Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024
Višenamenski borbeni avion Su-30, univerzalni član familije Flankera
Stajanka 120. lovačkog avijacijskog puka, 303. mešovite avijacijske divizije, 11. armije, Dalekoistočne vojne komande vazduhoplovna baza Čita-Domna, prve operativne jedinice koja je dobila Su-30SM / Foto: IAZ, Irkutsk

Višenamenski borbeni avion Su-30, univerzalni član familije Flankera

Jedan od najuspešnijih proizvoda ruske vazduhoplovne industrije u poslednjih 30 godina jeste dvomotorni srednjekrilni višenamenski borbeni avion Su-30. Tome svedoče podaci da je ovaj avion u tom periodu nabavilo 13 zemalja kojima je isporučeno ili su naručili preko 570 primeraka, mnogo više nego svi ostali ruski borbeni avioni zajedno a istovremeno je ruskoj vojsci isporučen 141 avion.

Da Su-30 ima još mnogo potencijala govori informacija da će sledeće godine za ruske vojne vazduhoplovne snage biti naručen dodatni broj ovih aviona (spominje se 30 aviona sa oznakom Su-30SMD) koji će imati motore i elektronsku opremu naprednijeg člana familije aviona Su-27, takođe višenamenskog Su-35S. Imajući u vidu postojeće narudžbine kao i to da ima još država zainteresovanih za njegovu nabavku, proizvodnja Su-30 je sasvim sigurno obezbeđena i u narednih nekoliko godina.

Rusija trenutno poseduje 113 Su-30SM i 20 Su-30M2. Narudžbine će se najverovatnije nastaviti, moguće već sledeće godine za 30 novih Su-30SMD / Foto: Žarko Skoko

Takođe, Indija kao najveći korisnik aviona Su-30 u svetu ima potrebu za zamenom velikog broja borbenih aviona i povećanjem broja eskadrila koje bi mogli popuniti upravo Su-30 koji je glavni borbeni avion i oslonac njenog Ratnog vazduhoplovstva, je isto tako zainteresovana za dalji razvoj i unapređenje ovog aviona kako bi se maksimalno iskoristile njegove mogućnosti, na čemu je već i radila još od kako ga je uvela u naoružanje.

Na nastanak borbenog aviona Su-30 uticalo je nekoliko okolnosti koje su krajem 80-tih vladale u vazduhoplovnim snagama tadašnjeg Sovjetskog saveza koje su se tada suočile sa mnogo problema, pre svega kada je u pitanju protivvazduhoplovna odbrana. Na severu najveće države na svetu bilo je malo aerodroma, u jedinicama je bio nedovoljan broj aviona za komandovanje i kontrolu vazdušnog prostora. Istovremeno je broj borbenih aviona smanjivan a nove generacije su morale biti znatno sposobnije od prethodnih.

Sve to nateralo je inženjere u Opitno-konstrukcionom birou Suhoj da se pozabave konstruisanjem novog lovačkog aviona a zbog potrebe za brzim delovanjem, smanjenjem troškova kao i sposobnostima lovačkog aviona Su-27, odlučeno je da novi avion bude baziran na dvosedoj školsko-borbenoj verziji Su-27UB (NATO oznaka Flanker-C). Dvosed nije slučajno izabran jer je u eksploataciji jednosedog Su-27 zaključeno da je pilot previše opterećen jer u nekim situacijama mora istovremeno da manevriše i koristi sistem za upravljanje vatrom koji je postao složeniji a pritom se može desiti i da je do ulaska u zonu borbenih dejstava pilot prethodno iscrpljen dužinom trajanja leta, obzirom da Su-27 zbog svoje veličine ima veliku količinu goriva, samim tim i veliki dolet i borbeni radijus.

Zadnji kokpit Su-30 sa velikim prikazivačem taktičke situacije.

Kod Su-30 je odlučeno da će iz prve kabine pilot kontrolisati vazduhoplov, naoružanje malog dometa i baviti se manevrisanjem u bliskoj borbi dok će pilot-operater iz druge kabine nadgledati vazdušnu situaciju, grupne borbene operacije i rešavati zadatke vazdušne borbe na srednjim i velikim daljinama. Tako je avion praktično postao leteće komandno mesto (negde nazvan i kao baražni lovac) a za to je zadnja kabina opremljena između ostalog i prikazivačem taktičke suituacije. Odlučeno je i da avion dobije sistem za dopunu gorivom u letu čime su dolet i borbeni radijus ograničeno samo psiho-fizičkom izdržljivošću posade.

Ispitivanje sistema za popunu gorivom u vazduhu kao i još nekih elemenata izvršeno je tokom 1987. i 1988. godine na dorađenoj letećoj laboratoriji T-10U-2 (T-10 je Suhojeva oznaka aviona Su-27) koji je predstavljao drugi opitni avion verzije Su-27UB. Nakon što su se uverili u mogućnosti poboljšanja borbenih sposobnosti aviona, konstruktori u Irkutskom avijacijskom zavodu (u to vreme Avijacijski zavod broj 39) koji je tada bio zadužen za proizvodnju dvoseda Su-27UB, pristupili su doradi dva opitna dvoseda, T-10U-5 i T-10U-6 koji su nakon dorada u OKB Suhoj označeni kao T10PU-5 (evidencijski broj 05 plavi, prvi let u jesen 1988.) i T-10PU-6 (evidencijski broj 06 plavi) a u fabrici kao Izdelije 10-4PU. Ovi avion, nezvanično označavani i kao Su-27PU su osim sistema za dopunu gorivom u vazduhu, dobili i nosi sistem za upravljanje vatrom, modernizovane komande leta kao i novi sistem za navigaciju. Zanimljivo da su nimalo lak zadatak integrisanja novih sistema u avion, stručnjaci Irkutskog zavoda uradili za samo šest meseci.

Na osnovu ispitivanja koja su bila uspešna, februara 1991. godine donesena je odluka o serijskoj proizvodnji aviona koji je dobio oznaku Su-30. Iako je odlučeno da proizvodnja počne 1992. radovi na prvih 10 aviona započeti su 1991. Prvi serijski avion fabričkog broja 01-01 poleteo je 14. aprila 1992. godine, dobio je evidencijski broj 596, septembra 1993. je predat OKB Suhoj gde je dobio oznaku 10PU-2. Takođe 1992. završen je i avion 597 a do oktobra 1996. još 6 aviona i to avioni sa evidencijskim brojevima 50-54 plavi i 56 plavi.

Drugi serijski Su-30 i danas se koristi kao leteća laboratorija.

Prva dva aviona, 596 i 597, su prvo bili u sastavu akro grupe pilota Anatolija Kvočura iz Letno istraživačkog instituta koji nosi ime N.I. Gromova i svoj prvi nastup imali su na aeromitingu ‘’Mosaerošou 92’’. Avion sa ev. brojem 56 proizveden 1993. koji je prvo bio namenjen vojno vazduhoplovnim snagama Rusije, predat je OKB Suhoj. Preostalih pet serijskih aviona (50-54, proizvedeni u periodu od 1994. do 1996) je predato 54. gardijskom lovačkom puku, 148. Centra za borbenu primenu i preobuku letnog sastava u vazduhoplovnoj bazi Savaslejka.

U toku ispitivanja aviona, definisana je uloga Su-30. Osim za postizanje prevlasti u vazdušnom  prostoru i obuke pilota, avion je namenjen patroliranju na velikim daljinama, pratnju strategijskih bombardera, komandovanje i navođenje kao i radarsko nadgledanje. Avion je zadržao sve borbene i letne sposobnosti Su-27 a za razliku od njega imao je znatno veći dolet i borbeni radijus i mogućnost komandovanja borbenom grupom. To mu je pre svega omogućila nova oprema koju su činili sistem za dopunu gorivom u vazduhu, sistem za dalju navigaciju, oprema za komandovanje grupnim dejstvima i poboljšani sistem za održavanje života.

Jedan od prvih 5 serijskih Su-30 koji su isporučeni VVS Rusije između 1994. i 1996. Aeromiting Batajnica-97 / Foto: Živojin Banković

Dolet sa unutrašnjim gorivom je iznosio 3600 km a pošto je dolet sa popunom goriva bio gotovo neograničen i zavisio je od izdržljivosti posade, u saradnji sa vojnomedicinskom službom definisano je da avion najviše može ostati u vazduhu 10 sati. Su-30 su tokom provere njegovih mogućnosti, obično na misije koje su trajale više sati ili su bili oko maksimalno dozvoljenog trajanja leta, leteli i bili umrežavani sa lovcima-presretačima MiG-31 kao i letećim radarskim sistemima A-50.

Kako ruska država usled teške ekonomske krize, tokom 90-tih godina, nije imala novca da nabavi veliki broj Su-30, OKB Suhoj je spas potražio u inostranstvu. Zbog toga je deo serijskih aviona pretvoren u leteće laboratorije za dalji razvoj novih varijanti a u međuvremenu se za avion zainteresovala Indija. Su-30 je tih godina, kako bi privukao pažnju mogućih kupaca izlagan i leteo je na nekoliko velikih međunarodnih aeromitinga u Rusiji i svetu, pre svega u zapadnoj Evropi. 1997. dva aviona nastupila su i na aeromitingu Batajnica-97, jedan avion je leteo a drugi bio izložen na statičkoj izložbi.

Leteće laboratorije i dalji razvoj verzija

Prvi dorađeni Su-30 bio je avion sa ev. brojem 596 koji je vrlo brzo nakon predaje OKB Suhoj postao pokazni primerak izvozne verzije Su-30K a dobio je i novu maskirnu žuto-braon šemu farbanja kao i evidencijski broj 603. Ovaj avion je svoju međunarodnu premijeru imao 1994. godine na aeromitinzima FIDAE u Santijau, Čile, ILA u Berlinu i Farnborou, UK. Na FIDAE je učestvovao i 1998. goine, na ILA ponovo 1996. i iste godine na Farnborou. 2000. godine je prebačen u fabriku radi korišćenja u programu Su-30MKI a dorade nisu odrađene na zmaju aviona već samo što se tiče elektronske opreme. Ispitivanja tako dorađenog aviona sa oznakom Su-30I-7 počela su aprila 2001. Krajem 2004. godine njegova ispitivanja su završena a avgusta 2005. avion je postavljen kao spomenik u krugu fabrike u Irkutsku.

Drugi dorađeni avion bio je Su-30 sa ev. brojem 56 plavi na kome su, posle predaje OKB Suhoj 1993. godine započeli radovi na doradama, avion je dobio oznaku Su-30I-1 a marta 1997. ovaj primerak postao je T-10PMK-1 (MKI-1) u programu razvoja aviona Su-30MKI za Indiju. Njegova ispitivanja na zemlji su započeta maja 1997. godine, prvi let 1. jula iste godine. U drugoj fazi ispitivanja avion je dobio novu maskirnu šemu i evidencijski broj 01 plavi. Prvi međunarodni nastup imao je na Aero India 1998. godine a već na 1999. godine je izgubljen u udesu koji se 12. juna usled greške pilota dogodio na avio-salonu u Le Buržeu.

T-10PU-6 kao prototip T-10PMK-6 u programu Su-30MKI.

Prvi prototip Su-30, T-10PU-5 ev. Broja 05 dostavljen je u OKB novembra 1995. godine a početkom 1999. dobio je opremu verzije koja je označena kao Su-30MKK koja je namenjena NR Kini i kao takav prvi put poleteo 9. marta 1999. Krajem januara 2001. avion je teško oštećen na poletno sletno stazi prilikom sletanja a 2006. je ponovo oštećen ovoga puta u radionici. Drugi prototip T-10PUU-6 06 je u periodu 1997-1998. dorađen u programu Su-30MKI u kome je postao Su-30I-6 (T-10PMK-6) sa novom maskirnom šemom i takođe ev. brojem 06 plavi. Kao takav svoj prvi let imao je 23. marta 1998.

U razvoju Su-30 korišćeno je još 8 aviona, prvi od njih je poleteo februara 1999., bio je to opitni primerak višenamenskog borbenog aviona koji je dobio oznaku Su-30KN i evidencijski broj 302 a njegova ispitivanja izvršena su u Ahtubinsku u periodu od 2000. do 2002. godine. Do 2014. godine najverovatnije se koristio za trenažu pilota fabrike u Irkutsku a nakon skoro pet godina pauze ponovo je primećen u vazduhu početkom aprila ove godine.

Shema na kojoj su objašnjene sve verzije Su-30 kao i to kako je trajao njegov razvoj.

Treba naglastiti da se razvoj Su-30 odvijao u dva pravca, jednu familiju je OKB Suhoj razvijao u saradnji sa fabrikom IAPO (IAZ) u Irkutsku a druga se proizvodila u fabrici KnAAPO (KnAAZ) u Komsomolsku na Amuru. U KnAAPO je proizvođena jednostavnija verzija višenamenskog borbenog aviona Su-30MK a prvi naručilac bila je NR Kina. U okviru ovog programa prvi prototip sa oznakom Su-30MKK-1 ev. broja 501 plavi poleteo je 20. maja 1999. da bi kasnije bio dorađen u verziju Su-30MK2 a potom nakon 2007. godine korišćen za statička ispitivanja.

Drugi prototip Su-30MKK odnosno Su-30MK za NR Kinu. Kasnije je avion doveden na nivo Su-30MK2. I danas je u upotrebi / Foto: Aleksandar Milošević

Sledeći prototip bio je Su-30MKK-2 ev. broja 502 beli koji je poleteo 15. septembra 1999. takođe dorađen na nivo Su-30MK2 a koga i danas firma “Suhoj“ koristi za pratnju, video i foto snimanje. U aprilu 2000. godine poletela su još dva aviona, prvi je bio Su-30MKK-3 ev. broj 503 plavi koji je kasnije korišćen i kao leteća laboratorija u programu razvoja radara N035 “Irbis’‘ za avion Su-35 (T-10BM) a drugi, Su-30MKK ev. broja 504 crni koji je povučen iz upotrebe 2006. godine da bi 2011. bio predat kompaniji “Suhoj“ koja ga je koristila u razvoju verzije Su-30M2 naručene za rusku vojsku. Kao M2 svoj prvi let je imao avgusta 2013. a i danas se koristi kao trenažni avion i za ispitivanje resursa.

26. novembra 2000. godine poleteo je Su-30I-5 sa evidencijskim brojem 05 plavi koji je proizveden od zmaja aviona Su-27UBK (izvozni Su-27UB). To je prvi predserijski Su-30MKI a krajem decembra 2004. na njemu su započeli radovi kako bi se doradio u okviru programa Su-30MKM (MKM-2) koji je naručila Malezija. Kao MKM avion je imao svoj prvi let 23. maja 2006. a avion je leteo sve do kraja 2010. godine. Potom je 2014. godine postavljen kao spomenik u krugu fabrike IAZ u Irkutsku.

Prototip Su-30I-2 takođe korišćen u programu Su-30MKI.

U programu Su-30MKI upotrebljavana su još dva aviona, prvi, Su-30I-4 ev. broja 04 plavi koji je proizveden takođe iz aviona Su-27UBK poleteo je 1. marta 2001. godine. Krajem 2004. započela je dorada u programu Su-30MKI i nakon toga je prvi let obavljen 9. juna 2006. Nakon 2007. godine predat je Sibirskom naučno-istraživačkom avijacijskom institutu koji nosi ime S.A. Čapljigina gde je služio za statička ispitivanja. Prvi let poslednjeg letećeg prototipa Su-30 izvršen je 5. avgusta 2001. kada se u nebo vinuo Su-30I-2 ev. broja 02 plavi koji je svoju letačku karijeru završio 2010. godine nakon čega je decembra iste godine prebačen u fabriku u Irkutsk gde je danas uskladišten na otvorenom.

Lovci Su-30K RV Indije.

Prva veća serija proizvedena je između 1996. i 1999. godine kada je sa proizvodnih traka iz Irkutska izašlo 18 aviona Su-30K za Indiju koja je bila prvi strani korisnik i koja je prethodno od 1994. ispitivala i pregovarala sa Rusijom oko kupovine Su-30. Ugovor za nabavku 40 aviona (8 Su-30K i 32 Su-30MKI) vredan 1,462 milijarde dolara potpisan je 30. novembra 1996. dok je ugovor za još 10 Su-30K potpisan 18. decembra 1998. Odlučeno je da se do završetka razvoja višenamenskog borbenog aviona Su-30MKI uvede u naoružanje 18 lovaca Su-30K dok su preostala 32 bila Su-30MKI čija je isporuka započela 2002.

Angolski Su-30KN prilikom prve isporuke aviona.

Svi Su-30K su kasnije zamenjeni za isti broj Su-30MKI a svih 18 Su-30K je 2011. godine vraćeno Rusiji koja ih je odmah uputila u 558. remontni zavod u Baranovičima, Belorusija. Dve godine kasnije sa Angolom je sklopljen ugovor za 12 Su-30K od kojih je poslednji isporučen aprila ove godine a zvanično je saopšteno da su avioni modernizovani i da nisu više samo lovci već višenamenski borbeni avioni pa se smatra da su dovedeni na nivo Su-30KN (prema nekim informacijama na nivo približan Su-30SM).

Familija Su-30MKI, MKM i MKA

Indiji su u prvo vreme isporučivani avioni u tri verzije koje su se pre svega razlikovale u mogućnostima radara i naoružanju. Prva partija od 10 aviona isporučena leta 2002. označena je kao Su-30MKI MK I, druga partija od 12 aviona koja je stigla 2003. bili su Su-30MKI MK II a pune sposobnosti dostignute su verzijom Su-30MKI Mk III na čiji nivo su kasnije dorađeni svi ranije isporučeni Mk I i Mk II. Prvih 10 Mk III stigli su decembra 2004. Decembra 2000. Indija je potpisala ugovor za licencu proizvodnju 140 Su-30MKI  u 4 proizvodne faze, u prvoj fazi indijska kompanija HAL Nasik je samo sklapala avione od setova delova koji su stizali iz Rusije, u drugoj i trećoj fazi je iz Rusije stizao deo setova delova da bi od 2013. započela četvrta faza u kojoj je Indija proizvodila oko 50 procenata delova aviona. Prvi avion sklopljen u Indiji poleteo je 2004. godine.  2007. godine naručeno je još 40 aviona za 1,6 milijardi dolara a 2012. još 42 za čak 4,3 milijarde dolara. Tako je ukupan broj nabavljenih Su-30 narastao na 272, a poslednjih 12 aviona će izaći iz fabrike krajem 2020. godine. Do danas je u udesima izgubljeno 10 Su-30MKI.

2018. u RV Indije se nalazilo 249 aviona koji su popunjavali 11 eskadrila i to: 8. eskadrila “Eight Pursuits“ i 24. eskadrila “Hawks“, 15. puka, baza Bareili, 102. eskadrila “Trisonics“, 14. puka, baza Čabua, 220. eskadrila “Desert Tigers“ i 221. eskadrila “Valiants“, 34. puka, baza Halvara, 31. eskadrila “Lions“, 32. puka, baza Džodpur, 20. eskadrila “Lightning“ i 30. eskadrila “Rhinos“, 2. puka, baza Pune/Lohegaon, 15. eskadrila “Flying Lances“, 45. puka, baza Sirsa, 2. eskadrila “Winged Arrows“ i 106. eskadrila “Lynx“, 11. puka, baza Tezpur. U bazi Tandžavur nalazi se detašman eskadrila, 47. puka.

Indijski Su-30MKI u ulozi tankera sa avionom Mirage-2000.

Su-30MKI je za razliku od Su-30 i Su-30K značajno unapređena i modernizovana verzija koja nije samo lovac već je to pravi višenamenski borbeni avion koji osim na ciljeve u vazduhu može dejstvovati vođenim ubojnim sredstvima i na ciljeve na kopnu i moru. Odlikuju ga motori koji imaju vektorisani potisak, dodatne pokretne horizontalne uzgonske površine odnosno kanardi kao i 12 umesto 10 podvesnih tačaka za ubojna sredstva i drugi spoljašnji teret. Ova varijanta polsužila je kao osnova za razvoj i drugih izvoznih verzija, poput Su-30MKM za Maleziju i Su-30MKI(A) (Su-30MKA) za Alžir kao i za Su-30SM koji je uveden u naoružanje ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga.

Projekcije aviona familije Su-30MKI, MKM, MKA, SM.

Indija je od početka tražila određene izmene na avionu, pre svega kada se radi o elektronskoj opremi. Tako indijski Su-30MKI imaju ugrađen izraelski gornji elektrooptički prikazivač (HUD) Elbit Su 967 ili francuski Sextant VEH3000, indijski prikazivački sistem Samtel HAL Display System (SHDS) koji se sastoji od šest donjih prikazivača (MFD) dimenzija 127×127 mm i jedan MFD dimenzija 152×152 mm, indijski prikazivački sistem na kacigi pilota (HMD) SHDS Topsight-I baziran na tehnologiji francuske kompanije Thales, izraelski nišansko-navigacijski kontejner Rafael Litening, francuski sistem satelitske navigacije SAGEM Sigma-95, indijski signalizator radarskog ozračenja DRDO Tarang, izraelski ometač Elta EL/M-8222. Takođe tu je i kontejner Cobham 754 koji omogućuje da avion nosač skluži kao leteći tanker za pretakanje goriva u vazduhu.

Višenamenski višemodni PESA radar N011M Bars / Foto: IAZ

Glavni senzor Su-30MKI kao i verzija MKM, MKA i SM jeste višenamenski digitalni višemodni PESA (Passive Electronically Scanned Array) radar N011M Bars koji radi u X opsegu koji u sebi sadrži i sistem svoj tuđ (IFF) koji radi u L opsegu. Maksimalni domet u osmatračkom modu je 400 km, može pratiti ciljeve na daljinama do 200 km u prednjoj i 60 km u zadnjoj polusferi a cilj veličine lovca MiG-29 može otkriti na daljini od 140 km iz prednje i 60 km iz zadnje polusfere. Radar istovremeno može da prati 15 ciljeva u vazduhu i omogućuje istovremen napad na njih 4. Što se tiče ciljeva na kopnu/moru omogućuje mapiranje terena realnim snopom, sa doplerskim suženjem snopa, sa sintetizovanim otvorom, potom istovremeno praćenje dva cilja u pokretu, grupu tenkova može otkriti na daljini do 50 km, brod klase razarača na daljini do 150 km i železnički most na daljini do 120 km. Treba napomenuti da su Indijci u radare na svojim avionima naknadno ugrađivali svoje kompnente.

Drugi važan senzor jeste elektrooptički sistem UOMZ OLS-30 koji poseduje infracrveni uređaj za traganje i praćenje kao i laserski daljinomer. Maksimalni domet sistema je 90 km u zadnju polusferu cilja a može se koristiti i za napade na ciljeve na kopnu/moru. Ugao zahvata iznosi 60 stepeni a po elevaciji +60 i -15 stepeni.

Pogonsku grupu čine dva turboventilatorska motora Ljuljka Saturn AL-31FP potiska od po 74,8 kN na režimu maksimal i maksimalno od po 122,5 kN pri dodatnom sagorevanju. Izduvnici motora mogu se pokretat pod uglom +/-15 stepeni po elevaciji brzinom 30 stepeni u sekundi, izduvnici kada nisu u funkciji stoje pod uglom od 32 stepena u odnosu na uzdužnu osu motora. Životni vek AL-31FP je 3000 sati naleta a međuremontni rok iznosi 1000 sati. Licencnu proizvodnju osvojila je indijska kompanija HAL Koraput.

Maležanski Su-30MKM u letu.
Deo sistema aviona Su-30MKM od kojih velika većina francuske i južnoafričke proizvodnje.

Kao što smo već napomenuli iz aviona Su-30MKI razvijeno je još verzija kako za izvoz tako i za ruske oružane snage. Jedna od njih je i Su-30MKM za Maleziju. Još avgusta 2003. Malezija je sa Rusijom potpisala ugovor vredan 900 miliona dolara za 18 aviona Su-30MKM od kojih je prvi poleteo 19. maja 2007. Prva dva aviona isporučena su juna 2007. a poslednji avgusta 2009. Svi avioni danas lete u sastavu 11. eskadrie u vazduhoplovnoj bazi Gong Kedak.

Su-30MKM se od indijskog MKI razlikuje pre svega po elektronskoj opremi. Ugrađen je francuski elektrooptički gornji prikazivač (HUD) firme Thales a ista firma je isporučila i navigacijski sistem NAVFLIR (Navigation Forward Looking Infra-red) kao i sistem svoj-tuđ (IFF). Takođe na avion je integrisan i francuski nišansko-navigacijski kontejner Thales Damocles. Južnoafrička kompanija SAAB Avitronics obezbedila je sistem za upozorenje o približavanju rakete (Missile Approaches Warning System – MAWS) MAW-300 kao i laserski senzor za upozorenje LWS-310 (Laser Warning Sensor – LWS). Na krajevima krila Su-30MKM miože poneti ruske sisteme za protivelektronska dejstva KNIRTI SAP-518 a zadržan je ruski signalizator radarskog ozračenja L-150 Pastelj.

Alžirski Su-30MKA prima gorivo od leteće cisterne Il-78MK.

Još jedna varijanta izvedena od indijskog Su-30MKI jeste Su-30MKI(A) za Alžir (označena i kao Su-30MKA) gde je oprema izraelske proizvodnje zamenjena ruskom. Deo opreme je isti kao na malezijskom Su-30MKM od koga je preuzet francuski HUD, francuski navigacijski sistem NAVFLIR kao i nišansko-navigacijski kontejner Damocles. Preuzet je i laserski senzor za upozorenje (Laser Warning Sensor – LWS) LWS-310 južnoafričkog SAAB Avitronics a ista firma je obezbedila sistem za upozorenje o približavanju rakete (Missile Approaches Warning System – MAWS) MAW-300 kao i signalizator radarskog ozračenja RWS-50. Komunikacijski sistem je nemačkog proizvođača Rohde & Schwarz a od sistema za protivelektronska dejstva tu je ruski SAP-518.

Alžir je marta 2006. potpisao ugovor za nabavku 28 Su-30MKA, 2010. naručeno je još 16 aviona a potom aprila 2015. još 14 primeraka. Prvi Su-30MKA poleteo je 23. jula 2007., iste godine započela je obuka alžirskih pilota a prve isporuke započete su decembra 2007. Avioni iz poslednjeg ugovora su isporučeni tokom 2016. i 2017. godine. Alžirski Su-30 danas lete u sastavu 12. lovačkog puka koji ima četiri eskadrile na tri različita aerodroma i to: 121. lovačku eskadrilu u bazi Ain Beida, 122. lovačku eskadrilu u bazi Ouargla, 123. lovačku eskadrilu u bazi Tamanraset/Aguenar-Hadj Bej Ahamok i 124. lovačku eskadrilu u bazi Reggan.

Plan zamene stranih sistema Su-30SM uređajima ruske proizvodnje.

Rusija je za svoje potrebe uvela u naoružanje Su-30SM koji je deo familije Su-30MKI, MKM i MKA. Zanimljivo je da su od izvoznih verzija preuzeti neki sistemi zapadne proizvodnje, kao što su francuski HUD Thales HUD 3022, donji višenamenski prikazivači Leonardo SMD-55, francuski sistem satelitske navigacije SAGEM Sigma-95 i navigacijski sistemi Thales TLS-2020 i NC-12E (TACAN). Trenutno se radi na tome da se pomenuti sistemi zapadne proizvodnje zamene domaćim, ruski HUD je tipa IKŠ-1KI-1, višenamenski donji prikazivači su MFI-66, sistem satelitske navigacije BINS-SP-2 i navigacijski sistemi VIM-95 i VND-94. Ukrajinski nišan na kacigi pilota Sura menja se domaćim NSC-T-03. Na Su-30SM ugrađen je i signalizator radarskog ozračenja L-150-30 Pastelj a od sistema za protivelektronska dejstva tu je SAP-518M. Umesto njega može se dobiti sistem za PED L-420 Hibinji-U.

Prednji kokpit Su-30SM.
Zadnji kokpit Su-30SM.

Prvi Su-30SM poleteo je 21. septembra 2012. a prva dva naručena aviona predata su VKS Rusije 22. novembra iste godine. Prethodno je marta iste godine potpisan ugovor za prvih 30 aviona, a potom u decembru za još 30. Za Mornaričku avijaciju (MA VMF) je prvi ugovor potpisan u decembru 2013. za 5 aviona a drugi septembra 2014. za još 7 komada. Usledio je zatim 2015. godine još jedan ugovor za 8 aviona za Mornaricu a 2016. za još 28 primeraka za VKS i 8 za Mornaricu što čini ukupne narudžbine od 116 aviona od kojih 88 za VKS i 28 za MA VMF a od tog broja ostala su da se isporuče još samo dva aviona. Su-30SM je zvanično uveden u naoružanje 12. januara 2018.

Jedini udes ruskog Su-30SM dogodio se 3. maja 2018. kada se mornarički avion koji je bio baziran na aerodrom Hmejmim u Siriji, usled greške člana posade srušio nedaleko od sirijske obale. Su-30SM su u Siriji bazirani od početka ruske intervencije septembra 2015. godine uglavnom kao lovačka zaštita bombarderima i jurišnicima. Obično je tamo bilo stacionirano 4 aviona iz sastava VKS ali su svoj doprinos dali i piloti Mornaričke avijacije sa bar jednim boravkom u Hmejmimu sa nekoliko aviona.

Ruski mornarički Su-30SM su sa donje strane ofarbani maskirno / Foto: Žarko Skoko

Prvih nekoliko novih aviona ušlo je u sastav 929. državni letno-ispitni centar na aerodromu Ahtubinsk kao i u 4. centar za borbenu primenu i preobuku letačkog sastava, vazduhoplovna baza Lipeck-2. Su-30SM je u VKS Rusije u dva puka zamenio lovce MiG-29 starijih verzija. Prvi za prenaoružavanje bio je 120. mešoviti avijacijski puk, 303. mešovite avijacijske divizije, 11. armije, Dalekoistočne vojne komande vazduhoplovna baza Čita-Domna gde se nalaze dve eskadrila Su-30SM. Potom je avion ušao u naoružanje 31. lovačkog avijacijskog puka, 1. gardijske mešovite avijacijske divizije, 4. armije, Južne vojne oblasti na aerodromu Miljerovo gde su bazirane takođe dve eskadrile.

Treći puk VKS koji je primio veći broj Su-30SM jeste 14. gardijski lovački avijacijski puk, 105. mešovite divizije, vazduhoplovna baza Kursk-Halino, 6. armije, Zapadna vojna oblast gde su ovi avioni nadopunili višenamenske borbene avione MiG-29SMT i UBM. Manji broj Su-30SM predat je jednoj eskadrili 22. lovačkog puka, 303. mešovite avijacijske divizije, 11. armije, Dalekoistočne vojne komande u bazi Centraljnaja Uglovaja kao i jednoj eskadrili 23. lovačkog puka, 303. mešovite avijacijske divizije, 11. armije, Dalekoistočne vojne komande u bazi Džomgi, Komsomolsk na Amuru.

Akro-grupa “Ruski vitezovi“ zamenila je svoje avione Su-27 za Su-30SM 2016. godine / Foto:  Žarko Skoko

Treba napomenuti da se Su-30SM u eskadrilama 22. i 23. puka koriste za obuku pilota borbenih aviona Su-35S kojima su te eskadrile primarno naoružane. Još jedna eskadrila koja je počela da prima Su-35S će najverovatnije dobiti i Su-30SM a reč je o 790. lovačkom avijacijskiom puku, 105. mešovite avijacijske divizije, 6. armije, Zapadne vojne oblasti, baza Hotilovo. Takođe ruska lovačka eskadrila 3624. vazduhoplovne baze Erebuni u Јermeniji bi u narednom periodu mogla da zameni svoje MiG-ove 29 avionima Su-30SM. Akro-grupa ‘’Ruski vitezovi’’, u sastavu 237. gardijskog centra za prikaz borbene tehnike na aerodromu Kubinka, je počevši od oktobra 2016. primili 8 Su-30SM.

Svoje prve avione Mornarička avijacija je dobila 2014. godine kada su avioni stigli u 859. centar za borbenu primenu i preobuku letačkog sastava, baza Jejsk. Potom su isti avioni predati jednoj eskadrili 43. samostalnog mešovitog jurišnog avijacijskog puka na aerodromu Novofedorovka-Saki u sastavu Crnomorske flote. Od ostalih mornaričkih jedinica Su-30SM su primili 4. samostalni gardijski mornarički jurišni puk, 132. mešovite avijacijske divizije, Baltičke flote, baza Černjahovsk kao i 279. samostalni palubni lovački puk na aerodromu Severomorsk-3, Severna flota.

Kazahstanski Su-30SM sa lanserima B-13L nevođenih raketa S-13 kalibra 122 mm.

Korisnik verzije Su-30SM je u aprilu 2015. godine postao i Kazahstan kada je dobio prva 4 aviona koji su naručeni 2014. godine. 2015. je potpisan ugovor za još 8 avona a krajem decembra 2016. isporučena su još dva primerka, krajem decembra 2017. još dva a eskadrila 604. vazduhoplovne baze Taldi-Kurgan kompletirana je dolaskom još 4 aviona decembra 2018. Avgusta 2017. Kazahstan je naručio još 12 Su-30SM sa rokom isporuke od tri godine (po 4 aviona godišnje) a smatra se da će ukupne nabake iznositi 36 aviona.

Juna 2017. godine zvanično je saopšteno da je Belorusija usaglasila sa Rusijom ugovor o kupovini 12 Su-30SM vrednih 600 miliona dolara koji će biti isporučeni u više partija. Prva dva aviona primećena su u pogonu IAZ u Irkutsku sredinom avgusta ove godine. Početkom ove godine u ruskim medijima se pojavila informacija da će još jedna članica ODKB-a nabaviti Su-30SM i da je to Jermenija. Ta pisanja potvrđena su iz jermenskog ministarstva odbrane početkom februara kada je najavljena kupovina 4 aviona koji bi mogli biti isporučeni 2020.

Na aeromitingu i avio-salonu Singapore Airshow ruska vazduhoplovna industrija je u vidu makete prvi put predstavila izvoznu verziju Su-30SME koja je bazirana na ruskom Su-30SM. Prvi korisnik ove varijante biće Mjanmar koji je januara 2018. potigao dogovor sa Rusijom o isporuci 6 aviona koji bi mogli biti isporučeni u periodu 2019-2020.

Verzije Su-30MK, MK2, MKK, MK2V, MKV

Kao što smo već napomenuli, razvoj Su-30 kretao se u dva pravca a jedan od njih je razvoj verzija koje su proizvođene u fabrici KnAAZ u Komsomolsku na Amuru. Reč je o višenamenskom borbenom avionu Su-30MK koji za razliku od familije Su-30MKI/MKA/MKM/SM nema kanarde, motore sa vektorisanim potiskom (umesto njih ima obične AL-31F) a tu je i elektronska oprema skromnijih mogućnosti.

Projekcije aviona familije Su-30MK, MK2, MKK; MK2V, MKV. Uočljivi su vertikalni stabilizatori koji imaju veću visinu nego na avionima verzija MKI, MKM, MKA.

Iz Su-30MK je posebno za NR Kinu razvijen Su-30MKK, prvi ugovor za 38 aviona vrednih 1,8 milijardi dolara potpisan je krajem 1996. godine. Prvih 10 aviona isporučeno je decembra 2000. godine, potom 9 primeraka aprila 2001., 10 avgusta iste godine i preostalih 9 u decembru.

Jula 2001. Kina je naručila još 38 Su-30MKK, 19 primeraka isporučeno je avgusta 2002. godine a preostalih 19 decembra iste godine. Ugovor za 24 unapređena Su-30MK2 namenjenih vazduhoplovnim snagama kineske Ratne mornarice potpisan je 2003. godine a svi avioni su isporučeni tokom 2004. godine. Postoji podatak da se jedan avion srušio zbog tehničkog kvara nakon čega je Rusija Kini isporučila još jedan avion besplatno kao zamenu za izgubljeni primerak.

Kineski Su-30MKK sa domaćim nišansko-navigacijskim kontejnerom KG600.

Kineski Su-30MKK danas lete u sastavu 85. vazduhoplovne brigade koja se nalazi pod komandom baze Fužou a bazirani su na aerodromu Kužou. Tu je potom 9. vazduhoplovna brigada, pod komandom baze Šangaj, aerodrom Vuhu, zatim 54. vazduhoplovna brigada, Južne komande, 6. vazduhoplovna brigada pod komandom baze Nanjing, aerodrom Suiksi, 172. vazduhoplovna brigada, baze za ispitivanje i obuku, aerodrom Cangžou. Mornarički Su-30MK2 raspoređeni su u 10. vazduhoplovni puk, 4. divizije, baza Feidong (imaju i detašman u bazi Huangjan). U udesima je do sada izgubljeno nekoliko aviona a na osnovu Su-30 Kina je konstruisala svoj višenamenski borbeni avion J-16.

Nišanski sistem Sura ukrajinske firme Arsenal na kacigi pilota familije aviona Su-27 i Su-30.

Za razliku od verzija Su-30MKI/MKM/MKA, prvi Su-30 imali su obične radare N001 Mječ dometa 100 km za cilj veličine lovca (prednja polusfera-PPS) i  140 km za cilj veličine bombardera (u PPS), izvozni Su-30K imali su N001E a varijanta Su-30MK (MKK za NR Kinu) poseduje radar Tihomirov N001VE dometa do 150 km za cilj veličine lovca (PPS) i 300 km za cilj veličine bombardera (PPS) koji istovremeno može da prati 10 ciljeva i omogućuje istovremen napad na dva cilja u vazduhu raketama RVV-AE (R-77). Verzija Su-30MK2 ima poboljšani N001VEP koji osim što istovremeno prati 10 najopasnijih ciljeva u vazduhu omogućuje istovremen napad na 4 cilja takođe raketama vazduh-vazduh R-77.

Kinezi su vrlo brzo nakon prijema prvih aviona započeli sa doradama, pre svega kada je reč o elektronskoj opremi. Na avione su integrisali opremu kineske proizvodnje i to HUD, C3 sistem, prikazivače MFD, sistem za protivelektronska dejstva BM/KG300G, izviđački kontejner KZ900, nišansko-navigacijski kontejner KG600.

Indonežanski Su-30MK2 primaju gorivo od leteće cisterne KC-130.

Jedna od država koja je dugo godina nastojala da nabavi Su-30 jeste Indonezija. Planovi da se tokom 90-tih godina kupi 20 Su-30 nisu realizovani a prva dva aviona u varijanti Su-30MK naručena su tek 2003. Njihova isporuka izvršena je septembra iste godine a sledeća tri aviona verzije Su-30MK2 naručena su tek 2008. i isporučeni su januara 2009. Sledećih 6 Su-30MK2 naručeno je 2012. za 470 miliona dolara, dva aviona su isporučena marta 2013, dva maja meseca iste godine i dva u septembru. Prva dva Su-30MK iz 2003, godine su se između marta 2017. i jula 2019. nalazila na remontu u 558. remontom zavodu, Baranoviči, Belorusija gde su dovedeni na nivo Su-30MK2. Indonežanski avioni nalaze se u sastavu 11. avijacijske eskadrile ‘’The Thunder’’, 5. avijacijskog puka, baza Ujung Pandang/Hasanudin.

Venecuelanski Su-30MK2V naoružan protivradarskim raketama H-31P, raketama vazduh-vazduh R-73, R-27 i R-77.

Venecuela je 2006. godine sa Rusijom potpisala ugovor vredan oko 1,6 milijardi dolara za isporuku 24 višenamenska Su-30MK2V (verzija Su-30MK2 za Venecuelu). Osim aviona u paket je ušla obuka, rezervni delovi, logistika i naoružanje. Prva dva aviona isporučena su 29. novembra 2006, do kraja godine još dva, 4 aviona u aprilu 2007., dva u junu iste godine, još po dva u oktobru, novembru, decembru. U 2008. godini isporučeno je 8 aviona, i to po dva u aprilu i maju, i 4 u julu. Venecuelanski avioni primećeni su da lete sa sistemima za protivelektronska dejstva  L005 “Sorbcija-S’‘.

Poslednja dva Su-30 proizvedena u fabrici KnAAZ, vijetnamski Su-30MK2V.

Vijetnam je nabavio ukupno 36 Su-30MK2 (označeni nezvanično i kao Su-30MKV) a prva 4 aviona su naručena 2003. godine, i isporučena 25. novembra 2004. Sledećih 8 aviona naručeno je tek 2008., prva  dva su stigla decembra 2010, dva januara 2011 i 4 juna iste godine. Potom je 2010. sklopljen ugovor za još 12 primeraka, iz tog ugovora 4 su isporučena januara 2012, jedan u aprilu iste godine, dva u maju, tri u septembru, dva u decembru. Poslednji ugovor za još 12 aviona potpisan je 2013. da bi prva 4 Su-30MK2 bila isporučena decembra 2014, potom dva u avgustu 2015. godine, dva u januar 2016., dva februara iste godine i poslednja dva u aprilu 2016. kada je u fabrici KnAAZ prestala proizvodnja aviona Su-30 a po odluci donesenoj još februara 2015.

U sastavu RV DR Vijetnama Su-30 se nalaze u naoružanju 923. lovačko-bombarderskog puka, 371. divizije vazduhoplovnih snaga, baza Bai Thuong, potom 935. lovačko-bombarderskog puka, 370. divizije vazduhoplovnih snaga, baza Bien Hoa i 927. lovačko-bombarderskog puka, 371. divizije vazduhoplovnih snaga, baza Kep.

Su-30MK2 RV Ugande u letu.

Druga afrička država koja je nabavila Su-30 jeste Uganda koja je 2010. sklopila ugovor vredan čak 635 miliona dolara za isporuku samo 6 Su-30MK2. Dva aviona isporučena su jula 2011, dva oktobra iste godine i poslednja dva juna 2012. Lete u sastavu Eskadrile Su-30, vazduhoplovne baze Entebe na vojnom delu istoimenog međunarodnog aerodroma.

Prvenstveno za zamenu dvoseda Su-27UB i to u jedinicama koje su naoružane modernizovanim lovcima Su-27SM i SM3, Rusija je 2009. odlučila da nabavi avione u varijanti Su-30M2 koji predstavlja rusku verziju aviona Su-30MK2. Prvi ugovor za 4 aviona sklopljen je avgusta 2009. na Međunarodnom avio-kosmičkom salonu MAKS. Dva aviona isporučena su decembra 2010. a druga dva 2011. godine. Drugi ugovor za još 16 Su-30M2 potpisan je krajem decembra 2012. a isporuke su tekle sledećim redosledom: dva decembra 2013, dva januara 2014, 4 jula 2014, dva oktobra 2014, jedan novembra 2014, tri decembra 2015 i dva aprila 2016.

Su-30M2 VKS Rusije za čije potrebe je nabavljeno 20 ovakvih aviona.

Su-30M2 su dobile eskadrile 22. lovačkog puka, 303. mešovite avijacijske divizije, 11. armije, Dalekoistočne vojne komande u bazi Centraljnaja Uglovaja, 23. lovačkog puka, 303. mešovite avijacijske divizije, 11. armije, Dalekoistočne vojne komande u bazi Džomgi, Komsomolsk na Amuru, 3. garidijski mešoviti avijacijski puk, 1. gardijske mešovite divizije, 4. armije, Južne vojne komande, baza Krimsk i 38. lovački avijacijski puk, 27. mešovite avijacijske divizije, 4. armije, Južne vojne komande, baza Beljbek na Krimu. Su-30M2 je zvanično uveden u naoružanje 3. aprila 2017. godine.

Jedan Su-30 u osnovnoj verziji, evidenicjkog broja 68 crveni (bivši 50 plavi, proizveden aprila 1994.) čiji je remont završen maja ove godine koristi 4. centar za borbenu primenu i preobuku letačkog sastava, vazduhoplovna baza Lipeck-2. Na krugu 275. avijacijskog remontnog zavoda u Krasnodaru nalaze se još 4 aviona i to 51 plavi, 66 crveni (bivši 53 plavi), 67 crveni (bivši 52 plavi) i 69 crveni (bivši 54 plavi). Sa aerodroma Žukovski, u okviru Letno-istraživačkog instituta koji njosi ime I. I. Gromova, leti leteća laboratorija Su-30LL ev. broja 597 (jedno vreme bio 02 plavi).

Pukovnik RV i PVO Vojske Jugoslavije Mirčeta Jokanović sa tada opitnim pilotom KnAAPO Sergejom Bogdanom neposredno pred let u Su-30 juna 2000. godine / Foto: Svetozar Jokanović

Za nabavku Su-30 je bilo i još uvek je zainteresovano mnogo zemalja. Još od 90-tih godina pa sve do danas kao mogući korisnici spominjali su se Bangladeš, Egipat, Irak, Iran, Libija, Peru, Sudan, Šri Lanka, Uzbekistan, zanimljivo da je ovaj avion bio na proceni u Grčkoj a za ovaj avion je interes pokazala i nekadašnja Savezna Republika Jugoslavija. Za sada je realno da u bliskoj budućnosti ugovor za jednu eskadrilu (najverovatnije 12 aviona) potpiše Uzbekistan. Iran ima veliku potrebu za zamenom svojih zastarelih borbenih aviona a u medijima su se pojavljivale informacije da bi ova zemlja mogla nabaviti čak 160 aviona Su-30SME.

Naoružanje Su-30 čini širok spektar ubojnih sredstava za dejstvo po ciljevima u vazduhu, na kopnu i moru. U desni strejk aviona ugrađen je jednocevni top 9A4071K (GŠ-30/1) kalibra 30 mm sa borbenim kopletom od 200 granata. Za dejstvo po ciljevima u vazduhu tu su infracrveno samonavođene rakete vazduh-vazduh R-73 (za izvoz R-73E) i R-73L (i R-73EL) dometa do 40 km kao i novije R-74 i izvozne RVV-MD.

Ispitivanje indijske rakete vazduh-vazdub srednjeg dometa Atsra na avionu Su-30MKI.

Za vazdušnu borbu van vizuelnog dometa tu su inercijalno i poluaktivno radarski samonavođene rakete R-27R (za izvoz R-27R1) dometa do 60 km u PPS cilja i R-27ER (ER1) dometa 110 km u PPS cilja, zatim infracrveno samonavođene R-27T (T1) dometa 50 km u ZPS cilja i R-27ET (ET1) dometa 90 km u ZPS cilja, inercijalno/aktivno radarski samonavođene rakete R-77 (i izvozne RVV-AE) dometa 80 km i R-77-1 odnosno izvozne RVV-SD dometa do 110 km. Indijci su na svoje Su-30MKI integrisali njihovu inercijalno i akrivno radarsko samonavođenu raketu vazduh-vazduh Astra dometa do 110 km u prednju polusferu cilja.

Venecuelanski primerak naoružan krstarećim raketama H-59M i protivradarskim H-31P.
Ispitivanje modela rusko-indijske protivbrodske rakete rakete BrahMos.

Raketno naoružanje vazduh-zemlja čine televizijski vođene H-29T dometa 10 i H-29TE dometa 30 km, komandno i televizijski vođene H-59M ’’Ovod-M’’ dometa 120 km za koje avion nosi specijalni kontejner APK-9M koji služi za navođenje. Dejstvo po brodovima omogućeno je integracijom aktivno radarski samonavođenih protibrodskih raketa H-31A dometa 66 km i H-31AM dometa do 160 km. U zadacima suzbijanja i uništavanja neprijateljske PVO koriste se protivradarske rakete H-31P dometa 110 km i H-31PM dometa 250 km. U saradnji Rusije i Indije razvijena je i protivbrodska krstareća raketa PJ-10 BrahMos sa kombinovanim inercijalnim, satelitskim vođenjem i aktivnim radarskim samonavođenjem dometa do 400 km. Na svoje Su-30MKI Indija je integrisala i izraelske laserski vođene bombe Griffin a ove godine je na ovom tipu aviona prvi put testirana indijska protivradarska raketa NGARM (New Generation Anti-Radiation Missile).

Od ostalog naoružanja vazduh-zemlja tu su 20-cevni saćasti lanseri B-8M1 nevođenih raketnih zrna S-8 kalibra 80 mm, 5-cevni lanseri B-13L nevođenih raketa S-13 kalibra 122 mm, kontejneri 0-25-L sa nevođenim raketama S-25 kalibra 266 mm. Arsenal preciznih bombi čine televizijski vođene KAB-500Kr, KAB-500OD i KAB-1500Kr. Od nevođenih bombi avion može poneti sve vrste ruskih bombi kalibra od 100 do 1500 kg. Naoružanje se kači na 12 podvesnih tačaka i to 4 podtrupne (dva između gondola i dva ispod gondola motora), 6 potkrilnih i dve ispod krajeva krila na koje idu samo rakete vazduh-vazduh R-73 a na krajeve krila se mogu postaviti kontejneri sa sistemima za protivelektronska dejstva. Iako postoji ograničenje mase ubojnih sredstava od 8000 kg, na ispitivanjima je Su-30 nosio i koju tonu više.

Indijski Su-30MKI prilikom lansiranja rakete vazduh-zemlja H-29T.

Nova unapređena verzija koja je još uvek nezvanićno označena kao Su-30SMD će osim motora AL-41F-1S (izdelije 117S) sa aviona Su-35S, moguće i radara N035 Irbis sa istog aviona, dobiti i novo naoružanje. Spominje se laserski vođena bomba KAB-250LG a za očekivati je i da će biti ponuđene i potpuno nova modularna raketa vazduh-zemlja tipa H-38M sa laserskim vođenjem (H-38ML), aktivno radarskim vođenjem (H-38MA), termovizijskim vođenjem (H-38MT) i inercijalno/satelitskim vođenjem (H-38MK). Masa rakete je 250 kg a domet je do 40 km.

Takođe u naoružanje bi mogla biti uvrštena i  protivradarska raketa H-58UŠ kao, krstareća raketa H-59M2 dometa 285 km, GPS vođene bombe KAB-500S i nove K08B (UPAB-500B) i K029B (UPAB-1500B) kao i planirajuće bombe PBK-500U “Drelj“. Za očekivati je da se prvi put izvrši integracija i ruskog nišansko-navigacijskog kontejnera što je bio jedan od ozbiljnih neodstataka aviona Su-30 što je prinudilo neke strane države da integrišu izraelske i francuske kontejnere. To će najverovatnije biti kontejner tipa T220 koji je već integrisan na MiG-35 a u toku je ispitivanje i na avionu Su-35. Na taj način Su-30SMD bi mogao nositi i laserski vođene bombe KAB-500L i KAB-1500L (LG-F, LG-OD, LG-Pr).

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

i

Interesantno kako svih ovih godina Rusi nisu uspeli da naprave kontejner za obelezavanje ciljeva pa Indijci i Kazahstanci koriste izraelski Litening na Su-30

Odgovori
Im

Postoji mislim T220 , imaš ga na slikama u tekstu oko Su-35 , link unutar ovog teksta

Ž

i

Пише у тексту, постоји Т220 који је већ интегрисан на МиГ-35 а испитује се и на Су-35.

Казахстан не користи Литенинг на Су-30 већ на Су-27УБМ2,

Ma

T220 „ispituje“ se godinama. Nije koristen u Siriji gde bi recimo bio od izuzetne vaznosti. Problem je izgleda (bio?) u senzorskoj tehnologiji i minijaturizaciji komponenti (iz ruskih izvora spominju se piezo film senzori). Razlog za kasnjenje je u tome sto SSSR nije odradio inicijalni posao pre kolapsa pa to mora da uradi Rusija danas (sa mnogo skromnijim naucnotehnickim i proizvodnim kapacitetima).

i

Ma vikipediji i posle verovatno prenoseno dalje na ostala mesta pise da su Rusi uzeli licencu za francuski obelezivac Democles ali ja nikada nisam video dokaz u obliku fotografije . Jel neko video nesto u tom pogledu?

Ma

>> pise da su Rusi uzeli licencu za francuski obelezivac Democles

Ja sam pre nekog vremena trazio po netu i od toga nema nista, verovatno jos od 2014 zbog sankcija.

Al

@i
@Mayer
Koliko ja znam obustavili su rad na t220 zbog te licence, pa kad su uvedene sankcije, opet su zapoceli i sad je valjda zavrsen.
SU-34 ima ugradjen nisanski sistem sa laserskim obelezivacem, nije bilo potrebe za nisanskim kontejnerom u Siriji jer slabo sta je vrsilo dejstva preciznim naoruzanjem mimo Su-34.
Kad smo vec kod Sirije, ima snimak kad sa 5.000m vrse gadjanje iz SU-25 sa NRZ, na gore, pa inverzno i pogodi covek rutinski bez problema, kao da je srastao sa avionom.

Pe

Nema sumnje da je najbolja verzija to sa Izraelom i Francuzima, jer imaju znacajno bolju elektronsku komponentu od Rusije.
Zbog sankcija je Nemacka prekinula rad,na primer,cak na opremanju centra za uvezbavanje policijskih jedinica Nemackim sistemom streljana sa pokretnim metama.
Naravno da je bilo koja vojna saradnja u avijaciji prekinuta sankcijama, i to Rusi sad ne mogu sami da rese, jer godinama nisu ulagali u razvoj, vec kupovali gotov zapadni proizvod.Na primer i civilni MC-21 ima 60% inostranih delova..

Ž

Mayer

U Siriji nije bilo aviona koji bi ispitivao T220, bar ne još uvek.

Ma

Postoje tekstovi na netu koji ukazuju na dugu saradnju Thales-a sa RF u domenu oklopnih sredstava. Dok se navodi da RF vec ima prvu generaciju sopstvenih IR imaging senzora uporedivog kvaliteta za tenkove, moguce je da jos nisu tamo gde treba da budu sto se tice imaging senzora kod avionskih nisanskih kontejnera (minijaturizacija).

Pe

Clanak je pravi rudnik zanimljivih podataka. Cestitam!

Odgovori
Z

Biblioteka Tangosix, hvala

Odgovori
Dr

„U toku ispitivanja aviona, definisana je uloga Su-30. Osim za postizanje prevlasti u vazdušnom prostoru i obuke pilota, avion je namenjen patroliranju na velikim daljinama, pratnju strategijskih bombardera, komandovanje i navođenje kao i radarsko nadgledanje.“

Trc-prc-paradajiz corba….

Uloga aviona je mogla samo da bude definisana tokom sastavljanja TTZ-a projektantima i bude sastavni deo TTZ-a….Nikako nije mogla biti definisana tokom ispitivanja……U toku ispitivanja je eventualno mogla da bude samo potvrdjena….odnosno moglo je da bude potvrdjeno da avion ispunjava TTZ vezan za namenu aviona…

Odgovori
Dr

Utvrdjivanje (citaj potvrdjivanje i validacija) TTZa je sasvim normalna i redovna stvar, ali to da se do takticko-tehnickih karakteristika dolazi tokom ispitivanja bi znacilo da projektani nisu znali sta rade i da je projekat promasen sa aspekta postavljenih TTZ-a…

Nemogucnost ispunjenja TTZ narucioca po tvom tumacenju bi moglo da se prevede onda u „daj sta das“…ne bi ja zeleo da budem u kozi narucioca onda…

Ne rade tako ozbiljne vazduhoplovne firme….

Ž

Постоје информације да су Совјети ипак мало лутали у постављању ТТЗ за Су-30 па је што се тога тиче иницијативу преузео ОКБ Сухој и све то дефинисао током испитивања.

Један од закључака је и време патролирања авиона од 10 часова. Касније је Сухој самостално водио пројекат јер руска држава није имала новца за финансирање програма.

Pe

Odlican clanak!Svaka cast!
Posebno mi je drago da se napokon jasno navode podatci o:
-tacnom broju ovog aviona u Ruskom vazduhoplovstvu (ne vise od 150)
-tacnom upisu projektovanja i proizvodnje aviona – odnosno, da je projekat SSSR,leteo jos 1991,a ne Rusije.
-oruzanim sistemima i radarima sa kojima raspolaze ovaj avion
Za razliku od projekata SU-57 i MiG-35, SU-30 je jedan primer uspesnog rada Ruskih strucnjaka,i dobre politike medjunarodne prodaje kao i postprodajnog servisa.

Odgovori
Og

Još je rano govoriti o (ne)uspehu MiG 35 i Su 57.

AKo uzmeš u obzir kada je prvi Su 30 poleteo, kada je uveden u upotrebu u matičnoj zemlji, a kada je prodat prvom inostranom naručiocu, treba da prođe još nekoliko godina da bismo znali u kom pravcu idu, da li ka uspehu ili ka neuspehu.

Iv

A po cemu je mig 35 i Su 57 neuspesan projekat, su 57 tek poceo da se proizvodi seriski a ti pricas gluposti. Stalno trolujes o nekom SSSR periodu a sada je 2019 godina,SSSR ne postoji vec 30godina. Po tebi Rusija proizvodi jos sve isto kao SSSR.Neuspesan projekat je gripen a donekle i ef 2000 kao i f 35, a ne mig 29 koji se i danas koristi u tolikom broju.

Pe

@Ivan Uzice U tekstu lepo pise broj proizvedenih aviona.SU-30 su napravili prilican broj (nesto Rusija,nesto Indija) sve ukupno vise stotina aviona,a avion je kompletno razradjen tokom SSSR,a ne Rusije

Zasto je za sad SU-57 neuspeo?Prvo je pocet projekat sa Indijom.Obecavali su „do 2012“ pa „do 2016 24 komada“ pa menjali sto puta, i na kraju je Indija izasla iz projekta.
2019 su objavili da ce uvesti do 2020 do dva primerka i to, bez motora 5 generacije..
Iako oni to nazivaju „serijski“ to prosto nije serija.
Na primer,F-22 je napravljen u vrlo umanjenoj seriji,svega 187 aviona.MiG-21 preko 20000,F-16 oko 4500…F-35 do sada preko 420…
Ne gutajte Ruske price-kada vidimo da je Rusko vazduhoplovstvo pocelo da leti na SU-57 ,i to vise od 4-5 aviona, mozemo diskutovati.
MiG-35 – jos gore, nista nema za sad.

@Petrovic Dusan
A sta je to motor 5.generacije? Dajte primer motora prve, druge…

Al

@Petrovic Dusan
Ili je SSSR trajao do kraja 90ih ili neko od nas dvojice je nesto pomesao? Sve kljucne stvari su definisane i razradjene u RF, delom Ukrajini, a mozemo reci da je Indija, uz pomoc Francuske i Izraela dovela taj avion na standard na kom je danas.

Og

@Petrovic Dusan Po tome je i B-21 neuspešan projekat, jer nijedan ne leti. Ili kineski J-31, ima ih tek dva. Od mnogih aviona u razvoju leti tek nekoliko primeraka, dakle, neuspešni su.

O uspešnosti Mig 35 i Su 57 moći ćemo da pričamo za 10-ak godina, a možda ne ni tada. Dosadni ste koliko ste pristrasni. Zagađujete omentarima.

Pe

@Ogorčeni Amerika za sada nikada nije omanula:sta kazu,to i urade.Ako kazu da ce biti F-22 urade ga u toliko primeraka koliko kazu,u tom roku.
F-35 svi su rekli da nikad nece uspeti-danas leti preko 420 u razlicitim RV sveta,i fenomenalni su.
Isto tako je bilo sa svakim avionom.
Zasto bi B-21 kasnio?Za sada izgleda da je sve u toku.

Naprotiv,Rusi od 1991 nisu proizveli ni jedan potpuno novi avion.SU-57 je prvi-i, kao sto vidite,ima jako mnogo problema, i za sada ni jedan jedini ne leti, osim prototipa za ispitivanje razlicitih sistema aviona.Projekat PAK-DA (bombarder) se vise i ne pominje, ocigledno su odustali.
Dva koja ce (navodno) leteti do 2020 nece imati motor 5 generacije.Taj motor ce biti gotov(navodno) oko 2023.
Verujem da postoji razumna sumnja da li ce se ikada to dogoditi, ako uzmete u obzir prethodna odlaganja, i sve losiju ekonomsku situaciju u Rusiji.
A ako nekoga zanima razlika u motorima za SU-57 – evo infografike sa sajta proizvodjaca ovih motora, gde Rusi sami opisuju koji je plan razrade motora 5 generacije do sredine 2020 ih:
https://bmpd.livejournal.com/3620231.html

Napomena: F-22 ima motor 5 generacije od 1998

Ba

Da, da, USAF je tražio 750 F-22, pa su im želje smanjili na 337, pa na 277, da bi došli na 183. Rekli 750 uradili 183. U principu sa bolesnicima ne polemišem, ali ovaj put nisam mogao da izdržim. Izvinjavam se ostalim učesnicima foruma.

De

@Petrović Dušan
F-22 je napravljen u 195 primeraka, od kojih 8 predserijskih i 187 serijskih tri su se srušila tako da ih je ostalo 184. To je takođe avion sa puno puno problema i piloti ne vole da lete na njemu. Ukucati u pretraživač pojam Raptor cough. Sistem za snabdevanje kiseonikom pilota F-22 je loš pa često izaziva stanje koji oni nazivaju „acceleration atelectasis“ od koga kolabiraju alveole u plućima. Što je najgore USAF je rekao pilotima da za to nema leka. https://www.rt.com/usa/air-force-stealth-cough-699/
Na letelici su korišćeni poliuretanski lepkovi kao deo stealth premaza i utvrđeno je da isti izazivaju iritaciju koja dovodi do kašlja pilota a u ređim slučajevima i neurološke probleme. Naime utvrđeno je da tokom leta temperature na spoljnoj površini premaza dostižu i preko 1000 stepeni farenhajta. Tokom leta od ovih polizuretanskih lepkova se stvara otrovni gas i ovi toksini su nađeni u krvi mnogih pilota, a pilota Džefrija Bradena je to 2016 godine koštalo života.
Održavanje aviona se radi pod totalnom zaštitom (odelo, maska), avion posle svakog leta zahteva dugotrajni maintenance check (i nije ga moguće kao ruske avione -sleteo naoružao, dopunio gorivo i nazad u novu misiju) i traži citiram:
For example, let’s say an F-22 comes back from a combat mission Code 1 (with no issues) and only needs gas and new missiles. The crew chief and assistant will need about two manhours to prep & launch the jet, an hour to recover the jet (park & shutdown the engine), check oil & other items, and to refuel it. A weapons crew of likely 3 people will take maybe an hour to load 4 missiles. Thus you have perhaps 7 manhours to launch, recover and prep one jet for a new sortie. Experienced and motivated personnel can probably shave 2 manhours off of that number if fuel and missiles are readily available which would be normal.

A jet that comes back with system malfunctions can add anywhere from 1 to over 10 manhours depending on how easy it is for maintenance to identify the problem, order & receive the needed part, replace the part, and to do the checks to verify functionality. So now you are looking at maybe 8 to 17+ hours for one sortie.

A single combat flying day of 24 sorties could be looking at direct hours of 7 x 24 = 168 manhours and say 5 hours average for repairs x 12 sorties for another 60 hours for a total of 228 manhours or 9.5 per sortie. If the sorties are 3 hours long that gives us 3.1 manhours per flying hour. So, there are lots of variables that come to play in that simple metric.

Then we add in various inspections that are based on an hourly, number of flights, number of gun rounds fired off, etc. Many of these are done at the end of the flying day, others are combined into a heavy inspection which on the F-16 is called Phase and is done every 150 to 300 hours. It changes based on statistical maintenance information and if problems start requiring more frequent inspection. On the F-16 the Phase could last up to 5 days and require 5 or so people to do the primary inspection work and then you will have others popping in to do certain steps or to do deferred maintenance. In total this can eat up 200 hours of primary manhours, and another 50 or more in prep & other manhours for over 250 manhours.

Tako da Petroviću pusti nas tvoje propagandne pisanije.

Og

@Petrovic Dusan jesi li siguran da sve što je USA započela, da je i završila?

Ja ne sporim da je USA superiornija od Rusije u pogledu vazduhoplovne tehnike, ali daleko od toga da sve što izađe iz njihovih pogona da je savršeno i da je sve poletelo. PRi tom, ne možeš da Ruse de facto karakterišeš kao idiote.

F-111 je neuspešan lovac, ali je uspeo kao taktički bombarder. XB-70 Valkyrie je neuspešan supersonični bombarder. Šta sa F-105 Thunderchief, F-102 Delta dagger, F-106 Delta dart, F-107… Š Ko je prvi teoretisao sa stealth avionima? Ko je među prvima eksperimentisao sa konceptom letećeg krila? Da li si čuo za Pjotra Ufimceva? Da nije on Amerikanac?

Da, Amerikanci imaju motor 5. generacije od 1998. godine, mada možda i pre toga ako uzmeš u obzir F-117.

Ali npr. Amerikanci nemaju u upotrevi 3D vektorisani potisak.

F-35 sadrži DNK Yak-141.

Sve je relativno, tako da ne možeš da posmatraš ni Su-57 kao neuspeh, jer još nije dovršen njegov razvoj niti je počela serijska proizvodnja. Isto važi za Mig 35. Ako je taj avion ispravio sve nedostatke Mig-29, onda to može biti i te kako uspešna platforma, ali će na sve to tržište dati odgovor. I ne samo tržište, nego i politika.

Ed

@Bane
Prozvodnju F-22 treba ipak staviti u kontekst tadasnjih prilika… F-22 je trebao u potpunosti zamjeniti flotu F-15A/B/C/D i procjena potrebne kolicine je napravljena za vrijeme postojanja SSSR-a planirajuci osigurati tehnolosku nadmoc u nadolazecem periodu. Kako se SSSR raspao, pa s te strane nije bilo razvoja novih naprednih aviona, za USA i nije postojalo financijsko opravdanje proizvodnje takvog aviona, broj je smanjen i sredstva su preusmjerena na druge projekte koji su postali veci prioritet.

tr

@Petrovic Dusan
Prosvetlite nas sta je to motor pete generacije? Dajte primer motora prve, druge, trece generacije…Ovako samo trolate, i to veoma lose.

