Aerodrom Nikola Tesla donirao je juče Saobraćajnom fakultetu računarsku opremu za simulator letenja, koja će omogućiti praktičnu primenu teorijskih znanja i poboljšati fakultetske kapacitete laboratorije za vazduhoplovna sredstva, prenosi Tanjug.
Kako u izjavi za tu agenciju navodi dekan Saobraćajnog fakulteta Nebojša Bojović, ova donacija će u velikoj meri pomoći studentima pri usavršavanju:
– Na osnovu Memoranduma koji smo napravili sa Aerodromom Nikola Tesla početkom ove godine danas imamo priliku da imamo kod nas jednu od najvažnijih stvari, a to je nešto što poboljšava kapacitete laboratorije za vazduhoplovna sredstva. Radi se o donaciji simulatora koji će omogućiti studentima da realne probleme iz prakse rešavaju tako da mogu da budu pripremljeni za one izazove koje naša industrija traži.
To je veoma važno za praktično razumevanje svega onoga što se dešava u vazdušnom prostoru i to je pre svega bitno da kad se teorijska znanja steknu da se to proveri u praksi. Mislim da je ovo prava prilika da nastavimo saradnju, jer mi već imamo izvesnu vrstu dogovora oko razmene, pre svega kada je u pitanju praksa, zatim oko razmene kada je u pitanju znanje. Dakle, razmenjujemo znanja na raznim nivoima između nastavnika, onih koji vode najvažnije sektore na Aerodromu. –
Tom prilikom, izvršni direktor Aerodroma Nikola Tesla Raša Ristivojević istakao je odgovornost aerodroma da privuče najbolje kadrove i radi na njihovom osposobljavanju:
– Ovo je dobro za studente. Potpisali smo jedan Memorandum o saradnji pre par meseci sa Saobraćajnim fakultetom. Našli smo za shodno da baš sa njima potpišemo s obzirom da je Saobraćajni fakulet jedan ozbiljan resurs mladih inženjera koji će sutra naći posao na Aerodromu Nikola Tesla. Mi kao najveći aerodrom u regionu, sa prostora bivše Jugoslavije, imamo odgovornost da privučemo najbolje kadrove koji su ovde.
Već smo imali dobru komunikaciju sa Fakultetom u smislu da su studenti dolazili da vide gde sutra mogu da rade, da se upoznaju i sa nekim praktičnim znanjima, a ne samo sa teoretskim. A ovo je sada seljenje mogućnosti da ovde na ovim simulatorima i uz podršku kompijutera koji smo donirali, da se to znanje praktično preseli u laboratoriju ovde na Saobraćajni fakultet.
Vrlo je važno da znaju šta je avion, šta je kokpit aviona, pre svega saobraćajni inženjeri i oni koji dalje nastavljaju školovanje u smislu da će biti piloti, da će biti kontrolori letenja ili šta god. Mi moramo da se bavimo organizacijom i osposobljavanjem kadrova. –