[ANALIZA] Najnoviji iranski raketni napad na Izrael: Problemi sa kojima se suočava savremena protivraketna odbrana

4. okt 2024

Komandant helikopterske flote bugarskog ratnog vazduhoplovstva: Nedostaju nam osoblje i operativni helikopteri

3. okt 2024

[ANALIZA] Detaljnije o Rafalu F4.1, verziji aviona koju će nabaviti RV i PVO Vojske Srbije

2. okt 2024

Bugarski predsednik poziva na nabavku dodatnih transportera C-27J Spartan i protivpožarnih Air Tractor AT-802 „Fire Boss“

26. sep 2024

Hrvatska i Francuska planiraju osnivanje centra za obuku pilota borbenih aviona u Puli, Srbija Rafale dočekuje sa zastarelim avionima za obuku

25. sep 2024

Aero-miting Vršac 2024: Šarenilo i optimizam srpskog vazduhoplovstva

24. sep 2024

Miloš Vučević detaljnije o razlozima zbog kojih je Srbija izabrala Rafale a ne ruske, američke i kineske avione

24. sep 2024

[REPORTAŽA] “Zastava 2024“: Skromnije letenje RV i PVO, ponovno preterivanje u broju izložene vojne tehnike

23. sep 2024

[REPORTAŽA] Najzanimljivije premijere sa prikaza “Zastava 2024“: Helikopteri Mi-35P, francuski i kineski osmatrački radari, nova sredstva za raketne sisteme FK-3 i HQ-17, emiratski dronovi kamikaze, artiljerija i oklop

21. sep 2024

[POSLEDNJA VEST] Zvanična potvrda: Srbija će kupiti Rafal F4.1

20. sep 2024

Aero-miting Vršac: Prijava za spotere i detalji letačkog programa

19. sep 2024

[REPORTAŽA] Airpower 2024, aeromiting koji ove godine nije oduševio

19. sep 2024

[ANALIZA] Ima li smisla integrisati rusko naoružanje na srpske Rafale i hoće li ovi avioni zaista biti degradirani u odnosu na sadašnje MiG-ove?

18. sep 2024

Rumuniji odobrena nabavka američkih borbenih aviona F-35

17. sep 2024

[ANALIZA] Rafal dezinformacija: Šta smo sve našli ispod gomile gluposti napisanih o nabavci francuskih borbenih aviona

16. sep 2024

Poljska uskoro povlači Su-22 iz upotrebe, polednji remont aviona tog tipa završen krajem avgusta

12. sep 2024

„Dnevni avaz“: Bosna i Hercegovina nabavlja turske besposadne letelice Bajraktar

12. sep 2024

[ANALIZA] Da li je borbeni avion F-16 ratnog vazduhoplovstva Ukrajine oboren raketnim sistemom Patriot?

11. sep 2024

[POMERENO ZA 20. SEPTEMBAR] Na batajničkom aerodromu u toku pripreme za vojni prikaz sposobnosti “Zastava 2024“

10. sep 2024

Mađarskoj isporučen prvi transportni avion C-390 Millennium

10. sep 2024
Šta kupiti Vojsci Srbije za 600 miliona evra, a da joj je preko potrebno?
Jedan od tri MiG-a 29 verzije 9.13 koje je Srbiji donirala Rusija / Foto: Dragan Trifunović, Tango Six

Šta kupiti Vojsci Srbije za 600 miliona evra, a da joj je preko potrebno?

Nedavna saznanja da će Srbija samo u budžetu za ovu godinu izdvojiti preko 600 miliona evra za nabavku novog naoružanja kao i ostale vojne opreme, otvorila su u stručnim krugovima ali i delu zainteresovane javnosti mnoga pitanja. Šta će biti nabavljeno, odnosno šta bi se za taj novac moglo kupiti, a da je preko potrebno Vojsci Srbije?

Iznos od 600 miliona evra ipak nije toliko impresivna cifra ako se znaju cene pre svega inostrane vojne opreme. Zvanično je početkom marta najavljeno da će biti „velikih ulaganja u Vojsku Srbije“ što se na osnovu dosadašnjih nabavki moglo i očekivati. Pre svega kada su u pitanju kupovine iz inostranstva, iako se sada potenciraju nabavke i domaćeg naoružanja.

Srpska vojna industrija, koja se dobrim delom oslanja na inostrane dobavljače ključnih komponenti, trebalo bi da u narednih par godina isporuči značajniji broj oklopnih vozila M-16 Miloš (sada ih Vojska Srbije ima 10, najavljena nabavka još 20), potom oklopnih vozila Lazar-3 (najverovatnije ih vojska sada ima 12, potpisan ugovor za nabavku 24 vozila vrednih oko 31,3 miliona evra), zatim samohodnih haubica B52 Nora M15 (u upotrebi jedna baterija sa 6 oruđa, najavljena nabavka ukupno 18 oruđa tj. tri baterije).

Vojska Srbije trenutno modernizuje svoja dva borbena aviona. Modernizaciju lovaca MiG-29 obavljaju specijalisti ruske kompanije RSK MiG / Foto: isečak iz video materijala Ministarstva odbrane Srbije

Osim navedenog, moguće su dalje nabavke ostalih domaćih sredstava poput MRAP (Mine resistant ambush protected) oklopnih vozila M-20, terenskih vozila Zastava NTV, komandno-izviđačkih vozila BOV-KIV u različitim verzijama (trenutno VS poseduje 10), artiljerijsko-raketnih sistema za protivvazduhoplovnu odbranu PASARS (VS sada ima bateriju sa 6 oruđa ali samo sa topom L/70 kalibra 40 mm odn. bez raketnog naoružanja).

Na osnovu dostupnih zvanično objavljenih dokumenata, dobar deo predviđenih ulaganja otići će na projekte modernizacije postojećih sredstava od čega bi većina otišla na modernizaciju lovačkih aviona MiG-29. Međutim, trenutno je aktuelan i program osavremenjavanja jurišnih aviona Orao a najavljena je i modernizacija lakih borbenih helikoptera GAMA kao i naoružavanje višenamenskih helikoptera Gazela opšte namene. Od značajnijih sredstava Kopnene vojske tu su razvoji osavremenjavanja tenka M-84, borbenih vozila pešadije M-80, samohodnih haubica 2S1 ‘’Gvozdika’’ (VS već raspolaže sa baterijom) i samohodnih višecevnih lansera raketa M77 ‘’Oganj’’ (u naoružanje već uvedena baterija sa 7 oruđa).

Za Orao je najavljeno da će program razvoja paketa modernizacije biti završen ove godine i da će u naredne dve godine biti sprovedeni radovi na eskadrili od 12 aviona. Ipak, nije sasvim jasno da li je prototip potpuno funkcionalnog modernizovanog aviona završen (i da li smo ga ustvari i videli početkom aprila na batajničkom aerodromu). Što se tiče modernizovanih GAMA, nismo do sada videli prototip koji leti i koji je na letnim ispitivanjima, a nema ni demonstratora naoružane Gazele HO-42 i HO-45 (početak realizacije projekta je najavljen za kraj 2020. godine).

Da li se ove godine završava ugradnja i verifikacija paketa modernizacije jugoslovenskog jurišnika? / Foto: Uroš Mitrović, Tango Six

Ono na šta bi sigurno moglo otići najviše novca jeste nabavka helikoptera koji su u periodu 2016-2019. nabavljeni iz Rusije i Nemačke. Svakako da samo po 5 srednjih transportnih višenamenskih ruskih Mi-17V-5 i lakih višenamenskih nemačkih H145M kao i 4 ruska desantno-jurišna helikoptera Mi-35M nisu dovoljna da zadovolji potrebe Vojske Srbije. Kako za ekonomično održavanje i upotrebu, tako i za racionalno planiranje obuke pilota i tehničkog sastava.

Bilo bi poželjno da se u sledećim nabavkama eskadrile dopune do bar dva odeljenja od 8 letelica, dakle još po tri Mi-17V-5 i H145M kao i 4 Mi-35M, a to bi moglo da košta od 150-200 miliona evra. Nabavkom dodatnih Mi-17V-5 iz upotrebe bi se mogla povući dva Mi-8T koji su stari 40 godina (korsti je 119. mešovita helikopterska eskadrila na niškom aerodromu) a još jedno odeljenje Mi-35M moglo bi uticati da se iz naoružanja povuku naoružani helikopteri GAMA (čime bi prestala potreba za njihovom modernizacijom).

Sledeće što bi, posle helikoptera bilo najskuplje, je nabavka dodatnih baterija ruskih artiljerijsko-raketnih sistema za protivvazduhoplovnu odbranu Pancir. Navodno je planirana kupovina još dve baterije čija se vrednost može proceniti na 200-250 miliona evra (to zavisi od više faktora, između ostalog i od broja nabavljenih raketa).

Od ostale tehnike RV i PVO koju bi bilo dobro nabaviti u skorije vreme jesu osmatračko-akvizicjski radari (OAR) kao i dodatan broj izviđačko-borbenih bespilotnih letelica. Prilikom nedavne posete 126. brigadi VOJiN na radarskom položaju Murtenica, na planini Zlatibor, ministar odbrane dr. Nebojša Stefanović izjavio je, između ostalog da će se ‘’sistem odbrane zahvaliti njenim pripadnicima nabavkama novih radara’’.

Poslednje opremanje 126. br VOJiN novom tehnikom izvršeno je juna 2016. godine kada su primljena dva polovna radara AN/TPS-70 američke proizvodnje koje je Srbija nabavila od Slovenije. U pojedinim domaćim medijima se od tada pisalo da će se novi radari najverovatnije nabaviti od Francuske (radari familije Ground Master), a moguće je da će se takvi sistemi nabavljati i od Rusije.

Međutim, radari bi mogli da stignu i iz SAD ali i Izraela. Predsednik Srbije je najavio početkom marta 2020. godine kupovinu naoružanja iz Izraela i da ‘’to neće biti mala isporuka’’. Kada su u pitanju američki radari, najprodavaniji i najrasprostranjeniji su AN/FPS-117 ili AN/TPS-117 (u okolini ga imaju Albanija, Hrvatska, Mađarska i Rumunija), a od izraelskih tu je familija radara koja je bazirana na modelu ELM-2084 (nabavile su ga npr. Češka i Mađarska). Kada već spominjemo Izrael, Vojsci Srbije bi sasvim sigurno bio zanimljiv i protivoklopni vođeni raketni sistem Spike u različitim verzijama. Oružane snage Srbije trenutno u ovom segmentu prilično zaostaju za zemljama regiona.

Nabavljeno je samo 6 letelica CH-92A, u planu je 12 Pegaza / Foto: Ministarstvo odbrane

Srbija je prošle godine postala prva zemlja regiona koja koristi izviđačko-borbenih bespilotnih letelica (ili kako je to sada u Vojsci Srbije terminološki definisano – daljinski pilotirani vazduhoplov tj. DPV). Samo 6 kineskih CH-92A sigurno nije dovoljno da se popuni novoformirana 353. izviđačka eskadrila (ie), a na primopredaji ovih letelica jula prošle godine saznali smo da je ugovorena nabavka 12 bespilotnih letelica Pegaz koje su redizajnirane uz primenu tehnologije primenjene sa kineske CH-92A i da se njihovo uvođenje u naoružanje očekuje na leto ove godine.