Ba

@Ed
Pre će biti da im je bio preskup. Kada je 2009. godine prestala proizvodnja, PAK-FA je bio u razvoju, a USAF je tražio 381 avion. Ako im je trebalo duplo više aviona od onoga što su dobili, a 4 puta manje nego što je inicijalno planirano, to govori samo za sebe.

Om

@Petrovic Dusan

Kazete ‘Rusi od 1991. nisu proizveli ni jedan poptuno novi avion’. Da li vi uopste znate razliku izmedju razvoja novog aviona i proizvodnje novih aviona?
Drugo, koliko je aviona razvila Amerika, koja nije bila u rasulu kao Rusija devedesetih, od ’90-ih do danas? Nemojte samo da mi pisete o F-16V.
I trece, na osnovu cega znate da je F-35 fenomenalan avion? Ucestvovali ste u konstruisanju F-35? Leteli ste na njemu pa znate, ili pak na osnovu izgleda nekog aviona donosite zakljucak da je nesto fenomenalno ili nije?

ig

@ Bane

„Da, da, USAF je tražio 750 F-22, pa su im želje smanjili na 337, pa na 277, da bi došli na 183. Rekli 750 uradili 183. U principu sa bolesnicima ne polemišem, ali ovaj put nisam mogao da izdržim. Izvinjavam se ostalim učesnicima foruma.“

Tačno 100%. I B2 su isprva planirali u 133 primerka pa se spalo na 21. A o RAH-66 Comanche da i ne pričamo, hvaljen na sva usta dok nisu ukapirali da je Tunguska smrt za njega.

Al

@Dejan
Zar ih nije 17 osteceno u uraganu ovom poslednjem? Znaci da trenutno raspolazu sa oko 170 s tim da im je fleet availability oko 50%. Jeste da je avion fenomenalan, najnapredniji trenutno na svetu, u principu, nikakav faktor u nekom ozbiljnijem ratu. Pogotovo ako uzmemo u obzir nalet koji mogu da postignu u borbenim uslovima.
F-15 je i dalje udarna kicma tog RV, a zna se i zasto(pouzdanost, nosivost, dolet)

Pe

@Bane Lepo da pocinjete direktnim licnim uvredama i bez tacnih informacija.
Kad je projektovan F-22 avion, postojao je SSSR.Dok su dosli do produkcije,SSSR se raspao, i nije bilo potrebe za toliko aviona,dakle,napravili su znatno umanjenu seriju.
To,da F-22 „ne radi“ i „ne valja“ je zaista krajnja podlost,i nije vredno odgovora.Piloti“ne vole da lete na F-22″ a ima milion snimaka na youtube gde su presrecni piloti koji imaju sansu da lete na najboljem avionu na svetu.
Ako ne valja,sto se Rusi i Kinezi trude da proizvedu bar jedan ili 2 lovca 5 generacije,ali ne umeju?

Pe

@Ogorčeni Ako pominjete Jak 141, onda znate da taj avion nikada nije usao u upotrebu ili u serijsku produkciju?Nema nikakve logike u toj prici da je „F-35 kopija Ruskog aviona koji nikada nije napravljen“,Rusija nema nista sto moze biti tehnoloski naprednije od Amerike, niti je imao SSSR.

Pe

@Dejan Tacno je da je F-22 preskup,i da moraju da obnavljaju taj stealth pokrivac.Ali,Amerika to sebi moze da plati,a problem sa gusenjem je resen pre vise od 10 godina.
Propustate glavno: F-22 ima radarski presek 10 cm2 i svi ostali avioni nikako ne mogu da ga vide i vazduhu.
Rusi tvrde da „vide F-22“,to prosto nije tacno.
F-22 i/35 imaju posebne dodatne delove koji namerno ! cine ovaj avion vidljivim za radar.
Uvek kada leti u dometu stranih radara,u mirno vreme, F-22 leti sa ovim uredjajem.
Smisao?Da u slucaju pravog rata niko ne zna kako izgleda radarski odraz F-22.
Dakle, moguce je da Rusi vide F-22 na radaru kada Amerikanci i hoce da ih vide.A kada nece-avi to Suhoji su prosto glineni golubovi za F-22
Slozicete se da to vredi ovih para!
Evo detaljnijeg opisa ovog sistema na F-22/35
http://www.chinatopix.com/articles/113970/20170505/f-22-35-stealth-fighters-evade-detection-device-makes-visible.htm

Ed

@Bane
Uopce nije upitno da je novac razlog prestanka proizvodnje F-22. Kao sto sam i napisao: „za USA i nije postojalo financijsko opravdanje proizvodnje takvog aviona“.
Direktna konkurencija jos uvjek nije spremna, a proslo je 10. g. od odluke o obustavi proizvodnje.
Jednostavno F-22 je preskup u nabavi i u odrzavanju, a nije nuzno potreban. Ukoliko, recimo, krene puna proizvodnja SU-57, tesko je za ocekivati da ce ih biti vise od 100 komada do 2030.g. Zadnje je najavljeno 76 do 2028.g…. Tada ce F-22 biti stari 20-ak godina, i jednostavno, nema razloga ulagati u proizvodnju i odrzavanje veceg broja jer konkurencije jos uvjek nema, pa je tako neopravdano trosenje novca.
U istom kontekstu, sa zadnjim isporucenim F-22, pokrenuti su programi F-X (PCA USAF-a) i F/A-XX (NGAD USN-a) aviona 6. generacije za koje je planirano da budu spremni 2030-ih.

Al

@Petrovic Dusan
Prema objavljenim strogo poverljivim dokumentima DoD iz 80ih, SSSR je imao tehnolosku prednost u preko 20 kljucnih segmenata vojne tehnologije, dok su SAD vodile u preko 30.
Neki od segmenata su ICBM, PVO, protiv-brodske rakete itd. itd.
To su njihove procene, nisu moje. Prosto bili su naprendiji u raketnoj tehnologiji i mnogim drugim oblastima od SAD. Samo dzabe kad se prosecan covek otima oko svercovane limenke kole ili pakovanja zvaka.

De

@Petrovic Dusan
Petrovicu kada iznosite neke podatke treba da budete ozbiljni sa iznošenjem istih. Vi tvrdite da je problem „Raptor Cough“ rešen da vas citiram: „…., a problem sa gušenjem je rešen pre više od 10 godina.“ Da li ste vi uopšte pogledali link koji sam vam ostavio vezano za ovu temu? Da li ste videli datum na tom članku, pa ako kojim slučajem jeste videli bi ste da je članak napisan pre 6 godina. A evo ih i još koji pobijaju vašu tvrdnju da je problem rešen pre 10 godina, jer svi su „mlađi“ od tih vaših 10 godina.
https://abcnews.go.com/Blotter/22-fighter-pilots-battle-mysterious-raptor-cough/story?id=16303962
https://www.wired.com/2013/02/stealth-pilots-coughing/
I dalje to što da ne budem previše grub govorite neistine o nevidljivosti. Sami amerikanci kažu da premaz ne pomaže mnogo kod dugotalasnog opsega i da je avion vidljiv u L-bandu kao i VHF i HF bandu te i na IRST sistemima.
Uostalom razlozi otkazivanja programa su jasno navedeni u:
https://www.youtube.com/watch?v=KaoYz90giTk
https://defenseissues.net/tag/raptor-cough/

Pe

@Omg „nisu proizveli nijedan novi avion od 1991“ u smislu da nisu projektovali nijedan avion koji nije postojao do 1991.
Odnosno, ako danas proizvedemo novu Zastavu 101,to ne znaci da je to „novi auto“.
Nemojte se praviti da niste razumeli i lovite me na dvosmislenosti.
SU-57 je prvi projekat RF , i ide im jako lose.Nema ga u produkciji i nece skoro biti.
Vama bi vise znacilo da sam ja leteo u F-35 pa tvrdim da je dobar, nego to ,sto je F-35 je napravljen u preko 420 primeraka, i leti u preko 10 razlicitih,industrijski najrazvijenijih, zemalja sveta.
Svaka od tih zemalja imala je proces izbora borbenog aviona, u kome su ucestvovali najbolji strucnjaci koje te zemlje imaju.I svi su izabrali F-35 , pre neki dan i Poljska 32 komada.

Pe

@Al-41F1 Nema sumnje da je SSSR imao neke prednosti u odredjenim oblastima, scramjet posebno, jer su ulagali isto, pa i vise novca, od Amerike u razvoj nauke i oruzja.Na primer, Amerika nije mogla da plati da se naprave podmornice kao Akula (Tajfun) jer su preskupe, ili klasa Lira.
Ali u sustini nije mogao da plati ni SSSR, i to je dovelo do kolapsa ove drzave.Da ne pominjemo da u SSSR nije mogao da se kupi toalet papir,ili krema za ruke,dok se u Americi zivelo otprilike komotno kao i danas.

@Dejan „precenjenost“ stealth -a smo najbolje videli u Srbiji, kad smo prvo slusali bombe,pa onda vazdusnu opasnost tokom 1999 u Beogradu….ili u Iraku…ili bilo gde, gde je leteo stealth avion.

Pe

@Ed Naveli ste ove podatke bolje nego sto bih ja umeo,upravo tako stoje stvari.
Kako sam vise upucen u unutrasnju situaciju u Rusiji, nema nikakve sanse da ce SU-57 biti izradjen u 76 primeraka do 2030.Trenutna politika Rusije je finansijska nezavisnost i sigurnost, ali to iskljucuje bilo kakav rast.Ocekuje se „rezanje“ mnogih programa – podmornica,TU-160,Armata..Potpuno je nerealno da ce u tim uslovima biti izradjena ova kolicina aviona SU-57.
Jos manje je moguce da ce mu smanjiti cenu na 35 miliona dolara (na koliko je potpisan ugovor za jedan primerak).
Takodje, situacija u Rusiji se ljulja oko vladajuce partije, jer je narod u Rusiji veoma nezadovoljan.Pre 10 dana su prvi put izgubili veci broj mesta parlamentu glavnog grada – to se nije dogodilo od 1999.
Dakle, F-22 ce jos dugo biti usamljen i jedini lovac 5 generacije namenjen iskljucivo prevlasti u vazduhu

Om

@Petrovic Dusan

Ne lovim Vas ni u cemu, sami ste se ulovili. Ne znate razliku izmedju proizvodnje novih aviona, i konstruisanja novih aviona. Time ste rekli sve koliko se (ne)razumete u materiju koju komentarisete.

I ko Vas pita za SU-57. Pitao sam Vas koliko je novih aviona konstruisala Amerika od 90-ih do danas.

I trece, ako za nesto kazete da je fenomenalno, onda bi bio red da obrazlozite zbog cega je to i to ( u ovom slucaju F-35) fenomenalno.
A ne da mi pominjete razvijene i bogate drzave koje kupuju nesto ( a znamo i kako i zbog cega kupuju), jer to nije nikakav parametar i pokazatelj bilo cega.
Ali dobro, izgleda da na osnovu izgleda i kupaca donosite zakljucak da li je nesto fenomenalno ili nije, a to opet potvrdjuje tezu mnogih komentatora da se Vi u avijaciju razumete kao dete u nuklearnu fiziku.

Mi

@Petrović Dušan
„Odnosno, ako danas proizvedemo novu Zastavu 101,to ne znaci da je to „novi auto“
He he, to jest ako Toyota 2019 proizvede Corolla to znači da je to stari auto, nikakvih novih rješenja i slično, to je prosto Corolla iz 1970? Kakav glup argument u očajničkom pokušaju opravdavanja svoje sljepe pristrasnosti.

De

@ Petrović Dušan
Dušane jedno je udariti na državu sa zastarelom opremom i tehnologijom ili na mikro državu kao što smo mi, a drugo je pokušati udariti na nekog sebi ravnom opremljenom tehnologijom i oružjima sličnim ili boljim od tvojih. SAD su „ratovale“ samo tamo gde su imale apsolutnu nadmoč – Koreja, Laos, Vijetnam, Libanska kriza, Zaliv svinja, Kongo, Tajland, Dominikana, Bolivija, Kambodža, Zair, Grenada, Libija,Iran, Panama, Somalija, BiH, Haiti, SRJ-Srbija, Sudan, Avganistan, Arapsko proleće, Sirija.
A što se tiče stealth aviona, pa zar F 117 nije povučen iz upotrebe nakon obaranja iznad Buđanovaca? Eto to su vam čari te tehnologije.

O daljem vašem iznošenju neistina da i ne pominjem. Živeo sam i u tadašnjem SSSR-u i današnjoj Rusiji prilično dugo da bih prešao preko vaših zaista skaradnih izjava da se tamo nije mogao kupiti toalet papir ili krema za ruke! Teško se dolazilo do automobila ili npr televizora u boji, a manje teško do neke kvalitetnije bele tehnike ili proizvoda robe široke potrošnje (čuvene žvake i najlon čarape)

Pe

@Dejan Preuvelicavate rat 1999.To to bilo totalno beznacajno za Ameriku, i nije angazovalo ni 1% njihovih snaga.
Ako pogledate broj uspesnih letova F-117 u Panami, Iraku, Jugoslaviji i jedan jedini gubitak, to je najuspesniji bombarder u istoriji.
Ne zaboravite da je srusen na samom pocetku rata, a onda jos 75 dana bombardovao Srbiju. Ako ste bili (kao ja) u Beogradu krajem maja 1999, secate se da se prvi cula bomba, pa onda vazdusna opasnost?E,to je bio F-117A, a nasi radari unisteni odavno..
Zavrsetakj upotrebe F-117A nema nikakve veze sa Budjanovcima.
F -117 leti i dan danas, iako nije vise u aktivnom sastavu.Nedavno je vidjen nad Sirijom.

Pe

@Dejan Sto se tice SSSR direktno iznosite neistine.Nisu mogle da se kupe niti osnovne higijenske neophodnosti,ni meso, ni obicna odevna produkcija, za sta se cekalo po vise sati u redovima.
Ta mesta u redovima su se i prodavala, a samo politicari su imali za sebe radnje gde su mogli da biraju robu. Ne zaboravimo da je -20 prosecna temperatura…To je bio SSSR, i tamo nista nije valjalo.
Da ne bi Josipa Broza Tita (koji je odlicno znao Rusiju) i mi bi zavrsili u tom istom cirkusu.Spasao je sve gradjane SFRJ od te bede, i samo zato Srbi „podrzavaju “ Rusiju, jer ne znaju kako je tamo lose bilo.
Danasnja Rusija je daleko bolja od SSSR po nivou zivota, i to nije sporno.
Sporno je da nisu prevazisli zapad u razvoju vojnih tehnologija,kao sto ljudi zele da veruju u Srbiji, vec su znacajno u zaostatku za zemljama zapadne evrope i USA.

De

@Petrović Dušan
Prvo način na koji bezočno iskrivljujete istinu je frapantan. Postaviću vam jedno pitanje. Da li ćete vi reći meni da obmanjujem čitaoce sa podacima o SSSR-u i RF, ja koji sam tamo živeo bezmalo 20 godina, koji ima suprugu Ruskinju i koji je osetio realno stanje i u SSSR-u i u RF? Rekao sam vam i u ranijim postovima da se okanete propagande.
Što se tiče F117 avion nije leteo u Siriji već su viđeni intenzivni letovi iznad pustinjskog dela Kalifornije (Death Valley) iznad Nevade i Panamit Valley-a. Pošto je avion povučen iz upotrebe ali se održavaju u letnom stanju prema manualu se četiri letelice godišnje aktiviraju kako bi sve ostale u letnom stanju.
Dalje čime je oboren F117? Sistemom S125 koji je u SSSR-u ušao u upotrebu 1961 godine? Imao modernizaciju 1964 i takav modernizovan nabavljen za potrebe tadašnje SFRJ. Opet ponavljam Amerika je „ratovala“ ili tačnije rečeno razarala samo one zemlje gde je imala apsolutnu premoć, tj na one zemlje koje ni u vojnom, ni u ekonomskom smislu nisu mogle nikako da joj pariraju. No i pored svega znamo kako su se proveli u Vjetnami i Somaliji i još ponegde. O zločininima nad civilnim stanovništvom da i ne govorim, nebrojenih slučajeva i kod nas tokom rata 1999. Trolovanjem i propagandom se bavite negde drugde, ovo je zaista ozbiljan vazduhoplovni portal i trebao bi takav da ostane, a da bi ostao treba davati ozbiljne komentare, ne trolovati i ne baviti se propagandom.

П

F-117 није летео изнад Србије после обарања. То је очекивана реакција због заштите технологије.

Боже…

Овакве поруке су постале неозбиљне.

@Petrović Dušan

Amerikanci nisu prekopirali Jak 141, već su kupili licencu za proizvodnju rešenja za vertikalno uzletanje i sletanje jer je bilo superiorno u odnosu na Zapadna rešenja. To je preneo i domaći „Aeromagazin“.

Uzgred, slažem se sa Vama da se u SSSR bedno živelo i vladale su nestašice. Čari marksističke ekonomije. Kod nas je bilo malo bolje zbog podrške Zapada i elemenata tržišne ekonomije.

Pe

@Перица Direktna neistina,leteli su i te kako.Pa sam Zoltan Dani tvrdi u intervjuu na ovom istom portalu u muzeju vazduhoplovstva da je pogodjen (aki ne i oboren) jos jedan F-117 nekoliko dana kasnije.Izvinite Perice,nesto vise verujem jedinom coveku na svetu koji je srusio F-117 nego Vama Drugo, detaljno je objasnjena greska Amerikanaca koja je dovela do ovog obaranja.Tu gresku ocigledno nisu ponovili.

@Boža M Ne znam detalje oko JAK 141, znam da Rusi nikada nisu uveli ovaj avion u serijsku produkciju, navodno zbog raspada SSSR.
Dakle, ako su Amerikanci kupili patent, sto da ne.To opet je znaci da je JAK-141 bio „bolji od D-35“ kao sto su navodili komentatori.

Dobra strana SSSR su bili besplatni univerziteti, ulaganje u nauku i tehniku,kulturu…ali kojom cenom!

Pe

@F-117A evo danasnjeg clanka o ovom avionu i njegovom statusu.Kako velika vecina komentatora govori samo Ruski, predlazem da se koristi Google translator kako bi mogli da procitate engleski jezik:
https://www.thedrive.com/the-war-zone/29984/heres-who-has-been-flying-the-f-117-stealth-jets-and-why-according-to-the-air-force

Al

@Petrovic Dusan
Po meni taj avion pripada u vremenu kad su USAF i Navy imale gomilu specijalizovanih tipova za razne zadatke(i veci budzet razume se). Npr. Posao F-14, A-6 Intrudera i EA-6B sada radi jedna platforma F/A-18. Ili posao F-4 i F-111 sada radi F-15E itd.
Tako da bi posao F-16, F-15 i F-117(kao ’99) u narednim decenijama trebao F-35 sam da obavlja, barem teorijski.
F-117 sam po sebi nije ni bitan uopste. Kul je to sto je on stelt, ali je jako spor i trom, a od fizike, kao sto smo videli, nema bezanja. Zato su njega oboriti, a F-15 ne.
Koristi se sigurno za trening pilota i PVO jedinica u pronalazenju takvih ciljeva(nije uopste nemoguc zadatak)

Pe

@Al-41F1 F-117A je fantastican avion i ogroman uspeh.Imajuci u vidu uspeh koji je ovaj avion postigao u Panami,Iraku,Jugoslaviji,jedan jedini izgubljeni avion je statisticki nebitan.
Znamo kako je srusen taj jedan-kombinacija veste pripreme nase PVO,ali i nepaznje Amerikanaca, momenat otvaranja vrata za bombu koji je narusio stealth itd.
Ipak, da bi ocenili pravi ucinak F-117A tokom rata 1999, potrebno je znati ukupan broj letova F-117A nad SRJ, ukupan broj pogodjenih ciljeva u SRJ.
Nazalost po nas, ovi podatci nimalo ne idu u prilog SRJ, i prici kako taj F-117 nista ne valja.

Al

@Petrovic Dusan
Nisam rekao da „ne valja“, samo isti taj posao je radio npr. F-15E uz jos mnogo drugih „zadataka“ i mogucnosti. Koja je onda poenta 117ke?
Problem pocinje sa time sto ga nije oborio S-300PM sa kraja 80ih, pa cak ni S-300P sa kraja 70ih raketom 5V55, nego ga je oborio sistem sa pocetka 60ih. Ta prica o „otvorenim vratima“ je glupost. Sistem je uredno izvrsio detekciju, oborili su ga na 20km, sto je neki prakticni efikasan limit tog sistema obzirom na relativno malu brzinu rakete.
Dodatno, PVO nije mogla koristiti nisanske radare duze od 10 sekundi zbog raketa AGM-88 HARM.
Znaci pored totalne vazdusne prevlasti i ogromne brojcane nadmoci neprijatelja, avion biva oboren od strane sistema starog nekoliko decenija.
Sve je to lepo sto vi kazete „vrsio je mnogo letova“ i tacno je da je smao jedan izgubljen, ali u uslovima u kojima nikako ne bi smeo biti. U principu zastitu je pruzalo SEAD dejstvo, inace je „lak plen“. Jednostavno, avion je prespor, trom i od toga nema bezanja. Veca je opasnost prodor lako naoruzanih F-16ki, nisko-nisko uz zastitu terena, jer se stvore tu jako brzo i pobegnu jos brze, nego nesto poput F-117.
Mogu misliti sta bi bilo da je PVO imala modernije raketne sisteme i zastitu od AGM-88ica.
Proslo je prosto vreme tog aviona.

Mi

@Al-41F1
Ja se divim vašoj volji da dokazujete čovjeku da je sljepo pristrasan i jako ograničen, „momenat otvaranja za bombu…“, da je bar malo realan pomislio bi ovo što ste vi napisali „PVO nije mogla koristiti nisanske radare duze od 10 sekundi zbog raketa AGM-88 HARM.“ ne bi lupetao gluposti. Kao što je jedan od komentatora rekao, navedeni gospodin zaslužuje da bude „stealth“ od strane ozbiljnih komentatora jer on ovaj forum ovde samo zagađuje svojom upornom i pristrasnom zasljepljenošću a kad vidi da ga niko ne smatra ozbiljno valjda će i odustati. Izvinite i nemojte me pogrešno shvatiti.

Al

@Milers
Koja je poneta rasprave ako necemo raspravljati?
Ne treba nista licno da se shvatati, pa ni Dusanove komentare. Da nekome zivoti zavise od toga sta cemo ovde zakljuciti, onda bi bila druga prica. Sve je ovo samo razonoda i hvala portalu T6 na lepim tekstovima i prilici da se ukljucimo.
Retko s kime imam da pricam o ovoj temi uzivo, prosto ljude ne interesuje toliko

Mi

@Al-41F1
Prosto sa strane gledajući nije vam dorastao sagovornik i bolno dosadno je čitati njegove nebulozne pokušaje opravdati svoju sljepu pristrasnost ali razumijem vas i meni samo ostaje da ga ignorišem kao i mnogi jer njegovi komemtari vrijeđaju inteligenciju zdravo razmišljajućeg čovjeka.

Pe

@Milers Ocigledno da niste upuceni u okolnosti obaranja F-117A u SRJ 1999.Savetujem da pogledate intervju sa ljudima koji su ga oborili.
Licne uvrede samo govore o Vasem pritivizmu i nedostatku znanja te argumenata.

Na

hvala za opsirne podatke, avion je impresivan, na mitingu Batajnica 97 je bio parkiran pored Mirage-2000 i izgledao je kao transportni avion.

posebno je interesantan SMD ili Super Suhoj, verujem da bi mnogi voleli da vide ovaj avion u RV Srbije, ali je avion zaista ogromanprazan tezi cak 18t, gotovo kao dva Rafala,
sto znaci i da je sat naleta skuppppppp, a opremiti ga da bi dao maksimalan rezultat ode budzet

Odgovori
Ma

Taj miraz 2000 je te godine pokidao u letnom delu, mislim da (subjektivno) nikada nisam video takvu agilnost i „lakocu“ u letu.

Al

Koliko para, toliko muzike. Bez 200 milijardi BDP godisnje na ovaj broj stanovnika, nema ozbiljne odbrane, s toga ni ozbiljnih aviona

@Mayer

Mogu da potvrdim to što ste rekli. Ako se dobro sećam, komentator je rekao da je taj pilot miraža imao 1.500 sati naleta, od toga 1.000 na miražu 2000.

Zo

Sećam se aeromitinga Batajnica 97. Miraž 2000 je zaista pocepao nebo. A od Suhoja su svi očekivali da napravi Kobru. Umesato toga, uz impresivan akrobatski program napravio je Zvono nekoliko stotina metara iznad publike. Kao autobus da mi je lebdeo iznad glave. Neverovatan avion.

Ma

Ja se cini mi se secam da je receno da se radi o jednom od najiskusnijih francuskih opitnih pilota uopste. Ogroman respekt za razbijenu SRJ iz tih godina, mogli su takodje da posalju bilo kog pilota i da ga puste da obleti par krugova ali su nas „ispostovali“ saljuci nam najboljeg.

Al

@Mayer
Obzirom da je Danijela Miteran dolazila licno da vadi Draskovica iz zatvora(nije teorija zavere), mozda je nesto preko veze bilo sa tim Mirazem? :D

Br

@Al-41F1
Ozbiljna odbrana je relativan pojam pogotovo kad su ti pretnja albanija i hrvatska

Al

@Brad
Hrvatska je svoje zaokruzila. Oni su nekada imali snage da izguraju vojsku krajnije, VRS naravno da ne, VJ ni u snovima, tako je i danas.
U principu mi smo s njima, ili oni s nama kako god, zavrsili. Bilo proslo, nastavljamo dalje. Niti smo mi njima pretnja, niti oni nama, to je budalastina. Sta vise, mislim da imamo platformu za neki dogovor u buducnosti ako se sta bude geo-politicki pomeralo. Red je i nase dve drzave da se jednom saberu.
Albanija je banana zemlja i ne branimo se od njih, nego od SAD, Nemacke i Britanije. Tu „ozbiljnost“ mora da nastupi. Samo to ne iziskuje iskljucivo vojsku, nego i razne druge stvari kako politicke, tako i ekonomske. Malo smo propustili priliku tamo pocetkom 80ih, pa sad placamo, ali uvek postoji druga sansa jelte

Pr

Sve pohvale na još jednom lepom i iscrpnom tekstu posvećenom jednom borbenom avionu gospodine Bankoviću!
Svaki Vaš tekst posvećen jednom vazduhoplovu ili vazduhoplovstvu se može izdati kao monografija.
A kad smo kod toga, nadam se da ćete te jednog dana objaviti i knjigu te da će biti prilike da Vas ljudi upoznaju na potpisivanju.
P.S. Sada barem imate dobre veze sa jednim od izdavača ; )

Odgovori
Mi

Još jedno ulepšano jutro ☕ Svaka čast Źivojine 🍻. Pravi oslonac i podsetnik za ubuduće.

Ova BrahMos raketa je zver. Pitam se da li Kindžal zamenjuje nju ili Rusi planiraju da uvedu VZ BrahMos u nekoj varijanti.

p.s
Nadam se da ćemo imati priliku da pročitatamo sličan članak na i na temu Su-34 jednog lepog dana.

Veliko hvala T6

Odgovori
Al

Kindzal je hipersonicna, bramos je supersonicna, prvenstveno pravljena za potrebe Indije, druga klasa i namena.
SU-34:
https://tangosix.rs/2016/08/06/takticki-bombarder-su-34-buduci-oslonac-ruske-frontovske-avijacije/

Mi

Hvala Al-41F1 za link.
Pitanje za Kindzal je bilo da li ona moze da obavi posao umesto BrahMos rakete, i da li Rusima treba BrahMos oupste pored K-32 i Kindzala.

Al

@Milos77
Videcemo u buducnosti, ipak je Kindzal potpuno nova klasa sistema, nisam siguran ni da su upotrebu jos uvek precizno definisali. Rusima u principu ne treba Bramos jer imaju razno protiv-brodsko naoruzanje. Supersonicno, subsonicno, lansirano sa broda, sa aviona…
Bramos je stvarno jedinstveno resenje jer je toliko brza raketa sa tolikim dometom, a moze se lansirati sa lovackog aviona. Koliko je meni poznato, slicna raketa ne postoji i tu je odgovor na pitanje. Indija bas i nema Tu-22m3 i razne druge platforme, pa joj treba upravo Bramos i stvarno jeste „force multiplier“, samo kao sto znate, brzina nije „sve“ kad je u pitanju efektivnost ovakvih sistema. U proslosti, sovjetske protiv-brodske rakete jesu bile brze, ali im je profil leta bio dosta visi od zapadnih ekvivalenata. Mozda budemo videli kako ce se pokazati. Kad su Argentinci francuskom raketom potopili britanski brod, skocio je izvoz tih sistema, mozda sl. bude i ruskim sistemima ako Indija potopi neki pakistanski povrsinski brod ili Venecuela americki ko zna. Nadajmo se da to toga nece doci.

Mi

U jedno sam prilično siguran, a vidim ne spominje se baš. Kad dobije radar od Su-35 moći će i 2-4 R-37M lako da okači što je strava oruzije za odvraćanje zemljama pod vojnom pretnjom amerike kao što su Venecuela i Iran. Su-30 je ko stvoren za njih sa raketama dugog dometa u kombinaciji sa R-77 i novim Irbis radarom. Indija bi mogla da ponudi izvoz VZ ili VM varijate BrahMos-a istim.

Pa

Milos
Ako si procitao negde da postoje izvozne varijante R-33 ili R-37 onda ima smisla to sto pricas. R-77 ima izvoznu varijantu.

Mi

@Pavle
Ne, ali očekujem da će biti. Ne mislim to kao sta bi bilo kad bi bilo, nego zbog podsticanja eksporta Su-35, Su-30 pa i Mig-35.

R-37M već integrišu sa Su-35 mada je tek počela da ulazi u upotrebu. Bila je okačena pod krilima Suhoja na MAKS 2019 mada nije leteo. Pitam se zašo subto uradili !😉
Rusima je neophodno da potpisu sto vise ugovora da mogu da nastave ovim tempom razvoja i modernizovanja.
R-37ME bi bila nova atrakcija i to itekako priclačna za neke.

Pe

@Miloš77 Jedini proizvodi koje Rusi mogu da prodaju su upravo SU-30 i mozda SU-35 koji je skup.Siromasnim zemljama neke pomalo modernizovane MiG-29.
Ovo ostalo-neisprobano i nepostojece,niko normalan nece kupiti, jer nema na osnovu cega da oceni kvalitet,postprodajnu uslugu,i td.Rusima da se veruje na rec-nikako nije preporucljivo, pitajte ove sto su uzeli Suhoj Superjet 100

Al

@Petrovic Dusan
SU-30 kad je narucen, bio je totalna novotarija. Sta vise, bilo je mnogo razloga za sumnju kvaliteta integracije svih tih delova. Na kraju se ispostavilo da je avion zver. Nekad moras ici na rizik.
Izvezli su i SU-35.
Videcemo posle ovog MAKSa, da li se mimo Indije i Egipta neko odlucio za nove 29ke(35).

Mi

@Dušan Petrović

Tvoja osećanja i pogrešne „činjenice“ možeš da zadržiš za sebe. Poznate su nam jer si ih ponovio već najmanje 100 puta na različitim temama. Kad imaš nešto novo da kažeš, slobodno digni ruku.

p.s
Idi nazad na MAKS2019 članak odakle si pobegao posle silnih grešaka i ne realnih komentara koje smo ti ispravili odgovorima koje možeš da proveriš, pa pre nego što započneš muljažu, tj raspravu zasnovanu na tvojim snovima i pogrešnim informacijama, potrudi se da proveriš neke stvari pre nego što lupiš.

Ol

@Petrovic Dusan
Pa kako onda Rusi izvezu toliko naoruzanja i opreme godisnje, ako mogu da prodaju samo neke sitnice?
Kome bi Ameri uvalili svoje smece od oruzja da nije Nato clanica kojima se preti prsticem i sankcijama ako se drznu da kupe bilo sta od neke druge drzave…Verovatno nikom!

Al

@mikica
Da dodam: ne kazem da je Harpun ili Exocet „bolja“ raketa od bilo koje sovjetske, govorimo o profilu leta samo. I ne racuna se Kalibr, pa cak ni H-35, to doslo posle SSSR.

Pe

@Miloš77 Vi ste naveli „wishful thinking “ – to je kad pisete ono sto bi licno zeleli da se dogadja,ali svi argumenti govore da to nije tako.
Samo se dalje ukopavate i licnim napadima na mene niste opovrgnuli ni jednu jedinu cinjenicu koju sam izneo.
1/koliko ima danas SU-57?
2/koliko danas ima MiG-35?
3/Da li SU-57 ima motor koji bez forsaza ide u supercruise?
4/da li ce biti vise od 2(dva) aviona SU-57 2020 godine?
5/koji su borbeni uspesi MiG-29 osim rusenja dve civilne „Cesne“ na Kubi i nenaoruzanog drona u Gruziji?
6/da li je F-35 neuspeh,i nije napravljen i ne leti?
7/koliko je napravljeno F-35 do septembra 2019?

Pe

@Oladi bre malo „americko smece od oruzja“ u Vasem komentari sasvim dovoljno govori o Vasem poznavanju aviotehnike.Niste bili u Beogradu 1999 da licno vidite kako“ne funkcionise“ i kako su sjajni Ruski sistemi koje smo imali…

@AL-41F1 Za sada nijedna drzava nije izrazila jasnu nameru da kupi MiG-35,posle MAKS19 je opet kupljen MiG-29m/2 i td
Niko nije lud da kupi avion dok nije ni napravljen niti ispitan bar u Ruskom RV.

Cu

@Petrovic Dusan

Naravno da je smece cim teraju druge drzave da kupuju tehniku od njih, a onima koji bi da nabave od drugih drzava prete sankcijama i prsticem.
Kakva je to tehnika ako moras da nateras nekog da je kupi? Ako je nesto kvalitetno nema potrebe da teras bilo koga da kupi to, ali ako je nesto lose ee onda moras da ga nateras da kupi nekvalitetan proizvod.
’98-99e sam bio na Kosmetu, zarazliku od vas, pa sam iz prve ruke video tu ‘superiornu’ americku tehnologiju na delu.
Sto se tice ruskih sistema, pa zar nije prastari sovjetski PVO sistem, konstruisan jos dok je Staljin bio ziv, oborio ‘cudo’ americke tehnologije F-117?
Koliko se secam, Amerikanci su F-117 predstavili kao ‘cudo tehnologije, nesto ne vidjeno do tada’ (nesto slicno kao sto danas predstavljaju F-35) i na kraju to ‘cudo tehnologije’ zavrsi u Vojvodjanskom blatu.

Al

@Petrovic Dusan
to je sada konstrukcijski isti avion, razlika je u radaru i kokpitu. Indija je poslala dva opitna pilota u delegaciji, imalisu let na 35ici. Videcemo kad prodje tender

Al

@Petrovic Dusan
AL-41 ima supercruise kapacitete.
F-35 nema niti ce imati supercruise(zbog aerodinamike), jel ga to iskljucuje iz pete generacije?

Mi

Dušane ti si se toliko ukopao do sada da te niko ziv ne moze izkopati dok se malo ne spustis na zemlju. Svi ti to lepo govorimo na svakoj temi. Previše često provociras druge ne logicnim poredjenjima i argumentima. Ovde si na moj komentar poceo sa Rusijom koja po tebi nije u stanju nista drugo da izveze osim Su30 i 35. Sad mi postavljaš pitanja na neke očigledne stvari koje možda ti treba malo bolje da razumeš.

1.Idi na su57.mariwoj.pl za detalje.

2. Za mig-35 nemam pojma. Nista od ozbiljne proizvodnje dok ga neko ne pazari. Nema veze šta mislim o njemu kad nemamo pojma. Su-57 je mnogo drugačija priča od Mig-35. Dakle vreme će pokazati. Tebi je to sve isto sranje verovatno i tu nestaje sva logika…i kraj priče.

3. Možda na tvoje čudjenje, ali DA, Su-57 i Su-35 i sa sadasnjim motorima mogu da lete nadzvučnim brzinama bez forsaža, to jest imaju superkruz sposobnosti. Tvoj najbolji na svetu F-35 ne može!
F-22 je bolji u superkruzu i to je činjenica. Sa novim motorima u narednoj deceniji Su-35 i 57 moci ce to mnogo brze i bolje to da rade nego danas. F-35 nece moci jer je pretežak i pored strava motora. Izvini, ali cinjenice su cinjenice. Ako mislis drugacije daj link, ja sam otvoren da naučim nešto novo.

4. Poenta? Su-57 Proizvodnja počinje polako ovog leta zbog manjka para i sankcija, šta ti tu nije jasno?
Da nećeš možda da ga ponovo besmisleno porediš sa F-35 programom i još dublje da se ukopavaš. Da je bilo para i finansiranja kao F-35 program išlo bi sve daleko brže i lakše.

5. Borbeni uspesi Mig-29? Opet isto u krug kao
da nismo sto puta pisali, ili odbijaš da razumeš?
Mig-29 nije imao priliku da se dokaže nad znatno manje brojnijim i NEmoćnijim neprijateljem druge
i treće generacije ili nad ne remontovanim avionima kojih je bilo 10 puta manje u vazduhu
kao tvoji omiljeni efovi četvrte generacije. Kao i obično- loš primer tj argument daješ. Stvarno ti
to još nije jasno ili se praviš i trolujes? Ja ne razumem kakonto neko ne razume, takondaa mislim da troluješ.
Primer za razmišljanje:
Da su Ameri ili Izraelci leteli stariji Su-30 ili Su-27 pa čak i Mig-29A u svim tim situacijama iz istorije koje ti navidiš umesto efova 15\16 ISTI bi rezultati bili.

5. Ne F-35 nije uopšte uspešan avion danas jos uvek po meni i to posle nekoliko godina od uvodjenja u upotrebu i preko dvadeset godina razvoja uz desetine milijardi preko budzeta. Još uvek nije sposoban za veliki broj zadatih sposobnosti, i kao letač ima fizička ogranicenja ne vidjena u zadnjih 40 godina na novom avionu koja ti ignorises – meni to NIJE uspeh. Ni kao program, ni kao avion 21 veka.
I za 10 godina nece biti najbolji jer jednostavno ne moze da ispuni neke performanse a preskup je u celosti kao program. Najskuplji u istoriji šta više!!! Biće ih puno i blok4 ce biti dobar ali daleko od najboljeg aviona što bi trebalo da bude uzeci u obzir astronomske tj neogranicene količine dolara na raspolaganju.
Brojke proizvodnje se forsiraju zbog spustanja cene i ispunjavanja isporuka i nemaju veze sa uspehom ili sposobnostima aviona kao masine..očigledno. Takodje sve to plaćaju veliki broj drzava jer je prodan pre nego sto je napravljen i pre nego što se pokazao. Kontaš razliku? Ili ne prihvatas realnost?

Takodje kao sto ti svi govorimo a ti ignorises, taj program se ne moze porediti sa drugim programima jer ga PROIZVODE i FINANSIRAJU mnoštvo bogatih država, a ne samo jedna država. Rusija nema taj luksuz i sama pravi uz malo para i sankcije. Da li vidis razliku ili ces i dalje da to ignorises? Dosad si pokazao samo ovo drugo.

I kad ti je vec toliko vazan superkruz po tebi najbolji avion F-35 ga nema, niti ima stelt ili vektorske mlaznice, .. nisi mi ni tu baš jasan. Muči se i sa toliko mocnim motorom da leti niskim supersoničnim brzinama, ogranicen je na 1.4M praktički, a maks brzina zbog tezine 1.6 to jako kratko sme da radi. To su činjenice, ne moje mišljenje.

F-35 nikada neće biti bolji letač od F-22, F-15, F-16, F-18, Su-35, Mig-29, Su-34. Zato nije uspešan avion po meni, a mogao je biti pored svog truda, tehnologije i neograničenog novca. Sami radari i senzori ga ne čine najboljim avionom.
Ali naravno tebi to nije važno jer ti se svidja i ima ih oreko 400 a biće ih oreko 2000. Da bar ima kompletan stelt kao F-22 pa da kazes da onda opravdano leti slabije od svih gore navedenih.
Ja ne poricem da je proizveden u preko 400 komada – zašto bi. Samo gledam stvarne razloge tih brojki.

Mi

Samo jos nesto,
Dušane, podsetiću te da ja nemam ništa protiv američke tehnologije i da ne sporim nikad da su najbogatiji, kao vojska najopremljeniji, izuzetno profesijonalni i da imaju fantastična tehnološka dostignoća kako pre tako i sada. Samo realno F-35 nije primer toga.

Imam(o) samo protiv tvog trolovanja svakog članka na isti način i besmislenog pljuvanja ruskih dostignuca i provokacija zasnovanim na ne tacnim izjavama tipa „S400 je beskoristan i ulazi tek sad 2019 u upotrebu ili 187 F-22 je proizvedeno za samo 4-5 godina, Russija je vojno nesposobna nizasta… Primerima koji ne mogu dalji biti od istine a kojih si se sličnih napisao i previše. Imam protiv tvog ignorisanja ispravki tvojih grešaka od strane mnogih komentatora ovde i ponavljanja ne tačnih stvari i pored ispravki. Ne priznavanja kad si u krivu nego menjanja teme i ponavljanja starih prepricanih prica.
Ja ti nisam ni prvi ni drugi ni treci koji ti to kaže i iskreno se nadam da ćeš prestati sa tim pa da možemo da komentarišemo malo normalnije i bez prepucavanja.

Pe

@Miloš77 pre svega ni Vi niti iko me nije „ispravio“ za sada ni jednim argumentom osim besmislenim pozivanjem na ljubav prema Rusiji.
Za S-400 nikada nisam naveo daj e :“beskoristan“ vec da jedan tip rakete,i 2019 nije uveden u upotrebu.A zvanicno se nalazi u upotrebi od 2007.
187 F-22 jeste serijski izradjeno u periodu 2004-2008, to je istorijska cinjenica.
Ruska vojska vecinom koristi zastarelu i inferiornu tehniku – primeri, Kuznjecov, lovci 4 generacije, betonske bombe itd
Najavljuju „fatamorgane“ kao PAK DA, PAK FA/Su-57, Armata, Nosac aviona – od svega toga nema nista.Nijedan jedini ne leti.
Ovo su cinjenice, koje se ne uklapaju sa Vasom zamisljenom zemljom,sta ja mogu tu.

Pe

@Miloš77 Ruska objedinjena korporacija za pravljenje motora za avione trudi da ostvari „izdelie 30“ koje ce imati supercruise, i veruju da bi do 2023 mogli da imaju zavrsen proizvod…a VI tvrdite da SU-57 VEC ima supercruise!?
Mozda da im javite, sacuvace dosta novca?Cudno je kako Vi sebi predstavljate Rusiju,oni sami nisu svesni da im avioni lete na supercruise!
To, sto je preko 10 razlicitih veoma ozbiljnih drzava (Japan, Australija, Italija,Koreja, Belgija, Usa, Engleska, Izrael…….) uvelo u svoje RV F-35, Vama bas nista ne znaci.
Mislite da je to resio licno neki njihov politicar koga su podmitili iz Lokid-Martina?Da nisu imali strucnjake avioindustrije koji su ispitivali sve mogucnosti aviona F-35 pre nego sto je kupljen, pa uveden ua RV?
Sto se tice borbene istorije Ruskih aviona – od 1945 do danas – pa nece biti da u svim situacijama imate neki izgovor za Ruse?A da priznamo da su Ruski avioni losiji i Ruska obuka losija?
„sta bi bilo kad bi bilo“ nema nikakvog mesta u avijaciji.

Ba

@Petrovic Dusan
Armata i nosači aviona svakako ne lete. Vidimo da to znaju i ljudi sa posebnim potrebama. Radujemo se sa njima što su pogodili očiglednu činjenicu (kao npr. da je voda mokra). Ali već malo manje očigledne činjenice postaju problem. Poslednji F22 je proizveden krajem 2011.

Mi

Nepopravljiv si. Opet ne priznaješ istinu i umesto da proveriš svoje pogrešne tvrdnje čak i kad ti dva puta kažem da si u krivu, ti se i dalje ukopavaš.

Production 2001-2011
„The Defense Acquisition Board approved the F-22 Raptor to enter low-rate initial production, Pentagon officials announced 15 August 2001. The decision meant Lockheed-Martin would build 10 F-22s using fiscal 2001 funds, and 13 in fiscal 2002. At that time there were eight F-22s flying.“

„The final F-22 Raptor to be built for the US Air Force, tail number 4195, rolled off the Lockheed Martin Aeronautics assembly line during a ceremony on 13 December 2011 at the company’s Marietta plant. The aircraft was the last of 187 F-22s produced.

https://www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/f-22-production.htm

Wikipedija

„In December 2011, the 195th and final F-22 was completed ……the aircraft was delivered to the USAF on 2 May 2012.“

195 ( including first 8 pre oroduction aircraft) F-22A Produced1996–2011

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_F-22_Raptor

Toliko o tvojim „činjenicama“

Mi

Za superkruz isto i dalje gresis- kraj price. Objasnio sam ti gore pod 3 nesto sto bi vec trebalo da znas kad volis da se toliko prepires. Isto su ti i drugi govorili pre kao Igor recimo.

Su-35, Su-57 ga imaju a bice jos efikasniji kad novi motor udje u upotrebu. F-35 ga nema i nece imati jer nikad kao letac nece biti toliko efikasan.

Edukuj se pre nego sto tvrdis pogresno. Nije toliko tesko.

Mi

Evo bicu fer pa cu se ispraviti jer F-35 ima mogucnost veoma ogranicenog kratkog superkruz ako se to tako oupste moze nazvati u praksi .
Ranije sam se pozivao na poznatu cinjenicu da motori nisu za to dizajnirani, zbog cega to i nije pravi superkruz.
„The F135 and F136 engines are not designed to supercruise.“

„while not technically a ‘supercruising’ aircraft, can maintain Mach 1.2 for a dash of 150 miles without using fuel-gulping afterburners“

https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin_F-35_Lightning_II#cite_note-tirace-63

Te informacije mozes naci i na drugim mestima.
Sto se ostalog gore tice, na tebe je uveliko red da se ispravis.

Pe

@Miloš77 Nastivljate da ubedjujete kako Americki avioni u stvari nemaju zadane karakteristike.
Zar nisu imali uvek avone koji su rusili sve Ruske produkte u svim ratovima?Ali 2019, isti ti strucnjaci, pocnu da kupuju avione koji niti imaju supercruise, a taj stealth uospte radi.Vide ga Rusi na radarima.
U isto vreme, koristite kompjuter,internet i telefon osmisljen i proizveden u Rusiji,jel’da?I ja bih rado, samo mi recite GDE da kupim?

Mi

Dušane, činjenice sam ti izneo a i linkove. Da li je taj tvoj zadnji odgovor tvoj način priznavanja greške, ili vam se zavrtelo u glavi od žalosti od saznanja da niste bili u pravu, ne znam. U svakom slučaju ja nikad nisam rekao da je američka tehnologija loša, čak sam je i hvalio puno puta i to u odgovorima vama. Vi ste onaj koji pljuje po stvarima i a ne ja. Samo što to ne razumete.
Ponavljate svoje jadne argumente u mobilnim (koreanskim i kineskim) telefonima bez ikakve potrebe. Drzi se aviona bar na ovom portalu i držite se proverenih informacija.
Nemojte biti toliko senzitivni i vrištati odmah kad neko iznosi loše strane američke tehnologije. Nije zdravo. Onaj trol onda izlazi iz vaše tastature.
Priznajte kad ste u krivu kao gore navedeno par puta, ili dokažitr kad je neko drugi u krivu i možemo dalje.

AL

@Petrovic Dusan
Koreja je dom najveceg giganta moderne potrosacke elektronike, pa nesto nisam primetio da se ljudi otimaju oko FA-50?
Glupo poredjenje.
I naravno da nisu uvek imali avione koji su mogli da odgovore na „sve ruske produkte“. Pitajte Izraelske pilote F-4ki koliko puta su pokusali da ulove Mig-25R, samo ne mere ;) Da ne idemo dalje.

Ba

A tek što Patriot i Aegis nemaju zadate karakteristike. Pitaj Aramko.

Pe

@Milos77 Ocigledno niste upuceni-telefoni i kompjuteri se samo sklapaju u Kini itd jer je tamo jeftinija radna snaga.Ali su izmisljeni i dizajnirani od strane Amerikanaca, i njihovih strucnjaka.
Istih koji su pravili motor za SR71 jos 1960-ih,i kasnije F-15 pa F-22 i td
Cinjenica da Rusija ne proizvodi nijedan jedini visokotehnoloski proizvod je veoma bitna za avione-danas kompjuter postoji u svakom automobilu,a kamoli avionu.
Mozda u Kini ili Koreji sklapaju i neke Ruske telefone ili kompjutere?

Sto se tice Aramco i Sirije, mislim da nije opravdano govoriti da „kada bi bio S-400…“
Za sada PVO sistemi S-300/400 nemaju nijednu jedinu ispaljenu raketu ili srusen cilj u ratu.
Patriot ima, i sa toliko je efektivniji od S-400 (za sada 0% efektnosti).

Pe

@AL-41F1 Sto se tice price oko MiG-25П i Izraela, mislim da je dosta zanimljivija prica o preletu SR-71 nad Egiptom tokom rata 1973, kad je kljucna informacija koju je snimio SR-71 spasla rat za Izrael.
Za razliku od MiG-25, koji je mogao do dosegne 3000km/h ali po cenu unistenja motora,kao ti preleti nad Izraelom, motor PW na Sr-71 je bio hibridni i zaista cudo tehnike.I danas apsolutni rekord brzine aviona (ne na raketni pogon) drzi SE-71,3500km/h i to serijski primerak.
Inace,ni MiG-25 ni MiG-31 nikada nisu uspeli da ga stignu a povucen je samo zbog neverovatno visoke cene obsluzivanja i leta.
Video sam ga na nosacu aviona Intrepid u New Yorku, neverovatno da su 1960 nesto tako smislili!

Tv

ovaj je bez premca, de popusti malo….

Al

@Petrovic Dusan
SR-71 je kao raketa. Samo 25ici nije trebalo 24h pripreme pred misiju, nego je bio spreman na QRA stajanci 24/7/365 i u roku od 60 sekundi je mogao biti u vazduhu. Niti mu je curilo gorivo dok je pod standardnim atmosferskim pritiskom, niti je zahtevao posebne hangare itd.
Prosto drugacija filozofija i namena. Zato je jednih bilo nekolicina, drugih stotine. I da, nisu mu mogli prici, to je prosto cinjenicno stanje.
Isto vazi i za SR-71.
Kasnije kad je uveden Mig-31, okrenula se stvar ponovo.

Se

@ petrovic dusan

Bojim se da ste upali u zamku zamena teza. Migovi nisu ni pravljeni da „stignu“ sr-71 nego da ga presretnu. Tako je dizajniran i s-200. Da li su bili uspešni pokazuje činjenica de je preko trećine celokupne flote sr-71 izgubljeno, navodno u udesima. Taj podatak je lako proveriti a da li ćete poverovati da je bio tako loš na sletanju pa su svi baš tako izgubljeni to ostaje Vama da procenite.Bilo je i stvarno loših aviona za letenje, setimo se samo lokid f-104 sa srušenih 290 u Nemačkoj, Kanada je izubila 110 od 235 (preko pola ) a u Italiji je 140, ukupno srušilo se preko 500 aviona, njima SSSR nije ni trebao.Interesantno je da su i sr-71, f-104 i f-22 sve lokidova čeda, svi u svoje vreme hvaljeni na sva usta, 2 su se dokazala kao totalni promašaji, treći je na pravom putu da ponovi istoriju.

Be

MiGu 25 se dalo prici i rusilo ga se…
Na isti onaj nacin na koji Sergej implicira da se Black Bird hvatao….
Naravno, nijedan stroj nije neuhvatljiv…..samo se mora znati kako.
Svedi su npr znali kako doskociti SR71 a Iranci MiGu25

Pe

@Sergej nikada nijedan SR-71 nije izgubljen van teritorije Severne Amerike.Da jeste, neko bi se dokopao te olupine, jer je Sr-71 i danas daleko ispred bilo cega sto su Rusi i ostali napravili i do dan danas.Postoji jasna statistika oko toga gde se i pod kojim uslovima izgubio tacno koji avion SR-71
30 godina posle konacnog povlacenja Sr-71 nijedna zemlja nije ni dostigla,a kamoli prevazisla performanse ovog aviona.Nije cudno da se tokom razrade avion 1960-ih desilo nekoliko nezgoda.Ipak, u sluzbi je bio besprekoran.
Sto se ne bi moglo tvrditi za MiG-25 kojem nepovratno izgori motor kad dodje do 3000km/h a nikada nije imao ni izbliza sposobnost Sr-71, niti je ikada presreo Sr-71

Se

@petrovic dusan

Pa i nije Vam baš neka argumentacija. Kažete postoji jasna statistika za svaki izgubljeni avion. A tu statistiku je napravila da ne kažem isfabrikovala upravo zemlja korisnik/gubitnik. Kažete da je sr-71 bio besprekoran, pa ako je tako kako se onda srušila 1/3 od svih proizvedenih aviona ? Opet, kažete da ga ni nakon 30 godina nakon povlačenja iz upotrebe nijedna zemlja nije dosegla, pa ako je tako što su ga onda i povlačili ? Kažete, ako je srušen ostala bi olupina a zanemarujete ili ne znate da su rakete r-40/aa-6 sa mig-25 bile velike kao i rakete američkog pvo sistema hawk. Pogotak takvom raketom u sr-71 na velikoj visini proizvelo bi samo opiljke, zato nikad nije ni pronađena olupina. Isto je ako ne i gore sa raketom s-200 čija je bojeva glava još veća. Bojim se da se uplićete u upinjanje da dokažete nedokazivo.

Pe

@Sergej Svi SR-71 koji su izgubljeni-a to nije jedna trecina flote, jer su neki od njih bili prototipovi – izgubljeni su na teritoriji Amerike zbog tehnickih kvarova.
Pa SSSR bi trijumfalno pokazivao i jedan sraf od SR-71, da su ga oborili.S-200 koji je oborio F-16 u Siriji nije dobro poredjenje-postoje slike, olupina F-16 je u celini.
Nijedna zemlja nikada nije ni tvrdila da si oborili Sr-71..A koliko je ruskih aviona padalo pri testiranju nove letelice, na primer,su-27 na mitingu u Parizu,i mnogi drugi…, pre svega zbog slabe tehnicke baze u SSSR. A to su obicni avioni,ne Sr-71.
O povlacenju Sr-71 iz upotrebe postoje nebrojene knjige,objasnjenja, i td.U svakim slucaju nije u pitanjy tehnicki problem, vec sa jedne strane, bapredak u tehnologijama satelita, sa druge-veoma visoka cena odrzavanja i letova Sr-71.
Dok nije bilo drugog nacina da se sazna sta rade Rusi,Kinezi i td – cena nije bila problem, jer su informacije vaznije.Kako se pojavila nova generacija satelita koji daju iste informacije, ili skoro iste, vise nije imalo smisla.
Dakle,odluku su doneli Amerikanci iz svojih ekonomski-prakticnih razloga,a ne jer je neka druga aemlja bila pretnja Sr-71 (i danas nije).

Se

@petrvic dusan

Kako možete tvrditi da se nije trećina srušila ?

https://www.sr-71.org/blackbird/losses.php

Zaboravljate da je u to vreme televizija bila daleko nerazvijenija nego danas, interneta nije bilo a sssr je bio izolovan. Čak i da su pokazivali komadiće oborenih sr-71 to niko nije prenosio na zapadu.
Da, rušili su se i ruski avioni, i rušiće se, al nikada ni blizu kao američki, evo pored navodnih „mirnodopskih“ rušenja sr-71 vratimo se ponovo na f-104 starfajter. PREKO 500 aviona jednog tipa !!! I to je iz iste kuhinje kao sr-71 iste kompanije koja nikada nije proizvela dobar avion. A kad pričamo o visokoj tehničkoj bazi kod amerikanaca i niskoj kod rusa evo pogledajte samo spisak nesreća na f-16. Prava mala katastrofa . Pogledajte samo tu bazu podataka, da nije tragično bilo bi smešno.

http://www.f-16.net/aircraft-database/F-16/mishaps-and-accidents/

Ako je sr-71 povučen zbog napredovanja satelita čemu onda razvoj dronova ? Evo odgovriću Vam, zato jer je gubitak drona mnogo bezbolniji jer nema i gubitka posade. Sa sr-71 i U-2 su se mnogo opekli pa krenuli da traže podnošljivije rešenje. Samo to je u pitanju.

Al

Svaka cast za ovako detaljan opis. Do sada nisam sretao ni jedan strani portal da je ovako opseznu analizu uradio. Cak ni Indija koja se sa pravom ponosi svojim najmocnijim avionom nije ovako dobru analizu objavila(bar ne na engleskom i da sam je ja sreo, a trazio sam puno).
Sta reci osim da je prava azdaja. Steta sto nije u nasim redovima.

Odgovori
Fa

Kakav jet-porn od članka i analize, čitam ga 25-ti put danas.

Odmah mi se vratile slike sa Batajnice ’97 kada sam sa klasićima balavio ispod Suhoja i oduševljavao se ikonom Svetog Đorđa na desnom vertikalcu.

Kamo sreće da imamo SU-30 umesto kilavog i ometenog u razvoju MiG-29. Ehh da smo 80-ih uzeli SU-27…

Nadam se da će integracijom T220 podova konačno prestati da purnjaju sa saćastim lanserima kao da je 1943 i da bacaju glupe i ogavne bojler bombe.

Šteta da vrhunske performanse aviona ostanu neiskorišćene zbog neadekvatne v-z opreme i stand-off naoružanja.

Al

@Falcon
Bilansi i onako frizirani, iz tog vremena govore da je opste cudo sto su i te Migove 29 kupili. Znam da ce clanovi kulta licnosti austrijskog kaplara da negoduju sada, ali sta ja da radim kad je tako, brojevi ne lazu. RV je komplet zastarelo bilo, kao i PVO, tako je i ostalo. SU-27 nije bio ni ponudjen koliko ja znam?

SU-30 bi nam bas legao i ne bi imao nista protiv integracije jednog dela zapadne elektronske opreme(sta vise, pozeljno je, narocito unifikacija sistema za kom. i nav.), pa cak ni kineskog nisanskog kontejnera iskreno. Lako je Rusima kad imaju SU-34, nije im trebao T220, to vise zbog izvoza rade. Ovaj avion im sluzi za odbranu severne obale(znaci protiv radarske i protiv brodske rakete koje uredno navodjenje dobiju od zaista mocnog radara) i u Siriji su pruzali lovacku zastitu. To sto su bacili po koju bombu od 250kg je vise reda radi.
Samo nemamo mi para za tu ekskurziju dokle god je ovolika korupcija.

Ma

>> Ehh da smo 80-ih uzeli SU-27

A navodno ih nisu uzeli jer su bili 20% skuplji. Pazi ti taj „JNA rezon“. I onda su sve laike od Varara pa do Triglava ubedili da je SU-27 za nas „prevelik“ avion! Kapiram da bi se placalo klirinski, to naravno ne znaci da bi bilo dzaba ali je ipak povoljnija varijanta, pogotovo kad se zna da je SFRJ mogla u SSSR da izveze dosta toga.

Za sacaste lansere se ne slazem, oni su deo tog nekog retro chic-a i treba da ostanu!

Pe

@Mayer Koliko ja znam, do kraja raspada SSSR, Rusi su imali malo SU-27 i za svoje RV (oko 100 komada – mozda gresim) i tesko da bi nam prodali.
Dalje, ocekivalo se da ce platforma MiG-29 da se razvija i modernizuje,pa bi uradili kao sa MiG-21 (sve novije verzije uzimali).
SSSR je do te mere bio zatvoren, da na zapadu nisu znali koliko je lose,i da su na rubu propasti.Srusili su se kao kula od karata,i mi smo ostali u rukama sa potpuno pogresnom nabavkom, koja nista nije pomogla tokom ratova 1990-ih.

Ma

@Petrovic Dusan

Ja sam se „pozvao“ na neki clanak sa ovog portala od pre par godina po kome je SU-27 tada bio opcija. Sad, da li je to bilo tako ili ne, ko zna. Sovjeti su tih godina trosili recimo na besmisleni projekt Buran milijarde, moguce je da nisu mogli industrijski da podnesu bilo kakav dodatni projekt ali SFRJ je imala sve razne robe siroke potrosnje za njih, samo oni nisu imali dolar da to plate na internacionalnom trzistu a mi smo imali s njima klirinski ugovor.

В

Одличан чланак, свака част. Можда једно глупо питање, у чему се разликује морнаричка и обична верзија или морнаричко ваздухопловство генерално?

Odgovori
Ž

Нема неке посебне морнаричке верзије Су-30СМ, МА ВМФ користи идентичне авионе као и ВКС Русије.

Mr

Molim da sa autora/urednika clanaka posebno nagradi… Cestitam T6… Odlican clanak! Molim vise takvih!

Odgovori
Pr

Sve pohvale gospodinu Bankoviću na još jednoj lepoj i iscrpnoj analizi!
Svaka Vaša analiza jednog vazduhoplova ili vazduhoplovstva bi mogla da se izda kao monografija.
Nadam se da ćete jednog dana izdati knjigu na zadovoljstvo mnogih!
Pozdrav!

Odgovori
Pr

Izvinjavam se sa ponavljanje… nije prošlo u prvoj turi ; )

BB

Auu,
Ovo je toliko detaljno da bi se skoro mogao sastaviti jedan SU30 na osnovu opisa 😊, jedino ne znam koja bi verzija ispala 😄…

Najjača ni je slika ona fatamorgana kada SU30 hrani Mirage 👌

Odgovori
Ni

Uhh, ne pamtim kad sam zadnji put procitao tekst u ‘cugu’ kao ovaj. Svaka Vam cast Zivojine.

Odgovori
St

Kako napreduje integracija dvostrukih nosaca raketa R-77, izmedju gondola motora?
Bilo je slika sa MAKS 2017 na Su-35, da li ce se isto uciniti i na Su-30?

Odgovori
Al

Ja lično mislim da bez obzira što govore da je ovo avion predviđen za pokrivanje većeg vazdušnog prostora, Republika Srbija treba ozbiljno da uzme u razmatranje kupovinu jedne do dve eskadrile SU 30. Večina spominje da je mana posedovanje ovih aviona njihovo skupo održavanje, a kad se vidi na koje krševe je dosad bačeno toliko para ovo dođe kao lizalica. I ti komentari tipa neće nam zapad dozvoliti. Tu priču serviramo mi sami sebi da bi se ovaj narod plašio i da bi se to bože pokazala naša posvećenost miru i neutralnosti. Šorke ima da bude kad tad a mi moramo biti spremni. Nove eskadrile aviona i nova PVO sa malo dodatka Smerča i da se polako na gotovs spremimo. A da što se tiče ove dve eskadrile SU 30 pa njihov zadatak je da pokrivaju vazdušni prostor srpskog istorijskog bića.

Odgovori
Pe

To je sve OK, ali potpuno logican izbor je MiG-35 koji moze skoro sve to isto, a nasi ‘avijaticari i tehnicari’ su ‘familijarni’ sa MiG-29 tehnologijama. naravno mnoge stvari su nove kod 35 ali za relativno kratko vrijeme bi bio poptuno operativan u nasim jedinicama. Su-30 je opet puptuno nova prica za nas i zahtjevala bi vise sredstava, vremena resursa itd..

Se

Procitah negde prosle godine da je Su-30 samo 10% skuplji za odrzavanje od novog MiG-35, naravno MiG-35 ima potencijala da se jos unapredi ali nema sta da trazi bez Irbisovog radara i Saturnovog motora kakve ima Su-35S a koji se sad ugradjuju u Su-30SMD. Primetno je da zemlje sa manjim vojska kao sto su Belorusija, Jermenija i Kazahstan nabavljaju upravo visenamenski Su-30 a ne MiG

Pe

@Aleksandar Ako jedan SU-30 kosta 40 miliona dolara,bez naoruzanja,i td, to znaci da bi nas 6 komada izaslo skoro pola milijarde dolara,sa osnovnim naoruzanjem.
Osim toga-avion je ogroman i ima strahovitu potrosnju goriva.Za naftom bogate zemlje (Rusija,Venezuela) to nije nista,ali za nas-problem.
E sad vi objasnite Medjunarodnom monetarnom fondu neophodnost trosenja para na ovu letelicu, buduci da smo njihov duznik za plate i penzije.

Ma

>> Primetno je da zemlje sa manjim vojska kao sto su Belorusija, Jermenija i Kazahstan nabavljaju upravo visenamenski Su-30 a ne MiG

Pa ne znam kako je beloruska vojska manja od srpske, realno? Belorusija ima oko 20 miliona stanovnika, Kazahstan 25 miliona. To su drzave na nivou ex Yu, pri tome je Belorusija veoma integrisana sa RF, recimo dobijaju jeftino energente pa mogu da imaju konkurentnu, izvozno orjentisanu hemijsku industriju a takodje prodaju komponente ruskoj vojnij industriji. Kazahstan je Rusiji veoma bitna tampon drzava u trbuhu njene interesne sfere, kao sto se do pre 5 godina tvrdilo za Ukrajinu. Jermenija je narucila 4 aviona. Ne igramo mi tu nikako u istoj ligi. Ponekad mi se cini da mi nismo svesni nase velicine i mogucnosti. Treba uzeti u obzir da drzava sa 3 puta vise stanovnika u principu ima tri puta vece ljudske resurse, dakle 3 puta vise inzenjera, mehanicara, pilota…

Al

Uporedite ugovore za akviziciju sa recimo novim 29kama M i M2 za Egipat, pa cete videti da je SU-30, ne 10%, nego mnogo skuplji od novih Migova, sto je i logicno. Sa druge strane, takav avion bi u nase „RV“ vratio R i imao bi ogroman borbeni potencijal.
@Petrovic Dusan
Ne dugujemo nikom za plate i penzije, to je budalastina. Nema velike razlike u specificnoj potrosnji goriva izmedju AL-41 i RD-33 motora zato sto su prvi mnogo moderniji(bez obzira sto su mocniji mnogo). Stavise saturnovi motori nemaju taj problem prevelikog zagrevanja lopatica kompresora i potrosnje ulja, zato i mogu 10 sati da ostanu u vazduhu kao putnicki avion.
I zadnje, u juznoj pokrajini nema 2 miliona ljudi. Nema ni milion zapravo, a nece ni NATO doveka biti na njihovoj strani.

Ko

@Petrovic Dusan

Kada neko pomene da bi Srbija trebala da kupi SU-30, hvatate se za MMF i penzije.
A kada je Hrvatska, koja je zaduzena skoro kao sve bivse Jugo republike zajedno, htela da kupi one izraelske F-16 Barak pisali ste ‘bravo, odlicna stvar’ i slicne komentare.

Ko prati vase pisanje, ne moze a da se ne zapita da li ste vi uopste drzavljanin Rep. Srbije, jer je ocigledno da vama smeta bilo kakvo jacanje Vojske Srbije, a o hvaljenju Nato pakta da i ne govorim…

Ma

@Koliko ste licemerni

Koga je moliti nije ga kuditi. Ja ne znam koji odnos ima RS prema MMF ali Hrvatska cenim nije trenutno ni u kakvom deal-u s njima. MMF suprotno uvrezenom misljenju „dolazi“ po pozivu, ima konzervativnu strateguju i to je prica u fazonu „uzmi ili ostavi“. Kredite koje oni nude nemoguce je naci po tim uslovima na komercijalnom trzistu. Ja takodje ako bi nekome pozajmio par hiljada evra trazio bi od istog da ne trosi na nepotrebne stvari dok ne vrati dug. Na zalost MMF je mnogima ideoloska meta za lecenje sopstvenih frustracija.

Pe

@Koliko ste licemerni.
Da li ste svesni razlike u zaradi izmedju Hrvatske i Srbije?Hrvatska je u daleko boljoj finansijskoj poziciji od Srbije, i mogu lako da kupe to.
Drugo, F-16 Barak je zaista odlican avion, i ne vidim u cemu je problem?
Naprotiv, Srbija da kupi Su-30 za po 100 miliona $ je nerealno.

Pa

Ho, ho, ho
Kakva zarada?
Zbog nje se cela ispraznila?
Ili su mozda otisli na bolje placene low-profile poslove tamo gde ih hoce jos? Mogu sigurno od poreskih nameta privrede u ‘zamahu’….

Pe

@Pavle
Hrvatska je jedna od najpopularnijih evropskih turistickih destinacija zbog izuzetno lepe prirode,mora, i preko 1000 ostrva.
Ako pogledate ekonomske brojke, da, oni vise zaradjuju od Srbije, sto ne znaci da se ljudi ne iseljuju u jos prosperitnije zemlje EU.

Be

Pavle,
ja koji vec 20 godina svoje kruhe zaradjujem sirom svijeta…ja sam jos uvijek porezni obveznik RH.
Sad jasnije od kud zarada?

Pa

Lepo je kad si vec 20 godina porezni obveznik RH a radis sirom sveta.
To znaci da ti se naknada za uradjeno sirom sveta isplacuje(I oporezuje) u RH?
A krem na tortu dodje kad strana kompanija (nakon naplacenih silnih penala za neuradjen posao, lopovluk i javasluk) odslepuje poluzavrsen tanker da ga zavrsi negde drugde.
Koliko brodogradilista je u stecaju? Koliko ih posluje sa dobiti?
Turizam hrani, sem oporezovanih vlasnika turistickih objekata, oporezovanih sezonskih radnika iz Srbije, I celu privredu, drzavni budzet?
Ipak lepe price pred spavanje pricate.

Pe

@Al-41F1 Cena Su-30 je od 38-55 miliiona dolara,verovatno u zavisnosti od konfiguracije.
Srbija mora da usaglasava svaku povisicu plata sa zapadnim institucijama-evo sada imate u vestima, obecavaju povisenje krajem godine,kaze da se MMF slozio.
Dakle,nije tacno da Srbija sama odlucuje.
A varate se za Amere i Albance-nikada vise nece biti jednog naseg vojnika tamo,zapamtite.

Odgovori
Al

Srbija mora da pazi na bilanse. Ne moze MMF da rodi veci poreski priliv, a fiskalna politika drzave je svakako pretegnuta i zato imamo anemican rast. Samo se u medijima to forsira drugacije jer bi se obican glasac pitao „pa dobro sto ne povecaju duplo plate, ah da, ne da MMF“. Isto to razmisljanje je „kupili bi mi, ali ne da NATO“. U principu nije tacno, nego se lose vodi finanijska politika u drzavi, to je odgovor na oba pitanja.
Cena nije 38-55 milion. Za zemlje koje su potpisnice kolektivne odbrane sa Rusijom, cena zna i 25 miliona da bude(jer Rusija plati razliku). U principu, nas bi taj avion izao oko 100 miliona po komadu, zbog velikih ulaganja u infrastrukturu, delove, znanje itd.
Treba nam svakako, ali isto tako novca nemamo. O tome se trebalo misliti kad su im poklonili 51% NISa. Samo tada su racunali da cemo magicno uci u NATO. News flash: necemo.

Sa

“A varate se za Amere i Albance-nikada vise nece biti jednog naseg vojnika tamo,zapamtite“

Ovo su vase zelje pretpostavljam.
Prva povoljna prilika i Kosmet se vraca u Ustavni poredak Republike Srbije.

Ma

@Samo ti sanjaj

>> Prva povoljna prilika i Kosmet se vraca u Ustavni poredak Republike Srbije.

Nemamo mi vise ljudske resurse da to izvedemo, uporedi sa Izraelom, jedini nacin bi bio raditi isto sto i oni na Okupiranim teritorijama. Ali Izraelci su fanatizovani, imaju dosta mladog konzervativnog stanovnistva/familija i para/sile da podrze naseljavanje…

Pe

@Samo ti sanjaj Izgleda da niste obavesteni o tome da nezavisnost Kosova vojno garantuje NATO pakt,i da su sve glavne zemlje EU priznale Kosovo.
Zanima me,na kakvu to „prvi pogodnu priliku“ mislite?Da li ocekujete da ce Amerika,Velika Britanija,Francuska,Nemacka i Italija u isto vreme pretrpeti zemljotres?Za sada se to nije dogadjalo u geoloskoj istoriju planete Zemlje (5 milijardi godina) ali, nije iskljuceno u narednih 10 milijardi godina.
Mozda udare meteori u isto vreme na ove zemlje?
Ipak, ja sam realista,a Vi sanjate.

Pe

@Al-41F1 Da,i ja racunam da je realno oko 100 miliona za komad, jer Rusiji sad trebaju pare zbog sankcija,i nece biti nimalo fleksibilni oko prodaje prave vojne opreme.
Kada je prodat NIS nasi su verovali u Juzni tok i Rusko prijateljstvo,a oni su sebi zavrsili odlican posao.Nisam za takve dogovore ni sa jednom zemljom,ako je Rusija kapitalisticka drzava,tako sa njima i treba razgovarati.
I na kraju – cena dizela u Srbiji je najvisa u regionu!

Al

Tok je otpao zbog Bugarske, ali da, pitanje je sta je dogovoreno, ko je uzeo procenat, a sta je nama gradjanima receno. Cena je najvisa zbog akciza koje su najvise u Evropi, to mozemo samo nasim politicarima da zahalimo. Kao sto sam rekao, pretegnuta je fiskalna politika trenutno, a birokratija prevelika.
Kad resimo to, napravimo dobar rast(dvocifren), imacemo para da kupimo ozbiljnu opremu, pa i da ulozimo u ozbiljnu proizvodnju svoje.
Do tad krpi 29ke, krpi Orla, pravi 5-6 nora itd.

12

@Petrovic Dusan

Situacija u bilo kom trenutku može da se promeni, zato je sanjar i rekao „prva pogodna prilika“. Ništa nije 100% zabetonirano, pa ni zapadna podrška Kosovu. Ono što znam je da mi komentatori verovatno nećemo ni videti.

Što se tiče NIS-a, da li je tad neko mogao da predvidi da će nam EU pomrsiti račune? Ako jeste, svaka čast, u suprotnom lako je biti „general posle bitke“(https://vukajlija.com/general-posle-bitke)

Ma

Sto se tog famoznog Juznog toka tice ja ne kapiram zasto mi ne mozemo da se mentalno otkacimo od te price da cemo da sedimo i uzimamo pare dok se kod nas nesto „vadi/kopa“ i prodaje ili „prolazi preko“ pa se ubiru pare? Pogledajte IT u Srbiji koji generise vise novca od verovatno svake druge industrije ponaosob. Pogledajte koliko se dize prasine oko nekih malinara svake godine u julu dok oni svi zajedno generisu trecinu manje para od srpske IT industrije koju niti je ko ikada sponzorisao niti podrzavao, niti medijiski ekspolatisao. Ja znam dosta ljudi iz branse jer smo zajedno studirali, to je cisti 100% ucinak i kvalitet bez ikakve politike!

Ma

>>zato je sanjar i rekao „prva pogodna prilika

Kad se ta prilika i ako desi mi necemo biti u mogucnosti da odradimo posao jer nemamo resurse. Ja ovo govorim iz racionalne perspektive project manager-a a sad emocionalno posmatrano moglo bi se reci, cekamo mi 100 godina pa cemo da vidimo. Ako uzmes u obzir zadnjih 500 godina i Turke, Srbi su bili porobljen ali masovan narod (velike familije) na velikoj teritoriji na Balkanu i tu je moglo svasta da se odradi kad dodje vreme i kad se politicki profilisu stvari. Za ovo sto imamo danas potrosili smo se stravicno i ne mozemo dalje. Raseljeni smo i imamo porodice sa jednim detetom. Uzmi u obzir druge primere, Madjarska je izgubila pola svoje istorijske teritorije. Francuska je Alzir tretirala kao svoju integralnom teritoriju, bukvalno kao Pariz, to nije bila kolonija, pa je ipak morala da odstupi. Nemacka je izgubila ogromne teritorije na istoku koje su Germani kolonizirali/naseljavali 500 godina. Stettin, Königsberg, 100% nemacki gradovi i nista. Pa ipak su sve te drzave nastavile da postoje i zive…

Pe

@126LAE-Delta Ako velika sila prizna nezavisnost neke zemlje,to se ne menja nikada.Odnosno, moramo da se pomirimo da, dok ima Francuske, Amerike, Velike Britanije i Nemacke, Kosovo ce biti drzava.
Bilo koji napad Srbije na Kosobo smatrace se u im zemljama oruzanom agresijom na nezavisnu zemlju, i tako tretirati.
Ovo treba da nude kristalno jasno.Nece bii nikakvih „podela“ itd.
Na primer, Sadam Husein je mislio da moze da napadne Kuvajt.
Gadafi je mislio da moze da posalje tenkove na pobunjenike.
Obojica su uhvaceni i likvidirani od strane upravo ovih zemalja.
Pa sad da vidimo ko ce na tenku na Kosovo..

12

@Petrovic Dusan

Da ne ulazimo u raspravu, pošto ovo nije portal za našu raspravu. Ja ću napisati svoje mišljenje, pa posle toga sam izaberi da li ćeš da odgovoriš ili ne.

Prvo, priznanje nezavisnosti neke zemlje od strane velike sile uopšte ne znači da će tako ostati zauvek, po mom mišljenju. Od drugog svetskog rata naovamo ima primera gde je država priznata od velike sile otišla na smetlište istorije (Južni Vijetnam bi bio najbolji primer).

Drugo, mogu da se složim da dokle god ih SAD, Francuska, VB i Nemačka podržavaju, Kosovo će biti država, ali sa ograničenim međunarodnim priznanjem dok ne budu primljeni u UN. Isto se mogu složiti da bi napad Srbije na Kosovo navedene države tretirale kao oružanu agresiju.

Ono što je pitanje je kako će reagovati ako Kosovo izvrši oružani upad na teritoriju Srbije? Jeste skoro nemoguće da se dogodi, ali šta bi tad bilo?

Što se tiče tvojih primera, za Sadama si u pravu, ali kod Gadafija si omanuo, jer su se tu iste te sile koje si naveo mešale u unutrašnje odnose Libije.

Ono što sam pokušao da kažem u mom prethodnom komentaru je da trenutna situacija ne traje večito i da mi skoro sigurno nećemo biti svedoci te promene…

Pe

@126LAE-Delta Apsolutno se slazem sa Vama: nista nije vecno;Rimsko carstvo je trajalo 1000 godina, Egipatsko i vise – i nema ih. Planeta Zemlja ce prestati da dobija energiju Sunca, kada Sunce potrosi svoju energiju – sto je normalni put razvoja jedne zvezde.
Jedino se to desiti u dogledno vreme.To sam hteo da kazem.
A ako Albanci napadnu sa Kosova, onda nema zasto NATO da ih brani, i nasa policija ce se brzo sa njima obracunati.Za to imamo i previse oruzja, a sa ovima Mi-35 ce biti jos lakse,

Be

a jest ti primjer.
mislim, primjer je odlican…ali kao primjer kad se uzima sto se sve moze postici kad se mobiliziraju svi resursi u borbi za ostvarenjem cilja protiv daleko superiornija neprijatelja.

pravi primjer kako drzave odlaze u ropatarnicu su upravo one koje su se raspale a ne one koje su nestale.

vidim kako bacas tu neke ovlas ocjene…….puno toga ti ne znas o drustvima o kojima tu pricas.

zato bi te zamolio da se suzdrzis davanje ocjena o necemu o cemu pojma nemas.

ako te sta zanima o Bl.Istoku I Africi, pitaj.
rado cu podjeliti svoja iskustva I spoznaje iz 0.ruke

д

Beduin зашто си изоставио Латинску америку , обавести нас када је Мадуро пао са власти пошто си и за то стручан.

Al

Ja prihvatam sve vaše aspekte koje ste naveli kao jedne od presudnih zašto ovaj avion nije pogodan za RV Srbije. Ali svaki zaokret je malo bolan i skup, ali se na kraju isplati u koliko se u datom momenu zemlja odbrani ili se eventualno odvrati svaki vid potencijalne agresije. Strah čuva sve, a ne bi trebalo da ga samo mi imamo, nego i drugi. Sve se da prepraviti, aerodrumi. hangari, preobuka osoblja (još na njihovu radost). Što se tiče goriva, samo smanjiti potrošnju koju čini naša administracija i eto goriva i za vojsku, zdravstvo i policiju. Kad srbaja planira i otima se da vrši buduće remonte ruskih mašina pa zašto onda da neuzmemo ono naj bolje. Mislim i jako bi bio ponosan kada bi na Srpskom nacionalnom nebu letele eskadrile srpskih orlova – SU 30. Za Srbiju i Srpski narod.

Odgovori
Al

Ja se slazem, samo malo nam je jedna eksadrila ako govorimo o nekoj odbrani. Treba oko 3 milijarde utrositi da se zaokruzi sistem i to samo osnovnim sredstvima, to je ogroman novac za nas(oko 7.5% citavog BDP-a)

ze

Odlican tekst i stvarno dobar avion ali meni se cini da je nama ipak su-34 potrebniji nego su- 3o-35.
Prosto istorija je pokazala da neka teritorija nije osvojena dok na nju ne kroci osvajacka cizma. A nasa armija ima filozofiju da odvrati potencijalnog neprijatelja a ne da vrsi preventivne udare. Onda plus tradicija nase vojske u pesadisko, artiljeijsko i raketnoj tehnici a to su nam i najace komponente nase armije, a pokazalo se i 1999 i u siriji da bez podrske bombadera iz vazduha da je napredak veoma upitan.
A u situaciji kao iz 99 mi bi smo bili opet inferiorni i da smo imali 100 lovaca su 35, jeste da bi agresor verovatno imao neki avio vise na njivi a oni bi nas opet tomahavcima izbombardovali. Tako da moje misljenje je da bi trebalo i dalje forsirati raketno artiljerisko orudje ko i do sad plus gustu mrezu pvo-a ( npr buk- ova) i dve eskadrile dobrih bombadera kao su – 34 , koji uz to mogu usput da nose i v-v rakete i imali bi izuzetno jaku osnovu za odvracanje bilo kog agresora!
E sad nigde se ne spominje cena jednog su- 34 u tekstu Zivojina ali trbalo bi da je tu negde ko i 35- ca valjda!
P.S. i sankcije nam neginu sigurno za 2 eskadrile, tako da i to mora da uje u budzet!😂

Odgovori
Ma

>> Prosto istorija je pokazala da neka teritorija nije osvojena dok na nju ne kroci osvajacka cizma.

Na KiM nije krocila „osvajacka cizma“ pa je ta teritorija ipak osvojena!

Al

trenutno nemamo „najjace komponente“ posto su sve slabe. U stvari najjaca komponenta je sto su nam komsije jos jadnije od nas

12

@Mayer

Zavisi kako posmatraš. Međunarodni „mirotvorci“ koji su ušli nakon rata su većinom bili iz zemalja koje su učestvovale u ratu 99-te. Tako da je njegov komentar ispravan.

ma

Nama su preci lovci presretaci od lovaca bombardera ako nemas jaku presretacku formaciju uzalud ti je lovac bombarder ili jurisnik. Za te stvari dovoljni su za sada Orlovi kada ih vec modernizujemo da ne bude uzalud bacanje para. Mi smo tokom istorije uvek imali inferiorno ratno vazduhoplovstvo tj. u presretacima zato smo uvek imali velike zrtve na zemlji. Ni jedna strana cizma regularnih armija nece uci na nase tlo bez velike podrske iz vazduha sem terorista, jug Srbije. A i oni se nadaju da ce i u buduce imati podrsku sa neba.
SU34 je skuplji i od SU30. I ako ima presretacku funkciju on ne moze da vrsi adekvatne presretacke zadatke jer mu je prvenstveno zadatak bombardovanje ciljeva na zemlji a rakete V-V koje nosi prvenstveno sluze za sopstvenu zastitu. Za logistiku da i ne govorim. To je ne izvodljivo za nas jer bi pored SU34 morali imati i cistokrvni presretac. Ubuduce za nas je ili MIG35 ili tezi slucaj SU30 ako ovaj napredak Srbije nastavi da raste kako se hvale na sva zvona. SU34 bez ikakvih preterivanja bi odvratio svakog lovca iz susedstva ali za brojcano jace protivnike ne bi uradio skoro nista jer to nije presretac u pravom smislu. Dok recimo 12 lovaca SU30SM bi uradili mnogo vise u odnosu na Mig29 99god. da su nam bili kojim slucajem na raspolaganju jer je dosao znatno kasnije u operativnoj upotrebi. Svi lovci SU27 familije su prelepe letelice posebno SU34/35. Sto se tice broja lovaca za odvracanje agresora sto se ovde cesto postavlja to pitanje da li je malo ili mnogo. Da li je Venecueli malo 24 lovaca SU30 za odvracanje najmocnije sile na planeti uz pomoc respektabilnih PVO sistema? Dakle najmocnija sila na planeti je povukla rucnu i razmislja da li napasti Venecuelu ili ne kada ima samo 24 lovaca Su30 i S300 sto u blizoj proslosti nije bio takav slucaj. @Beduin ranije rece da ce sa Madurom biti ocas posla a vidimo da nije. Dakle od najnovijeg oruzja iz Rusije pa i u manjim kolicinama ni najvecoj sili na planeti nije bas sve jedno.
Ova analiza @T6 je bila bas vrhunska.

Odgovori
Al

Nama mora obuka i selekcija treba da bude preca za pocetak. Drugo medju-ljudski odnosi i plate, zatim uslovi u kasarnama i generalno na duznosti.
Dalje, 12 ovih ili onih aviona ne bi nista ucinili ’99. Avion koliko god da je mocan, on poleti, sleti, izvrsi rotaciju i uhvatice ga u praznom prostoru kad je njih 800, a tvojih 10ak. Jedina dijamnetralna razlika bi bila da smo posedovali tor ili nesto sl. sto je u stanju da eliminise agm-88 harm. U tom slucaju bi bilo mnogo obaranja neprijateljskih aviona jer bi PVO radila 24/7, a posade su videli smo, jako dobre u svom poslu.
Da je bilo 60 ili 70 Migova 29(ispravnih), uz totalno drugu taktiku to bi vec druga pesma bila, bar prvih par dana, no bilo proslo.
Dzabe svo pisanje, dok se ne nabavi lova. Ekonomija citava mora da se uveca 4-5x. To je nezamislivo tezak posao, nema govora o ozbiljnoj odbrani do tada

Ma

>>Mi smo tokom istorije uvek imali inferiorno ratno vazduhoplovstvo

Pa sad, jesmo li? Za vreme aprilskog rata navodno je jugoslovenska avijacija tehnoloski bila egal. Pred kraj drugog rata partizani su imali spitfajere pa onda do sezdesetih americke avione koji su vetovatno bili najbolje sto je moglo da se dobije. Onda Mig21 koji je jedno vreme bio state of the art avion. Cini se da zaostajanje pocinje od sedamdesetih ili tako nesto.

Al

@Mayer
Da i ne. Slali su nam zastarele varijante pomenutih aviona, a tada je avijacija napredovala, malo je reci, rapidno, pa je i nesto staro par godina moglo biti „zastarelo“. U principu sve je to bio „vojni visak“, ali da mozemo reci, sami lovci su imali kvalitet(bar jedno vreme). No to je samo deo cele price. 70ih je vec zaostatak, 80ih da ne govorim, da ne pominjem pogresan izbog lovca(Mig-21 umesto F-5) i nalet mali. Neka kaze ko sta hoce, nalet od 70h godisnje u „zlatno doba“ je smesan. Sve zemlje u regionu su imale mnogo ozbiljnije RV(osim Austrije i naravno Albanije).

ma

AL41
Moj komentar se vise odnosio na komentar @Zez gde govori o nasim potrebama za SU34.
Moje pisanje je bilo cisto sa tehnoloske strane a medjuljudski odnosi, selekcija, plate, obuka idr se valjda podrazumeva pod tim.
Nigde ne tvrdim da bi smo sa 12 SU30sm pobedili nato ali uz adekvatnu podrsku PVO Su30sm bi oborio bar jedan lovac te 99godine. Na stranu sto on tada nije ni postojao ali bi bio mnogo zilavija meta od tadasnjeg Mig29. Na kraju krajeva uspesnije bi ometao agresora u nekim njihovim situacijama nego Mig29. Ali vratimo se u sadasnjost.
Jedno je sigurno gde su Su30sm i Su35 tu agresije biti nece uz adekvatnu PVO bilo 12 ili 24 ili 50 lovaca. A lova mi je nikada necemo imati za te stvari jer ima mnogo krokodila a bara mala.

Odgovori
Al

Slazem se s vama. Dodao bih samo da uz onu taktiku SU-30 ne bi nista oborio ’99, nego bi oborili njega. Prosto na toj visini i distanci je aim-120 najopasniji i ne mozes mu nista skoro, ali ko je to tada mogao znati. E sad da li bilo agresije ili ne, ne znam stvarno

ze

pa koliki god broj Su34-35 Srbija da MOŽE da ima (mislim da finansiski sebi da priusti a ne da sanjamo o 300 kom) nebi bio dovoljan u sukobu kao 1999.
E sad posto nam to saznanje govori mnogo, a i činjenica ko sto gore neko rece da bi SU 34 mogao da razjuri sve iz okolnih zemalja ŠTO JE PRIZNAĆETE UHUUUHU, a nama njegov kapacitet u bombardovanju bio bi od neprocenjive dragocenosti.
A sto se tiče suparnika i njihovih lovaca i bombadera to se mora rešavati sa PVO i trupnom PVO odbranom!
Kad bi se na SU 34 integrisao neki radar sa većim dometom to bi bila tek ekstra kombinacija ako je moguće i ako postoji takva opcija!
Ja u potpunosti razumem sta hoćete da kazete za lovce i njihovu ulogu, ali pošto mi kao Srbija nemamo nameru da ostvarujemo prevlast u vazdušnom prostoru na balkanu onda nam SU 30-35 i nije toliko potreban koliko i Su 34 koji treba da da podrsku trupama na zemlji na koje se mi najviše oslanjamo, jer nemamo masovno vazduhoplovstvo i moramo još da radimo na razvoju i poboljšanju raketa do 5.000 km. Znam reći će te zabranjeno je tim i tim ugovorom da ih imamo, ali mi možemo da ih razvijamo i uspostavimo kapacitete za proizvodnju a ako se neko i tad odluci da te napadne onda u nekom podzemnom skladistu nije ih tesko sastaviti ako imas gotov projekat i tehnologiju!!!

ze

na početku komentara sam mislio na su 30-35 ne na 34

Ed

@zez
Za male avijacije kupovina SU-34 apsolutno NEMA smisla pored postojeceg SU-30 (ili SU-35) koji je pravi visenamjenski borberni avion. Kao potvrda toga je i zainteresiranost kupaca za jednog i drugog.
SU-34 je razvijen na SU-27 platformi kao buduca zamjena za SU-24 I TU-22, odnosno kao takticki bombarder/jurisnik s naprednom mogucnoscu samobrane.

Pe

@mateus Danas je Srbija okruzna NATO zemljama koje imaju jedno pravilo: ako neko napadne NATO zemlju, zajedno je brane.
Ako NATO zemlja nekoga napadne – ne brane je.
Dakle, Srbiji treba avion koji moze da reaguje u slucaju da nas napadne neka od ovih zemalja, sama.
Na primer,napad Hrvatske sa ciljem preuzimanja neke sporne granicne teritorije – pa to mogu i Mi-35 da urade,kad ovi uopste nemaju avijaciju.Napad Albanaca – jos lakse.
Trositi toliko novca na ogromni SU-30 jednostavno nije logicno.Neki polovni Mirage 2000 – sasvim dobro.

Al

@Petrovic Dusan
Polovni Mirage je odlican avion, samo ih nema na trzistu i iziskuju izdvajanja kao za potpuno novu platformu posto mi nista od znanja, preko opreme, do infa nemamo za njega(znaci bez milijardu nista).
U principu ove 29ke su odlicno resenje. Lete stalno, piloti ce konacno imati ozbiljan nalet, za air-police su odlicni, a nismo utrosili nista novca(u relativnom smislu).
Govoriti o nekim borbenim sposobnostima je suludo kad rat iziskuje kompletnu efikasnost drzavno-vojnog aparata, sto niko ovde sem Grcke nema, a i oni su zesce nategnuti.
Ako vec pricamo o nekim realnim sposobnostima, pogotovo u finansijskom okviru, recimo ako JF-17 Block III uspe da podigne resurs sa zaista bednih 2k, na barem 6, bio bi odlican avion za nas(ako se nesto drasticno ekonomski ne promeni, a verovatno nece). AESA radar, svo moguce VV i VZ naoruzanje, nisanski kontejner, FBW, glass cockpit. Ako nam sta ne odgovara, lako cemo zameniti deo podsistema posto je modularan.
Ako budemo malo bolji finanijski pak, onda Mig-35, jer bojim se da prosto necemo imati izbora zbog kesa.
Ja bi najvise voleo 50 F/A-18 umesto 29ki i 21 i 50 F/A-50 umesto J-22 i G-4, samo okle para i dozvola?

Pe

@Al-41F1 Slazem se sa Vama da su ovi stari MiG-29 jeftino i dobro prelazno resenje.Malo su preterali sa onim „4+ modernizacija“ali, sta ocekivati od politicara.
Sto se tice narednog aviona-Rusofilski osecaji u Srbiji su opasni za nas „doveryai no proveryai“ ruska poslovica (imaj poverenje, ali ipak sve proveri“).Spretni su trgovci, i sjajni u PR-u,cesto bez pokrica.
Nadam se da ce postojati komisija koja ce resavati to pitanje iskljucivo na osnovu critical thinking.Ako i tada MiG-35 bude najbolja opcija – nemam nista protiv.
Ostale avione koje spominjete bih i ja rado video u nasim snagama!A te piloti!Napokon nesto sto ne kasni pola veka za svetom!

AL

@Petrovic Dusan
kasni ekonomija pola veka, kasnice i najskuplji rod vojske. Za pocetak plate, selekcija i obuka. I najbolji avioni su beskorisni bez ta tri osnovna stuba.

Pe

@AL-41F1 Politika me ne zanima,posebno ne balkanska beznacajna politika,ali se mora proznati da trenutna vlast po prvi put od raspada Jugoslavije ulaze u avijaciju, nadajmo se i PVO.I sva resenja imaju neku logiku-MiG-29 jer je jeftin, MI-35 i Airbus helikopteri jer su odlicni,i td itd.Malo po malo, nesto ce i biti.

Al

@Petrovic Dusan
Tacno je to, samo kao sto sam rekao, dzabe tehnika kad odlaze ljudi iz branse zbog losih plata pre svega. Nedavno je vojsku napustio jedan od najboljih snajperista, nece covek da radi za bedu i tako gomile primera. Da ne govorim sto se profesionalcima smucio nepotizam i da im komaduju dezerteri(Vulin) i partijski cinovnici.
Redosled je pogresan, prvo uslovi, plate, odnosi, pa onda tehnika, samo sta je tu je. Takav smo narod, volimo velike vesti, krupna obecanja, a za sitno se prodamo uvek

Pe

@AL-41F1 Ma ista stvar je u Rusiji-beze im strucnjaci i zato im pada prodaja aviona i posebno,raketa.Ako menadzer prodaje bllo cega moze da zaradi normalno za zivot u Moskvi , 2000-3000 dolara mesecno,niko nece da uci slozenu profesiju da bi radio za mnogo manje.Ili,dogadja se da drzava odskoluje strucnjake za avione,i oni odmah odu za Ameriku da rade za dobre plate.
Slovenski mentalitet..Iako ne podrzavam Staljinizam i teror, izgleda da samo pod prinudom i pretnjom logora ili streljanja, ljudi mogu da ozbiljno rade.

12

@Al-F1

„(…)da ne pominjem pogresan izbog lovca(Mig-21 umesto F-5)(…)“

Ovde bih moram da izrazim svoje neslaganje jer nije baš bila naša krivica svaki put. Međunarodni odnosi SFRJ sa pojedinim zapadnim zemljama (SAD, Francuska) su se stalno smenjivali od dobrih do loših. A kakvi su nam bili odnosi, takve su nam bile i mogućnosti za kupovinu zapadne vojne tehnike.

Sa SAD smo od perioda Informbiroa imali dobre odnose do kraja pedesetih/početka šezdesetih. Kad smo krenuli da otopljavamo odnose sa SSSR, tad su nam oni ograničili šta možemo da nabavimo od njih. Takođe smo u tom periodu stali na žulj Francuzima zbog Alžira, pa ni njihovo nismo mogli da dobijemo.

Osamdesetih smo sa Karterovom administracijom imali dobre odnose, pa smo počeli planove za nabavku F-5E i RF-5E. Sve je bilo spremno, ali Karter je izgubio izbore pa je i to palo u vodu zbog Reganove spoljne politike. Ne znam šta je tad bilo sa Francuzima, pa ako neko ima informaciju nek podeli.

Odgovori
Al

Da i ne. Diplomatska misija pristupi „savezu balkanskih zemalja“, fakticki bude pridruzeni clan NATO-a kad su pretili Sovjeti, kasnije nas Marsal podrzi Sovjete za vreme terora u Madjarskoj i strelja diplomate koji su trazili azil u Abmasadi u Budimpesti. I kako na to zapad da gleda? Mnogo je takvih primera.
To „otopljavanje“ je samo guralo zemlju u politicku sizofreniju, a sve zarad ucvrscivanja par pojedinaca na vlasti. Sto je rekao Koca Popovic, „starac cija je vlast za svoj vrhovni cilj imala samu sebe“.
I naravno da ce odnosi biti takvi kako ste ih opisali: toplo-hladno, sto je kulminiralo u totalnom nepoverenju ka Beogradu i svemu sto smo doziveli. Ali sta je tu je, nasledili smo drzavu, nasledili smo i probleme, moramo ih resiti kako znamo.
Struka je rekla F-5, drzava je odabrala Mig-21. Danas taj F-5 je i upotrebljiv, kec tesko

12

Prvo, pogrešio si sa izjavom da smo mi streljali Nađa, Lukača, Lošoncija i Rajka. Pa zar oni nisu bili uhapšeni i odvedeni u Rumuniju, gde je prvo umro Lošonci zbog nasilnog i nestručnog guranja cevčice za hranu jer je štrajkovao glađu, a 1958. ostala trojica vraćena u Mađarsku gde su u junu streljani nakon tajnog suđenja?

Što se ostalog komentara tiče, jedino što mogu da izjavim je da smo uzeli najbolje što nam je bilo dostupno. Struka jeste rekla šta je najbolje uzeti, ali ipak ona nije ta koja odlučuje. Doduše, ima i primera gde smo mi ispali idioti, ali za MiG-21 umesto F-5 sam siguran da smo ispali racionalni kad se sagleda kompletna slika.

Odgovori
Ba

Poštovanim komentatorima bih skrenuo pažnju na jednu istinu. Dragi istinski entuzijasti, dok grdite ovu temu obraćajući pažnju na osobu koja je danas, do podneva ostavila desetak podužih postova na ovoj temi (u radno vrijeme, razumijete?) u ostatku svijeta se dešavaju zanimljivije stvari. Sklanjanje pažnje sa tih zanimljivijih stvari je, ustvari, jedan od primarnih ciljeva onih koji tako bjedno zarađuju za život. Šta da radite, u takvom svjetu danas živimo.

Zanimljivosti iz polja aeronautike i/ili PVO sistema ima mnogo, a ja bih ovom prilikom želio da vam predložim dvije od ovih tema, a vi slobodno izaberite i neke druge, bolje. Pustite botinu- manite se bjede.

1.
TASS je preključe javio da će Su-35 i Su-57 doletjeti i učestvovati na „Technofestu“ u Istambulu! Ako je ovo zaista tačno, ako bude tako zaista, a evo par linkova koji to tvrde, treba primjetiti nekoliko stvari…

https://tass.com/defense/1078151

https://fighterjetsworld.com/air/russia-su-57-and-su-35-fighter-jets-lands-in-turkey-for-technofest/18093/

https://www.jpost.com/Middle-East/Russia-sends-Su-57-stealth-fighter-to-Turkey-for-Technofest-601707

Prvo- Rusi nisu imali ništa protiv da potencijalni kupac i njegova radarska kontrola „vide“ radarski odraz letjelice ako mogu i saznaju koliki je taj radarski odraz zaista.

Nisu im poslali brošuru u kojoj su naveli da to nije avion nego „golf loptica“, ali da ne smije da ga se „zrači“ radarom, pogotovo ne NATO radarom. To je znate smrtonosno za golf loptice (i istinu). Nisu im poslali maketu letjelice na statiku, nisu im prijetili sankcijama ako neko kaže da to nije golf loptica nego krmača i slično…

Baš me interesuje šta će se desiti ako neko zaista kupi ovaj avion? Da li je moguće da zemlja kupi „stealth“ avion, za koji ZNA da nije steltan? Ili su Rusi ipak napravili svoju golf lopticu, ćute i rade?
Ako se ovo pokaže kao tačna vjest- moram samo da kažem: Kako dobar i neopterećeg marketing potez! Cool.

2.
Kad smo kod marketinga- postoji i onaj loš. Da li je neko sem mene, od silne prepiske sa SendvičMan-om primjetio da je Saudijska Arabija ostala juče bez polovine dnevne proizvodnje nafte na teritoriji čitave države, a da proizvodnja i danas nije uspostavljena? „Aramco“ je izjavio da je šteta u proizvodnji 5,7 miliona barela nafte dnevno. Polovina kompletne proizvodnje zemlje. Da vas upoznam: Cijena nafte na sv.tržištu danas je 61,8$ po barelu. Juče je bila oko 8% niža. S.Arabija je upravo izgubila 340 miliona dolara dnevno u proizvodnji. A govorimo o zemlji koja ima vojni budžet od 68 milijardi dolara godišnje!

E takvoj državi je neko uspio da pošalje nekoliko krstarećih projektila do ključnih naftnih postrojenja sa udaljenosti od valjda 1000 kilometara? Gdje su brojne baterije „Patriota“ koje čuvaju ove ključne objekte, uopšte vazdušni prostor Kraljevine? Gdje su 17 komada Lockheed Martin AN/FPS-117 3D radara koje imaju da uzbune neku lovačku dvojku u vazduhu koja leti na F-15 da to poskida sa neba? Gdje je unapređeni HAWK koji imaju? Gdje je taj silni preskupi i tehnološki nadmoćni američki pvo na koji su iz godine u godinu slagali milijarde dolara? Ovo nije balistička raketa, ovo je krstareća raketa koja ide brzinom od oko 800 km/h- treba joj više od sat da doleti od Sane u Jemenu Abquaiq-a u S.Arabiji. Da je ispaljena iz južnog Iraka, što Ameri tvrde, opet joj treba pola sata neometanog leta! Gdje su F-15-ke, gdje su Eurofighteri? Gdje su? Zar je moguće da je nekakva krstareća raketa koju je napravio Iran zaobišla sve to?!

Pozdrav svima!

Odgovori
Mi

Apsolutno se slažem sa tobom. Ipak je počelo sve po temi Su-30 ali se kao i obično izmuljalo i ukaljalo različitim i banalnim glupostima. Al eto pričamo..može i gore da bude.

Su-57 je Su-57 i teško se može porediti sa drugim avionima. To je višenamenski teškaš sposoban za supermanevre, visoke Mah 2 brzine i sa stelt komponentom ali daleko od punog stelt oblika. Kao što smo već spominjali sve ima svoje kompromise. Kad neko danas kupuje avion pete generacije onda nema bas izbora. Eto ni Turci trenutno nemaju izbora osim Su-57 koji tek sad polako ulazi u low rate proizvodnju. Ostali moraju da kupe F-35 koji takodje ima tonu kompromisa uključujući i stelt komponentu. Ako Turci kupe kojim slučajem Su-57, ta proizvodnja ce dobiti preko potrebne finansije ( a i reklamu) i sve će ubrzati. Ja sam lično skeptičan i dalje mislim da se Erdogan nadigrava sa Trampom i da čeka ponudu od njega. Tramp je biznismen i teško da će dozvoliti da izgubinTurski market po aručitobjer je Turska strateški veoma važna nato članica. Videćemo…zIsta interesantna godina na tom polju.

Što se napada na naftna postrojenja tiče… Meni samo jedna stvar nije jasna pored svega što ste naveli u vezi propusta radara i odbrane…
Oko 17 objekata je pogodjeno izuzetnom preciznošću kao da su ih gadjali Tomahavci ili ruski Kalibri ali sa znatno manjim bojevim glavama naravno. Ne znam kako to da objasnim a da ne zvučim samom sebi kao teoretičar žešće zavere. Toliko od mene. Možda i T6 napravi članak o ovome. Ima super slika ovde:
https://www.thedrive.com/the-war-zone/29864/everything-you-need-to-know-about-the-attacks-on-saudi-arabias-oil-facilities

Be

Ma koje krstatece rakete????
To su price za malu djecu

Pa

nema krstarecih…
verovatno su se malkice samogadjali
nemaju rx-stealth, 5 generaciju mlaznih motora sa rx-supercruise, nemaju kabinu krcatu mfd. nemaju nista u jemenu cime bi naneli ovakav udar…
sta li imaju….

Mi

Da, ali da je bilo samogadjanja zar mislite da bi bilo opet tako precizno. Izbrljali bi malo namerno radi realnosti.
Sto bi Elon Musk rekao, “ daje namesteno, realnije bi izgledalo“ :-)

Ba

@Beduin

Jeli? Pa gledam ovaj drugi po redu video na linku koji je Miloš ostavio, ima čitava priča stara deceniju-dvije koja vodi od kupovine sovjetskih krstarećih raketa, Irana, pa Jemena. Napadali su već ovim, snimali…meni nije nevjerovatno uopšte.

Ipak, ako neko nešto zna iz prve ruke, onda si ti. Šta se priča tamo? Na šta se sumnja? Reci šta ti misliš da se događa? Nema veze, pričamo. Samosabotaža? Bildanje cijena? Šta misliš da je posrijedi?

Al

@Banja Luka
Jako cudna stvar je da je raketni motor navodno ceske proizvodnje, ali moze biti kopija. Ceski motor, iransko raketno gorivo i ostalo, mozda ima i sovjetskih delova tj. kopija delova, ko zna.
I da, toliki kilometri pored sve te najnaprednije vojne tehnike i opet prodje to cudo i osteti strateski bitan objekat(dok je drzava u ratu, znaci puna borbena gotovost i pripravnost), sta reci?
I za SU-57, 35, S-400 i F-35. Znaci Rusi su toliko samouvereni, da se ne boje da prodaju S-400 zemlji clanici NATO, gde ce SAD imati potpuni pristup celokupnom sistemu, mozda ne odmah, ali u neko dogledno vreme. Dok se ti isti „prenapredni“ Amerikanci boje da NATO zemlji zbog prisustva nekog tamo ruskog radara(koji ce kao Putinu da posalje mail sa radarskim presekom cim „snimi“ F-35) prodaju stelt avion. A da se mozda nisu us*ali da bi primerom turske mogle poci neke druge NATO zemlje ako bi cela stvar prosla bez sankcija?
Znaci ili ti Rusi nesto znaju kad prave te svoje sisteme pa da su bolji od sve konkurencije, ili je neko lud?

Ba

@Al-41F1

Krajnje čudno ovo za „Aramco“ Al. Pazi, nisam siguran, ali da li je data uzbuna? Da li su svirale sirene negdje? Da sam negdje pročitao da su skinuli jednu, dvije, da je pokušano presretanje avijacijom ili dalekometnim pvo sistemima jedne rakete negdje iznad pustinje…ništa izgleda- Kao da su ih sve na spavanju uhvatili?

To rekavši, ako se ispostavi da je zaista u pitanju Jemen/Češka/Iran krstareća raketa, navođena jednostavnim gps-om na stacionarne ciljeve- stvar će sjajno uticati na planiranje mjera odvraćanja kod opremanja armija u narednom periodu. Šta želim da kažem?

Evo jedna teoretska priča, čisto raprave radi:

Svaka čast projektima u razvoju naše namjenske industrije poput „Šumadije“ ili „ALAS“-a, zatim dugo očekivanom opremanju helikopterima ili pvo sistemima kratkog/srednjeg dometa- to su sve stvari koje su esencijalne i imaju svoju težinu- ali…U našoj specifičnoj situaciji smatram da bi bio pun pogodak i potpuni šok za zainteresovane strane kada bismo razvili i proizveli sopstvenu krstareću raketu ovih karakteristika i uveli je u naoružanje.

Znam da zvuči drastično- ali siguran sam da kada bismo za ovu namjenu alocirali 100 miliona $ mogla bi se kupiti licenca za ovakav sistem, njegovo raketno gorivo, osposobiti postrojenje za sintetisanje goriva, pripremiti platforme i u EDEPRU završiti ostatak posla vezan za proizvodnju licencnih motora, tjela rakete, bojeve glave i elektronike.

Mi smo u srcu Evrope. Sumnjam da se za 100 miliona dolara može kupiti bolja mjera odvraćanja. Pitam se da li bi se pojedine evropske sile ponašale na isti način 1999. godine da je SRJ mogla krstarećim raketama da im „pogasi“ gasna postrojenja i rafinerije, elektro-energetska čvorišta i slično. Za ekonomsko srce EU- ovo bi jednostavno bio neprihvatljiv gubitak i katastrofa iz koje se teško diže. Teoretski govorim samo, naravno- ali posjedovanje ovakvog sistema u dovoljnom broju bila bi veća mjera odvraćanja od baterije-dvije BUK-a, komparabilne cijene. Gustina pvo sredstava, njihov raspored i vrsta nije bolji nego Saudijski.

Omjer uloženo/dobijeno u smislu faktora odvraćanja je smatram dosta dobar za sisteme ovog tipa. Niko nije zarezivao te Hutije za ovolike godine njihovog (USPJEŠNOG) konvencionalnog ratovanja protiv saudijske invazije. Sada odjednom čitav svijet govori o njima. UAE se praktično povukao iz koalicije u Jemenu i napao saudijske saveznike na jugu zemlje. Stvari se dole lome velikom brzinom. Biće zanimljivo gledati kakav će biti odgovor i šta će se sada dešavati.

Al

U najmanju ruku, zanimljiva tema za razmisljanje.
Ne mogu da kazem da li se moze ili ne moze sa toliko novcanih sredstava napraviti krstareca raketa, samo za 100 miliona sa sve razvojen, to ce biti tek par projektila, posto su cene visemilionske po raketi.
Iran je citavu odbranu bazirao na tim sredstvima(rakete srednjeg i dugog dometa), na tome rade 30+ godina i potrosili su ko zna koliko milijardi do sada. Cena ovakvih sredstava/komad je sigurno dosta niza za njih, nego kad bi mi proizvodili Kalibr recimo. Hocu reci, apsolutno ima smisla posedovanje takvog tipa naoruzanja u nasem slucaju, samo izdvajanja moraju biti ozbiljna(100 mil je malo). Ima tu i tih „finesa“ sto mi nemamo posla sa Arabijom nego sa ozbiljnim zemljama Evrope i SAD. NJih ne mozemo nespremne uhvatiti, a i mogu da nas slome, Huti Arabiju bas i ne mogu koliko god se naprezali.
Za pocetak da se finalizuje ta Sumadija i uvede u naoruzanje, pa cemo dalje da razmisljamo, ali svakako to sto ste rekli ima smisla.
Jedino bih za PVO bih dodao, pored rakete 9M96, BUK je malo redudantan? Jeste da je teorijski druga primena, ali u Srbiji i ne bas, mala smo mi teritorija.
Jedino kad bi nam on u kineskoj izvedvi HQ-16 bio „baza“ na kojoj cemo graditi ostatak PVO(Mistral, Pancir, HQ-16 i to je to). U protivnom, ako cemo vec „novo“ onda Vitjaz…..polovno, mozda izmolimo i za taj S-300 konacno. Ne znam sta cekamo vise.
No ostaje vase opazanje, sta je veci faktor odvracanja, krstareca ili PVO? Nemam odgovor iskreno, najbolje oba

Pe

@Banja Luka Posebno je zabavno ovo oko 1999 i sta bi bilo da je SRJ napala druge zemlje..Bombardovali su nas i zbog toga sto smo u svojoj zemlji vodili rat na nacin, koji nisu odobravali.
Da smo pokusali bilo sta na tudjoj teritoriji-ne bi nas bilo.
Jedan nalet B-52 preko centralne Srbije i nema jedno 100000 ljudi..

@Milos77 i dalje pricate i navodnim karakteristikama SU-57, dok nije napravljen ni jedan avion.Predlazem da ipak sacekate da vidimo sta ce to (i da li ce) biti.
Po meni, SU-57 u serijskom proizvodnji nece imati 50% obecanih osobina i sistema.To je PR projekat,a ne pravo oruzje kao Su-30/35)
Turci nisu naivni i ako nesto i kupe od Rusa – bice to SU-30 ili SU 35

Ma

Licenca za krstarecu raketu moze mozda da se kupi na crno u Severnoj Koreji ali ja mislim da to kosta mnogo vise od 100 miliona jer oni bukvalno od toga zive. Osim toga ostaje pitanje stvaranja tima, opremanja i organizovanja proizvodnje i sl. Samo na plate za tim koji bi na tome radio trebalo bi verovatno par desetina miliona evra godisnje osim ako ne postoje iskusni strucnjaci koji bi to radili za kikiriki (i rizikovali privatno sankcije, mozda i zivote). Na kraju price posedovanje tako necega izazvalo bi masovnu trku u naoruzanju, zar nije bolje da ljudske i materijalne resurse trosimo na civilne projekte? I da su takve rakete postojale 99 pitanje je da li bi se pojavio neko sa jajcima dovoljno velikim da zaista raketira npr. Italiju ili Madjarsku. SRJ je posedovala rakete zemlja zemlja, zasto onda nisu gadjali Budimpestu, Tiranu i Sofiju? Nije jednostavno izdati takvu naredbu, ni na politickom a ni na vojnom nivou. Uvek kada se spekulise o takvim stvarima potrebno je reflektirati i uneti se u ulogu osobe koja recmo samoubilacki daje naredjenje da se raketira Aviano ili Budimpesta. Koje su konsekvence toga, da li bi narod/drzava preziveli odmazdu, koje su licne posledice takvog cina itd?

Ba

@Al-41F1

Naravno, gledajte- ogradio sam se, govorim čisto teoretski- baš iz razloga ovih najnovijih dešavanja u Jemenu. Apsolutno nisam dovoljno stručan da govorim o temama koje se slušaju na katedri za naoružanje na mašinskom i tiču se čvrstih raketnih goriva, konstrukcije raketnih motora i slične problematike. Tu takođe postoji problem međunarodnih sporazuma o dometu raketa ovog tipa, nisam upoznat ima li Srbija neke obaveze u tom pogledu, ali moguće je. Generalno, do ovih posljednjih događaja u S.Arabiji nebi imalo smisla govoriti o ovome jer tehnologija kojom oni raspolažu (i koja bi možda bila dostupna) nije bila dokazana u praksi.

Što se tiče razvoja koji pominjete- svakako se slažem. Razvoj košta više, daleko više. Mislim da mi nemamo kapacitete da to završimo sami, nikako. Mislim da mi nemamo kapacitete da samostalno razvijemo ni gorivo ni motor za takve sisteme- vjerovatno bismo mogli sve ostalo jer postoji „Edepro“. To govorim. Laički, mislio sam na varijantu da se kupi licenca za motor i gorivo/kompletno sredstvo od Irana (ili Kine- jer je to ustvari Kineska tehnologija koju je Iran kupio, a mi imamo sjajne političke odnose sa Kinom koje bi valjalo unovčiti nečim sličnim. Mislim ako nije nikakav problem da nam se odobri kupovina njihovih najsavremenijih pvo sistema pod povoljnijim uslovima, a nije, ako nije problem dogovarati transfer tehnologije za BPL-ove, a nije, možda se može razgovarati i o transferu tehnologije u polju krstarećih raketa). Kupljenu tehnologiju bih predao ljudima iz „Edepra“ na evaluaciju, usvajanje i proizvodnju.

Kažem AL 100 miliona primjera radi- jer imamo kompaniju koja se već bavi razvojem visokotehnoloških rješenja iz ovog polja. Jemen je upravo dokazao da se stvar tehnički može napraviti tako što ti dođe tim stručnjaka iz Irana u Sanu, iznad koje neprijatelj ima potpunu zračnu kontrolu i prevlast, napravi tri postrojenja i uspješno sintetiše rakete i dronove koji su tehnološki deleko od bilo čega za šta Huti imaju kapacitete. Ako oni mogu tako da urade dole- mislim da bi se naši ljudi ovdje igrali sa tim, ali postoji problem kupovine licence za gorivo i motor. U smislu visine faktora odvraćanja- vrlo rado bih platio ovu cijenu. To je nešto najbliže strateškom oružiju kojem bi Srbija ikad mogla da dođe. Kada bismo imali tako nešto- to bi zbog naše specifične lokacije i neutralnog statusa bila naša „atomska bomba koju možemo da priuštimo“.

Kao i sva strateška oružija i ovo nikada nebi bilo planirano za bilo kakvo korištenje. Kakav bi smisao bio u korištenju ovakvih sredstava sem u slučaju totalnog napada na zemlju u vidu nekakve odmazde? Ne- smisao ovakvog oružija je u faktoru odvraćanja. Ono treba da postoji, da se održava i razvija, te da zainteresovane strane budu upoznate sa njegovim postojanjem. Kada već dođe do napada- to uglavnom (ne uvjek) znači da je tehnološki izgubilo trku sa vremenom. Na mnogo načina ovo važi i za pvo sistem zemlje.

Da li bi Italija ili Njemačka rado ustupile svoje baze i avione za vazdušne udare na Srbiju znajući da ovo čudo može da se „provuče“ pored neke „Patriot“ baterije i padne na Berlin ili Rim? Gubici samo od turizma- milijarde dolara zbog jedne rakete. Ljudima možete reći šta god hoćete, ali Italijani ili Njemci bi se tada zapitali šta njihovi vojnici zaista rade na nebu nekada prijateljske zemlje- nikakva politika ne može umiriti narod koji se ne osjeća bezbjedno, a na tu bezbjednost je navikao i uzima je zdravo za gotovo. Nikakva politika neće natjerati turistu ili investitora da ide u ratnu zonu. Veliki su po prirodi stvari ranjivi na ovakve stvari.

Smatra se da su Sudijci pretrpjeli između 20 i 30 milijardi dolara štete samo zato što se morao odgoditi IPO za Aramco. Mogli su da kupe Jemen sa tim novcem! Siguran sam da nisu računali sa takvim gubicima kada su napali ekipu u sandalama tamo dole. Na kraju- ja bih vrlo rado mjenjao „nacionalni stadion“ za licencu za razvoj nečeg ovakvog, pa makar to bila kocka, neuspjeh i greška na kraju. Opet, nekako mislim da bi se isplatilo.

Pe

@Banja Luka Jedini avion koji je stealth i prodaje se je F-35,a u njegovoj izgradnji ucestvuju mnoge zemlje.
F-22 od samog pocetka nije moguce izvoziti, posebnom naredbom Americkog kongresa.To objasnjava zasto se sve krije u vezi ovog aviona.
Inace, pre kupovine aviona, svaka vojska ima timove strucnjaka inzenjera koji donose svoje ocene odredjenih letelica.Oni imaju mogucnost da ustanove prave karakteristike aviona u slozenim uslovima tokom dugotrajnih ispitivanja.To se i ne radi „na vasaru“kao sto su Air-show.
SU-57 dok ne poleti u Ruskom vazduhoplovstvu u iole ozbiljnom broju (vise od 2), niko nece hteti da kupi.

Be

BL,
glavna tema trenutno je kud za nadolazece praznike…..4 dana u komadu.

Opcije su raznorazne.

Eto koliko su/smo zabrinuti oko toga.

д

Mayer
SRJ je posedovala rakete zemlja zemlja, zasto onda nisu gadjali Budimpestu, Tiranu i Sofiju?
СРЈ није поседовала балистичке пројектиле имали смо само артиљериску ракету луну домета 70 км ,СФРЈ је имала 12 лансирних возила 6 је остало у Републици Српској ,а 6 је у Србији. У току рат у Босни испаљено је око 100 ракета.
Koje su konsekvence toga, da li bi narod/drzava preziveli odmazdu, koje su licne posledice takvog cina itd? Па вероватно би дивни и цивилизовани чланови НАТО-а извршили одмазду по цивилним циљевима , па би после 20 година изразили жаљење. А хашки суд би закључио да НАТО није починио ратне злочине.

Mi

Danas od posla, i svakodnevnih udarnih vesti više ljudi i ne mogu da razmišljaju ni o čemu drugom nego o godišnjem odmoru. A šta ćemo drugo.
Tek kad te zvizne raketaš na godišnjem odmoru i upropasti ti ga, ili ne daj bože da neko od bliskih poznanika ili familije pogine u sličnom napadu čoveku pukne mehur u kojem želi da živi i probudi se u realnosti tj njegovom svetu gde se sve to ustavri dogadja za pravo.

Preciznost udara je i dalje fascinantna. Samo TV ili laserski navodjene rakete mogu tako precizno udariti koliko ja znam. I pored toga broj pogodaka i preciznost u samo jednom naletu je ogroman uspeh za primer najvećim silama.
Ako je sve nameštaljka onda očigledno ide svima u korist jer se niko ne žali da je do sada da je nameštaljka. Odjednom ovo ide svima u korist?!

@Banja Luka
Na bliskom istoku ljudi redovno rizikuju živote drugačije nego danas u Evropi ako bi došlo do rata. Spremni su da eskaliraju rat u kojem su već dugo a ne da ga okončaju. Spremni su da budu okrivljeni od strane bar pola sveta o kojoj god strani da govorimo. Mi bi itekako razmišljali o tome kada bi nas NATO ponovo napao. Tamo su ljudi spremni da masovno poginu za uništenje simboličnog naftnog postrojenja čim im se ukaže prva prilika, pa i za mnogo manje. Ima i kod nas toga, ali takvo naoružanje ne bi bilo u njihovim rukama nego pod kontrolom države. Šta hoću da kažem je da takvo oružije Vojska Srbije nikad ne bi koristila niti mogla da preti jer bi nam se obilo o glavu 10 puta i odmah a i godinama i decenijama kasnije. To bi naši neprijatelji vrlo dobro znali, a to se verujem i komunicira izmedju vlada čak i usred rata.
To je moje mišljenje. Moguće da grešim.

E sad da imamo ozbiljnije rakete koje mogu da udare brodove u Jadranskom ili Sredozemnom moru sa bar 40-50% šansi da prodju odbranu flote, tu bi se sloźio sa tobom da je fantastičan mera odvraćanja. Samo malo pogoditi jedan nosač, ili bilo koji američki brod je skoro isto kao i potopiti ga po meni. Odma mora da ide nazad u luku na popravku. Tojest podvija repbi beži. Zato se Amerika i nećka oko napada na Iran. Rizik za to da se desi je dovokjno velik. Rat sa Iranom ne bi trajao kratko, a nisu još smislili kako da ih samo simbolično izraketiraju kao Siriju a ovi da ne uzvrate punom silom.

Al

@Banja LUka
sSazem se u potpunosti, pogotov za „nacionalni stadion“.
Samo, to je vec „slag“ na tortu vec ozbiljne institucije, a to nasa vojska jos nije. Znam da imate dosta kolega tamo i da je mozda uvredljiv moj komentar, ali prosto znam kakvo je stanje. Sve je to na jako klimavim nogama.
Ovako kad vec, hipoteticki pricamo, mogu se sloziti 1/1. Podrazumeva se da nismo obavestajno izbuseni(sto Iran nije), a daleko smo od toga. Kad ne budemo bili, sjajan recept za ozbiljan faktor odvracanja. Nego da ne budu necije kompanije „ljubazno zamoljene“ da ne posluju sa Srbijom zbog tih sistema….
Ne bih to javno predstavljao. Vise bi bilo „ne poricem, ne potvrdjujem“. Sl. kao Izrael sa nekim svojim kapacitetima ;)
Ima sve smisla sto ste rekli.

Al

@Milos77
Kalibr ima fantasticnu protiv-brodsku varijantu. Gde u prvoj fazi leta, leti kao klasicna krstareca raketa(sub-sonicno i jako nisko), a u terminalnoj fazi vrsi manevre i drasticno poceva brzinu. Neopisivo opasno oruzje, tako da u prici Banja Luke o nekoj licenci za krstarece, ovo svakako ima mesto.
Samo to moraju biti ozbiljne, ali ozbiljne kolicine proizvedene u tako kratkom vremenskom periodu da ne znaju sta ih je snaslo, sto je, slozicemo se, gotovo nemoguce. Mozda u nekoj buducnosti.

Mi

Rafinerija je u stvari zatvorena na remont i sve ostalo je sovjetska propaganda! Ja očekujem takav odgovor. F35 je ustvari doletio i niko ga nije primjetio a on se samo pojavio na „statici“, vanzemaljska tehnologija na djelu!

Odgovori
Ba

Onda postoje i retardirani vanzemaljci.

Pe

@Milers Kakva je veza izmedju SU-30, F-35 i Saudijske Arabije!?Nikakva.

ma

Ruski mediji su potvrdili da su sletela dva SU35 u Turskoj i da ce biti prezentovani domacoj publici. Ako Turska nabavi Su35s uz S400 zaista bice najveca sila u sirem regionu, e sad zavisi o broju kupljenih Su35, kvaliteti pilota i obuke. Licno mislim da po borbenim mogucnostima Turskoj vise odgovara Su35 od F35 jer je daleko agilniji i ima citavu paletu naoruzanja jeftiniji je u svakom pogledu nisu mu potrebna oko 72 sata za farbanje i drugo. Da bi F35 bio uspesan presretac treba jos dosta raditi na njemu a neke greske se ne mogu ni ispraviti.
Ja nemam mnogo poverenja u Turke jer mogu biti dvolicni i prevrtljivi ali Rusija se valjda obezbedila po tom pitanju.
Sto se tice Patriota ja odavno znam da je to marketing PRO sistem.

Odgovori
Pe

@mateus Upravo zato je Turska ulozila milijarde u program F-35, jer ne valja.ima logike?Mogli su odmah da kupe ruski avion 4 generacije, ali su hteli najbolje.

Ma

Realno Rusija nema izbora pa ce ih Turci koliko god je moguce preveslati. Svi ruski projekti zadnjih decenija su samo onda uspeli kada se pojavljivao finansijer iz inostransta. E sad, ja zaista jedva cekam da to vidim. Kapiram da ce Turci da urade nesto kao i Kinezi, dve eskadrile ce da uvezu ali ce da nabudze sopstvenu/zapadnu elektroniku.Onda ce da dobiju licencu za jos 4 eskadrile ali ce da naprave jednu po licenci a onda, kao Kinezi sa Su-30, da nastancaju jos 50+ aviona u sopstvenoj reziji. Nema sanse da RF i Turska mogu biti prijateljske zemlje, kao i Kina, to je samo kratkorocni interes! Kinezi su Ruse bukvalno opljackali sto se vojne, svemirske i nuklearne tehnike tice. Zapad su odrali za elektriku, vozove bog zna sta jos. Iz Kine je svako otisao zamisljen ali trziste je toliko da niko ne moze da ga zanemari i odustane od kratkorocnih benefita zaradi neke dugorocne strategije…

Al

ok SU-35, nego i MS-21.
Prvi medjunarodni let i prvi let iznad mora. Posada kaze da je sve proslo „glatko“.
Bilo bi lepo da zazivi taj avion komercijalno. Aerodinamicki je stvarno ispred svih konkurenata iz Evrope i SAD. Rusi to uvek maestralno odrade

Pe

@Al-41F1 Da me ne razumete pogresno SU-57 jeste odlicna ideja, i bilo bi lepo kada bi uspeo.Upravo sa tim karakteristikama koje Rusi navode.
Samo to nije nimalo realno,o cemu govore sve informacije o ovom avionu do danas, i trenutno ekonomsko stanje u Rusiji.Koje daleko nije „ocajno“ali je bez ekonomskog rasta u narednih 5-6 godina 100%.
Sto se tice MS-21 – navodi se cifra od 800 sigurnih narudzbina, sto i dalje nije dovoljno da se izadje na 0 kad se oduzme cena razrade i pravljenja aviona.
Drugo, svaki marketing strucnjak ce Vam reci da su sanse da Ruski avion bude konkurencija Airbus i Boeing-u nepostojece,ne samo, ali i zbog lose reputacije Rusa u postprodaji i bezbednosti (gledaj Sukhoi superjet).

д

Petrovic Dusan Drugo, svaki marketing strucnjak ce Vam reci da su sanse da Ruski avion bude konkurencija Airbus i Boeing-u nepostojece,ne samo, ali i zbog lose reputacije Rusa u postprodaji i bezbednosti (gledaj Sukhoi superjet). Нема то везе са маркетингом него са слободним тржиштем, слободним протоком људи и идеја и осталим глупостима.И Хитлер се својевремено бави борбом за мањинска права и за уједињену европу и борио се против назадних азијатских руских хорди које хће да заузму животни простор аријевској раси.

Se

Petrovic Dusan

Upravo zato je Turska uvidevši o kakvoj se prevari radi na elegantan način izašla iz programa F-35. Can not run, can not turn can not hide….
Usput im ponude po paprenoj ceni dokazano loš patriot. Pa su turci brže bolje da zakrpe rupu i koliko toliko zaštite svoje nebo otrčali i kupili stvarno najbolje na tržištu a to je S-400. Turska je stara imperija, tu se mudrost prenosi vekovima, uskoro će ponovo pazariti najbolje, veličanstveni su-57.

F-35 uspešan ? haha. Kao što je uspešan biznis plan siledžija koje detetu zavrnu ruku i uzmu mu užinu.

Al

@Petrovic Dusan.
Za sad je sve ovo samo vase i moje misljenje. U principu nebitno, vreme ce pokazati sve i da li ce SU-57 uspeti ili ne. Svakako ga ova nasa mala zemlja nece kupiti. Sto se MS-21 tice, sam projekat ima i komercijalnu teznju razume se, ali primarno mora da vrati civilnu vazduhoplovnu industriju u „21. vek“. Pomenuli ste proizvodnju kompozita, prosto na toj skali, nisu radili godinama i MS-21 ce biti odlican pocetak. Drzava ce dati subvencije njihovim avio kompanijama, kupice ga sigurno, ako ubodu i neki izvoz, odlicno. Avion je svakako vrhunski. O bezbednosti necemo, tu su SAD gadno, ali gadno zaribale zbog zesce korupcije.
@Sergej
Turska je molila SAD za patriot od 80ih! Poslednji put ih je Obamina administracija odbila i morao je kad-tad da im pukne film. Naravno sad i kad ga nude, oni namerno nece. Ja bi isto uradio na njihovom mestu. Ne znam sta su umislili u Vasingtonu, da je jedna Turska severna sprdnjadonija pa da mozes s njima kako hoces. Naravno da nije

Mi

Ne treba zaboraviti da su većina, to jest 9 zemalja kupile F-35 pre nego što se avion dokazao kako se pokazao. To nije razlog da se ne pazari avion nikad bio! Dve od tih država Kanada i Turska su kasnije odlučile da nije toliko vredan koliko su se nadali, i imali su da prostite muda da napuste projekat. Zašto? Jer avion nije ono što su očekivali a preskup je! Ograničenja su se nizla a osposobljavanje se odlagalo.

F-35 projekat je oko 24 godine u razvoju a prvi put je porototip poleteo pte 19 godina!

U poredjenju, Su-57 je poleteo pre 9.5 godina i ima tonu potencijala više kao avion.
Samo da ima love sto ga non stop usporava bilo bi i pravog Su-57, a za 5-10 godina, tj u periodu gde je današnji F-35 bi moglo da ih bude koliko i treba. Zato je to interesantan projekat.

Evo ako iko misli da mu nešto fali na ovom papiru.
http://imgur.com/xqiQR8N

ix

Sergej,

Al-41F1 je već pomenuo, Turska je godinama pokušavala da kupi Patriot od SAD i nečuveno je kako su ih ovi farbali i zavlačili. Kada je došao trenutak da se peglaju dugovi sa Rusima za oboren Su-24, nije bilo teško zaključiti koju struju će da koristi ta pegla…

Što se tiče F-35 Turska uopšte nije želela da izlazi iz tog programa jer je bila njegov veoma bitan deo. Učešćem u programu su osvojili ozbiljne tehnologije i apsolutno imali nameru da nabave 100+ primeraka. Su-57 im na kraj pameti nije padao do trenutka kada su zbog nabavke S-400 izbačeni iz F-35 programa (a S-400 nisu nabavili jer im se hoće već zbog toga što njihovi NATO „saveznici“ nisu hteli da im prodaju bilo šta ozbiljno i pride su ih zamalo uveli u rat sa Rusijom u Siriji).

Turska je htela da bude deo F-35 priče i smatrala je da ta priča nije međusobno isključiva sa pričom o S-400, ali su SAD odlučile drugačije. Problem je u tome što Turska ne može da čeka sa uvođenjem nove generacije borbenih aviona jer ima, khm khm, rivale da tako kažem, sa kojima se konstantno dribla i u tom driblanju nema prostora za zastarele platforme. Ako F-35 ne bude opcija, ići će se na neki drugi avion a odlaganja će biti minimalna (čak i potencijalna masovna nabavka S-400 ne bi previše odložila nabavku novog aviona). Turska bi u toj varijanti rado razmotrila nešto evropsko ili čak uzela učešće u ovom novom evropskom projektu, ali to joj naravno neće biti dozvoljeno jer EU po tom pitanju nema svoj stav niti sopstvenu politiku. Pa ako ni SAD ni EU ne budu hteli da im prodaju avion, naći će se, je li, neko ko hoće.

Mi

Jeste tačno da je tursko duboko učešće u F-35 programu fantastična stvar za njih, ali je i činjenica da i pored toga tu nešto nije štimalo kad su ga stavili na liniju i odrekli ga se potencijalno zauvek.

Turci su članica NATO i navikli su na americku opremu i avione. F-35 je bio jedina opcija za napred, i naravno da su zeleli da budu deo programa. Sve je imalo smisla. I sad to žele siguran sam jer je to pored aviona ogroman biznis za njih u narednim decenijama.
Zato sam i rekao da mislim da se Erdogan još uvek nada da će se pomiriti. U ovom momentu bilo šta drugo jeste veći rizik jer je mnogo gidina razvoja F-35 proslo a i bili su kljucan deo te proizvodnje do juce. Sad sve ispocetka? Sigurno im je drago.
Ali, cinjenica je da znaju o F-35 vise nego svi mi ovde i da su godine kooperacije i rada na F-35 stavili na sto za poboljšanje odnosa sa Rusijom i za ruski PVO. Da li bi to iko uradio a da ne zna potencijal i efikasnost ruske avijacije i PVO na koju moze da predje sutra?

Moja poenta je da je F-35 prodan većini clanica programa pre nego sto je usao u poroizvodnju kao nešto najbolje islkučivo na papiru. Su-57 da budemo fer zaslužuje bar još 5-8 godina razvoja uz bar jednog dobrog partnera uz nisku ratu proizvodnje da bude ravan vremenskom razvoju gde je F-35 sada plus jos mnogo tona $$$.

Pe

@Sergej nijke Turska „izasla“ iz programa F-35, vec su Amerikanci odbili da im predaju avione.
Turski piloti su zavrsavali trening u Americi krajem jula, kad su ima zabranili prilaz avionima i poslali ih kuci.
Osim toga, prica jos nije gotova, i vode se pregovori.
Turksa od samog pocetka ucestvuje u tom programu, i proizvodi deo aviona,na cemu ce zaraditi, po procenama, vise milijardi dolara.
Mozda su „naseli“ i Britanija, Australija,Japan, Belgija, Izrael, Poljska i svi drugi korisnici ovog aviona?
Sve sami naivni narodi i zemlje, bez kvalitetne tehnicke baze lol

AL

@MIlos77
Turska je uvek htela da ima ozbiljnu i sto samostalniju vojsku, cak i na vrhuncu hladnog rata.
Ovaj potez je bio vise demonstracija toga. „Jel necete? E pa ne morate“. Dodatno, problem je sto su posle onog puca ostali bez velikog broja pilota, tako da je S-400 morao da „popuni“ i tu rupu.
Stavili su stvar „na vagu“ i odlucili. Da li je bolje jedno ili drugo, ne znam, znam samo da sigurno nije bila odluka u afektu, nego ozbiljna geopoliticka kalkulacija.
Ipak je tu Rusija ozbiljnije nastupila.

Se

@petrovic dusan

Ne nego izašla, mudro čekala pravu priliku da izađe i iskoristila je čim se ukazala. O ostalima možemo da se složimo da imaju finu tehničku podlogu ali imaju i brdo dugova gle čuda baš kod zemlje proizvođača F-35. Pa malko mora kamatica da se vrati. A te priče kako F-22 nije za izvoz zbog supertajne tehnologije su za baš baš naivne. Ako su jenki mogli englezima da izvezu polaris i trajdent rakete, znači strateško nuklearno oružje i to vrhunac tehnologije zapada u to vreme što ne bi vernim saveznicima izvezli i ipak samo taktički sistem F-22 ? Pa zato jer svaki proizvod od pegle do aviona podleže garanciji. A F-22 je ipak samo poluproizvod. Nigde nema nezavisnih izvora, samo ono što proizvođač izobećava, pa ipak novinari iščačkaju da mu je ograničena visina leta zbog neispravnosti sistema za kiseonik, tzv stelt oplata mu se kruni itd itd…Znaju jenkiji, kad bi to izvezli naplaćali bi se penala ihaj. Nego ajde da kod ovaca stvorimo mit, to je uvek palilo. Ko ono za nivo odraza kao kliker. Aha važi.

Pe

@Sergej Zaista je tesko odgovoriti na tvrdnji da je najbolji avion-lovac danasnjce“poluproizvod“ i da mu „opada oplata“ te, po Vama, uopste ne valja.
Avion je savrsen.Oplata nije ni zamisljena da traje,vec se obnavlja,a zato daje ovim avionu karakteristike koje su nevidjene.Ako jedna Kina i Rusija daju ogroman novac da,i sa 30 godina kasnjenja,razviju avion 5 generacije makar i sa znacajno slabijim karakteristikama od F-22, onda sta reci.
Samo sedite i dalje u Srbiji koja nije sama proizvela avion posle 1915, i dalje verujte da ne valja najbolja americka tehnika.

Se

@petrovic dusan

Još teže je objasniti kako je „najbolji lovac današnjice“ stekao kod pojedinih tu titulu iako nema niti jednog nezavisnog izvora o njegovim karakteristikama. Sve što imamo su tvrdnje proizvođača i vojnih glasnogovornika kojima posao i jeste da opravdaju slupan novac poreskih obveznika. Nikad uporedo testiran u realnim uslovima, nikad prodat nekome. Čak i red fleg vežbe su postavljene tako da ga od starta favorizuju pa ipak nemački piloti jufofajtera kažu da mogu sa njim bez problema, naravno, politički korektno upakovano, da se domaćini ne uvrede. A čuven je i snimak kako ne može da pobegne rafalu. Da je stvarno tako fantastičan ostvarile bi se prvobitne narudžbine od preko 700 komada i suvereno bi vladali svetom. Pa su smanjili na 600 pa na 330 i na kraju ni 200 i uništili alate da sakriju bruku kada se za 50 god budu otvarala dosijea. Opšte je poznato da su ih pravili u partijama, uzaludno pokušavajući da spasu propast. Partija 2: „radar značajno unapređenih karakteristika“ -čitaj: prva verzija nije valjala druga može da prođe……pa propali „nevidljivi“ komanč i na kraju F-35 za koji su morali da zavrću ruke da ga kupe, da koliko toliko umanje finansijsku štetu na prethodnim promašajima. Ista priča i sa b2.

Mi

Kako ovde neko olako uporno i pored svih dostupnih informacija razbacuje reč NAJBOLJI. Kao da smo u zabavištu. Nedo bog da neko konstruktivno kritikuje F-35. Previše smo senzitivni a ovo jeste mesto za analizu i konstruktivnu kritiku svega vezanog za avione. Tako da drźimo se činjenica a ne razbacivanja mušljenja jer diskusija ide dalje 😀

Nije F-35 najbolji jer ima mnoga ograničenja koja drugi avioni konkurenti nemaju. Kraj priče. Dakle može biti samo „najbolji“ u nečemu ograničenom a to je fuzija elektronike i senzora što se nadogradnjom menja iz decenije u deceniju i ne čini ceo avion. Kao zmaj je daleko od najboljeg. Izgled je lično mišljenje. Nekom ruźan i debeo, nekom strava kao svemirski brod, a nekom onako..može da prodje.

Dokaz da je on najbolji jer ga toliko zemalja poseduje je izvinte ali glupo, a evo prostog razloga zašto.

Prvobto je velik internacionalni program od začeća tako da je još na papiru imao mnogo vlasnika.
Drugo, F-35 je jedini avion kandidat pete generacije dostupan za kupovinu, tako da zemlje što ga danas kupuju jer źele generaciju 5 pod američkim pritiskom nemaju izbora. Čist biznis i pridruźivanje bogatom drušvu specijalno u slučaju Poljske koje se fino pokazala i sa F-16. nNjima bukvalno treba zabraniti da dobiju F-35 dok ne srede flotu F-16. Ali kao što rekoh, to je čist biznis i spuštanje cene avionu. Ostali koji su ga kupili u početku su pazarili nešto na papiru ne dokazano i ne ograničeno. Napustiti takav program je skoro nemoguće jer se forsira i nesme da propadne. Prevelik je i svi su previše uložili. Skoro četvt veka razvoja. Neki jesu našli način da izadju kao Kanada recimo ali i to je bio skandal i po. Dakle svi ti argumenti kako je F-35 strava avion zato što ga ima desetak zemalja nemaju veze sa F-35 nego sa ugovorom potpisanim davno pre nego sto je usao u upotrebu, ili zbog nedostatka drugog ili trećeg kandidata 5 generacije.

Pe

@Sergej Vasi navodi su totalno pogresno.F-22 ni u jednom momentu nije bio namenjen izvozu, stavise, donet je zakon u kongresu kojim se zabranjuje izvoz ovog aviona.Manji broj je napravljen iz potpuno drugih razloga – nedostatak iole ozbiljnog protivnika, posle raspada SSSR.Kao sto vidimo, tacna procena,jer i 2019 osim USA, nijednog lovca 5 generacije.
Program F-35 je zajednicki poduhvat tehnicki najrazvijenijih zemalja danasnjice, i taj avion leti u RV ovih zemalja, i proizvodi se svaki dan.
Ocigledno je da cinjenice potpuno opovrgavaji Vase navode,posebno je zabavno tvrditi kako je najbolji avion lovac danasnjice“neuspeh“,mozda je i Ferrari spor auto, Airbus mala nepoznata kompanija i td i td..

Al

@Milos77
Jeste „najbolji“ u domenu da nikad u istoriji toliko zemalja i firmi nije ucestvovalo u projektu, to je stvarno uspeh ogroman(komercijalan razume se). Tehnicki, rekao bih da ga je vise politizacija unistila nego bilo sta drugo. Rasipanje pogona, podizvodjaca sve u cilju politicke podrske za finanijsku crnu rupu koju je napravio i obecanja koje nece ispuniti.
Da su dali tim inzenjerima „odresene ruke“ da naprave najbolji lovacki avion na svetu, oni bi ga napravili, ali kad se na to natovare jos 3-4-5 uloga i neka nerealna ocekivanja, tesko da proizvod moze biti optmalan. Jack of all trades, master of none.
No ostaje nam da vidimo. Vreme ce sve pokazati

Pe

@Miloš77 Naravno da je avion 5 generacije daleko bolji od aviona 4 generacije, ili ne bi ni postojala ova podela na razlicite tehnicke filozofije.
To je, grubo, razlika izmedju telefona na zicu, i mobilnog telefona sa SMS.Ili, mobilnog sa SMS u poredjenju sa mobilnim koja ima mogucnost ulaska na internet.Ili takav mobilni, u poredjenju sa savremenim smartfonom sa touchscreenom, kamerom, aplikacijama i velikom brzinom interneta..
Nije moguce tvrditi da je sledece pokolenje slabije od prethodnog.To je besmislica.Ugao zaokreta F-35 je bolji nego F-16, sva tehnoloska resenja prevazilaze 4 generaciju najboljih americkih aviona.Sta onda ostaje znatno slabijim Su i MiG avionima koji nisu ni u kategoriji F-15/16/18!?

Se

@ petrovic dusan

Ostaje samo da Vam ponovim. Najbolji je jer to proizvođač tvrdi. Ferrari jeste brz jer su ga testirali mnogi i van fabrike a F-22 sem krajnjeg korisnika koji mora da ćuti i trpi niko nije testirao. Ne postoji ama baš niti jedna nezavisna analiza. Zašto bi kongres zabranio izvoz kada zemlja od toga može da zaradi milijarde a ionako bi ga izvozili saveznicima. Po Vama ispada da u kongresu sede izdajnici a ne patriote. Ne čini li Vam se čudnim da taj „najbolji avion današnjice“ za sve ove godine nema ni jednu vazdušnu pobedu u realnosti ? Zašto Kina koja sve kopira nije iskopirala f-22 već napravila originalni J-20? Zar stvarno mislite da USA ako je u stanju da napravi „najbolji avion današnice“ nije u stanju da napravi izvoznu verziju slabijih karakteristika ali koja bi i dalje, obzirom da se radi o „najboljem avionu današnjice“, i dalje bila odličan avion koji bi svi želeli da imaju. Nešto ne videsmo ogromne pritiske saveznika da im se ipak omogući kupovina tog „fantastičnog“ aviona.

Pe

@Sergej F-22 ucestvuje u zajednickim vezbama sa drugim zemljama NATO .Kill ratio je negde 20:1 u korist F-22.Pritom, zemlje NATO ne lete stare Suhoje i MiGove tehnologije 1970godine, vec najbolje avione na svetu,Americke i Evropske .
Verovatno mislite da je i na zapadu sve laz, kao u Rusiji ili Srbiji, propaganda bez osnova, i taj F-22 ne radi.Morali mi malo da zivite na zapadu,da bi shvatili…Ovako je tesko da razumete.

Al

@Sergej
TT karakteristike ga cine „najboljim“ u tom domenu, samo jedno su karakteristike, drugo je ceo paket. „Najbolji“ znaci da je otpimalno resenje za resavanje svih zadataka u datim okolnostima.
Dobro ste rekli ranije, kako da prodaju nesto sto ni sami ne mogu odrzavati? Dostupnost flote je znala da padne ispod 30%. Znaci zemlja proizvodjac u proseku jedva drzi preko pola operativnih aviona, pa koje onda sanse imaju uvoznici? Naplacali bi se penala samo tako, a deo tehnologije bi dospeo do Rusije i Kine i ubrzao njihov razvoj 5. generacije 100%.
F-22 je projekat koji je doneo pre svega mnogo znanja u konstrukciji i primeni takvog resenja u LA. Stvarno projekat „kapa dole“. No posao LA se ne svede samo na „ratovanje“, a rat se ne svede samo na „ko je bolji na papiru“(pitajte nemacke Tigere ili Me-262). U principu avion koji i da izbije ozbijan sukob ne igra neku ulogu jer posle jedne misije mora mesec dana u banju Junakovic na oporavak, a za konflikte manjeg inteziteta je zesci „overkill“. U principu najveci znacaj je doprinos u znanju i razvoju sto je velika stvar, prakticno mimo toga i nema neku primenu. Presrece TU-95 kod Aljaske s vremena na vreme, odradio je par „combat air patrol“ gde ionako nema nikakve PVO i tako.

Se

@ petrovic dusan

Već sam pisao o nameštenim vežbama, naštelovanim rezultatima kao i izjavama francuskih i nemačkih pilota da f-22 nije ništa posebno. Argumentacijom koju koristite sami sebi skačete u stomak. Da f-22 stvarno postiže 20:1 što onda amerikanci ne bi napravili avion koji postiže 10:1 i prodavali ga svima. Vidite li koliko su Vam argumenti kontrodiktorni ? Nije lepo da insinuirate neke stvari, otkuda Vi znate da ja zapravo nisam živeo na zapadu ili da i sada ne živim ? Što se tiče otvorenosti zapadnih medija dovoljno je da se prisetite afera sa oružjem za masovno uništenje iraka koje posle kao da je isparilo ili ogromnih korupcionaških afera u koje je bio uključen tadašnji potpresednik Ramsfeld. Toliko o istini sa zapada. Možda ste upravo Vi taj koji bi trebalo malo da izađe vani.

Pe

@Sergej Pre svega,Irak JESTE posedovao oruzje za masovno unistenje,o cemu je zapad odlicno znao posto su im oni i prodali to oruzje tokom rata sa Iranom.Oruzje JESTE pronadjeno u Iraku, o cemu je pisano u medijima.Ali, bilo je zakopano u pesku i rashodovano, i Irak ne bi mogao da ga upotrebi.
Dakle, sumnja je bila osnovana, posebno jer je isti taj Sadam upotrebljavao u proslosti to oruzje.
Sto se tice F-22, mozete slobodno da dalje tvrdite da ovaj avion uopste nije tako dobar, ostali deo sveta misli drugacije,pa i Kina i Rusija, vidite kako se ocajnicki trude da bar nesto naprave sto iole lici na 5 generaciju aviona…

Se

@ petrovic dusan
Da, irak JESTE posedovao oružje za masovno uništenje i koristio ga je. Irak NIJE posedovao oružje za masovno uništenje kada je to iskorišćeno kao alibi za okupaciju i pljačku jer kako sami kažete bilo je RASHODOVANO a to je amerika jako dobro znala. Toliko o pravdoljubivosti i istinoljubivosti.

Kina i rusija prave avione 5 generacije jer su prepoznale taj koncept kao dobar što NIKAKO ne znači da je SVAKI avion 5 generacije obavezno i DOBAR. Evo sjajan primer su f-22 i f-35, oba manjakava i ne ispunjavaju sve zadate osobine. Može se amerikancima priznati da su u konceptu bili prvi ali i prvi mačići se u vodu bacaju a to je ovde više nego očigledno. Narudžbine f-35 su samo pokazatelj nedostatka alternative i pritisaka a nikako kvaliteta. Pa i patriot je najbolji zapadni pvo sistem pa ipak članice nato KUPUJU RUSKI s-300 i s-400. Vi slobodno nastavite da verujete da je sve američko naj naj, činjenice Vas svakodnevno opovrgavaju. da je f-22 dobar već bi bio osnova svakog vazduhoplovstva nato, imao bi i jurišnu verziju kao f-15e itd itd. Zapitajte se što nije tako, zašto ni prebogata amerika nije uzela više komada u više verzija. Pa zato jer ne valja.

Veoma zanimljiv tekst i analiza upotrebne vrednosti F-35:
https://nationalinterest.org/blog/buzz/why-f-35-isnt-ready-war-48312

Pe

@Sergej

Evo linka na clanak izuzetno uvazenog komentatora koji objasnjava prednost stealtha i koliko ima lazi u pricama da radari razlicitih zemalja“vide“stealth.U svim slucajevima,to se dogadja samo kada stealth avion i ne prikriva svoje prisustvo,leti sa ukljucenim transponderima i dodatcima koji ga cine vidljivim za radar:
https://www.thedrive.com/the-war-zone/30100/no-passive-radar-isnt-stealth-ending-magic-people

A kako znam da ne zivite na zapadu-zato sto mozete da pomislite da je na zapadu korupcija kao u Istocnoj i juznoj Evropi, i mogu biti“namesteni rezultati“ vazdusnih bojeva, jer su americki inzenjeri naivni i nemaju pojma sta rade.Neko ko je ziveo u zapadnoj Evropi ili Kanadi,USA, nikada ne bi tako nesto napisao.Od procesa dobijanja vize do dobijanja dozvole za rad, uverili biste se desetinu puta da njihov sistem zaista funkcionise kao u 23 veku u odnosu na Rusiju ili Srbiju.

Pe

@Sergej F-22 nije jurisni avion,a pre proizvodnje je donet zakon da se ovaj avion nece nikada nikome prodavati van Amerike.
Ako pogledate cinjenice, Ameriku je Iracki rat uzasno mnogo kostao i nisu dobili nista.Panika posle teroristickih napada u Americi, a sa one strane Sadam koji realno jeste koristio ovo oruzje i gasom ubijao Kurde.
S-400 je za sada samo Turska kupila,i to posle toga sto je Amerika trazila preveliku sumu za isproban i dokazan sistem Patriot.S-400 je neisproban u pravim uslovima, i veliko je pitanje da li je dobar, ili ne.Videcemo.

Al

@Petrovic Dusan
Hajde za pocetak da se ne sluzimo novinskim clancima u argumentaciji „za i protiv“.
Kao neko ko „zna tu i tamo“ o signalima uopste, digitalnoj tehnologiji, elektronici itd. cu vam reci da „stelt“ ne cini avion ili bilo sta „nevidljivim na radaru“, nego samo smanjuje distancu detekcije, nekad malo, nekad mnogo.
Drugo avion je uvek projektovan da bude „manje uocljiv“ u odredjenom frek. opsegu i reklamirani RCS su uvek iz odredjenog ugla(uglavnom ceono). To se drasticno povecava iz drugih uglova(veca povrsina jelte)
Radar poput Nebo-M uocava svaki avion, bio on stelt ili ne i to sa 100% pouzdanoscu, samo je razlika u tome na kojoj distanci. Radar sistema THAAD takodje(ima i drugih)
Primera radi, kad je uocen F-117, uocili su ga na osmatrackom radaru na cak 40km, e sad zamislite sta mogu novi radari. Na pocetku je „trepereo“ i gubio se signal prvih sekundi iz razloga sto demodulator siganala da bi rekonstruisao „sliku“ tj. u ovom slucaju povratnu informaciju u vidu radarskog odraza, mora imati signal iznad nivoa suma. Ti nivou su drasticno manji za nove radare, nego za stare posto da bi se rekonstruisao digitalni signal, ugrubo dovoljno je da demodulator „prepozna“ gde su „nule i jedinice“ u signalnu, samo iskrivljenje i gubljenje u slobodnom prostoru imaju drasticno manji uticaj(da ne ulazim sad u detalje, prirodu signala itd. itd. i nisu samo „nule i jedinice“ u digitalnim sistemima, al recimo argumenta radi da jesu“)
Oblik i sloj za smanjenje radarskog zracenja su radili svoj posao, ali samo kratko. Kad su ga uocili, a jesu, on je svoje odsvirao. Nisanski radar ga je uredno „zakljucao“, raketa ispaljena, ostalo znamo.
Ne nije mu bio pokvaren poklopac spremnika naoruzanja, ne nije leteo „istu rutu 100 puta“, to su samo lazi. Najobicnije suplje laze. Nasao se previse blizu i u tome je caka.

Ono sta stelt avionu mogu raditi, jeste da koriste identicne taktike kao avioni 4. gen, a to je prodor nisko-nisko, koriscenje terena i u njihovom slucaju, AEW su jos manje sposobni da ih uoce, mozda bas previse kasno i tome se krije kljuc, a to da se ne mogu uociti na bezbednim distancama je najobicnija laz za nestrucne ljude!

Odbrana od takvih prodora zavisi najvise od toga koliko imate novca i kakva vam je geografija pre svega, zatim obuka i opste nivo kreativnosti. Kao sto neprijatelj moze koristiti teren, mozete i vi. Sve se svede na „povuci-potegni“.
Americka vojska je najopasnija u tom domenu jer oni rade quadrennial defense review ili ti u prevodu, sve branse vojske se dobro samo-analiziraju i gledaju kako da se poprave. Tako su nastali SEALs, tako je nastao Top Gun, tako nastaju razni sistemi dan danas.
Sva svoja iskustva, narocito losa(kao SRJ ’99) koriste za analizu i otklanjanje gresaka. Oni su svake godine bolji nego sto su bili prosle.

Sta to zapravo znaci za ovu nasu pricu F-22, stelt i ostalo? Pa znaci da F-35 od Poljske nece napraviti „silu u regionu“ jer to zahteva znanje, obuku, finansiranje, uvezanost i jos mnogo toga na jako puno nivoa. Da li ce taj isti F-35 podici nivo sposobnosti USAF i Navy? Pa verovatno da hoce, jer ce oni, dobro analizirati mane tog sistema i nece ga koristiti tamo gde ne treba, isto vazi i za F-22.

No, argument ostaje da ste svoj zakljucak bazirali na brosurama, novinskim clancima i opste reklami/propagandi za taj proizvod.
„Najbolji“ ne znaci imati najbolje TT karakteristike jer je rat mnogo vise od toga. F-15E u IOC fazi je postigao dostupnost flote od preko 95%, hiljadama km od kume u vreme rata(pustinjske oluje). Imao je dosta inovativne tehnologije i podigao borbene mogucnosti osnovne platforme mnogo. Dokazao se za ovih 30+ godina kao neverovatno zilav(sleteo je par puta sa ostecenim, cak i bez jednog krila), udesa je bilo jako malo. E to se zove „najbolji“.
F-22 se jedva odrzava. To je prosto „asset“ koji iziskuje mnogo novca i vremena, sto u pravom ratu, cesto nije dobitnicka kombinacija. On je projektovan za neko drugo vreme i okolnosti, imao bi svoju ulogu u Z. Evropi da se nije raspao SSSR jer je pravljen upravo da kontrira SU-27ici, ovako kako stvari stoje, ne sluzi u praksi nicemu. Najveci doprinos tog projekta je u znanju, prakticne primene nema.

Al

@Petrovic Dusan
i da, Patriot se vise puta pokazao kao ocajan sistem. Cak se o njemu kao losem primeru uci na mehatronici na Fakultetu Tehnickih Nauka(na jednom od predmeta mehanike).
Zato je Izrael i razvio svoj PVO.

Se

@petrovic dusan

Poštovani Dušane, ne znam šta niste shvatili i čemu sada članak o validnosti stelta kao koncepta jer ja taj koncept nigde nisam negirao. Ni f-15 nije jurišnik pa je dobio jurišnu verziju f-15e, jednostanvo dobra platforma može imati više namena a loša ni jednu.
Cela priča o tome ko je šta video i gde živeo se može podvesti po argumentum ad hominem, ako niste upoznati sa tim terminom i njegovim značenjem te koliko je to ružno molim Vas da se što pre informišete.
Što se tiče vanjosti i bajnosti zapada te odsustva korupcije molim Vas da prostudirate sledeće

https://www.nytimes.com/2004/09/28/us/a-closer-look-at-cheney-and-halliburton.html
https://www.ft.com/content/7f435f04-8c05-11e2-b001-00144feabdc0
https://www.icij.org/investigations/swiss-leaks/files-open-new-window-182-million-halliburton-bribery-scandal-nigeria/

Toliko o poštenju i kako nisu opljačkali irak. Moglo bi se tu pisati i o vešto prikrivenom konstatno prisutnom rasizmu iz prve ruke i slično a mogao bih vas zatrpati člancima o korupciji u eu. Koji ono beše ogroman skandal sa visokim eu zvaničnicima i azerbajdžanom ?
https://lat.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=296349
sistem je napravljen tako da mali smrtnici misle da zbog sijaset procedura sve funkcioniše i sve je super a u stvari krade se na veliko.

Patriot je sve samo ne dokazan, oborio je više aviona u friendly fire nego protivničkih. a ima i snimaka kako pogađa zgradu na 500m od mesta lansiranja.

https://www.youtube.com/watch?v=rSwzwMAVc14
A poslednja i najsvežija potvrda koliko je zapadno oružje izvikano je debakl saudijske arabije protiv huta tj potpun poraz saudijske vojske i gomila snimaka uništene zapadne opreme. Huti su oni u sandalama i sa ak-47. Najmodernije opremljenu vojsku sa najnovijim zapadnim sistemima razbili su ljudi u sandalama. O povlačenju amerike iz avganistana da ne pričamo a i tamo talibani nose sandale. ispada da je sandala glavno sredstvo za razbijanje neke zapadne sile…i poneki rpg-7.

Pe

@Al-41F1 u clanku poznatog vojnog komentatora Tylera Rogawaya koga citiraju mediji u celom svetu, pa i Rusiji, upravo o tome se i govori: avion sa stealth tehnologijom nije nevidljiv, vec znacajno otezava lociranje bilo kojim postojecem radarskom tehnologijom, a jos manje sanse ima da naved raketu na stealth avion, pri tom izlazuci svoju radarsku poziciju neprijatelju.
Danasnji stealth avioni su daleko odmakli od F-117 i znacajno su savrseniji,a prvi avion sa ovim karakteristikama je bio Sr-71 jos daleke 1960 godine.
Dakle, ovi avioni imaju mogucnost da ulete u branjeni vazdusni prostor bilo koje zemlje danas, sa neuporedivo manjom verovatnocom da ga pogode, od aviona 4 generacije.
To ne znaci da je nemoguce, vec znacajno manje verovatno.Slucaj obaranja 1999 (za 78 dana jedan avion) upravo to i potvrdjuje.
Zbog ove sposobnosti se isplati i obnavljati ponovo taj specijalni premaz, kao i ogromna cena stealth aviona-daje im osobine, koje druge zemlje nemaju.
Za Poljsku se ne bih slozio-sad imaju bolje avione od Rusije!
Sto se tice nasih fakulteta-pa sta su oni ikada smislili,mogu da ismejavaju Patriot do mile volje, nikoga to ne zanima.
Cinjenica je da Patriot jeste rusio i SCAD i druge rakete,pa i u Saudijskoj Arabiji jeste, dok S-400 i S-300 do 2019 godine nikada nisu srusili nista.
Kako je moguce verovati da je S-400 „bolji“izmice mojoj logici.

Se

@petrovic dusan

Prvo su pričali da je patriot protiv skada bio 90% uspešan pa 80% pa 50% da bi na kraju priznali da je u proseku trošeno 9 patriot raketa za 1 skad a i tada nije bila uništena bojeva glava nego raketno telo. Patriot pokriva samo jedan sektor a s-300 pun krug. Raketa s-300 ima duplo veću bojevu glavu 1.5 puta veći domet i osetno veću brzinu. S-300 se raspakuje i spakuje posle dejstva za 5 minuta a patriotu treba pola sata a s-400 je u svemu bolji od s-300 što znači da je sveukupno bar 2 puta bolji od patriota. Da patriot valja izrael ne bi razvio erou i davidovu praćku a ni evropske zemlje ne bi razvijale svoje sisteme. Što da bacaju pare na razvoj kada kod amerikanaca ima da se kupi sve što im treba. Ali nema jer ne valja a još je i preskupo.

Ed

@Sergej
Na koje Patriot sustave i S-300 mislite?
Da li pricate o Standard, PAC-1 ili o PAC-3 i GEM+ raketama za Patriot, tj. o 5V55R, 9M82 ili o 9M96E1, 40N6 raketama za S-300/400?
Apsolutna prednost Patriota je u tome sto je borbeno koristen i unapredivan na osnovu tih iskustava.
S-300 i S-400 (za one koji neznaju, S-300PMU-3) se tek treba dokazati u borbenom djelovanju, ono sto se ocekuje od tih sustava je da su jako sposobni…
David’s Sling se razvija od strane Raytheona i Rafaela. Rafael treba da proizvede jeftiniji moderniji sustav izraelske proizvodnje, a Raytheon novu generaciju jeftinijih i sposobnijih raketa za Patriot (PAAC-4).
Arrow je sustav za specijaliziran za presretanje balistickih projektila, isto kao i David’s Sling razvijan je zajedno od Izraela i USA, s tim da je USA ulozila 80% sredstava za razvoj koji vode IAI i Boeing. Boeing je proizvodac raketa tj. 35% komponenti sustava ali je i koordinator nekih 150-ak USA kompanija koji ucestvuju u proizvodnji i razvoju ( ukljucujuci LM i Raytheon).
Dakle oba projekta su financirana od USA za potrebe njihovog razvoja tehnologije ili komponenti buducih sustava…

Pa

Ed

I, koliko je sveukupno bio koristan, varijanta u dejstvima od pre skoro 30 godina ili novija u (ne) dejstvima od pre par dana?
Apsolutna prednost Patriota sto je borbeno koristen….dalje se ne isplati citati.
‘naci, ‘viluk…

Al

@Petrovic Dusan
Za pocetak, „ne ismevaju“ na fakultetu nista. Tamo rade nasi najbolji strucnjaci i ismevanje nije u inzenjerskoj praksi. U pitanju je samo prenos analize svojih izraelskih kolega koji su dobili zadatak tehnicke analize sistema nakon pustinjske oluje.
Naime, ustanovili su da je greska u mehanici(matematickim proracunima kretanja) gde fire control kompjuter vrsi zaokruzivanje decimale, sto je rezultovalo losom efikasnoscu sistema. Nije problem senzorike koja je odlicna, nije problem procesora, nego je matematika losa. Tu su ruski sistemi bolji. To je, izmedju ostalog bilo od presudnog znacaja da se ide na „domace resenje“. Ti isti izraelski naucnici su radili na tom resenju i znaju vrlo dobro sta rade. Zbog tih iskstava je i dosla PAC-3 modernizacija, mada se ni ona za sad nije sjajno pokazala
@Ed
S-300 na vezbama sa bojevim gadjanjem(znaci nije simulacija nego live fire) uredno unistava balisticke rakete, bez ikakvih problema. To se vrsi sa sistemom na tehnickom nivou 90ih(PMU-2), novi S-400 sistemi su mnogo potentniji.
Sam sistem u startu ima prednosti sto ima „cold launch“, sferno osmatranje i pracenje, lansiranje u svim pravcima, mnogo potentnije rakete, veci izbor raketa, veci domet, uostalom znate. S-125 je nastao na osnovu borbenih iskustava sa S-75, itd. tako se i doslo do S-300.
U potpunosti ste u pravu kad kazete da modernizacije sistema S-300 nisu imale prethodno borbeno iskustvo na kojem bi se temeljili kljucni problemi, samo sa visedecenijskim iskustvom u razvijanju raketnih PVO sistema koji su vrlo dobro provereni u praksi, mislim da znaju sta rade.
Ko zna koliko su informacija samo izvukli iz VJ i nasih iskustava ’99.
Sto se SAD tice, Standard missile se odlicno pokazao, sam Patriot bas i ne, ali to je vise produkt drugacije doktrine i prioriteta.

Al

@Petrovic Dusan
I da stavimo tacku na ’99.
Nije oboren ni jedan F-15, ni jedan FA-18, ni jedan Mirage-2000. Sta to znaci da su oni „vise stelet“ od F-117? Pa naravno da nisu. To sto je samo jedan oboren nije produkt stelta koji prosto ne stiti mnogo u tom frek. opsegu nego je produkt raketa AGM-88 HARM i toga sto PVO nije mogla drzati nisanske radare ukljucene duze od 10 sekundi. Da toga nije bilo, letelo bi perje ;)
Za Poljsku vam samo mogu reci da nemate realnu predstavu. 10-30 ili 50 aviona ne predstavlja nista kojeg god da su tipa, pogotovo ne kad trenutno mogu da nose 2 rakete i 2 bombe.

Ba

@Ed

„Apsolutna prednost Patriota je u tome sto je borbeno koristen i unapredivan na osnovu tih iskustava.“

Ed, kako komentarišete poslednje napade na rafinerije u S.Arabiji? Koliko je meni poznato, oni imaju 88 lansera Patriota, i PAC-1 i PAC-3 verzije, odličnu radarsku pokrivenost svoje i susjednih zemalja,17 Lockheed Martin AN/FPS-117 3D radara, svaki dometa oko 500 kilometara, ne računajući pasivne AN/MPQ-65 na samim Patriot baterijama.

Zar ovo nebi već trebala da bude „unapređena verzija na bazi iskustava“? Ima li podatak o broju ispaljenja, uspješnih obaranja? Data uzbuna? Kakvo je Vaše mišljenje o tome šta se desilo?

Ed

@Al-41F1
Slazemo se, ja ne mislim da je jedan dobar, a drugi los. Slabosti Patriota su otkrivene kroz borbenu upotrebu i te koje su otkrivene su uklonjene ili na samom sustavu ili upotrebom nekog drugog sustava. Moj komentar je usmjeren na to da mislim da mnogi svode raspravu na usporedivanje necega sto postoji u mnogo varijanti i generacija na jedno povrsno tumacenje u svrhu navijanja.
@Banja Luka
o tome sto se dogodilo u SA, odnosno kako je objasnjeno, zvuci nevjerojatno… Moje misljenje je u smjeru onoga sto ste vi ovdje pitali, tj. „…Samosabotaža? Bildanje cijena? Šta misliš da je posrijedi?“ …premalo padataka, tako da mozemo samo nagadjati.
Upotreba istog tog Patriota je vidljiva zadnjih godina u Izraelu u djelovanju na Iranske/Sirijske dronove, ili za vrijeme invazije na Irak 2003.g. Usporedbe radi, u napadima dronovima na ruske baze u Siriji, nije reagirao S-400 nego Tor i Pantsir. To jednostavno i nije primarna uloga ovih sustava.

Ba

@Ed

Eh, kad to napisah Beduinu, nisu bile objavljene snimke nadzornih kamera Aramka, na kojima se vidi dejstvo i pogodci dronova/krstarećih raketa.

Osim toga- ekipa tvrdi da je napad došao sa teritorije pod kontrolom iranskih trupa- sjeveroistok. Šta je sa dejstvom EAGIS-a na američkim brodovima? Na kraju krajeva- saudijci imaju i „Hawk“- nije bilo dejstva… Čudno, vrlo čudno. Ok, čekaćemo, valjda će isplivati neke nove informacije za ovo u budućnosti.

Lijep pozdrav!

Ni

Mislim da je Petrovića&Co. najbolje posmatrati kao f22, samo bez te spravice koja pojačava radarski odraz. Potpuno nevidljivi i on i Mayer, kao f22 i F35. Stavite ih na ignore na svim frekvencijama.

Odgovori
Pe

@Nixon Tako je, cim ne mozete da pobedite nekoga u diskusiji argumentima, blokirajte.Posebno ako zna i moze da dokaze vise od Vas.
Postoje uredjaji koji cine F-22 i F-35 vidljivim na readaru, ot nije tajna, pise svuda u clancima o ovim avionima.NIje me mrzelo i link da stavim,
Ne znam u cemu je Vas problem?

@Petrovic Dusan
Ponovo Vam postavljam link da bi ste mogli da ga iskomentarisete. Procitajte pazljivo svih 5 strana. Ne morate koristiti google translate jer je tekst na engleskom tj nije delo lazljivih ruskih obavestajaca. U njemu su i kopije silnih dokumenata koje poticu iz USA DoD i ostalih drzavnih institucija koje su ukljucene u projekat F-35. Nakon toga ocekujem od vas argumentovan odgovor sa mislite o trenutnom stanju projekta F-35.
https://nationalinterest.org/blog/buzz/why-f-35-isnt-ready-war-48312

St

Dobar dan svima.
Imam jedno pitanje za bolje poznavaoce stanja pojedinih aviona po državama korisnicima. Naime jučer sam pročitao podatak da Indija od svojih 260 SU30 ima uvijek na raspolaganju samo 47% – 50% i da nisu baš oduševljeni sa cijenom održavanje istih kao i sa ukupnim brojem borbeno spremni. Za Mig 29 navode još gori podatak i to od svega 16% – 36% borbeno spremni aviona. Za Mirage 2000 ne navode točan postotak borbeno spremnih aviona ali kažu da je on nositelj Indijske lovsčke avijacije. Također pišu da su Indijci uvjetovali Francuze da im garantiraju da će novi Raphale imat borbenu spremnost od min. 75%.Molio bi bolje poznavatelje za komentar.
Pozdrav!

Odgovori
Al

Da i ja sam citao isto, onda se ispostavilo da nije bas tako u realnosti.
HAL je nosilac licence za SU-30. Prvo su(u medijima razume se) isplivale razne optuzbe na racun RUsije i logisticke podrske, pa se ispotavilo na kraju da nije do Rusije nego do Indije. HAL je pretrpan poslovima, razvojem velikog broja letelica i integracije raznog naoruzanja na razne platforme, a imaju ogranicen kadar. Prosto, dobijete to sto su dobili. Za 29ke je ista , ali bukvalno ista prica.
Mirage 2000 je marginalan clan IAF jer ih imaju u jako malom broju i nije nikakav stub(avion je odlican, samo ne znaci im puno, to je ogromno RV).
Svakako je oslonac SU-30.
Sto se tice garancija, problem je sledeci:
Indija je trazila od Francuske garant za dostupnost flote. Medjutim, trazili su i transfer tehnologije i onda Francuska tj. kompanija Dassault nije mogla izdati „garant“ za delove koje nece proizvoditi niti ce imati kontrolu kvaliteta nam proizvodnjom istih(poznat scenario sa ruskim letelicama). Neki dogovor su sklopili na kraju, tacne okvire nisu precizirali, bar ne javno.
Na poslednjem tenderu se trazi potpuno ToT i garancije za flotu od preko 70%, za sad jedino je kompanija RSK Mig spremna da ispuni te zahteve u trazenim rokovima(bar usmeno).
Videcemo sve. Malo vesti iz Indije morate uzeti sa rezervom, jer se oni na sve zivo zale, a posto su najveci uvoznik vojne opreme na svetu, postoji jak lobi interes da se oblikuje misljenje.
Kada citate izvestaje MO(a ne „misljenja“ nekih placenih cinovnika), dobijete drugacije rezultate.
Da ne mislite kako ja ovde licno tvrdim ili „stojim“ iza bilo cijeg proizvoda, samo sam zeleo da prenesem ono sto sam saznao jer sam jedno vreme bio zainteresovan za njihovo RV(zbog raznolike opreme koju poseduju u izvoznim varijantama), pa sam dosta informacija kopao(koliko se moze jelte).
Primera radi, izbijale su razne optuzbe posle poslednjeg incidenta u Kasmiru kako R-77 „nisu dorasle“, „ne valjaju“ i gle cuda, bas im Phyton rakete trebaju. Par meseci posle toga, Indija naruci 400 komada tih raketa sto ne valjaju…
Znaci da je neciji lobi placao novinare da pljuju u nadi da ce politicki uticaj preci u akviziciju(samim tim pare u necijem dzepu). Sve je to biznis, kad su velike pare u igri, tako to ide.

Mi

Isto sam i ja čitao što se lobiranja tiče. Jedno je sigurno- teško ih je zadovoljiti kad je pazar u pitanju jer imaju iskustva sa svima a to i kotiste da se cenjkaju. Hoću da kažem da ako Indijac ponovo kupi R-77 onda bih je i ja uzeo.
Drugo, sama ta raznolikost i šarenilo se ne može ignorisati pa je servisiranje i održavanje ipak na granici kadrovskih i tehničkih mogućnosti. Povrh svega i svoje avione prave i to se dobro muče..ali guraju.
Toliko od mene

Odgovori
Al

Jos su kupili znatno losiju R-77, a ne R-77-1 verziju. Ne mozemo naravno to uzeti „zdravo za gotovo“, samo ako se MO ciji je zadatak upotreba tih sredstava slozilo da je to sredstvo zadovoljavajuce, mozemo slobodno ignorisati pisanje placenih medija i kvazi strucnjaka.
I to pored domace Astra rakete koja je stvarno odlicna.

Mi

Apsolutno. takodje ti njihovi suhoji su spremni za remont i modernizaciju i to ce uskoro da krene. Zahvaljujuci Su-57 programu i seriji novih raketa ukljucujuci nove VV rakete srednjeg i dugog dometa namenjenih za njega, sigurno imaju koristi i novo proizvedene R-77. Tesko je prodati ista Indijcima danas, tako da ako oni potpisu ugovor na 400 necega, ili na sisteme S400 to znaci da nije ne dokazana roba.
Sta vise, imam osecaj da ce se i oni vratiti Su-57 programu.
Videcemo uskoro.

Pe

@Miloš77 Indija bila kad placa svojim parama.Sto se tice aviona MiG029, imali smo prilike da vidimo u kom su stanju bili posle samo 10 godina kod nas u Srbiji (nijedan nije bio ispravan), i sklon sam da verujem vise Indiji nego korporaciji MiG.
Opet,Rusi tvrde da „ne odrzavaju pravilno piste“.To zvuci cudno,jer avion MiG-29 ima specijalno dizajnirane usisnike za vazduh, koji omogucuju da ovaj avion moze da poleti sa bilo kakvog terena (sto americki avioni ne mogu). Dakle, nije jasno sta to tacno „ne odrzavaju“.
Program SU-57 je odavno u corsokaku, i Rusi nisu u stanju da ga urade za sada.
Zbog tehnicke nesposobnosti Rusa da isporuce proizvod u dogovorenom roku, Indija je napustila finansiranje.Ali su rekli da ce kupiti mozda gotov avion.
Dakle, ako Rusi uspeju (i kada uspeju) da naprave SU-57 sa tim karakteristikama koje obecavaju, mozda ce i Indija kupiti.O nekom „vracanju u program“nema govora.

AL

@Milos77
Dokle god Kina nema stelt lovca u nekim ozbiljnim brojkama, mislim da im ne treba SU-57.
Poslednja delegacije je najvise interesovanja pokazala za Mig-35, bar je tako delovalo. Videcemo, uglavnom, SU-30MKI naoruzan raketama R-77 je zver i to oni vrlo dobro znaju, zato i ne planiraju da ih zamene uskoro. Mediji mogu samo da lupetaju.

AL

@Petrovic Dusan
Ako nemate sta da dodate na vec receno, cemu ponavljanje?
I da, probajte EF da drzite u vazduhu posle godinu dana embarga, ne 8 ;) Pritom nemate ih 50 i osvojen remont, nego 16 i usvojeno jedva osnovno odrzavanje.
Eto posle 30 godina, lete i rade besprekorno(vidjam ih skoro svaki dan)

Pe

@AL-41F1 Ipak,da nasi piloti nisu mogli ijednu raketu da ispale..Ima svedocenje jednog od pilota, koji je za tren uhvatio u taj prastari nisanski radar MiG-29 NATO letelicu,i pritisnuo da lansira cuvenu rusku VV raketu:“…jednostavno,nije sletela sa pilona“..
Ovo je veoma tipicno za Ruske proizvode, bio to kasetofon,auto,ili avion.Ipak,nisu ti MiG-29 stajali pod kisom vetrom i snegom 30 godina, vec su ih pazili i cuvali u najboljim mogucim uslovima.

Al

@Petrovic Dusan
Avionu su imali preko 2.000 borbenih letova pre toga, potrosen im je resurs, a drzava je bila pod emargom. Nisu „pazeni i cuvani“ nego korisceni. Niti smo ih imali 50, niti usvojeno znanje za odrzavanje. Svakome ko ima makar neko osnovno teorijsko znanje o LA, je jasno zasto su se pokazali kako su se pokazali. Probajte bilo koji avion, vojni ili civilni da ostavite bez tehnicke podrske 2 godine, a kamoli 8(gde se i ratovalo pride), pa cete videti rezultat, nece ni poleteti.
Pre kupovine, predata je tehnicka dokumentacija na uvid, tacne procedure odrzavanja i resurs svih komponenti je jasno naglasen. Nista nije „otkazalo“ pre fabricki predvidjenog vremena, cak su izdrzali mnogo duze nego sto je planirano. Vecina drugih aviona bi se srusili sami od sebe.
Eto avioni lete, rade, cak je poleteo primerak koji je prizemljen 10 godina jer je sluzio za kanibalizaciju. To da je Mig-29 „nepouzdan“ pricajte nekome ko nema tehnicko znanje.

Pe

@Al-41F1 Gorivo je curilo namerno, her se zbog zakona fizike trup zagreva na velikoj brzini,i,jelte,materija se siri pa onda vise ne curi.
Slicnosti nema sa raketama.SR-71 je obican avion,a ne raketni kao X-15.
Upravo Americki raketni avion drzi rekord brzine (preko 6 maha) a za obicne avione SR-71.
MiG-25 nikada nije pokazao nesto bitno.Motori mu sagore na maksimalnoj brzini.Kao lovac se nije nesto pokazao.Rusen je u sukobima,mada kazu da je mozda srusio F-18 u Iraku (ali je dejstvovala i Iracka i PVO u isto vreme).Ono sto je dobro je da su iz njega razvili MiG-31 koji je, iaki sporiji, pokazao svoju vrednost.Inace,do prebega Viktora Belenka svi su mislili da je Mig-25 nesto fenomenalno.Kad su ga rasklopili,shvatili su da je avion tezak i napravljen od celika, i ima vrlo slabu elektroniku.

Mi

Pogledajte samo stanje 48 poljskih novokupljenih F-16 posle 10 godina pa ce vam biti malo jasnije kako ne odrzavanje onesposobljava avion. Sreca njihova pa imaju 48 tako da im je 9-10 za air policing. A realno i tih deset mora bit da su u „super“ stanju.
20% posto operativnih i zapitajte se kako i zasto to moze da se desi jednom novom modernom avionu u 21vom veku. E onda primeni to na nasih 16 migova 99-te i dodajte istečene resurse svega malte ne, a leteli smo protiv najmodernine najutreniranine armade u grupi od dva ili cak solo.
Realnosto je prosta samo treba biti razuman.
Hejtovanje ne vodi ničemu.

Pe

@Miloš77 Nije bas pametno pominjati F-15,koji je napravljen u preko 4500 primeraka i leti u 34 RV raznih zemalja.F-16 je dokazao milion puta svoju vrednost,i prelaki je razbiti ove tvrdnje.
Zasto ne navodite koliko leti Ruskih aviona?
Jer su sramotno lose statistike.A vecim delom ih skrivaju od sramote.Recimo MiG-31 u vrh glave 30 moze da poleti a i to retko.Tu-160 jedan ili dva..i sve tako..

Al

@Petrovic Dusan
Mislio sam „brz kao raketa“ i stvarno jeste. Mnogo raketa ne ide preko 3 maha kao SR-71.
Imate u dokumentarcu „wing of Russia“ jako dobro objasnjen razlog konstrukcije 25ice bas na taj nacin. Ili titanijum ali da bude jako skup, tezak za proizvodnju i da ih ima malo(SR-71) ili celik pa da ih ima gomila, rezultat znate sami. Hitno im je trebala masina za obezbedjivanje severne granice. To je Mig-25 resio. U izvoz je on stigao tek kad je skroz zastareo.
Nadam se da sam vam bar malo priblizio razlog stanja 29ki i opste aviona kod nas i u svetu. Kompleksna je to masina da bi se tako olako otpisala ili hvalila

Pe

@Al-41F1 Ja sam razumeo da mislite na avione na raketni pogon kao North American X-15 koji i dalje drzi apsolutni brzinski rekord (7274 km/h).
I ja se nadam da sam Vam pomalo objasnio realno stanje stvari u Rusiji, koju inace veoma volim zbog drugih stvari.A nasim ljudima i ,uopste, strancima, nije jasno sta i kako je tamo.Treba ziveti vise godina (ne dve,tri,a vise) da bi ukapirali sta se tamo dogadja.Iako tvrde da je tokom SSSR bio veci red.

Mi

@Petrović Dušan
Niste shvatili poentu. Poenta je da NE odrzavanje aviona veoma brzo i lako prizemljune iste ili ih onesposobljava da brane zemlju cak i u slučaju novih F-16 aviona. Primer je Poljska. Poredjenje Srpski Mig-29 99-te sa istečenim resursima.
Ufff

Pe

@Miloš77 Bilo bi dobro da nam daju eksadrilu F-16 i eskadrilu MiG-29 da lete bez odrzavanja tokom 10 godina, osim najnuznijeg, pa da se opkladimo.
Ja bih se kladio na F-16 da ce biti u letnom stanju)

Mi

Umesto hipotetičkig scenarija i kladjenja zasnovanom na pristrasnosti, objasni 35+ prizemljenih poljskih f-16 od ukupno 48.
I koliko miliona ce da kosta da se vrate u vazduh u punoj formi.

Pe

@Miloš77 ima dva razloga:
1/ ruski avioni manje zahtevaju sto se tice uslova-cak imaju specijalne delove na motorima koji stite od upadanja nezeljenih predmeta sa piste.To je smisljeno jer su piste mnogo losije na teritoriji Rusije
2/ Poljska od 1945 leti na Ruskim avionima,i naviklo su decenijama na nivo odrzavanja primeran za Ruske avione, imaju svoje strucnjake i td
Poljska nije nikada imala zapadne lovce pre tih F-16,da?Potpuno je logicno da nisu savladali ovaj dosta moderniji avion od bilo cega sto su Rusi ikada pravili.Drugo, F-16 jeste osetljiviji od Ruskih aviona i trazi visi nivo strucnosti.
No, Poljaci izbacuju iz upotrebe sve ruske avione (su-22,MiG-29) i kupuju 32 komada F-35 te ce sigurno u buducnosti savladati ovaj problem.
Ne moze za jedan dan.
Sam F-16 se u svim situacijama u preko 30 RV sveta odlicno pokazao i daleko bolje (neuporedivo) od MiG-29

Mi

E pašće kiša Dušane kad eto i ja pročitah tvoj post a da se složim delom bar. Tako je Dušane, F-16 jeste odličan avion i pokazao se odlično u svetu bogatih zemalja ali je ipak pojeo mnogo stotina miliona više od migova na ooravke i održavanje da bi bio uspešan. A kad je desi manjak para i delova…e u tome je caka! .. Šta bi sa trostrukim i četvorostruko dužim resursima od Migova? To se ne može ignorisati kad se avioni kao oružije rata poredi ako o kvalitetu i sposobnosti samog aviona govorimo. Dakle stavimo na stranu pare i ekonomiju.

Jedno stoji a to je da je F-16 zahtevan i rezultat neodržavanja i kvarova je prizemljenje 35 od 48 posle 12-14 godina. Ono za piste je generalno tačno ali se ne slažem da je bio razlog u slučaju Poljske jer kad se F-16 pazari, aerodrom i pista se pripremi za njega. To je 100% proverena činjenica. Ipak su Poljaci dobili i trening, ali NISU dobili rezervne delove. E sad zašto novom avionu treba baš toliko rezervnih delova.. ili ovi baš ništa za osnovno održavanje nisu uzeli …što je teško za poverovati.
Sad kad počnu da im stižu F-35 za koju godinu, a siguran sam da hoće, nadam se da će pametnije pazariti paket za održavanje. Ustvari moraće jer im neće dati izbor. Staće oni na noge, ne brinem se, samo ima da ih košta astronomski.

Iv

AL-41F
Kina je krenula u proizvodnju J20 verovatno u 2015 godini,predseriski su se pojavilu po test i trening centrima u 2016.Prvi se pojavili u opertivnoj jedinici preko puta Tajvana u januaru ove godine.Postoje slike i snumci sa zajednickih vezbai sa J10 i J16.Indija kasni za Kinom ,oni nemaju trenutno ni tender u kome ucestvuje avion 5 generacije.Teoretski mogli bi da kupe Su57e ili neku verziju F35 ali sigurno ce da prodju nekoliko godina do eventualne isporuke
Kojim tempom ide seriska proizvodnja J20 jos je rano o tome da se sudi

Odgovori
Al

Dosta je „tajanstvena“ Kina jos uvek, ja nista ne bih tvrdio zasigurno. Postoje ljudi u Indiji kojima je to posao, para imaju, pa nek obrazloze nadlzenima sta im treba i zasto.

Ne

Postovani procitao sam negde da je Indija kupila novih 300 r27 za svoju flotu su30 i to u 2019. godini R-27R1/ER1 i R-27T1/ET1 vverzije. Ako mozete pojasniti po vama zasto bi uzimali r27 umesto r77 ?

Odgovori
Al

Kupili su i R-77, 400 ako se ne varam.
R-27 je bolja za velike visine i ima vecu bojevu glavu pa je pogodnija za ciljeve koji to zahtevaju. VKS takodje koristi obe rakete.

Mi

Dobro pitanje. Evo najprostije sto može.

Rakete R-77 su namenjene za obaranje visoko manevarskih meta manjeg radarskog odraza kao na primer visenamenski avioni tipa F-22, 35, Eurokanardi, etc na daljinama srednjeg dometa, tj u praksi do 50km prednjij polusferi. Maks domet je oko 100km za vece tromije mete. Ima daleko manju bojevu glavu od R-27 familije, ali izuzetne manevarske sposobnosti od samog starta gde je u stanju da odmah skrene pod uglom od 40 stepeni i opterecenja do 40g sto je jedinstveno i tu nema premca. To je klasa Aim-120 ali sa daleko boljim letnim sposobnostima na srednjim daljima. Ko ima bolje navodjenje i bolju zastitu od ometanja je druga debata. U tom domenu se stalno unapredjuju i jedna i druga.

Nove R-27E (extended range) su vece, i sa znatno vecom bojevom glavom i većim maksimalnim dometom preko 120km sto u praksi efektivno pokriva preko 50km PPS. Rekao bih da su zbog znatno većih krila i daleko bolje na velikim visinama od Aim-120 i R-77(recimo iznad 12km) Namenjene su za obaranje svega i svačega ali kada bi recimo Su-35 uhvatio F-22 ili F-16 na nekih 20-50km birao bi najbolje rešenje za tu situaciju, a to je naravno R-77-1.
Za avione na vecim daljinama, veceg odraza tu bi se ispalio par novih R-27E i onda ides dalje.. tj bliže.

Nova R-77M (Izdelije 180) ce da zameni R-27E seriju i imace standardna krilca ali nju jos nismo videli.

Dakle za svaki posao postoji najbolji izbor alata. Ne postoji jedan idealan za sve.

ig

Evo da doprinesem i ja….
Pored gorenavedenog, ima još par stavki.
Energetski potencijal AIM-120c5 je 86.5, energetski potencijal R-77 je 79 a za raketu R-27ER/ET je 94. R-77 se „vadi“, kako su gospoda gore objasnila, na izvanredne manevarske mogućnosti te i pored manjeg energopotencijala R-77 će na istim dometima biti uvek pokretljivija a samim tim i ubojitija od AMRAAM-a. Ali ponekad je neophodno prosto lansirati prvi i tako „spojlovati“ protivnika, tj. lansiraćemo iako znamo da nećemo pogoditi ali ipak i znamo da će protivnik morati u manevar čime mi stičemo taktičku prednost-dok on izbegava raketu, mi se pozicioniramo za sledeći udar.
Dalje, raketa R-27 ima veći prečnik tela a samim tim može poneti senzor većeg prečnika a u ovoj priči veće je uvek bolje tj. domet zahvata cilja je onda veći. Takođe, za R-27 je razvijena cela paleta senzora, poslednji u nizu je pasivni radarski senzor baš kao kod protivradarskih raketa i to R-27 čini prvom vazduh-vazduh protivradarskom raketom. Taktički potencijal ovakvog oružja je ogroman, ajd čik neko da upali radar kada zna da ja imam takvu R-27. Koliko zapadnih aviona može da nastavi borbu bez upotrebe radara ? Pored RAFAL-a i TYPHOON-a ni jedan. Ne treba zaboraviti i ET verzije sa pasivnom IC glavom čije novije verzije npr. F-15 zahvataju iz prednje polusfere na 30km a 90km iz zadnje. Znači, u paleti su 2 potpuno pasivne BVR rakete.

Sekvenca je sledeća: Prvo te primoram da ugasiš radar, pa te teram na manevar na srednjim daljinama time pripremajući tlo za završni udar sa R-77. Ako i to nekako preživiš toliko si energetski iscrpljen i taktički lošije pozicioniran da sledeća R-77 ili R-73 ima više nego lak posao.

Al

@Igor
Koliko ja znam, te EP verzije se ne nude u izvozu. Koncept sam po sebi je fenomenalan.
Moram dodati da SU-30MKI ima potencijal za skroz drugaciju takticku upotrebu od recimo 29ki li nekog sl. lovca.
Moze bukvalno da „ceka“ na 10km i samo lansira prvi. 12 VV raketa, 10h moze da ostane u vazduhu, mocan radar….skroz drugi vid vazdusne borbe. Apsolutno im R-27 imaju smisla.
Za nase i ne toliko. Vise nisko-nisko, R-77 i bezi.

Al

@Milos
Nisu uzeli R-77-1, nego R-77. Zasto? Ne znam.
Inace njihova domaca Astra mi deluje odlicno. Nedavno su vrsili intenzivne testove i bojeva gadjanja, odlicno se pokazala raketa. Sve mete unistene.
Prva serija koristi seeker sa R-77, znaci da valja.

Mi

@Al-41F1
Nisam rekao da su Indijci uzeli R77-1. Samo sam je koristio kao primer. Nisu je uzeli pre jer nije bila za izvoz. Nije ni sada koliko znam. Sto se ove zadnje kupovine tiče detalji su još nepoznati javnosti. Sigurno je neka unaoredjena varijanta R-77 u odnosu na one sto su pre pazarili, ali sigurno ne ista kao za RV.

ig

@Al-41F1

Slažem se sa Vama, za odbranu od moćnijeg protivnika u našem slučaju nisko sa naglim izdizanjem i udri i beži, naravno, uz PELENA sistem za magarčenje AWACS-a te SATELIT ili sl. za samoodbranu.

Elem, svojevremeno sam nabasao na, po meni, sjanu ideju pa reko da podelim. Zamislite telo R-27ER a umesto bojeve glave nakalemljena ni maje ni više R-73. Tu R-27 služi samo kao nosač R-73 na srednje daljine a kada se dođe dovoljno blizu R-73 se odvaja i preuzima posao. Zamislite potencijal da nekome sa daljine od 100inak km pošaljete raketu sa 90G potencijala. Kakvo neprijatno iznenađenje.

Al

@Milos
R-77-1 ima izvoznu varijantu, ako su moje informacije tacne RVV-SD, a „AE“ je R-77 u izvozu. SIguran sam da SUV SU-30MKI ne podrzava novu raketu, obzirom da je tek 2015 usla u sastav VKS. Verovatno su im R-77 neko prelazno resenje dok ne usavrse Astru.
@Igor
Interesantan koncept. Jedino sto za sad to zahteva ozbiljan buster(malo jaci od R-27), pa se takve stvari rezervisu za PVO sisteme, poput izraelskog resenja sa bustovanim VV raketama. Neko „na pola puta“ resenje bi bio meteor sa mlazno nabojnim motorom. Zanimljivo u najmanju ruku.

Mi

@ igor®
Hehe, svidja mi se ta ideja. Samo na zalost pri tim brzinama završne faze R-27 motora ne bi mogla bas tako da izmanevriše. Ipak pri kraju R-27 faze raketa bi imala i najmanje energije gde bi joj strava došao ekstra potisak R-73 motora za završni udarac. Interesantno bi bilo testirati.

ig

Al-41F1 & Miloš77

Drago mi je da Vam se sviđa. Da ne bih dalje ja pisao evo original članka:

https://www.ausairpower.net/APA-NOTAM-200408-1.html

Ma

Pasivni radarski seeker na maloj raketici? Tesko da moze. Nemoguce je precizno odrediti poziciju cilja koji zraci samo pomocu jednog seeker-a. To nije jednostavno ni kod antiradarskih raketa koje se navode na golemi stacionarni radar na zemlji. U takvim misijama verovatno ucestvuje vise aviona koji koordiniraju podatke o zracenju da bi pronasli poziciju radara. AESA radar koristi ferquency hooping u X band-u i sad mi neko pokusava reci da minijaturni, pasivni senzor R-27 moze da razluci sum od signala u opsegu od par gigahertz-a, odredi smer i udaljenost i navede raketu precizno na avion? Ja se ne razumem u sve verzije tih raketa (koje Rusi izmisljaju svakih par meseci) ali osnovno poznavanje fizike govori mi da se ta raketa ili ne koristi bas tako kako vi navodite ili da se radi o pukom marketingu.

Jos da ispravim jednu tvrdnju vezanu za radare. Radari ne zrace nista digitalno, oni od davnina na ciljeve salju povorke impulsa odredjene forme. Prijemnik potom izvodi furijevu transformaciju odziva (prebacuje ga u frekfentni domen), sto se danas radi u digitalnoj formi (mislim da je to z-transformacija). To je uzgred i nacin na koji se preopznaje tip aviona.

ig

@ Mayer

Prvo bih želeo da izrazim radost što se ponovo družimo. E sad ovako:

Prečnik R-27 je 230mm a rakete HARM 254mm, teško da se jedna može nazvati majušnom a druga golemom. Veličina radara ne igra nikakvu ulogu već snaga. A HARM se pokazao kao efikasan, što ne bi i R-27 sem što je ruska ?

Ne koristi samo AESA radar frequency hopping to, gle čuda, mogu skoro svi radari od 80ih naovamo.

Promena frekvencije u X dijapazonu je smejurija za tragače evo primera radi HARM-ov tragač ima opseg od 500-20 000Mhz a što je opseg i X i S i G i L i itd itd dijapazona zračenja. Čemu ovakav nazovimo argument ?

A zašto bi tragač na raketi određivao udaljenost, to se odradi na nosaču pre lansiranja a navođenje odradi autopilot baš kao i kod svakog drugog tipa rakete tj najsličnije je autopilotu na poluaktivnim glavama- samo vodi raketu na izvor zračenja.

Iz svega gorenavedenog osnovno poznavanje fizike baš i nemaš. Kao ni logike. Dobar pokušaj al ipak autogol.

Mi

Zaboravih da kazem da koliko su izvestili, kupljeno je i gomila novih R-77.

Odgovori
Mi

@Al-41F1

Da Astra izgleda fino. Po izgledu bi rekao da su je radili po R-77M konceptu namenjenom za Su-57. Sigurno potiče iz vremena kad su saradjivali na tom programu. Kakve sposobnosti ima ne znam. Ipak im je prva VV raketa i svaka do sada uspešna raketa je uzela vremena i evolucije dok nije postala uspešan priizvod. Vreme ce pokazati.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor