Kako je Tango Six već izvestio, upis u novu Visoku školu strukovnih studija „Vazduhoplovna akademija“ počeo je 6. avgusta i trajaće do petka 17. septembra.
Prijavu za upis i više detalja o studijskim programima možete naći na adresi – https://www.vakademija.edu.rs/visoka-skola-strukovnih-studija/
Direktor „Vazduhoplovne akademije“ Goran Cvijović izneo je juče u intervjuu „Blicu“ nove interesantne detalje u vezi planova za ovu, sada uvećanu, obrazovnu i trening instituciju. Detalje o stanju i planovima za zamenu flotu pilotske akademije u Vršcu i druga pojašnjenja ovog projekta:
– Vazduhoplovna akedmija trenutno poseduje 18 jednomotornih i dva dvomotorna aviona, prosečna starost dvomotornih aviona Cessna 310 je preko 40 godina, ti avioni su na isteku resursa i nisu isplativi za korišćenje u obuci pilota pre svega zbog potrošnje goriva i troškova održavanja.
U planu je nabavka dva nova dvomotorna aviona i jednog jednomotornog helikoptera za obuku pilota.
Ministarstvo prosvete formiralo je stručnu komisiju koja treba da donese odluku o tipu aviona i helikoptera koji će se nabaviti. Ako mene pitate, najviše bih voleo da to budu Diamond DA42 Twin Star i Robinson R44.
„SMATA Pilotska akademija“ u Vršcu je od maja ove godine odlukom vlade Republike Srbije prešla u nadležnost Ministarstva prosvete , nauke i tehnološkog razvoja i ušla u sastav „Vazduhoplovne akademije“ u Beogradu. Ona će biti eksterna nastavna baza za realizaciju praktične nastave učenika i studenata „Vazduhoplovne akademije“. To znači da će naši učenici i studenti koji se školuju u skladu sa EASA regulativom svoju nastavu letenja realizovati u Vršcu a inženjeri će svoj rad u realnim radnim uslovima imati u nasoj EASA Part 145 Organizaciji. Kontrolori letenja u AKL Vršac.
Naravno, u Vršcu se nastavljaju programi školovanja pilota za one kandidate koji žele da steknu svoje pilotske dozvole a ne žele da se školuju na Visokoj školi strukovnih studija. – objasnio je Cvijović.
Kako je dalje naveo u intervjuu Blicu, Ministarstvo prosvete je ove godine odobrilo je upis 72 studenta na prvu godinu osnovnih strukovnih studija. Po 24 na svaki od tri studijska programa: na studijskom programu Vazdušni saobraćaj 4 budžetska i 20 samofinansirajućih, na Vazduhoplovnom mašinstvu 14 budžetskih i 10 samofinansirajućih dok se studijski program Kontrola letenja upisuje po konkursu Kontrole letenja Srbije i Crne Gore SMATSA koji će zavisiti od ove kompanije. Cena školarine zavisno od studijskog programa kreće se od 2.500 evra do 18.000 evra.
– Visoka škola strukovnih studija „Vazduhoplovna akademija“ akredituje tri studijska programa koji se realizuju u saradnji sa tri velike kompanije iz sektora vazdušnog saobraćaja. Studijski program Vazduhoplovno mašinstvo u saradnji sa MTU Maintenance Serbia, Vazdušni saobraćaj u saradnji sa Er Srbijom i program Kontrola letenja sa Kontrolom letenja Srbije i Crne Gore SMATSA. Svi programi su usklađeni sa EASA regulativom tako da će naši studenti pored diploma strukovnih inženjera sticati i ATP dozvolu pilota, B dozvolu za održavanje vazduhoplova i ovlašćenje aerodromske kontrole letenja.
Osnovne strukovne studije traju tri godine a u planu je akreditacija i specijalističkih i master strukovnih studija za sva tri studijska programa koje bi se odnosile na sticanje novih dozvola (dozvola za tip Airbus A320 ili ovlašćenje oblasne kontrole letenja). – rekao je Cvijović za „Blic“.
Prijavu za upis i više detalja o studijskim programima možete naći na adresi – https://www.vakademija.edu.rs/visoka-skola-strukovnih-studija/
Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.
ivkos
Ovo dobro zvuci. Konacno da cujem, da neko kaze, ovo je staro, ne vredi vise krpiti, daj da kupimo novo. Relano, potencijalni kandidat, pre nego sto i upise skolu, ako upise, danas se na internetu informise. Sta ce da ga motivise, ako se npr. lomi, da upise ovu skolu, a vidi tamo neke silne avione stare 50 godina? Moramo da idemo u skladu sa vremenom. Samo neka je novo i neka se radi, sve pohvale.
Aleksandar
Sve je TOP, idemo, samo napred, hrabro!
…i samo, molicu, bez „greski u koracima“ ovoga puta….pliz.