Direktor SMATSA-e Predrag Jovanović juče je u zgradi Predsedništva, u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića, predsednika Evropskog Saveta Donalda Tuska, kao i predsednika Evropske investicione banke (EIB) Vernera Hojera, potpisao Ugovor sa EIB o kreditu u vrednosti do 45 miliona evra, saopšteno je iz Kontrole letenja.
Kako navode, kredit je „dobijen pod izuzetno povoljnim uslovima“, a sredstvima iz zaključenog Ugovora u naredne četiri godine biće izvršena modernizacija sistema kontrole letenja u Srbiji i Crnoj Gori, što između ostalog podrazumeva i sledeće projekte:
– Nabavku i implementaciju radarskih sistema na tri nove lokacije (na kompleksu Aerodroma Nikola Tesla, na lokaciji Besna kobila i na lokaciji Vrsuta u Crnoj Gori);
– Implementaciju sistema za govornu komunikaciju zemlja-vazduh i zemlja-zemlja korišćenjem IR protokola;
– Izgradnju aneksa centra kontrole letenja i tornja aerodromske kontrole letenja Beograd;
– Izgradnju centra kontrole letenja i tornja aerodromske kontrole letenja Niš.
Prema njihovim rečima, modernizacijom će biti ispunjeni zahtevi i standardi iz evropskog paketa propisa poznatog kao „Jedinstveno evropsko nebo“, a koji su implementirani u Srbiji i Crnoj Gori:
– Modernizovani sistem unaprediće bezbednost, kapacitet, efikasnost i ekonomičnost sistema za upravljanje vazdušnim saobraćajem, poboljšati saobraćajnu povezanost regiona uz smanjenje emisije gasova i buke. –
Kako navode iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ugovor je deo Programa modernizacije Kontrole letenja Srbije i Crne Gore – SUSAN za period 2017-2021. godine, vrednog ukupno 118 miliona evra, koji se finansira iz sopstvenih sredstava SMATSA-e, kredita EIB i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD):
– SMATSA je 92% u vlasništvu Srbije, a iz ovog programa biće uloženo ukupno 118 miliona evra, uključujući investicije u četiri aerodroma u Srbiji – “Konstantin Veliki” u Nišu, “Ponikve” u Užicu, “Morava” u Kraljevu i “Nikola Tesla” u Beogradu.
Najznačajnije ulaganje na Aerodromu “Konstantin Veliki” u Nišu biće izgradnja kontrolnog tornja, u koji će biti uloženo 5,5 miliona evra, što je važno kako bi niški aerodrom mogao da se koristi kao alternativni aerodrom beogradskom. –
U aerodrom u Kraljevu biće uloženo ukupno 850.000 evra, najvećim delom u zamenu radio-farova, dok će u “Ponikve” biti uloženo 440.000 evra, najviše u unapređenje infrastrukture oko poletno-sletne staze, kažu iz Ministarstva.
koja
Srbiji i Crnoj Gori?
OK Srbija uzima zajam za sebe, nije sporno ali uzima zajam da modernizuje i sistem letenja u Crnoj Gori? Jesam li propustio nesto?
54avb
Jesi, propustio si da SMATSA ubire prihode od kontorle neba u Crnoj Gori. A da bi ubirala i dalje, planiran da uloži novac u infrastrukturu koju koristi.
Djape
SMATSA je zajednicka agencija Srbije i Crne Gore. 92% u vlasnistvu Srbije.
Alen Šćuric Purger
Jeste.
Ne financira se SMATSA iz budžete nego na komercijalnim osnovama (naplatom usluge od korisnika, tj. zrakoplovnih kompanija koje vrše operacije u zračnom prometu Srbije). Ona ne smije biti pod kontrolom države. Samim time ako uzima kredite uzima ih na komercijalnim osnovama, za unapređenje svog poslovanja (jeftinije i isplativije poslovanje, mogućnost naplate viših taksi, i u konačnici mogućnost poslovanja jer ako nisu u propisanim standardima nemožeš raditi).
SMATSA opslužuje teritorij Crne Gore. I tamo ubire novac. Da to može činiti mora investirati u svoju opremu i infrastrukturu. Crna Gora ima opcije da napravi svoju agenciju (preskupo i neisplativo), da nastavi sa SMATSA-om (ako će ista investirati u opremu za poštuje standarde) ili krene suradnju sa nekom drugom Agencijom koja to želi (Hrvatska, Talijanska…).
Bojan
koja
Jesi propustio u naslovu piše SMATSA a ona je: Serbija and Montenegro Air Traffic Services Agency( akronim: SMATSA). AV je tu samo zbog slikanja.
Sunny
Ne uzima kredit Srbija, vec SMATSA, a to je preduzece koje vrsi kontrolu preleta u Srbiji, Crnoj gori, i , ako se ne varam, delimicno u BiH. Naravno, oni to i „debelo“ naplacuju.
Igor
Jesi, nije uzela Srbija nego SMATSA – Kontrola leta Srbije i Crne Gore, a sad što kod nas, kad god stižu neke pare, političari moraju da se slikaju…
Isto kao što SMATSA ulaže u aerodrom Konstantin Veliki 5,5 miliona za izgradnju kontrolnog tornja, a ne država Srbija…
Немања
Да, кредит не узима Република Србија, већ „SMATSA“ (скраћено од „Serbia and Montenegro Air Traffic Services“)
Rex
Nasa kontrola leta pokriva i Crnu Goru. A oni nam duguju nekih 20-tak miliona evra inace. To je neko drugi propustio…
Beli
U teksu piše da je SMATSA 92% u vlasništvu drzave Srbije!
Znači da drzavna firma dobija kredit i da: ta drzavna firma investira u niški aerodrom oko 5 miliona evra!
Petronije
@Beli
Beli nije tako jednostavno, malo se raspitaj sta se desava ako ne investira. Smatsa ne moze da uplati „dividendu“ Srbiji i ne ulaze Srbija, jer novac ako se ne investira ide Eurocontrolu. Smatsa nije drzava Srbija, a gradnja tornja nije ulaganje u Konstantina i to je cist politicki spin, ne samo ove vlasti. Pozz
Salle
SMATSA je 92% u vlasnistvu drzave Srbije.
Mark
Sjajne vesti za Nis ! Drzi se Konstantine !
Pajdo
Pa dobro, sto mi investiramo u aerodrom „Nikola Tesla“, kad ce on pripasti Vinci Airports kompaniji???
U koju odgovornost ce da spada aerodromski toranj za kontrole letenja, hoce to biti u sastavu aranzmana sa francuzima ili ostaje li to drzavno posle predaje aerdroma?
Nele
Ne razumem sto se investira u aerodrom Nikola Tesla ako ce biti pod koncesijom?
Beduin
draga djeco, kontrola letenja nema dodirnih tocaka s operaterima aerodroma.
ZZ
SMATSA kako je i gosp Alen naveio vise puta je nezavisna firma/agencija.Agencija pokriva teritorij Srbije i Crne Gore i gornje slojeve jednog dela Bosne i Hercegovine. Donji sloj sada pokriva BHANSA sa namerom da preuzme i gornje slojeve.
SMATSA i CROControl na primer su krenule sa implementacijom direktnog rutiranja (Free Route Airspace Concept) koji je kasnije objedinjen sa Slovenijom i Austrijom tako da odnedavno imate zonu direknog rutiranja aviona koja pokriva Austriju i exYU sa izuzetkom Makedonije i Kosova. To znaci da avion iz Nemacke za Grcku ako je dozvoljeno moze pravoliniski da preleti preko teritorija od ulazka u Austriji do izlazka na Albanskoj granici
Nis se pravi kao alternativna lokacija centra na Surcinu u sucaju da Surcin postane neoperativan iz bilo kog razloga (poplava, otkaz sistema, virus outbreak). Imali ste slucaj gde je SMATSA pokrivala CroControl jednom prilikom, i siguran sam da bi to funkcionisalo i u obratnom slucaju.
Za toranj na Surcinu i u Nisu je zaduzena SMATSA, ona ga gradi i nije pod ingerencijom operatora aerodroma. To isto vazi za Tivat, Podgoricu i navigacijsku opremu bilo gde na teritoriji.