati skime da ratuju jer ce populacija biti slabasna. A kad jedna zemlja nema naroda lahko joj je i ime promijeniti i drugi bajrak postaviti. Nebih da me neko pogresno shvati, ili da se uvrijedi, nedaj Boze, ali to je realnost svih balkanskih zemalja, ne samo Srbije. Zato je bolje uvecati zivotni standard, stabilizirati zemlju u ekonomskom pogledu, a ne finansirati Ruse ili zapadnjacke zemlje. To je moje licno mislenje. Zelim Vam ugodan dan.
Pozdrav iz Makedonije.
Joca
Makedonija ulaze duplo manje u vojsku a godisnje procentualno ode duplo vise ljudi. To sto si naveo nema veze jedno sa drugim.