Od pomoćnika ministra odbrane za materijalne resurse dr. Nenada Miloradovića saznali smo tada da je u planu razvoj domaće DPV koja će biti veća od CH-92A kao i da se planira razvoj domaće laserski vođene rakete za naoružavanje DPV. Tih novih letelica trebalo bi da bude za još jednu eskadrilu.

Vojska Srbije dobiće ove godine deo od 18 naručenih francuskih raketnih sistema PVO malog dometa Mistral 3+ koji je nabavljen u dve verzije, sa ukupno, kako je zvanično saopšteno, svega 50 raketa. Broj sistema kao i raketa sigurno ne zadovoljava potrebe Vojske Srbije i bilo bi logično da se nabavke nastave. Jedna od verzija bi (što je i najavljeno) trebala da se nađe na domaćem artiljerijsko-raketnom sistemu PASARS, a moguće da je u pitanju sistem Atlas RC.

Međutim, Vojsci Srbije je potrebno veliko zanavljanje trupne PVO i to nabavkom velikog broja (na stotine ako ne i hiljade) lakih prenosivih raketnih sistema (LPRS) čija se cena kreće od 100 do 300 hiljada dolara. Do danas postoji iskustvo samo sa sovjetskim/ruskim sistemima (bivša SFRJ je po licenci proizvodila LPRS Strela-2), a ostaje pitanje da li će se iz vojske opredeliti za eventualnu modernizaciju Strele-2 ili će se ići u nabavku novih sistema, poput ruskih Igla-S ili Verba. Takođe ostaje da se vidi da li će domaća industrija uspeti da razvije modernizovanu raketu lakog mobilnog sistema Strela-10 mada se mora naglasiti da Kopnena vojska raspolaže sa samo 6 ovih sistema.

Tango Six je već analizirao kako bi Srbija mogla obnoviti svoju transoportnu avijaciju (akcenat je bio na srednjem transportnom avionu). Resursi postojećeg operativnog An-26 ističu 2026. godine i možda je baš sada trenutak da se naruči novi transportni avion koji bi mogao da bude isporučen za dve do tri godine. Ono što je interesantno je da je juče ministar odbrane dr Nebojša Stefanović, tokom dvodnevne posete Španiji, posetio španski pogon Erbasa u Sevilji u kojima se proizvode srednji transporteri C295 kao i teški A400M. Obzirom na već ostvarenu saradnju sa Erbasom kroz nabavke nemačkih helikoptera H145M i francuskih H215, bilo bi logićno da se ta saradnja nastavi kroz odabir Erbasovog transportera.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Ž

S-400 sve ostalo je bacanje para, vazduhoplosvstvo je skupo sa tim novcem se ne može kupiti mnogo

Odgovori
Al

S-400 bez lovačke avijacije, sistema VOJIN, EiPED i ostalih drugih sistema PVO je neupotrebljiv.

TT

S-400 je inace bas jeftin ..

Ik

Po toj logici dovoljan nam samo jedan ICBM SS18 Satan

Bo

Zorz
Moras da shvatis pod jedan. Zabranjeno nam je da kupujemo S400, inace sankcije. Pod dva i da imas S400, moras imati i druge sisteme, i srednjeg i malog dometa za zastitu samog sistema. Ne mozes sa raketom iz S400 gadjati BL i naoruzani Dron. Jednostavno, ide se od manjeg ka vecem, a ne obratno.

Mi

Nema tu puno rasprave,kad je Vulin uspio podići MiG29 na nivo 4++,sad treba još malo ulaganja i podići 29-k3 na bar 5 ili 5+ generaciju.

Ia

The s400 would be great, but I think bukmb or bukm3s would serve extremely well. Krasuha 4 is much needed 👍👍👍

Al

Pod hitno je prvo zamena Strele-1M koja je nabavljena još 1975.god. za potrebe JNA…

St

Vojsci je sve preko potrebno, ali nisam siguran da je ova nabavka svega i svacega na kasicicu dobra, isto kao i oslanjanje na domace fabrike koje nemaju kapacitete. Sem naravno za slikanje i parade. Evo sad imamo situaciju da nam je 16% najmodernih PVO sistema izbaceno iz stroja zato sto ih je vozac prevrnuo na autoputu, o pokusaju PVO sistema PASARS ne treba trositi reci.

Odgovori
Sa

Kad ih nagaze, stvorice kapacitete, ne brini. Ako je to zaista u interesu.

М

Krasuha se nikde ne pominje?

re

Razvijanje i modernizacija sopstvenih sredstava jako lepo zvuči ali postaje besmisleno kada napraviš projekciju broja i količine.

Odgovori
Dr

Nije bas tako. Eto primer Morave, razvoj sistema kostao je 300.000 evra. Sistem je izvezen u UAE, a govori se da je izvezen i u Alzir.
Dakle taj sistem se vec istplatio bez obzira sto je napravljen i izvezen u malim kolicinama.
Plus, razvojem Morave razvijene su neke druge stvari koje su kasnije implementirane na druge sisteme (prilikom modernizacije Ognja recimo).

Zo

Akcenat treba staviti na balističkim raketama. Recimo Šumadija ima domet negde oko 280 km, njoj treba povećati domet i softver za navođenje na cilj. Domet od preko 1000 km, je garancija da neko mnogo jači neće se lako odlučiti da pomogne ovim našim „prijateljski nastrojenim komšijama“, koje ti spoljni i guraju da obave za njih prljavi posao smanjenja srpskog korpusa. Znam i da je našoj zemlji zabranjena tihom diplomatijom sa zapada istraživanje, testiranje i proizvodnja istih sa pomenutim dometom. P.S. Izvinjavam se unapred ako neko moje razloge za proizvodnju istih smatra nekom drugom pričom i da joj ovde nije mesto.

Dr

@Zoran

Ne smemo da imamo rakete dometa preko 300km i masom bojeve glave vecom od 500kg.

Sr

@Zoran
I sta ces sa tim raketama kada ti 90% izvoza ide u EU i kada ti 90% stranih investicija dolazi iz EU i kada ti 90% dijaspore zivi u krugi od tih „1000km“? Niti imas izlaz na more pa da trazis neka „alternativna trzista“, niti mozes bez njih.

Dovoljno je da zatvore slavinu sredstava za stabilizaciju i pridruzivanje koje dobijamo svake godine i eto ti deficit u budzetu koji se nema odakle napuniti. Razvoj tih stedstava treba ugovoriti sa Arapima. Njima trebaju zbog Irana(a niko ne nudi da im proda), nama za uzvrat da ne finansiraju odredjene aktere regiona i eto resen problem svima.

Dr

@Srbofil

Ne trebaju nam raketa dometa 1000km, ali nesto do 300km itekako treba.
Ili imas vojsku koja moze da udari po teritoriji potencijalnog protivnika ili se branis ceo zivot.
A nasa vojna doktrina je previse defanzivna.
Svi znamo da je najbolja defanziva kada imas i ofanzivno oruzje kojim odvracas potencijalnog protivnika od napada.

Ni

Jedno je kad ti zabrane, a sasvim drugo kad to uradiš sam sebi. Koliko znam, postoji zabrana izvoza raketa dometa preko 500km, bojeva glava, odnosno njena masa nije navedena.
@Srbofil
U krugu od 1000 km se nalaze uglavnom svi naši neprijatelji i potencijalni neprijatelji, sa izuzetkom par zemalja. To što neko radi npr. Jadranskoj obali ne znači da aeorodrom na Krku nije cilj.
Kad su u pitanju sredstva iz paketa o pridruživanju, mislim da ona više ne igraju nikakvu ulogu. Pitajte nekoga ko zna, da ne, polemišemo na ovom portalu.
Strateški je bitno privući CG u svoju orbitu, bezikakve intencije da se ugrozi CG kao država. Nju treba pustiti da se vrati svojim korijenima, a to moraju uraditi sami jer će samo tako to biti jednom i zauvijek.
Do sada, kroz istoriju, svi su nas napadali sem Rumunije, a istorija je učiteljica života.

Dr

@Nixon

Upravo to. Ne postoji sporazum koji nam zabranjuje razvoj balistickih raketa dometa preko 300km.
Izvoz je druga prica. Sve preko 300km ne sme da se prodaje trecoj strani tj. Rusija Srbiji, Srbija Libiji na primer.

E sad ima i ta prica po kojoj smo se mi sami obavezali da necemo razvijati takve rakete, a zauzvrat nam je omogucen izvoz proizvoda namenske u neke zemlje.
To je potvrdio i sam Boris Tadic pre vise od decenije.

Bilo kako bilo, nekadasnja SFRJ je imala tri projekta razvoja raketa dometa 400/600/1000km.
’90-ih se nesto radilo na tome, ali je nakon Nato agresije sve obustavljeno.
Kada je krenula prica oko nabavke MLRS270 za Hrvatsku, neko je izvukao iz fioke jedan od tih projekata i to je ono sto ce kasnije postati poznato kao Sumadija.

Yo

A koliko bi stvarno bila i efikasna takva raketa dometa preko npr. 400 km?
Tu se već radi o državama sa ozbiljnim pvo sistemima pa bi takve rakete možda bile čist trošak za nas – naročito ako se npr. domet ne povećava prostim dodavanjem goriva nego se razvija posebna raketa…
Bolje da su pare, trud i vreme ulagani u pvo rakete većeg dometa – po mom laičkom mišljenju…

Ј

Како смо прошли у временима иза нас када смо били нигде-знамо.Бојим се да идемо и даље истим путем шаренилом произвођача опреме врло осетљиве и захтевне за одржавање.Израел нема неку традицију а код нас фигурише као понуђач то ми је мало чудно.Била је и њихова МЕРКАВА чудо над чудима па је на почетку каријере одмах неславно завршила…није битно да радар само види,сви виде,оно што је најважније су остале особине техничко-конструктивне…преширока тема….

Odgovori
Ja

Zaboravili ste da pomenete Krasukha sistem.
U tih 600 miliona ,ne ulazi novac za modernizaciju migova,jer je taj novac planiran ranijim budzetima, pare za njega, odvojene su vec ranije.
Mozda na spisak, trebati dodati Laste, sa turbo prop motorom.

Odgovori
Ž

Jarić T Živadin

Нисмо заборавили, али за сада постоји само жеља, а набавка система за ЕИ и ПЕД је предмет анализе.

