BEG airport status
Republika Srbija i Bosna i Hercegovina spremne za svemir U Beogradu 17. januara potpisano više sporazuma o budućoj saradnji Rusije i Srbije / Foto: Ministartsvo inovacija i tehnološkog razvoja

Republika Srbija i Bosna i Hercegovina spremne za svemir

Vlada Republike Srbije potpisala je Memorandum o razumevanju o srpsko-ruskoj saradnji u oblasti istraživanja i korišćenja kosmičkog prostora u mirne svrhe sa Državnom korporacijom za kosmičke aktivnosti „Roskosmos“, objavljeno je na sajtu Ministarstva za inovacije i tehnološki razvoj.

Kako navode, taj dokument se odnosi na saradnju Rusije i Srbije sa željom da se unapredi kooperacija u oblasti kosmičke nauke, tehnike i tehnologija za istraživanje i eksploataciju kosmičkog prostora u mirne svrhe, a potpisao ga je, u ime Vlade Republike Srbije, ministar bez portfelja Nenad Popović i generalni direktor Državne korporacije za kosmičke aktivnosti „Roskosmos“ Dmitri Rogozin.

Tim povodom, istraživač iz oblasti međunarodnog i svemirskog prava i osnivač fondacije Serbian Case for Space Marko Pajović, za Tango Six ističe da je ovo važan korak ka zaključivanju budućih bilateralnih ugovora između država potpisnica, kao i da bi sledeći korak naše zemlje bilo članstvo u Komitetu za miroljubivu upotrebu svemira:

– Memorandum nije obavezujući pravni akt već izjava o nameri da se sarađuje sa ruskom svemirskom agencijom i ključan korak ka budućim bilateralnim ili multilateralnim sporazumima i ugovorima, koji bi bili obavezujući. Ovo je jedan od prvih koraka jer se Srbija do sada nije bavila svemirom i tom oblašću i zbog toga je jako značajan.

Na početku Memoranduma spomenut je Sporazum o svemiru iz 1967. godine, a potrebno je podsetiti da je Srbija potpisnica četiri od pet glavnih međunarodnih sporazuma iz oblasti svemirskog prava. Sledeći logički korak bilo bi članstvo u Komitetu za miroljubivu upotrebu svemira, koji je stalno telo Ujedinjenih nacija i forum u okviru koga se raspravlja Međunarodno svemirsko pravo. –

Pajović objašnjava da potpisani dokument obuhvata različite oblasti u vezi sa mirnom upotrebom svemira, među kojima su razmena naučnika, kao i održavanje seminara i konferencija, ali i pružanje različitih informacija iz svemirske oblasti kako bi se naša ekspertiza osposobila. On napominje da bi bilo poželjno članstvo Srbije u Komitetu za miroljubivu upotebu svemira, jer bi joj time bilo zagarantovano i pravo glasa u oblasti Međunarodnog svemirskog prava:

– Značaj članstva u Komitetu za Srbiju je višestruk jer ona dobija pravo glasa o budućim rezolucijama kao i u slučaju formiranja nekih novih normi postojećeg pravnog režima. Takođe, Komitet postaje značajniji diplomatski forum, pa sa te strane su moguće i različite međunarodne saradnje. –

Prema njegovim rečima Srbija bi, u tom slučaju, bila prva država bivše Jugoslavije, koja je postala član Komiteta, a time bi se pozicionirala u regionu kao potencijalni svemirski akter.

Bosna i Hercegovina korak bliže svemiru

Veće ministara Bosne i Hercegovine utvrdilo je Predlog osnova za pristupanje Bosne i Hercegovine Ugovoru o načelima kojima se uređuje delovanje zemalja u istraživanju i korištenju svemira, uključujući i Mesec i druga nebeska tela, piše bosanski portal „Klix“.

Kako prenose, prihvatanjem ovog ugovora Bosna i Hercegovina iskazuje spremnost za saradnju sa drugim zemljama potpisnicama.

Tim povodom iz Veća ministara BiH ističu da će se uz pomoć stipendija steći uslovi za učešće mladih naučnika na simpozijumima koje organizuju Ujedinjene nacije u toj oblasti.

U vezi sa tim, iz Veća objašnjavaju da ratifikacijom ovog ugovora BiH otvara mogućnost za podnošenje zahteva za članstvo u Komitetu za miroljubivu upotrebu svemira (UNCOPUOS), a Ministarstvo komunikacija i prometa dostaviće Predlog osnova Predsedništvu BiH u dalju proceduru odobravanja.

Kako podseća „Klix“, Sporazum o svemiru datira još iz 1967. godine i u svetu je poznat kao „svemirski ustav“ s obzirom na to da su iz njega proizašli svi kasniji ugovori koji se odnose na istraživanje svemira i prava astronauta.

Glavna načela Sporazuma su istraživanje svemira za dobrobit čovečanstva i u interesu svih zemalja, sve države imaju pravo na istraživanje i korišćenje resursa u svemiru, a nijedna država ne sme uključiti deo svemira u svoj sastav ili ga vojno okupirati. To znači da države ne smeju postaviti nuklearno oružje ili drugo oružje masovnog uništenja u Zemljinu orbitu, na druga nebeska tela, ili u svemir, piše taj bosanski portal.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

ni

SIMA KOSMOS IZ DALEKOG ……..svemira

Odgovori
Ar

Pa da li to znači da kreće svemirska trka između Srbije i Bosne?

Odgovori
Pe

The space race ;)

Ma

Испрва помислих да сам отишао на сајт Њуз.нет…

Odgovori
к

робот ће извући дебљи крај :-)

Odgovori
Ar

Ovo je onaj slucaj kad te kul deca ne pustaju u njihov klub, pa ti izmislis svoj klub kako bi se osecao bolje.

Odgovori
Ma

Haha, Bosna je odavno prisutna u svemiru! Pilot babo vozi još od devedesetih teški intergalaktički transporter izmedju Tuzle i sazvjezdja Andromede. O tome je i Rambo Amadeus onomad pevao…

Odgovori
Pe

„Nahrani svinje i ništa ne diraj!“

Odgovori
Bo

Znate onu“Mujo kuje konje po mjesecu“…….Koliko smo mi daleko ispred svih:)

Odgovori
fa

Citam komentare i cudim se. Prosto je neverovatno da ljudi, koji su navodno vazduhoplovni profesionalci ili ljubitelji, pa citaju Tango Six komentarisu da je nesto sto sadrzi svemir i Srbiju u istoj rečenici zajebancija. Ja ne znam je li je razlog tome neinformisanost, sto je cudno za vazduhoplovne entuzijaste jer gde je aero tu je obicno i space (aerospace) ili postoji neki drugi uzrok tolikoj inferiornosti kad je svemir u pitanju. Pa svemir pripada svima tako da i Srbi imaju pravo da se bave istim. Zasto da ne? Skoro da nema industrije koja danas ne koristi satelitske usluge. Isto tako i drzave ukljucujuci i nasu Srbijicu.

Odgovori
Ma

Pa pazi u kontekstu politike i kako je taj „sporazum“ zakljucen svima je jasno da se radi o kako ti kazes zaje*anciji. Na nivou letecih automobila. Ja licno mislim da Roskosmos ne radi nista sto bi moglo biti interesantno za Srbiju osim ako ona ne planira da eventualno posalje nekada kosmonauta u svemir sto bi bilo potpuno bespotrebno ali veoma cool i marketinski dobra stvar (SSSR je to nekada radio za saveznicke zemlje, tako je racimo Rumunija ili DDR imala coveka u svemiru). RK je veoma konzervativna, drzavna agencija koaj u principu od vremena SSSR-a nije uradila nista znacajno te ih je privatni SpaceX zadnjih godina bukvalno pomeo sa komercijalnog trzista. Servisi koji su Srbiji interesantni, recimo razne satelitske snimke, primena u poljuprivredi, katastru, mozda malo nekih eksperimenata u orbiti i sl. dostupna su vec godinama od strane privatnih firmi sa zapada. Srbiji ako to treba isto tako moze da zakljci ugovore s njima da koristi te servise ili dalje cak razvija neke spostvene platforme (recimo u domenu geoinformatike sa satelitskim podatcima). To takodje ne bi trebalo da bude posao drzave vec privatnog kapitala, start-up-ova, drzava bi mozda trebala malo samo da pomogne da ih puste da rade. To naravno kada bi neki od nasih tajkuna mogao uopste da percepira ikakav tehnoloski zahtevniji business izvan nekretnina i shoping centara…

ID

Ubedljivo najkomičniji naslov na ovom portalu.
Iskidah se od smeha.
Ajde prvo da se pokrpe rupe na putevima i trotoarima. Reši drenaža voda, kada padne kiša, obezbedi put i struja svuda…
Da škole po selima nemaju poljski wc…

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Drazo1 na: Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

gola je laz da Slovenija placa air policing .ne placaju ni Balticke zemlje i ne znam zasto se to stalno ponavlja

03. Dec 2024.Pogledaj

KK na: Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

@Goran Da li je Pula jos sposobna da radi s lovackom avijacijom? Bas gledam mapu, Zadar je idealan jer je sredisnje rasporedjen, a citao sam i da se planira obnova podzemne avio vojne baze u Splitu (Cetina). Ne znam koliko je velika i koliko aviona moze primiti, a ni i koliko je zapustena. U svakom…

03. Dec 2024.Pogledaj

Sima Kosmos iz dalekog svemira na: Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

Nego zna li neko koliko može jednu državu koštati iznajmljivanje tuđeg vazduhoplovstva za kontrolu vazdušnog prostora? Ima li kakav stručnjak da nam kaže kako to funkcioniše, od čega zavisi, da li se plaća kešom ili u naturi, i koliko uopšte košta? I ima li negde u svetu neki primer da je neko iznajmio tuđe avione…

03. Dec 2024.Pogledaj

Milki na: Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

@Brtuala Kakve veze ima civilni zračni promet sa NATO-om ? Lima o čemu ti pričaš ?

03. Dec 2024.Pogledaj

dado na: Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

Konstatacija u ovoj ili onoj rečeničnoj formi da će do početne operativne sposobnosti hrvatske eskadrile naoružane Rafalima dežurstvo preuzeti mađari i Talijani (n x objavljeno na T6 i u tekstu i komentarima) se vuče od potpisivanja (Hr) ugovora za Rafale tako da ne vjerujem da je tu u pitanju neinformiranost, Hr piloti što u Fr…

03. Dec 2024.Pogledaj