Bu

Lazar 3 mora na ozbiljnu doradu.Prije svega mora imati amfibijska svojstva.Ja bih to realizovao tako što bih između motora i mjenjača dodao el. motor-generator koji se u slobodnom hodu-leru na posebno dugme pali.Struja koju proizvodi pokretala bi propelere pozadi.Propeleri bi imali mogućnost promjene smjera-slično kao azipodi na modernim brodovima.One puškarnice spolja i gluposti zatvoriti ozbiljnim oklopom.Raspored sjedenja u dva reda od spolja ka unutrašnjosti.Na zadnji dio vozila dodati potpuno automatizovani besposadnu kupolu većeg kalibra.Ovo vozilo bi moralo da ispuni barem nekoliko zadataka.Oklopno vozilo za prevoz pješadije,evakuisanje ranjenika, amfibija za prelazak vodenih tokova, protivtenkovsko oruđe.Vrijeme je za Lazar 4.

Odgovori
Al

@Bungi

Amfibijska svojstva su poslednja stvar koja su Lazaru potrebna, dok se za ostalo možemo i složiti.

Dr

Ne znam da li je ijedno nase vozilo koristilo amfibijske sposobnosti tokom ratova ’90-ih.
Naravno, bolje je ako vozilo poseduje i amfibijske sposobnosti, ali nije to nesto bez cega vozilo ne moze.
Nemci koriste plovke na svojim vozilima koja nemaju amfibijske sposobnosti.

Puskarnice same po sebi nisu problem, ne odmazu ali mogu biti od velike pomoci. Pogodne su u urbanim sredinama ili ako vozilo upadne u zasedu, a turela sa topom/mitraljezom ne moze sve pravce da pokrije.

Gr

@Бунги
Све то ће имати Курјак, тако да опуштено 😉

Bu

@Aleksa Radojčić- Onda sve ozbiljne zamlje kao što je Rusija bez ikakve potrebe opremaju svoja oklopna vozila(Bumerang) amfibijskim sposobnostima.??? Srbija je ispresijecana vodenim tokovima.Da bi se isti prešli vozilo mora imati plovna svojstva ili da čekaš pola dana da inžinjerija postavi ponton.Dok se to desi „prođe voz“. Svaka moderna armija za kontranapad odabraće ovu prvu- ofanzivnu varijantu.

Bo

Vecinu toga sto si naveo imace novo vozilo Dusan koje ce imati top od 57 mm, i imace manju siluetu od napred, posto je uze. Sto se tice Lazara, ovo tvrdim iz pouzdanih informacija:sa strane Lazar i Patrija (koju ima Hrvatska) imaju potpuno isti oklop sa strane. To sto mnogi pricaju i hvale, te izdrzava 30 mm pogodak nije tacno (da i to samo od napred ali sa velike udaljenosti). Prozori inace imaju cak i veci stepen zastite od samog okopz (izdrzavaju direktan pogodak 12,7). Patrija od napred ima zastitu Stanag4, Lazar od napred stanag 3,5, Patrija sa strane stanag 3, Lazar sa strane stanag 3, Patrija odozdo stanag 4, Lazar odozdo stanag 3. Odatle i proizilazi veca tezina Patrije u odnosu na Lazara od 2 tone. Patrije koje su amfibije su lakse i teske su 21.9 tona, i one imaju slabiji okolop cak i od Lazara. Tako da oklop Lazara nije uopste slab kao sto vecina misli. Dodao bih da Lazar ima i nekih prednosti u odnosu na Patriju: Istovremeno mugu ulaziti i izlaziti po dva vojnika, dok kod Patrije po jedan, kosina bocne strane je veca kod Lazara (kod Patrije je 90 stepeni u odnosu na podlogu), cime se postize veca debljina oklopa, i povecava sansa za rikosetiranje. Prozori i puskarnice su odlicno resenje (i sada mozete videti da pocinju u svetu da se proizvode vozila sa istim resenjem kao sto je AI MARED 8×8 link: https://youtu.be/Srb_n2GhbZQ.) jer povecavaju situacionu svest posade vozila i povecavaju vatrenu moc samog vozila. To sto mnogi pisu, a nikada nisu usli u vozilo da se ne vidi nista iz vozila, je cista glupost. To posebno dolazi do izrazaja u urbanim sredinama, i prilikom patroliranja. Da i ne govorim da u slucaju zasede, svaki izlazak iz vozila na slepo je ravno samoubistvu. Jedanvojnik koji uoci neprijatelja sa RPG, i na njega otvori vatru, moze spasiti celo odeljenje vojnika, A ako te i pogode sa RPG, sve jedno da li si u Lazaru, Patriji, Boxeru ili bilo kom vozilu ovog tipa. Sto se tice puskarnica,, mnoga vozila ga imaju, i time se doprinosi povecanju vatrene moci, jer na vrhu i da imas top od 125 mm ne mozes da pucas istovremeno na sve strane. Sto se tice amfibijskih svojstava, to uopste nisu presudne stvari. Tokom rata 90 tih nije zabeleze ni jedan prelaz amfibijom. I brzina na vodi je toliko mala nekih 8-10 km/h, da su tada veoma laka meta. Ni jedno vozilo nece pokusati prelaz ako na drugoj obali stoji i jedan neprijateljski vojnik sa RPG. A i pre ulaska u vodu vrsi se posebna priprema.
Ukratko Lazar je odlicno vozilo, za ono zasta je namenjen, a to je prevoz vojnika do prve linije i patroliranje.

Д

Ja bih mu dodao krila i elisu. Da moze i da poleti ako zatreba. Onda ce biti komplet.

Al

@Bungi

Bukvalno jedino je Rusija (možda još Francuska) ostala da gura amfibijske sposobnosti na svemu i svačemu. Srbija je ispresecana vodenim tokovima, da tačno, ali drugi deo te slike je da se ti isti vodeni tokovi mogu preći samo na tačno određenim mestima. Priprema vozila za prelazak takođe traje po pola dana, tako da na kraju dolazimo na isto.

Jedina klasa kojoj stvarno trebaju amfibijske sposobnosti su izviđačka borbena vozila, ostalima ako može super (al da ne bude budi Bog sa nama kao na BVP M-80), ako ne može guraj pare u zaštitu i vatrenu moć. Nedostatak amfibijskih sposobnosti se može u tom slučaju nadohnaditi kupovinom lansirnih mostova za potoke/rečice koji bi bili u sastavu samih bataljona i sa bar 2-4 pontonska bataljona za veće prepreke.

do

po meni treba gledati da se sve ulozi i jedan segment.. i da se potrebe za tim segmentom rese… pa posle kasnije u drugi .. itd… a ne svuda po malo pa se ne primeti

npr … jedna stvar bi mozda bila kompletiranje nabavke pancira za sve nase potrebe… eto negde ide da bi ipak trebalo da stigne onaj kineski PVO… e pa za njega treba zastita sa pancirima…

ili … zavrsiti kompletizaciju helikopterskog segmenta… kompletiranje eskadrile mi35tica.. , pa uz to popunjavanje sa srednjim transportnim helikopterima, kao i popuna sa ovim H145ticama
mislim da bi uz ovo mozda mogli progurati i bar 2 srednja transportna aviona i 1 veliki tipa A400m ( za njim se videla ocigledna potreba prosle godine, kada su u putnicki avion izmedju sedista gurali sanduke sa medicinskom opremom iz Kine…

jedan segment, je recimo i modernizacija kompletno svih tenkova za te pare..ali mislim da to jos nije tolko urgentno…

dakle sustina je da se u jednom cugu zbrine jedan segment.. pa posle sledece godine drugi itd…
A ne ovo sto rade- kupe 2 helikoptera, 2 pancira i modernizuju 2 tenka… to onda nije posao…

sto se tice orlova… moje je misljenje da je generalno ova koncepcija mig29 i orao pogresna… umesto toga da se islo na formiranje 2 eskadrile istog visenamenskog aviona koji bi obavljali oba zadatka.. cena ne bi bila mnogo veca u startu ali bi bilo kasnije ustede kako u odrzavanju ( samo 1 tip aviona ) i skolovanju kadra

Odgovori
Dr

Previse se kuka kako se nabavlja malo, kako sve sto se nabavi ne primeceje se.
Mi smo imali visedecenijski prazan hod po pitanju nabavki nove tehnike.
I sad neko ocekuje da drzava poput Srbije nadoknadi decenije neulaganja preko noci.
Meni ta prica postaje sve smesnija, stalna kuknjava cim se nesto nabavi a sto samo toliko, a sto nije vise, a sta ce nam to, sto ne ovo. Sto samo baterija Pancira, sto samo 4. Mi-35 itd.
Ne moze sve od jednom, mora od nekud da se pocne.

Moze se raspravljati o tome da li su neke stvari prioritetnije od drugih, ali nema smisla sve pare ulagati u jedan rod vojske a ostali rodovi da ne dobiju nista narednih 5. godina. Sve rodove vojske treba paralelno modernizovati.
Takodje, cesto se iz vida gubi ljudski faktor.
Sta nama vredi recimo 30. aviona ili helikoptera ako nema ko da ih leti?
Jel treba spucati novac u 30. letelica od kojih ce 5. leteti, a preostalih 25. da stoje zalivadjeni jer nema ko da ih leti i odrzava?
Ili je bolje nabaviti 5 komada koji ce leteti i na kojima ce se obucavati, a kasnije dokupiti jos?

Al

@doc Holiday

Dve eskadrile višenamenskih aviona su daleko najskuplje rešenje kada pričamo o LA/LBA.

Yo

Što se tiče modernizacije Orlova i Galebova, to bi po meni bio prioritet, pa ako modernizacija uspe onda novitete primeniti na buduće a domaće BPL i avione…
Subjektivno, sklon sam da poverujem da bi i najlošija domaća igračka rađena po stručnim specifikacijama bolje odrađivala posao od najbolje i najskuplje strane aždaje…

Ia

I understand your logic. I think the Serbian miltarys logic is that before we buy 10 or 12 mi35s, let’s get 4 and get pilots trained. Same with the other helicopters. I think they bought one pancir , again, to train operators before they buy more of them. I keep praying to God that something happens and that fk3 deal falls apart. It’s near the bottom of it’s class in every category, Chinese garbage. Russian pvo or nothing.

Ex

Nema ko da radi.To niko od nogovodstva ne govori.Nema ko da radi jer nece da radi za mizerne novce ni mizerne uslove rada ni za neizivljene oficire.Proslog meseca je u jednoj od tri vazduhoplovne baze dalo otkaz 7 podoficira,mladih,izuzetno mladih.Nasli su posao u jednoj stranoj firmi koja nema apsolutno nikakve veze sa vazduhoplovstvom,ali nudi odlicne uslove za rad i odlicne plate,normalno radno vreme.

Mi

Prioriteti moraju biti 2 c 295, radarska komponenta, još pantsira, sistem pvo srednjeg dometa, nastavak opremanja sa mi-17v5, mi-35, h-145m, i zaboga, više raketa za ‘mistral’ i kineske bespilotne letelice. Kada se to završi, na red dolazi spike i nove kupole za Lazara, a onda sve ostalo, prvenstveno modernizacija tenkova i oklopnih vozila.

Odgovori
Bo

Na Lazaru trenutno ostaje ova kupola, A novo vozilo koje se sada pravi imace Top od 57 mm i jaci oklop.

Ne

Ako ima iole nekog pametnog u Vojsci Srbije i državnom rukovodstvu onda treba odustati od modernizacije Orla i Galebova. Treba kupiti eskadrilu Jak-130, jer to je laki višenamenski avion. Poslužiće kao trenažer ili kao laki bombarder jurišnik. U migove 29 ne bih više ulagao ni dinar, jer to je uspavana lepotica bez ikakvog borbenog efekta i uspeha. Bukvalno rupa bez dna.

Odgovori
TT

Bolje M-346 nego Yak..

Oi

Ali je zato dobar za parade i neuk narod dok izvodi vratolomjje uz zaglušujuću buku i dim iz sulundara, nikad političar od tebe.

Bo

Oik
A sta bi ti uradio sa ovih 600miliona. Kupio 4 nova aviona bez raketa, i to je to. A ostali rodovi niista. Ovo je najbolje i najeftinije resenje koje smo mogli da imamo. Dobili smo potpuno ispravne avione i to 14 njih, koji su sada postali visenamenski, sa kojima ce nasi piloti imati znatno veci sat naleta, sa kojima cemo iskolovati mlade pilote, i povecati broj pilota, i mehanicara, sa kojima vrsimo patroliranje, da ne bi drugima placali, kao sto sada Hrvatima nocu Madjari cuvaju nebo.
Dosadni ste vise sa tim pricama samo za parade. Ko u nasoj okolini ima mogucnost da nas ugrozi sa avionima, a da mi ne mozemo da odgovorimo? Madjari, sa iznajmljenim avionima, koji po pisanju njihovih medija, polovina ne leti…Rumuni sa F16, koji su tu slicni kao i nasi (u necemu bolji, u necemu losiji) gde im je i dalje glavni avion Mig 21, Bugari, pa i kad im dodju za 5 godina novi F16 8 komada, a za ostale ne vredi govoriti.
Rezime.: spasili smo RV, dobili smo solidan broj ispravnih aviona 4 generacije, povecacemo broj i pilota i mehanicara, imacemo solidan broj iskusnih pilota, do prelaska na neki nov avion.

OS

Nenad Kostić
Ne bih se složio sa vama, kupovina aviona Jak130 pre par godina kada je odluceno da se ide na remont i modernizaciju doniranih MIG-29 (uslov za donaciju je bio remont kod donatora), kao i nabavka Jak130 u ovom trenutku bio potpun promasaj za Srbiju. Sa parama koje bi otisle na tu jednu eskadrilu neborbenog aviona mi smo razvili svoja nova sredstva borbene i neborbene tehnike i kupili kupili dosta toga stranog sto nismo u stanju da razvijemo. Mig-29 ce omogućiti skolovanje pilota, sacuvace se sposobnost airpolisinga, a modernizacijom postaje ozbiljn visenamenski avion cetvrte generacije u rangu F 16 block 30. Ti avioni ce leteti narednih 10 do 13 godina, te smo kupili vreme pa cemo o nabavci novog visenamenskog borbenog aviona u kolicini koja nije minorna razmisljati za oko 5-6 godina ako bude para, a ako ne bude dovoljno novca za 10 godina ce se opet kupiti neki polovni borbeni avion u dovoljnoj kolicini.
Dakle kupljeno je vreme da borbena aviacija opstane uz prosirenje spektra borbenih sposobnosti postojecih letilica, a da se paralelno razvijaju i kupuju druga sredstva za RV i KoV.

Dr

Nenad je potpuno u pravu za Yak-130, za MiG-29 se ne bih slozio.
Mi placemo za eskadrilom mlaznih skolsko-borbenih aviona.
Verujem da bi Yak-130 ili kineski L15B mogli da zamene G4 i Orlove, ispravne G4 mozemo izbrojati na prste jedne ruke uz nikakav nalet mladjih pilota, i da bi kvalitet bio poboljsan.

Pored Yak-130/L-15 nama mozda ne bi ni trebao Mi-35, ali posto je kupljeno 4. komada ne bi nam trebalo vise.
Cena Yak-130 je tu negde kao i cena Mi-35, ako ne i jeftiniji od krokija.

Time bi resili i goruci problem u RV- hronicni nedostatak obucenog letackog kadra.
Kicmu letackog kadra naseg RV cine piloti koji ce relativno brzo otici u penziju.
A sta posle toga, s obzirom da mladi piloti nekom logikom posle akademije treba da imaju najveci nalet, a nemaju ga?
Kljuc u bravu ili opet hvatati voz u 5 do 12 kao sto je bio slucaj sa MiG-29?

Ia

I’m not sure if there is any country that buys airplanes for cash. Serbia would be getting a loan to buy that kind of stuff. It wouldn’t come as a one time payment. Nobody does that. This money is going to be spent primarily on ground forces.

Sr

@Drina
MI-35M je daleko najbolje resenje za predvidjenu upotrebu. Ne moze ga zameniti ni jedan avion jer nisu efektivni prosto.

Ne bih jurio ka skolskom avionu dok ne vidimo sta ce biti borbeni. Jak iskljucivo ako ce se nabavljati SU-30/35 i ni u jednom drugom slucaju. L-15 ni u snu.

Dr

@Srbofil

Ne kazem da Mi-35 nije dobar za predvidjenu namenu, kazem da su prioriteti pogresni.
Nama treba eskadrila skolsko-borbenih aviona bez obzira na sve.
Takve letelice su fabrika pilota, a to je goruci problem RV.
Dok krene rasprava o nabavci novog aviona, mladi piloti moraju da lete.
A na cemu da lete kada ispravne G4 mozemo izbrojati na prste jedne ruke uz nikakav nalet.
Nabavkom Yak-130 ili L-15B resili bi goruci problem RV, plus zamenili Orlove i G4.

I umesto da se u startu rese dva problema od kojih je jedan goruci, za ne bas velike novce, mladi piloti ce i dalje imati nikakav nalet. Slusacemo price o modernizaciji Orla jos par godina.
Na kraju ce dici ruke od svega i shvatiti da nam je potreban novi skolsko-borbeni avion.
I sta smo time dobili? Pa nista, samo bezveze izgubili dragoceno vreme i rasipali i ovako skromne resurse.

Sr

@Drina
Na zalost i kandidate mozemo izbrojati na iste te prste kao i G-4. U principu, mozemo se mi i sada odluciti za lovca, i spram tome nabaviti trenazne avione koji bi ranije stigli i ranije bi ih usvojili. Samo ne valja kombinovati(sto smo do sada radili) jer otezava posao, smanjuje bezbednost itd. Opredeliti se za jednu skolu i kraj. Jak nam je problem i zbog dva motora. Rusija je zadrzala L-39, Italija svoje stare jednomotrne trenazere i uvela M-345, to vam nesto govori….

Lo

Ovo je malo. Treba vise. A najvise treba uloziti u ljude I dovodjenje na nivo prihvatljiv Za vodjenje operacija. Bez emocija cist profesionalizam bez politike.

Odgovori
P

Прво хангарида се изграде на Батајници, или у Лађевцима, или Нишу, да имамо где ту опрему да склонимо од кише, снега, ветра… Безвезе би било да купимо, а немамо где да склонимо, па да нова техника стоји на отвореном, и пропада. Хангари су нам баш потребни.

Odgovori
Re

Pa uradili su nove hangare, mada hangara nikad dosta :)

T.

S-400 ili S-350.

Odgovori
du

Treba nam svasta, ali na prvom mestu PVO sistemi, radari i helikopteri.
Jos dve baterije Pancira i onda FK3 ili S-300…Na dobrom smo putu i treba sto vise ulagati u vojsku.To je ulaganje u buducnost

Odgovori
ma

Koliko sam cuo , taj isti budzet je najavljen i za sledecu godinu . Drugo , najavljena takode mogucnost kupovine sistema Krasuha ili Moskva .

Odgovori
Lo

Moje lično mišljenje je da će Srbija nastaviti sa kupovinom tehnike iz domaće proizvodnje. Što je sasvim nirmalno i nešto što treba pozdraviti. Iz Rusije će iz uvoza još bar 4 Mi 35m, vjerovatno i Krasuha i još jedna baterija Pancira S1. Za Mi 17V5 nisam baš siguran. Modernizacija postojeće avijacije će da se nastavi, to je sigurno. Vjerovatno će i Pegaz da se naoruža uskoro tako da će povećanje broja BPL biti iz domaće industrije. Mislim da će transportni avion još malo da sačeka. Možda sledeću godinu.

Mu

Cekaj, konretno me iz celog testa interesuje samo Lazar za koga verujem da ima perspektivu. Dakle 24 Lazara – 31,3 miliona, sto ce reci da je jedan Lazar 1,3 miliona evra ? Ja bih voleo da cujem i druga misljenja, da li Lazar 3 stvarno toliko vredi i da li cenu odredjuje to sto ga uzimamo na kasicicu, umesto da porucimo 100 komada odjednom, pa da ga isporucuju 5 godina ? Mada koliko ga menjaju mozda je i bolje tako jer sutra vec mozda izadje znatno poboljsan Lazar 4. I sta se desava sa proizvedenim primercima Lazara 1 i 2 ?

Odgovori
Dr

Cene takvih vozila su tu negde, nisu to bas jeftina vozila kao sto se misli.
S obzirom da se radi i Kurjak ( a tu je i FAP-ov MRAP) koji bi trebao da zadovolji sve trazene TT karakteristike, cisto sumnjam da ce Vojska uzeti vise od 50. Lazara.

Gr

@Мундо
Иста прича је и са Норама. Прво дивизион ових постојећих да се попуни, па ће после да се иде на МГС 25.

Id

Skuplji je od Patrije a o kvalitetu je smešno govoriti.

St

@Drina
A dokle se stiglo sa Kurjakom i FAP MRAPom? Da li firme koje to prave uopste imaju kapacitete za bilo sta?

Bl

@Drina
Bojim se da smo Kurjak do sad videli uglavnom u obliku 3D kompjuterskog rendera, a FAP MRAP jedan jedini reklamno pokazni foto session primerak je proizveden za slikanje tako sto su Lazar kabinu nasrafili na sasjiju FAP-a.
Sve je to daleko od proizvodnje, a realano nemamo ni kapacitete.

Dr

@Idkd

Nije skuplji od Patrie. Gola Patrija kosta nesto malo preko 2. miliona.
I zasto je o kvalitetu smesno govoriti, samo zato sto je Patria strano vozilo?
Oba vozila u osnovnoj varijanti imaju istu zastitu, s tim sto Patria ima nesto bolju zastitu sa cela i amfibijske sposobnosti.

Bo

Idkd i ostali
Skuplji od Patrije????
Nemoj pisati gluposti. Lazar je znatno jeftiniji. Lazar je sasvim dobro vozilo za ono sto je namenjen.Vecina vozila ovog tipa imaju slican oklop (neka malo jaci, neka slabiji). I vise ga cene u inostranstvu nego kod nas, gde ga svrstavaju medju 10 najboljih vozila ovog tipa. Za sada se nece praviti nov Lazar vec novo vozilo Dusan, sa topom od 57 mm i jacim oklopom (jacim i od Patrije).

Dr

@Blagoje

Radi se na njemu. Verovatno ce ga prikazati na Partneru sad u junu ako sajam bude odrzan.

Ex

Ili se vi svi ovde pravite ludi ili ste naivni kao da zivite u carstvu od cokolade i marmelade.Realna cena je uvek 5 puta manja.Ova cena od milion i kusur evra je zbog 75 krugova nemilosrdnog ugradjivanja i kurte i murte.I tako je za sve u vojsci otkako su privatnici i uvoznici preuzeli sve dobavljanje svega.Dovoljno dugo sam radio u vojsci da sam video kako se rade nabavke bilo cega,od cackalice do avionike.Sve je preplaceno bar 5 puta,a neke sitne stvari i 20 puta po komadu.Dokaza nemam,samo oci i usi.

St

@Ex-Moma
Ma ja u to ne verujem Otkud to da se krade u javnim nabavkama ?

Dr

@Ex-Moma

Da se krade, krade se i to je rak rana nase drzave a ne samo Vojske.
Ali cena Lazara ni uz pomoc magije ne moze biti 5x manja.
Dobar deo komponenti je iz uvoza. E sad uporedite cene slicnih vozila stranog porekla pa cete videti da najjeftinijja kostaju skoro dva puta vise od Lazara.

Iv

Koliko Milosa, Lazara, Mrap bi realno trebalo zemlji velicine Srbije ? I koja je razlika izmedju Milosa i Zastava Tervo?

Odgovori
Gr

Милош ће врв ићи само за специјалце, а М 20 за целу војску. А што се тиче бројки 100+.

Б

Па НТВ је замена за обична транспортна возила из доба ЈНА. Милош је прављен са задатком против герилске и против терористичке борбе.

Al

Iako znam da su citaoci ovog sajta vecinom fanatici za vojnu tehniku (to vazi i za mene), mislim da treba objektivno sagledati situaciju i reci da je ludost dati 600 miliona evra za vojsku u sred globalne pandemije.
Sigurno bi bilo bolje da opet svaki gradjanin dobije 50e i da veci deo ostatka ode kao pomoc privredi. Mislim da je skroz ok kupiti domacu vojnu opremu (Milos, Nora, Lazar itd.) kako bi se podrzala namenska industrija. Suludo je da mi sada punimo budzet jedne Francuske, Rusije, Izraela ili bilo koje druge zemlje. Moze vojska da se malo strpi godinu, dve pre nego sto se opet krene sa velikim nabavkama. Podrzavam opremanje vojske koja je bila u losem stanju ali treba imati neku granicu, pogotovo kada je privreda celog sveta u opadanju.

Odgovori
Pe

Apsolutno je suludo davati svakom gradjaninu po 50 evera! Budimo realni, sta kupiti za te pare a da ce olaksati zivot? Uglavnom ce taj novac otici na singl, na izlazak u grad, na rulet jedna ruka itd… Bolje usporiti rast i punjenje budzeta od strane onih koji su najpogodjeniji krizom pa umesto 20% pdv, njima pdv bude 15% u narednih 2 godine i tako direktno stimulisati profit vlasnicima istih. Sto se tice vojske, treba je jacati ako za to kako tekst kaze, ima novca. Sa tim , ponavljam ako postoje uslovi, nikada netreba odlagati.

La

Ko ne hrani svoju vojsku hraniće tuđu.

Dr

Tih 50e se pojede i popije za rucak. Pomoc privredi zavrsi u dzepovima privatnika jer mnogi od njih ne daju pomoc drzave svojim radnicima, vec radnici moraju da vrate taj ‘visak’ gazdi (primer iz mog kraja).
Vojska ne moze da se strpi par godina, te price slusamo decenijama ‘samo se vi strpite par godina’ pa cemo onda resavati vase probleme.
Tako smo i dosli u situaciju da danas ne znamo odakle pre da pocnemo, jer je potrebno zanoviti/modernizovati skoro sve.

Al

Verovatno je najbolje ne kupiti ništa ili kupiti nešto što ne može da zastari.

Vedeli smo koliko se dronovi brzo razvijaju, kupiti ih sada je kockanje.
Isto važi i za PVO jer ko zna kako će pretnje izgledati za nekoliko godina.

Wild Card predlog, u fazonu Izraela, uložiti u firme koje se bave pravljenjem stvari za vojsku.

Al

Samo da ne dodje do konfuzije ja sam originalni Aleksa koji je napisao post o 600 miliona evra, kazem ovo posto vidim da mi je odgovorio imenjak.

@Petar ja za te pare mogu da odem u nabavku i da jedem nedelju dana na primer. Hvala Bogu da mi tih 50 evra ne treba previse, mada ne znam da li se isto moze reci za moje sunarodnike koji su izgubili posao ili su podstanari ili imaju decu. U svakom slucaju dao sam samo primer, ima 101 nacin za pomoc privredi.
Sto se tice novca, kazete da novca ima, to prosto nije istina, Srbija se od pocetka pandemije ozbiljno zaduzila i trenutno dugujemo 30 milijardi evra!

@Drina tih 50e moze da znaci nekome da li ce njegova porodica imati meso za rucak ili hleb i pastetu. Ma koliko ja voleo CH-92 i Mi-35 ljudi to ne mogu da jedu. Samo sagledajte stvari objektivno. Ne zalazem se za prestanak opremanja, dati 100 pa cak i 200 miliona sada je korektno, 600 miliona prosto nije.

Ponavljam, jesam za opremanje vojske ali ne dok traje globalna pandemija, mislim da vi svi gledate na ovo kroz naocare ljubitelja vojne opreme a ne na racionalan nacin. Srbija treba da ima 8 Mi-35, nove dronove, PVO sisteme ali ne kada privreda propada. Samo se treba strpiti godinu, dve pre nego sto se krene opet sa velikim nabavkama.

Dr

@Aleksa

Siromastva je uvek bilo i bice ga. Ako bi se vodili vasom logikom mi nikad ne bi trebali da kupimo bilo sta, jer ce siromastva i problema uvek biti.
Da se razumemo, nemam ja nista protiv pomoci siromasnima.
Problem je sto vecini te pare ne znace nista i zavrsice u kanalizaciji, a dobar deo novca otici ce u dzepove ljudi ciji su dzepovi i ovako prepuni.
Pomenuo sam primer iz mog grada, svi radnici jedne lokalne firme morali su da vrate pomoc koju je drzava delila privrednicima. Cisto sumnjam da je to jedini slucaj u mom mestu i ostalim mestima u Srbiji.
Dakle pojela maca par stotina miliona evra, ili prevedeno u ‘gvozdje’ pojedeno brat bratu eskadrila Mi-35, baterija Pancira itd.
Ako vec hoce da pomognu, neka podele samo onima kojima je pomoc zaista potrebna. I neka im daju ne 50 nego po 250e sto se mene tice.

To strpljenje traje decenijama zato sad i ne znamo odakle pre da pocnemo.
Da se prethodnih 20. godina minimalno ulagalo u vojsku danas bi situacija bila drugacija.
Ali nije, uvek se nalazio neki izgovor da se vojska strpi par godina i tako decenijama. Sve dok nismo dosli do toga da vise nema prostora za strpljenje jer nam je sve zrelo za zamenu/modernizaciju.
Sto se duze bude odlagalo, kasnije ce nas vise kostati.

St

Tako je. Daj mi 50e da uplatim pola aranzmana u Paraliji u septembru ili da platim ratu za ajfon12.

mi

@Aleksa To ima smisla, ali samo donekle. Ja ipak mislim da mi uopšte nismo toliko siromašan narod koliko se od nas krade šakom i kapom. Iako mi svi ti novoevropski fazoni nisu srcu bliski sve češće gledam na transparentnost, koja nam hrnočno i tradicionalno nedostaje, kao neophodnost upravo iz ovog prvog razloga. Razumem ja da ne treba baš sve da bude dostupno javnosti ali mislim da se upravo taj momenat silno zloupotrebljava da zamsakira mahinacije prilikom nabavke i prodaje naoružanja. Takođe mislim da gde god usmerimo novac uvek će se naći neko ko će odlomiti dobar deo za sebe. Vojska je jednostavno isuviše trpela a i mi do tačke u kojoj odbrana postaje neefikasna i preskupa za svoj učinak.Modernizacija i zanavljanje tehnike kao i školovanje novog kadra je neminovna a sada smo u situaciji da tokom jedne godime radimo posao predviđen za mnogo duži vremenski period. I veće plate vojnicima, sveto što ih hvale naši vladari neka bace u vodu i neka im se lepo zahvale na bankomatima. Jer i oni koji plaćaju vojsku jedino prinzaju tu vrstu plaketa.

MRAP (Mine resistant ambush protected) !?
нМОоЗЗ тј МОЗЗ (на Мине Отпоран од Заседе Заштићен)

Odgovori
Gl

Ja boh uzeo jos 6 do 8 mi 35 m da imamo 10 12 protivoklopnih helikoptera,za jednu eskadrilu inace misljenja sam da bi sa thalesom trebali da vidimo da nakacimo mistral rakete na mi 35m jer su po meni bolje od igle i stingera,sta je vase misljenje o ovoj ideje da se mistrali integrisu na mi 35m?

Odgovori
Gr

@Гладијус
Боље не прчкати ништа око тога. Само Израелци знају да „манипулишу“ са руском/совјетском техником и нико други. Ми 35м има систем Стелац који служи за АА борбу који се састоји од 6*Игла В. Само што га ми нисмо купили за ова наша 4 крокија, као и штошта још што нисмо узели.

č

7 mi 17 , 7 h145m i 8 mi 35m, ostalo stediti za pvo i kv

Gl

@Grga znaju i franci indinijski migovi 29 imaju francuske komponente kao i su 30 inace rusija j francuska su do 2014 saradjivali oko transfera vojne tehnologije,a posle slabo ili pod velom tajne zbog sankcija

Gr

По 200 милки на:
1) Домаће набавке и модернизације
2) Набавку хелија
3) Набавку Пво и радара
Пс. Не мора све одмах да се плати, може нешто да се узме и на кредит.

Odgovori

Sredstva za elektronsko ratovanje?

Odgovori
Ac

Obavezno kompletirati jednu ili dve vrhuske jedinice za elektronsko ratovanje.
Ps. Sedište postaviti na 13 maj i opremiti ih ekskluzivno.

ka

S 400. Pare koje se izdvajaju su od gradjana republike Srbije, kad vec placaju nek budu bezbedni. Ali ko nas pita…

Odgovori
Sa

Najveca opasnost po gradjane Srbije nije sa neba i ne leti… Naprotiv, neki bi cak rekli da je podzemna.

Zo

Sta bi sa Krasuhom?Rekose da je neophodna.

Pe

uff koliko se Srbija zadužuje u proteklih tri godine. Dobro je kada imaš stabilnu ekonomiju i stabilan rast, što naravno Srbije nema, nego uvijek oscilira ( varira gore dole ), pa kupuješ vojne sisteme kroz par godina. Ali kada se vani zadužuješ ( i to još po „nezamislivim“ kamatama ) samo da moderniziraš vojsku, ili upotpuniš kapacitete….jednoga trenutka se vrlo lako možeš naći u problemima.

Odgovori
TT

Dug Srbije nije visok, ima tu jos mesta i rast je solidan zadnjih par godina ako ne racunamo koronu.

Dr

Ne zaduzuje se za naoruzanje, zaduzeni novac odlazi uglavnom za infrastrukturne projekte.
Sto se ekonomije i spoljnog duga tice, ovo bi vas trebalo vise da zanima.
https://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2021&mm=04&dd=01&nav_id=1836018

Iv

Da ali Srbija je srecom najmanje zaduzena od svih u regionu. Uzmimo primer Hrvatske. Prezaduzeni,duplo vise od nas a od aviacije i pvo-a nemaju nista.

Iv

Srbija je najmanje zadužena u regionu, jer se kineski krediti ne registriraju kao javni dug jer se radi o tzv. tajnim kreditima – imaju klauzulu u ugovoru kojom se zabranjuje objavljivanje ugovora i uvjeta iz ugovora (samo EUR 1 milijarda je registrirana kao vanjski dug, a ukupno je realizirano EUR 7 milijardi kredita, te su još EUR 3 milijarde odobrene i koje se sad troše), tako da taj službeni dug uzmi s velikom rezervom.

Tr

@Ivan Uzice

Koliki je njihov bdp a koliki nas..

St

Perica mani se dnevno politicke borbe i nemoj da podcenujes intelegenciju ljudi. Kao prvo svi podaci su javni sta u drzavi sta kod međunarodnih institucija u inostranstvo koju daju te pare. Nijedan podatak ne ukazuje da je Srbija prezaduzena sta vise kontra toga, merilo u svetu su ti agencije i investitori jel niko nedaje pare i ulaze u ambis. A ako smo vec kod zaduzivanja pa Srbija bila i ranije duzna pa nismo nasli akumulatore za migove i preticali punom linijom na ibarskoj magistrali.

Zo

Nije Srbija previše zadužena. Najvažnija stvar je kontinuitet u finansiranju. Ako i sledećih godina izdvajanja budu na ovom ili višem nivou, za desetak godina trebali bi imati ozbiljnu vojsku. Znači sve zavisi od ekonomske situacije. A što se tiče konkretne tehnike koja nam je neophodna, tu su vojnici i stručnjaci koji će to znati mnogo bolje nego mnogi eksperti koji se ovde javljaju. Pozdrav!

Ni

@Ivan Uzice
Bugarska je pre korona krize dugovala samo 17% BDP, tako da nije realno da je Srbija sa 60% BDP dugovala najmanje.

Dr

@Ivan

Pa ako su krediti tajni, kako vi znate za njih?

@M

Zox
Колико год да се и задужимо у мирнодопским условима , увек је јефтиније него у ратним од “савезника“. Да не буде као у Великом рату када смо од Енглеза тражили кредит од 800.000 динара , а они нам тражили да се одрекнемо Вардарске Македоније у корист Бугара.

Pe

Najbitnija stvar koju RV i PVO treba da kupe uvezu ili pronadju je Pamet. Ne verujem da se moze naci na tenderu ali mozda postoji u redovima Vojske.
Do skora smo pricali da nas zeza tehnika ali eto nove tehnike i eto problema….H145 koji su top klasa najcesce sede na zemlji jer kadar ili ne kadar nije bas kadar da ih koristi u opsegu dozovljenog.
Kako to izgleda u praksi? Neka bolje ne diraj nista ce pokvarimo nesto..pa pise da moze..ej pa ne znam bas engleski dobro…nisam siguran..pa da pitamo nekog..ma cuti bre pravi se da znamo…i tako idu dani.nove mashine sede i koriste se samo 15 posto …
Nastavni plan sa Akademije promenjen je u skladu demobratskih tekovina samo zarad sitnog interesa par ljudi..potpukovnika , generala i njihove dece…nikakav veliki boljitak nije postignut…
Na kljucnim mestima u lancu komandovanja nalaze se likovi sumnjivih letackih kvaliteta i skola…zvanja su uglavnom dobijali uz rostilj i prasetinu jer realno nije imao ko…
Tako da gospodo najbitnija stvar je da se postave pravi ljudi na celnim mestima…a to znaci transparentni konkursi da mogu svi da se prijave…poznati uslovi i standardi…i onda ce krenuti na bolje..e onda moze se kupiti sve..

Odgovori
Dr

Jos po osam Mi-35 i Mi-17 da se kompletiraju helikopterske eskadrile.
Voleo bih da vidim jos H-145 u VS ali mislim da su nam Mi-17V5 daleko potrebniji od H-145M.
Jos dve baterije Pancira i radare.
Od Izraela najverovatnije necemo uzeti radare vec Trophy za modernizaciju M-84 i eventualno Spajk, mada je u igri i ruski Kornet.

Bilo kako bilo, visedecenijski danak neulaganja u Vojsku dolazi na naplatu.
Sad ne znamo odakle pre da pocnemo i sta pre da nabavimo, posto nam treba svega a para za sve nema. Nama je potrebno 10-ak godina da izdvajamo minimum 200. miliona godisnje na nabavke da bi stvari koliko-toliko dosle na svoje mesto.

Odgovori
Mi

Bar jos 4 Mi-35 svakako treba uzeti. Osam je solidna cifra, dok bi 12 vec bilo dosta ozbiljno. Ne mora sve odjednom.
Meni se čini da bi nam bolje bilo jos 6-10 H-145 visenamenskih helikoptera nego isto toliko Mi-17 ako bi morali a biramo samo jedan ili samo drugi. Mislim da je H-145 dosta prakticniji za svakodnevnu upotrebu i brze reakcije traganja, spasavanja, MEDIVAC, a u M varijanti i antiteroristickih i slicnih akcija. Ipak on moze da ponese 10 ljudi plus 2 pilota. Dodatni Mi-17 nam takodje treba ali ne toliko i u tolikom broju.

TT

Drina ili 3-4 godine po 600 miliona ..

Dr

Verovatno ce se kupovati fazno po 4 svakih par godina dok se ne kompletiraju eskadrile.
Ne bih se slozio da nam je H-145 potrebniji.
H-145 je dobar sa CSAR, HEMS, specijalne jedinice i slicno.
Vojsci su potrebniji Mi-17 jer je je bitno kako ces i koliko brzo prebaciti recimo bataljon vojne policije ili ID iz Panceva za Bujanovac, ili 63. iz Nisa za Suboticu. A bez eskadrile srednjih transportnih helikoptera nema razgovora.
Jednostavno je tako, ako hoces da imas snage za brzo reagovanje moras da ih brzo i prebacis da reaguju.
S obzirom da Mi-17 moze da preveze daleko vise vojnika i MTS samim tim je bolja opcija za VS od H-145.

Od

Od Izraelaca, ja bih prije Spyder nego Spike. Ako bi moglo i SR i MR verzije ako već FK-3 stiže.

Pričalo se i o MATRA MICA-VL i Asteru koje Francuzi navodno nudiše Srbiji (pisalo se i na T6 o tome).

Što se tiče avijacije, 2 komada transportnih aviona ranga C-295 ili kao Mađari Embraer C 390.

Ali ono što mene brine je da ne postoji nikakav plan opremanja, da ne pominjem tendere, ITB, pisma namjere, prenos znanja (sem u slučaju Kineza) i sve mi liči na stihijsku kupovinu svega što padne na um ili što je stvar trenutka (vidjeti pod nabavka BPL, epopeja od kineskih Wing Loong-a do turskog Bajraktara)

Logistički, materijalno, ljudski (o interoperabilnosti i uvezivanju šarolike opreme da ne pominjem) može biti problem i noćna mora i u miru a kamoli u slučaju sukoba, nismo Indija da kupujemo sve i svašta sa svih strana svijeta od Apača do ruskih nosača aviona.

Sa

Ma koji spike? Sto ste zapeli za spike, kad mi imamo svoj spike – Alas? Ne razumijem histeriju oko spajka. Alas je radjen po uzoru na spajk, a cim smo ga mi napravili, smijem da se kladim i da je bolji od spajka.

Dr

@Sasa

Nije bas za porediti Alas i Spike.
Druga stvar, nama trebaju prenosivi PO sistemi i za pesadiju.
Nece valjda vojnici prtiti Alas na ledjima.

Gj

Veće plate vojnicima.

Odgovori
Б

A pvo (ne mislim na pancir kratkog dometa)bar srednjeg dometa,kub neva pasars i pancir svi oni imaju baš mali domet,a kub i neva su odavno za penziju tako da je pvo slaba,naravno nemože se sve odmah ali tu smo slabi.

Odgovori
Kr

Te pare će zakrpiti rupe tankim koncem, za debeo para nema tako da ostasmo tamo gde jesmo. Nama treba ozbiljno defanzivno oružje a to je još jedna nula na pomenutoj cifri. Za početak naravno.

Gr

Кажу да стиже ФК 3 ускоро. А он је већ плаћен, па ме упада у ових 600 милиона.

Da

Улагати у људе и фирме које ће развијати технику за војску.
Неки модел сличан израелском.
Све шта се купи развој технологије ће прескочити за 10 година. Памет створити је најтеже. А сада већ има јако пуно наших кадрова по врхунским страним фирмама који би се вратили за солидне плате и овде чуда направили.

Odgovori
Si

Ono sto je VS zaista potrebno nisu iz sfere RV, pa ni PVO. Pogledajmo realno. Nama u ovom momentu vreba opasnost od asimetričnog sukoba niskog intenziteta na jugu Srbije. Sa obzirom da smo ostrvo okruženo NATO paktom… Sva ulaganja u skupu vazduhoplovnu tehniku su nebitna. Ono sto jeste potrebno su optoelektronska sredstva osmatranja, sredstva veze, novo modernije naoruzanje i oprema za pesadinca. Transportne jedinice, laki prenosni sistemi, moderniji minobacači i mine za isti, artiljerijski radari i slične stvari.

Odgovori
Dr

Malo ste kontradiktorni.
Kazete da nam opastnost preti jedino od ovih sa juga Srbije, a onda navodite lako prenosive sisteme, artiljeriske radare itd. A sta ce nam to, da gadjamo avione, helikoptere, BPL i tenkove koje oni nemaju?
Nije svaki sukob sukob sa Nato-m, i male su sanse da nam se ponovi ’99-a.
Imamo mi u okruzenju jos nekih koji bi u buducnosti mogli da krenu u neku avanturicu, e zato nam treba RViPVO i sve ostalo sto jednu vojsku cini vojskom, a ne lovackim drustvom uljuljkanim u san u kom nikada vise nece biti ratova osim seoskih puskaranja.

St

Na njihovom mestu, bi 600 mio € ukoliko je stvarno toliko predviđeno za nabavke, prebacijo za iduču godinu i ako ekonomija bude rasla i dalje, dodao još toliko u zbiru 1 miljarda i 200 mio € i onda da se vidi, šta da se uzme i ugovori. U međuvremenu nek završe opit postoječeg i vežba na postoječem.

“ Kad već spominjemo Izrael, Vojsci Srbije bi sasvim sigurno bio zanimljiv i protivoklopni vođeni raketni sistem Spike u različitim verzijama. “

Može biti ali MMP od Francuza je zadnja reč tehnike tog tipa pete generacije i bolje iči u tom pravcu.

Odgovori
T.

@Strela
Kao prvo ja mislim da Mig-29 moze letet i nakom 2030.
Valjda ce Mig-35 do 2030 ispunit sve zahteve.
I opet moram ponavljat. Bolje kupiti ruske. Jeftinije su
i bolje. Mozda kupiti nekoliko za testiranje. Zna se ko
te rakete koristi.

zo

Članak samo pokazuje u kakvom je stanju Vojska Srbije i kako su donošene odluke i rađene nabavke bez pravog koncepta..time je potvrđeno da se GŠ VS ništa ne pita i da su njihovi planovi opremanja i nabavki mrtvo slovo na papiru..
Jednostavno, ništa nije potpuno i zaokruženo do kraja..a za logističare to predstavlja veliki problem u eksploataciji i obezbeđenju raspoloživosti.
BIće zanimljivo kako će se realizovati ponuđeno..

Odgovori
Bo

zoran
Bas naprotiv. Njihovo misljenje i odlucuje. Bilo je da sve dobije samo jedan rod vojske ili da svi dobiju po malo. Odluceno je za ovo drugo, a sada ce se povecavati brojke svog ovog novog naoruzanja. Naravno za to vreme sa postojecim novim stvarima obucuce se i ljudstvo. Dzabe da kupis i 30 komada MI35 ako nemas ko na njima da leti.

Ma

Ovo je škokski primer tipične kolonijalne strateške sabotaže jedne zemlje na duži rok izvedene od strane alavih izdajnika pod firmom odbrane zemlje.

Beskonačno zaduživanje kroz besmislene projekte.

Sve će se ovo raspršiti kao kula od karata kad krene gungula a oni pobeći svojim kontrolorima u London ili Moskvu na rezervni položaj.

Jedino ozbiljno i smisleno naoružavanje ove zemlje je bilo od 1903 do 1912 i videli smo kako se završilo po Tursku.

A narod? U šume kao i do sad.

Odgovori
Bo

Mahatma Gandi
to je samo tvoje misljenje,koje ne dele svi, a medju njima i ja. Posto sam upoznat sa nekim stvarima, mogu ti samo reci da gresis, i to mnogo. Sve se radI planskI, Ali taj plan niJe kao sto ti mislis na godInu dana vec na 10 i vise godIna. Sada deluJe kao da nIje dobro i da je nedovoljno, ali za 10 godina videces ogromnu razIlku u odnosu na sve okolne zemlJe.

Al

Ok, sa ovim jednogodišnjim budžetskim parama možemo da popunimo prazan prostor u RV. Kako je već neko ovde pomenuo nastavak kupovine helikoptera i potpuna postojećih jedinica sa istim. Moramo obezbediti nove i sigurnije letelice a krš na otpad, i sa tim sačuvati naše pilote i normalno obučiti nove. I da još dodam 2 transportna aviona. A ono što pretekne uložiti u dalji razvoj i uvođenje u operativnu upotrebu sistema Šumadija, mislim da nam je to preko potrebno. I to bi za ovu godinu bilo ok. Za narednu godinu otom potom.

Odgovori
Al

I još nešto, ako je sada na raspolaganju 600 milona evra da mi u budućnosti preskočio jedno 3 do 4 godine, skupimo neku ozbiljniju paru pa da onda diskutujemo šta nam je presudna nabavka. Pa da Srbija bira i izabere ozbiljnu stvar. Nove eskadrile aviona novi PVO. Nije ni bitno kad imaš paru. Samo da našu Srbiju ojačamo i da budemo sposobni da zaštitimo svoj narod. Pozdrav.

Odgovori
Tr

Nasoj Srbiji smo mi sami mnogo veci neprijatelj od svih neprijateljskih zemalja koje nas okruzuju. Neprijatelj Srbije je svako ko baca djubre sa terase, svako ko zagadjuje vazduh, svako ko krade iz drzavnog budzeta, svako ko vozi pijan, svako ko sece sume, prska voce sa tonom otrova, uvozi meso sumnjivog porekla itd itd Ako pogledamo Izrael, ok bogati su, ali nisu oni zbog toga jaki ili zato sto ih podrzava Amerika i ko sve ne, vec zato sto su slozni. Zato sto Jevreji iz celog sveta dolaze u Izrael da sluze vojsku i zato sto je tamo sramota ne sluziti vojsku. Da dva Srbina ostanu poslednji Srbi na svetu , posvadjali bi se i pobili. Sutra da neko pokrene referendum o KiM ili spajanju sa R. Srpskom pitanje je kakav bi rezultat bio. Imali smo naoruzanje i 90ih pa nas vise na kosovu i u hrvatskoj nema. Nece nama pomoci ni S-400, ni Su-35, ni T-72, ni Mi-35, ni Krasuha, ni Kindzal, ni Iskander ako vecina mladih gleda kako da pobegne iz zemlje.

Ne

Otvoriti proizvodno/razvojni centar za proizvodnju dronova, bpl i robotskih sklopova. Kupiti licence za pojedine sisteme i poceti lokalnu proizvodnju.

Odgovori
Cr

1. Radarski sistemi
2. Sistemi za elektronsko ometanje
3. Dronovi (izviđači, naoružani i samoubice)
4. Još dronova
5. Artiljerija (minobacači, haubice i VBR – sve samohodno)
6. Ljudstvo i logistika
7. Integrisana namenska industrija (razvoj klastera novih/manjih dobavljača, da dopune dinosauruse poput MB, PP i Krušika)

Mislim da može da se spakuje u 600 milki. Možda ne u nekim herojskim količinama ali svakako u nekom kvantitetu koji bi predstavljao dobar početak.

Odgovori
Yo

Prioritetno domaće modernizacije i noviteti „na nebu i na zemlji“, a zatim radari, Krasuhe i Peresveti i/li slično…

Odgovori
Mi

Ja bih kupio Jars da se ja pitam. Ali ne pitam se.

Odgovori
Ni

Za te novce povecati plate i uslove za vojsku.

Odgovori
OS

Srbiji je sve potrebno, ali ono što je najbitnije pored ekonomije, jake vojske i sistema bezbednosti uopšte, je stanovništvo. Kada kazem stanovnistvo mislim na svakog pojedinca, njegovo mentalno i fizičko zdravlje, njegov odnos prema drzavi i drustvu patriotska svest, moralni kodeks a pre svega odnos prema porodici.

U zemlji u kojoj je prosek starosti dosta preko 40 godina, koju napušta ogroman broj mladih, u kojoj vise od pola populacije mladje od 35 godina nije u braku, a oni koji jesu uglavnom imaju jedno ili dva deteta (izuzev svešteničkih brakova), u kojoj skoro pola stanovništva zivi u dva grada ili njihovoj blizoj okolini dok se ostatak teritorije prazni upravo ka ta dva centra koja su uzgred blizu jedan dgugom, u kojoj zene ne zele da rađaju, u kojoj se većina trudnoća završi kiretažom umesto porođajem i tako dalje, najveci problem su ljudski resursi odnosno natalitet. Ali ne samo natalitet kao prosti zbir ljudi, pa tako i zavisnika od psihoaktivnih supstanci, nasilnika, ljudi koji zbog šopinga zaborave dete u autu na +40°c koje se usled toplotnog udara upokoji, vec ljudi koji su svesni i savesni i spremni da podnesu zrtvu i „lošijeg kvaliteta zivota“ iako je to nemerljiva kategorija, zarad porodice, komšija i društva u celini.
Jednostavno potrebno je da budemo bolji ljudi, ali to ne zavisi od ekonomije, vojnog budzeta, ni od tog ko je na vlasti bez obzira ko je u kom momentu na vlasti, to zavisi samo od nas samih.
Da li ce nam deca i njihovi potomci govoriti jezik kojim mi govorimo i pripadati kulturi kojoj pripadamo i kojoj su pripadali naši pretci zavisi samo od nase odluke i naše svesti i savesti i tu nam ne moze pomoći ni najveci BDP u Evropi ni 100 borbenih aviona.

Odgovori
Tr

Svaka cast za komentar, delim misljenje. Ovo je nesto najrealnije izreceno na ovom sajtu.

Iv

Sve ste u pravu. Evo Izrael je dogurao do 10 miliona stanovnika. Nacija koja je konstantno u ratu ima rast stanovnika. Na njih treba da se ugledamo. Zamislite da nas ima 10miliona kao sto bi trebalo da nas ima, umesto sedam miliona koliko nas je sada. Sve bi bilo drugacije.

TT

To o cemu pises je problem cele zapadne civilizacije, koje smo mi deo ..

Sr

@OSOJ @Thrundle
To je vrlo povrsno gledanje stvari, da ne kazem gluposti.
Jednostavno ljudi se osecaju nesigurno jer vide negativnu selekciju oko sebe, i znaju da ne daj boze da se nesto desi, nikakav sistem i nista ne stoji iza njih, a sav trud im je uzaludan. Eto to tera ljude napolje i koci zemlju, nista posebno ni komplikovano, niti je na kulturoloskom nivou, cist politicki problem.

Dr

Populacija Evrope je sve starija, dakle to je trend svuda u svetu ne samo kod nas. Cak i Japan ima sve stariju populaciju.
Jos su drzave zapadne uredjene i bogate, pa opet sve manje dece a sve vise starih.

Ako je preduslov za rast populacije stabilna drzava, ekonomija itd.
Kako to da se u uredjenim drzava radja sve manje dece, a u siromasnim zemljama koje zive u bedi i ratovima radja se sve vise dece?
Dakle nije problem u novcu, politici, drzavnom uredjenju kao sto se pise. Jednostavno zivimo u takvom svetu gde je posao, karijera i sve ostalo iznad svega pa i porodice.
Jedino jos na Bliskom istoku i Africi nemaju problema sa tim.

Neko iznad pomenu populaciju Izraela. 20% stanovnistva Izraela cine Arapi, a kod njih je natalitet visok gde god da zive. Sami Jevreji nemaju veliki natalitet, izuzev ortodoksnih Jevreja.

Na kraju krajeva bolje imati 1-2. dece, nego 10. a nemati sta da im das za dorucak, rucak, veceru, od koji ce 2 zavrsiti osnovnu skolu itd.
Ja ih Bogu hvala imam troje, i mislim da vecina parova u Srbiji moze bez problema da podize 2-3 dece.
E sad ovi sto mastaju o 5-10. dece po porodici u vecini slucajeva ili nemaju decu ili imaju 1. dete, ali bi tudjim kopljem dizali natalitet.

Br

@Drina.
Pogresio si i to mnogo. Jevreji svih obrazovnih kategorija imaju po jedno vise dete nego Evropljani iz istih kategorija. Sekularni Jevreji imaju 2.2 dece po zeni, tradicionalni od 2.7 a tradicionalni 4 dece. Ultra-religiozni Haredi Jevreji imaju 6-7 dece po zeni. Arapi malo iznad proseka. Znaci cak i kad izbacis Harede i Arape imaju ferilitet koji mozemo samo pozeleti cak i kod sekularaca

Cr

Izrael, između ostalog, podiže populaciju konstantnim prilivom kolonista (uz simboličnu stopu iseljavanja) tako da nisu baš zahvalan primer za poređenje.

Srbija bi uz svo iseljavanje i ekonomske poteškoće mogla da uđe u pozitivan trend ali to, kao što OSOJ ispravno kaže, zahteva od nas pre svega da postanemo bolji ljudi. Naš narod se trenutno vodi jezivo lošim vrednostima i težnjama i to je problem društva a ne politike. Politika je oduvek bila rđava uz neke retke izuzetke ali vrednosti kojima se društvo vodi nikada nisu bile ovako grozne.

Na

za 600 miliona €

10+4 rafala B i C učešće 15% 30 miliona €
2 radara GM 1000 učešće 15% 24 miliona €
8 radara GM 400 učešće 15% 60 miliona €
24 lansera SAMP-T učešće 15% 115 miliona €
+ 192 rakete Aster 30 učešće 15% 75 miliona €
24 lansera VL-Mica učešće 15% 60 miliona €
+ 96 raketa Mica učešće 15% 20 miliona €

Ostale novce rasporedite sami, cene dostupne u otvorenim izvorima

Odgovori
Na

da dodam 12 UCAV-a Heron TP

T.

@Narednik I Klasse
Novi Rafale kosta malo vise nego 30 Milliona. Vise nego 6 puta toliko.
Grci ce koristene sve pokupovati. I one koja Hrvatska nece kupit.
Ja verujem da ce Hrvati u dogovoru sa Grciman odustat od kupovine
i uzet stare grcke Mirage. F-16 sigurno nece dobit iako ih zele.
Platiti ce ih 200% preko realne cene. 50% Grciman. 50% HDZu.

Ni

A šta je sa onih 85% moj Naredniče. Da li se može vjerovati ovoj tehnici u slučaju nekog sukoba npr. oko Kosova i Metohije, nekad u budućnosti.

Bo

Narednik I klase
Ne slazem se. Za te pare mozemo kupiti i vise i jeftinije a podjednako dobro, ako ne i bolje, na istoku, i plus uvek nesto dobiti gratis, neki sistem, neki prenos tehnologije, neku obuku.

Bo

Skoro sam bio u Nišu poslovno, pa sam u razgovoru sa prijateljem pomenuo ideju da se MIN uposli za vojne potrebe. Koliko bi to bilo realno?

Znam da smo na sajtu posvećenom avijaciji, ali me na ovo pitanje podstakla činjenica da je MIN radio lokomotive, a svi znamo da su Krauss-Maffei i Uralvagonzavod poznati i po železničkom i po vojnom proizvodnom programu…

Odgovori
Bo

Bole pa MIN ne postoji.Ne znam gde si ti bio ali rade samo par fabrika dok su glavne odavno raskopusane.Sve su posekli i prodali u staro gvozdje.MiN Kopeks isto ne radi.Jastrebac ne postoji.Masinska industrija u Nisu se zasniva mahom na sitnije privatnike.Ono sto je nekad bio industrijski grad sad je srafciger industija.

Bo

Bobbie, ja sam bio u centru Niša, gde sam poslovno boravio za Upravu za igre na sreću (fiskalizovao kockarske aparate). Tu sam se sprijateljio sa serviserom priređivača igara na sreću koji stanuje u MIN-ovom naselju (deo naziva lokacije je „glava“). U razgovoru sa njim se pomenula ideja da se u MINu rade gusenična borbena vozila, pošto smo točkaše manje-više pokrili.

Inače, hvala na odgovoru.

Iv

Bolje skupiti jos love i uzeti ozbiljne sisteme. Su 30 i s350. To mora biti prijoritet prioriteta. I Izrael ratuje protiv gerilaca u Gazi pa dizu F35 i F15. Nema nista od slabasnih sistema malog dometa. Dug domet, dugo ostajanje u vazduhu, velika vatrena moc, to nama treba ako hocemo nekog da odvrarimo. Sa eskadrilom su 30 ozbiljno bi odskocili na celom balkanu, plus s350…

Odgovori
T.

De su problemi sa Mig-35. Navodno avionika i radar. Neverovatno.
Ja bi pre rekao da su ga Rusi u korist Suhoja proglasili neizplativim.
Izgleda kao da nema dovoljno musterije van Rusie.

Odgovori
Mi

Imajući u vidu događaje iz 1999 – te,treba hitno nabaviti sredstva za REB,na primer,Krasuha 2,ili krasuha 4…

Odgovori
Bo

Ja sam misljenja da Srbija treba da se fokusira na bespilotne letelice jer su nedavni ratovi pokazali ubojitost tih aparata.U tekstu se ne spominje nabavka Barjaktara iz Turske koju je predsednik najavio.U isto vreme trebalo bi pripadnicima vojske izgraditi stanove i poboljsati primanja.Mozda bi smo trebali da izgradimo vojne baze gde bi oficiri i vojnici ziveli sa svojim porodicama nesto kao americka vojska.Mlade strucnjake poslati na usavrsavanje, a ne bi bilo lose i kupovina licence za domacu proizvodnju pojedinih sistema.Nesto sto je Kina radila dok nije ovladala tehnologijom.Treba se ugledati na Kinu, Izrael i Tursku.Lako je kupiti i potrositi novac, trebamo domacu proizvodnju.

Odgovori
ma

S obzirom da se nalazimo na defanzivnom kursu, kupovina velikog broja BPL nema nekog smisla u trenutnoj situaciji.

pe

Pranje para, vozila umesto raketa i dronova.

Odgovori
Ma

Narednik l klase
Znate li vi koliko kosta jedan Rafale a zatim 10 Rafale pa onda +4 kako rekoste. Spisak lepih želja i ne ostvarenih snova.
Ne zna se gde pre utrošiti 600e svakim danom urgentnost se povecava. Mislim da je najurgentnije nabavka PVO sistema za borbu protiv dronova i sistema dugog dometa. Oko 250km puna kapa. Zatim sistemi za PEB. A zatim nabavka sistema Z-Z dometa do 300KM.

Odgovori
@M

За 600 мил. € би могло да се направи 16.000 станова од просечно 75м2 за потребе војске и полиције. Тиме се аутоматски елиминише осипање кадрова, као и привлачење нових. Наравно да не треба све одједном, али барем 5.000 од тих пара, и то годину за годином , док се не подмире потребе. До 2025. то би било око 20.000 станова. Ако је стратегијски план, да зараде просечне буду око 900€ до тог рока, требало би да имамо мирну ситуацију поводом одлива кадрова. Део новца уложити у проширење капацитета производње , и то кроз четворогодишње улагање, с’тим да испорука производа буде у року од две године ( авансирати само проширење производње, остатак по испоруци ) . Развијати старттапове фирми које се баве специфичном производњом за потребе наменске како би се оформили кластери произвођача војне опреме ( оружја …) Узети од Кинеза ФК3 ( није под санкцијама), комплетирати батерије Панцира у потребном трупном броју, као и радаре и заслепљиваче. Потпуно трупно снабдевање лаким преносивим ракетним системима . Потпуно трупно снабдевање хеликоптерским јединицама и сразмери као и до сада што је набављана ( пола Руси, пола ЕРБАС ). Комплетирати канал Дунав-Тиса – Дунав новом фортификацијском препреком паралелном са Хрватском ( за Мађарску и Румунију већ направљени- само да се очисте). По мени је суштина да се праве планови у војсци као и у цивилном сектору 2020-2025. И по мени једно од најважнијих ствари: направити навођене ракетне системе домета до 600Км, и тежине до 1000 Кг. Не смемо да их извозимо, али смемо да их имамо у свом наоружању. Ово је веома значајна стратегијска ствар због одвраћања. За претежно брдско планинску земљу је потребно развијати и такву борбену тенхику. За форсирање Дунава чини ми се, осим фортификације, да имамо довољно да се одбранимо од могућег смера напада.

Odgovori
Mi

Zašto ne bismo od naših viškova brdm2 sada po uzoru na ove MS koje smo dobili 30m komada uradili još 30 na primer, nov motor, kupovina istih delova, elektronike, oklopa? Deo toga bi mogao da se uradi ovde, eto uštede i dobijanja dobrih višenamenskih modernih vozila?

takođe, da li neko zna šta se dešava sa Novom VP M86? Pričalo se da počinje modernizacija kao za žandarmerijižu u model m15, mislim da je tovč vojsci preko potrebno, vozila su solidna i jedan od uspešnijih SFRJ proizvoda kao višenamenska ( izviđačka, borbena, patrolna, snabdevačka,transportna…). Ima ih čini mi se 58 sa onih 15tak koji su u Libanu?

Takođe modernizovana Praga nije loša kao za žandarmeriju, po 2 baterije US Baku brigadu kov, plus još po 2 baterije na aerodromima i u gardi i u 250 raketnoj?

Odgovori
Ni

Bob ne znam koliko imas god al trebalo bi bolje da citas o madjarskoj avijaciji i to sto ne leti pola avion i o avijaciji uopste. Sjedis pises i nagadjas.
A i ovo bojite se ovih ili onih komsija. Pa ako niste skontali cilj velikih sila a tu ukljucujem i Rusiju i jeste da se na balkanu boji komsija komsije a ne upravo tih velikih sila koje iskorisavaju prostore bivse Ju za svoje potrebe.
Na Balkanu niko ne mislii da narpavi malo vise fabrika i da ljudi rade zive provode se nego ko ce imati bolje oruzije da ubije komsiju. Sta reci nego bolesno.

Odgovori
da

ća je sa iračkim migovima 23?
te 23-jke su po meni bolje od 29-tki?
ako su mig 23 ok, a kineski s300 već plaćeni, srbiji triba još samo šumadija, a sve ostalo otom potom….
ja san siguran da niški aerodrom čuva s400 zbog humanitarnog cintra…

Odgovori
ve

hitno nabavka pvo sistema s 300 s 400 buk..ovo sto imamo je smesno a ti panciri nedovoljni.svo vise para uloziti u pvo … prvi udar ne zaboravite ide iz vazduha

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor