Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

29. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

28. mar 2025

Kako je JNA promovisala poziv vojnog pilota: Dežurna para, stjuardesa i potpuna kreativna sloboda

27. mar 2025

Hrvatska želi „modernizaciju“ i „nadogradnju“ svojih Rafala, sledeći paket naoružanja i dalje tajna

26. mar 2025

Hrvatski ministar odbrane u poseti proizvođaču Rafala: „Predložili smo Dasou investiranje u Hrvatsku“

25. mar 2025

Sveobuhvatna lista NATO gubitaka iznad SR Jugoslavije i regiona tokom rata 1999. godine

24. mar 2025

[POSLEDNJA VEST] Boing porazio Lokid: Tramp predstavio prvi američki višenamenski borbeni avion 6. generacije

21. mar 2025

Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

20. mar 2025

Izraelska kompanija „Elbit Systems“ objavila rezultate poslovanja za prošlu godinu

19. mar 2025

Poslovni rezultati kompanije MBDA za 2024. godinu: Značajno povećanje proizvodnje, zemlje bivše Jugoslavije novi klijenti

19. mar 2025

Tragedija u noćnom klubu pokrenula je opsežnu međunarodnu operaciju medicinskog vazdušnog transporta u Severnoj Makedoniji

18. mar 2025

[ANALIZA] Da li je Vojska Jugoslavije 1999. godine gađala USAF-ove avio-cisterne?

17. mar 2025

Ujedinjeni Arapski Emirati pre Srbije naručuju Erbasov A400M

13. mar 2025

Antonov 26 nastavlja da leti u srpskom RV i PVO: Zamena motora u poslednjim godinama službe

12. mar 2025

Emiratski Kalidus nastavlja sa razvojem svog COIN aviona B-250

11. mar 2025

[EKSKLUZIVNO] Goran Memon za Tango Six: EDePro razvija dva tipa letelice, cilj je da „mock-up“ dvomotorne bude izložen na sajmu u Dubaiju

10. mar 2025

Konačan poslovni i finansijski izveštaj Dasoa za 2024: Još jedna uspešna godina, ostalo da se proizvede i isporuči još 220 Rafala

5. mar 2025

Američki ubica Jastrebova u Farnborou: Priča o tri zelene zvezdice

4. mar 2025

[ANALIZA] Nesreće V-22 Ospreja: P-faktor, prokletstvo tiltrotora i imperativa tehnološke superiornosti američke vojske

3. mar 2025

[IDEX 2025] Od streljačkog naoružanja do dronova: Srpska namenska industra na štandu Jugoimport SDPR-a

28. feb 2025
[PARTNER 2021] VOJIN od nedavno sa najmodernijom opremom: Kako je domaćim snagama razvijen Sistem automatizacije centra Vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja – SA cVOJIN
VOJIN služba se potrudila da na Partner donese i prikaže svoj novi hardver i softver / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

[PARTNER 2021] VOJIN od nedavno sa najmodernijom opremom: Kako je domaćim snagama razvijen Sistem automatizacije centra Vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja – SA cVOJIN

Kako je Tango Six već preneo, među najinteresantnijim izloženim eksponatima na nedavno održanom sajmu naoružanja i vojne opreme ‘‘Partner 2021‘‘, bio je sistem automatizacije centra Vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja nazvan „SA cVOJIN“ koji predstavlja osnovnu komponentu integrisane radarske mreže Vojske Srbije.

Sistem je namenjen prikupljanju podataka od svih uvezanih senzora i ima za cilj da stvori jedinstvenu sliku vazdušnog prostora iznad Srbije i na prilazima njenoj teritoriji, izvrši identifikaciju i tako formiranu sliku prosledi svim zainteresovanim korisnicima.

Kako je Tango Six saznao iz više izvora, radi se o potpuno damaćem razvoju uz, naravno, kupovinu hardverskih komponenti na otvorenom tržištu. Razvoj smog sistema traje već dve godine a sve je počelo dosta ranije kada je VOJIN razvijao sisteme automatizacije na taktičkom nivou, a koji su zamenili stare sisteme britanske proizvodnje koji su bili na upotrebi jos od 60-ih i 70-ih godina prošlog veka. Ti sistemi zаmenjeni su sa Centrom vazdušnog osmatranja i javljanja M-11 (CVOJ M-11). Ovaj projekat završen je 2015. godine i od tad se sukcesivno zamenjuju stara sredstva sa novim.

Projekat nazvan „SA cVOJIN“ predstavlja ozbiljniju i temeljniju nadogradnju „CVOJ M-11“ jer mu je namena da u suštini opslužuje bataljonski nivo VOJiN dok se „CVOJ M-11“ upotrebljava na na nivou čete. Sistem izložen na Partneru takođe treba da zameni stari britanski sistem (Marconi) koji je u upotrebi od 80-ih godina prošlog veka.

Kako Tango Six saznaje, kada se „SA cVOJIN“ projekat završi ući će se u razvoj KIS RV i PVO koji će za osnov imati ovaj sistem.

Inicijativom VOJiN službe stvorena je moderna osnova koja će se sada konstantno nadograđivati, softverski, hardverski i funkcionalno što će mu sukcesivno pridodavati i unapređivati funkcije i namenu.

Razvoj sistema radi Vojnotehnički institut u saradnji sa Institutom ‘‘Mihajlo Pupin‘‘, a kako je više izvora kazalo za naš portal, ukupna cena mu je višestruko manja u odnosu na konkurentne proizvode u svetu.

SA cVOJIN istovremeno može obraditi do 1000 ciljeva / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

Na sistem se može uvezati do 50 senzora (radara). Pokriva prostor od 1000 km x 1000 km što je predviđeno zbog eventualnih zajedničkih vežbi sa državama regiona, a istovremeno može da obradi do 1000 ciljeva. Radi univerzalne kompatibilnosti primenjeni su svi poznati protokoli za razmenu podataka Evropske agencije za kontrolu leta (ASTERIX kategorije), kao i NATO Link 1 za razmenu podataka.

Osim toga, tu je i posebno razvijeni nacionalni protokol za razmenu podataka sa akcentom na uvezivanje svih elemenata sistema PVO, starih i novonabavljenih, kako bi se prevazišao generacijski jaz i različito poreklo sistema. Takođe, primenjen je i nacionalni bezbednosni protokol za identifikaciju svoj-tuđ (IFF). Razmena podataka vrši se preko TCP i UDP protokola, kao i RS232 za stare tipove protokola.

Podaci se dobijaju i od SMATSA, kao i od RHMZ / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

Sistem može vršiti automatsku identifikaciju ciljeva na osnovu dobijenih podataka od kontrole leta SMATSA koji se uparuju sa podacima dobijenim preko sekundarnog radara-transpondera. Moguć je prijem, obrada i prikaz meteo situacije, kako od Republičkog Hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ), tako i od meteo radara koji je neposredno uvezan na sistem.

Radno mesto operatora opremljeno je najsavremenijim hardverskim komponentama koje su posebno razvijane za potrebe opremanja kontrole letenja kao što su monitor odnosa širine i visine 1:1 i pomoćni ekran osetljiv na dodir. Na radno mesto je integrisana zemaljska komponenta stanice za navođenje preko koje se može navoditi lovačka avijacija na ciljeve u vazduhu i usmeravati na ciljeve na zemlji. Za ovu ulogu može biti zadejstvovano do ukupno 6 radnih mesta.

SA cVOJIN baziran je na operativnom sistemu LINUX / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

Svi ugrađeni sistemi su redundantni, dva servera rade istovremeno i ukoliko jedan otkaže drugi automatski preuzima njegov rad. Kompletan sistem je zaštićen sa dva izvora energije uz pomoć UPS-a (Uninterruptible Power Supply). Sistem odlikuje modularnost što ostavlja mogućnost lake nadogradnje i zamene postojećih delova savremenijim.

Kada je u pitanju operativni sistem, primenjena je LINUX platforma. Softver je takođe modularan sa mogućnošću brzog i lakog dodavanja novih mogućnosti.

U daljem razvoju će se, nadogradnjom, stvarati komandno-informacioni sistem (KIS) RV i PVO kao i KIS na nivou Vojske Srbije / Foto: Ivan Urošević, Tango Six

U sledećоj fazi razvoja predviđena je primena algoritma koji će kreirati putanju leta lovačkog aviona za uspešno navođenje na cilj, gde će se ta slika slati na avion i biti prikazana na njegovom ekranu. Predviđena je zamena postojećeg uređaja za automatski prijem podataka vazdušne situacije (APPVS) novim i savremenijim. Radiće se i na stvaranju uslova da nadogradnjom ovog sistema nastane komandno-informacioni sistem RV i PVO, a kasnije i eventualno komandno informacioni sistem čitave Vojske Srbije.

Svi članci Tango Six izveštavanja sa Partnera 2021 nalaze se ovde.

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na InstagramuJutjubuTviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

А

Похвално да се сада први пут помиње коришћење Линукса у војсци.

Odgovori

Само нису рекли која дистрибуција је у питању :)

Sa

@orthodox-4-ever

Ubuntu koliko vidim na slikama, nije lose s obzirom da je na nekim novim sistemima bio Windows XP….. nadam se da ce razvijati sve na Linuxu u bucnosti jer Windows je bagovit zatvorenog koda da ne pricam o potencijalnim backdoor-ovima. Kod Linuxa imas uvid u ceo kod pa menjaj po meri i zelji za svoje potrebe.

Yo

Linux je prava stvar jer se može prilagoditi potrebama i hardveru do u sitna crevca, pa bez muke i problema napraviti i sopstvena distribucija bez nepotrebnih stvari koje obično dolaze u gomilama sa postojećim distribucijama namenjenim korisnicima koji pomoću njih odrađuju gomilu stvari kojima ovde i nema mesta…
Ok je Ubuntu za klinčadiju, ofise i sl., a za ozbiljne stvari – npr. Debian (Ubuntu je njegova testing varijanta) minimal install (mada ja lično preferiram Slackware), pa se ostalo od softvera dodaje po potrebi…
Svakako napredak koji će davati sve više pozitivnih rezultata što se duže koristi – počev od produženja radnog veka mašina itd…

М

Ако је убунту онда баш и нису добро изабрали. За овакве системе треба употребљавати системе прикладније за критичне примене. Ипак се надам да су искористили основне програме и реалтајм кернел конфигурацију са минималним и једноставним интерфејсима. систем је поузданији ако нема непотребних ‘точкића’

Sr

@Saymon @Мргуд
Znaju oni sta treba, ne sekirajte se.

Mi

Ovo sto se vidi su prikazani klijenti, radna mesta, izgleda standard Ubuntu. Vide se razne aplikacije. Pitanje je arhitekture celokupnog sistema na nacionalnom nivou, recimo da li je koncipiran da moze da izdrzi udar i onesposobljavanje dela sistema i nastavi dalje, da li je geografski dislociran, postoji taj poznati CAP teorem kod distribuiranih sistema koga treba na odgovarajuci nacin uzeti u obzir itd…

Yo

Ma Linux je širok pojam – postoje kontraverze kada su systemd distroi u pitanju – toj grupi pripada i Ubuntu koji se uglavnom preporučivao početnicima da se naviknu na linux uopšte.
Sa druge strane – nije da se nije dobro pokazao kao npr. web server u LTS verzijama – ali ni u tom segmentu ne prednjači u linux svetu (možda će sada nakon što je Red Hat „uštopovao“ Centos)…
Kao neko ko se ne razume nimalo u vojni softver, ali se pomalo razumem u Linux i BSD dustribucije – kada vidim da se i Windows XP koristi (npr. na uveženim kineskim bpl) – jasno je to da je pouzdan softver u tom segmentu možda i veći problem od harvera…
Da mene neko pita šta bih stavio da pogoni neku moju mašinu sa ozbiljnom namenom, da ispuni sve zahteve bezbednosti i pouzdanosti, moj izbor ne bi bili npr. Windows i Ubuntu, već:

1. OpenBSD
2. systemd-free linux (npe. Slackware)
3. Debian ili Suse Linux

Ubuntu je bio i ostao dobar za početnike.

Druga je priča šta (naši) stručnjaci naprave od Ubuntua – može to na svakom lunuxu – ali sve to može još i lakše i pouzdanije na ovome što sam pobrojao…

М

@Miladojka Youneed ако је заиста убунту онда морам рећи да је неозбиљно. могли су узети Руски астралинукс (astralinux.ru) који је ‘прошао’ озбиљније провере од стране компетентних људи и установа у области сигурности. А имају Руси и крипто кард (хардвер) за линукс, ко зна можда би је продали и нама ако имају имају поверења у нашу војску.

И у праву си, CAP теорема је озбиљан изазов и за много веће установе са буџетима који превазиле буџет војске Србије

М

@Yoda морам рећи да ми се твоја листа допада. Ако бих хтео систем стабилан и са неким бољим степеном сигурности вероватно бих прво узео БСД у разматрање.

Али ипак је добро да су наши почели да се се ‘решавају’ система који су познати да имају ‘задња врата’ (backdoor) па макар је то и убунту.

Mi

Pitanje je da li Ubuntu ili neka druga distribicija + sama aplikacija na odredjenom hardveru moze da recimo garantuje upadte situacije svakih 500 msec, ili u bilo kom drugom zadatom intervalu. Za to postoje real time operativni sistemi ali nije iskljuceno da i neka obicna linux distribucija sa odgovarajucom konfiguracijom moze da ispuni takve zahteve.

Б

@Yoda Није тачно да је убунти тестинг варијанта Дебијана. Убунту се развија из Дебијана, тако да је он млађи

Tе приче да је убунту за децу су неозбиљне. Linux ко линукс. Ко зна шта ради њему је свеједно.

Оно што мени мало смета је што видим Убунтуов таскбар. Оператер би треба да има закључан итерфејс само са оним што ми минимално треба. Неће ваљда да шаље имејлове са овог уређаја?

Ч

Видим прича се о дистрибуцијама или сопственом развоју оперативног система, што је добро, као што је добро да се бар једна државна установа или један њен део коначно ратосиљао прслог распалог Виндовса, то је војска због своје природе одавно требала да уради, МУП би требало да је следи под хитно, али овде можда није ствар да неко тамо у војсци не зна да ли треба ова или она дистрибуција или још боље сопствени развој, већ мислим да је у питању људски чинилац понајвише, како за сајбер безбедност тако и за све остале делове војске. Највећи потенцијал неке земља а самим тим и војске није опрема и наоружање већ ЉУДИ. Зато је ово вероватно компромисно решење, јер највећи број софтверских инжињера и инжињера телекомуникација који заврше војну академију врло брзо после пар година напушта војску и одлази у приватни сектор, паметном довољно. Значи војска и држава пре свега треба више пажње да обрати на развој људских ресурса и поред платног дела да обезбеди добре услове за људе и да их добро пази, не само у овој области већ у читавом систему.

Yo

@Мргуд

OpenBSD važi za najbezbedniji distro, a uz to je i najmanje gladan hardverskih resursa – pa je za očekivati da može obraditi i mnogo više podataka odjednom – povezati se i sa više od 50 radara, pratiti i više od 1000 ciljeva…
Linux je nesumnjivo ispravan korak napred – tranzicija ka nečemu mnogo pouzdanijem, stabilnijem, bržem, sigurnijem – a besplatnom…
Obzirom da je Beograd 1 od 4 razvojna Microsoft centra (što prate i povoljnosti korišćenja njihovog softvera) – malo je verovatno da ćemo sličan napredak videti u civilnoj administraciji…

Vl

Koliko poznajem Linux kao OS koji je izveden od Unix-a, bitan je GNU/linux kernel a grafički korisnički interfejs se postavlja po želji. Na korišćenom kernelu ne mora da bude primenjen grafički korisnički interfejs, već može i linijski (tekstualni).
Malo je neozbiljno licitirati na ovakav način, s obzirom da niko od nas tačno ne zna koji je kernel korišćen prilkom gradnje sistema. Vidimo samo grafičku komponentu interfejsa koja nije sastavni deo samog kernela i instalira se na korisničkoj strani. Sama grafička komponenta može varirati od računara do računara (radne stanice).

VO

Sistem je još uvek u fazi razvoja i ima još posla oko njega tako da to što sad vidite ne znači da će na kraju tako i biti. Ovde pre svega mislim na Linux okruženje i dodatne aplikacije. Predviđeno je da se na kraju, aplikacija startuje pri uključenju te da operateri nemaju pristup ničemu drugom, a pojedina podešavanja koja su potrebna bice dostupna samo operaterima sa posebnim ovlašcenjima. Ako ste primetili, nigde nema otvorenih/slobodnih USB portova niti drugih priključaka tako da niko neće moći bilo šta da priključi mimo ovlašćenja.
Što se tiče distribucije, to je IMP odabrao, ali vredi reći da se ne koristi ista na samim konzolama/radnim stanicama i na serveru.

Vl

VOJIN,
Dobro, role za korisnike se podrazumjevaju i u skladu sa njihovim statusom ide i nivo pristupa sistemu.
Ovo sa USB hardverskim portovima je ok, ali kontrola slobodnih logičkih mrežnih portova je još bitnija.
Verujem da je distribucija birana na osnovu predviđenog i dostupnog hardvera u sistemu (stare generacije i predviđen novi) i iz tog razloga nije ista na svim uređajima koji su vezani na mrežu.

Mi

Pitanja za T6……
Da li se vrsi integracija sa EI i PED radi ne-kooperativne indentifikacije i klasifikacije ciljeva?
Da li sistem ima ili ce imati sposobnost analize, u relnom vremenu, zone dejstvovanja neprijateljske avijacije u V-V uslovima? ( daljina detekcije kao i domet V-V naoruzanja u odnosu na polozaj nasih lovackih aviona )
Pored radara, da li se planira uvodjenje i integracije optoelektronskih uredjaja?
Hoce li se raditi na dvosmjernoj integraciji sa teritorijalnom PVO kao i sa PVO KoV-a?

Odgovori
Dr

Za svaku pohvalu. Trebaće jos puno rada i truda da se posao do krsja završi. Mislim da je to tek pocetak velikog projekta o stanju u vazdusnom prosoru. Dobro bi bilo da sistem ima i mogucnost prikaza situscije na kopnu.

Ga

Postoje sistemi koji to rade u okviru jedne druge kabine, ovo je namenjeno samo centrima VOJiN za zamenu dosadasnjih sistma automatizacije, naravno sa prosirenim mogucnostima koje moderna tehnologija pruza. Sistem razmene informacija je takav da omogucava koriscenje informacije od strane bilo kog korisnika u sistemu VS. PVO sa KoV, PVO sa PVO KoV-a i tako dalje. Takozvani „networkcentric warfare“ koncept.

Mi

>> Da li se vrsi integracija sa EI i PED radi ne-kooperativne indentifikacije

To je pre pitanje integrisanih senzora, odnosno radara, da li oni poseduju racunarske i elektromagnetske kapacitete da izvedu nekooperativnu identifikaciju. Sam sistem bi teoretski mogao da poseduje AI modul koji ako je odgovarajuce treniran, a na osnovu situacije u vazdusnom prostoru, i bez klasicne identifikacije ciljeva bi mogao da pretpostavi koji su vazduhoplovi usli u vazdusni prostor i sta im je namera, pa da to predstavi operatorima kao neku vrstu decision support-a.

Dr

Pohvale za clanak. A nasim ljudima koji su radili i jos uvek rade na svemu ovome naklon do poda.

Odgovori
Yo

Lepo. Vidi se da se zna šta se hoće i kako do toga doći.
Dobro bi bilo da se znanja, iskustva i dostupna sredstva iz ovog projekta upotrebe i za automatizovanu, civilnu, meteorološku „pvo“ – da nas više nepogode ne koštaju kao manji rat…

Odgovori
VO

Bice imple,entirano uvezivanje sa RHMZ kao i uvezivanje sa meteo senzorima, meteo radarima…

Stvarno lepo što se rade ovakvi projekti.

Odgovori
Sr

Drago mi je da su ljudi konacno dobili budzet da urade nesto za sta su oduvek imali kapaciteta. Odmaklo se od fizickoj sloja komunikacije, posao mnogo otezava sto nije postojao nikakav, od strane drzave, propisan standard koji oprema mora da zadovolji pre nego sto se kupi vojsci, pa dok oni to sad prilagode sve do aplikacionog sloja primenjivog na svim platformama, bice posla i posla, ali vidim plan i cilj su jasni.

Institut Mihajlo Pupin je izuzetan! Jedna od najvrednijih institucija u zemlji, a malo ko zna za nju, strucnjaci tamo su neverovatni.

Ako se ovo sprovede, bice ubedljivo najznacajnija modernizacija u modernoj istoriji vojske. Kakvi crni helikopteri, Migovi…bez ovoga nista ne vredi.

Odgovori
Mi

>> Odmaklo se od fizickoj sloja komunikacije

pa pitanje je da li se odmaklo, mi ovde samo vidimo da operatori dobijaju informacije na monitorima sa kartom itd. Sam fizicki sloj ako mislite na OSI model, mi nemamo pojma da je vec postoji i o cemu se radi, nesto kao zemaljski Link-16 bi bilo neophodno imati, jos bolje kombinaciju civilnih komunikacija i dedicirane vojne digitalne radio mreze. U slucaju rata koji vecina komentatora ovde anticipaira, a to je totalni napad NATO na Srbiju kao 1999., za ocekivati je unistenje vecine komunikacione infrastrukture, ja smatram da je najvazije pitanje da li je sistem toliko zilav da bi preziveo i u kom kapacitetu bi mogao da nastavi da funkcionise…

Sr

@Miladojka Youneed
Pa nije pitanje ako je TCP i UDP, znaci ne moze biti samo physical layer.

Sustinski objasnjeno je dobro u tekstu, plan je da se stigne do aplikabilnog resenja digitalne razmene podataka svih vazd. platformi medjusobno i sa data-centrom sistema za vazd. izvidjanje i navodjenje kroz nacionalno resenje, sto je i primereno za jednu vojno-neutralnu zemlju. Naravno IFF mora biti i NATO kompatibilan(sto je vec sada), zbog vezbi sa Rumunima, Bugarima, daj boze sutra Grcima…. Svidja mi se zamisao jako, prava stvar.

Ma taj ’99 2.0 rat, to nema sanse…bas ce Francuzi, Nemci, Italijani da bombarduju svoje fabrike u Srbiji zbog necega sto ih „mnogo boli patka za to“, a i da se desi, ne mozemo mi tu skoro nista na zalost sve i da se ceo vojni budzet pretvori u budzet za RViPVO.

VO

Sistem telekomunikacija, razmene podataka između svih delova sistema nije deo ovog razvoja ali se pouzdano zna da je poslednjih godina u sredstva telekomunikacija dosta uloženo te da celokupan sistem odbrane polako prelazi na širokopojasnu razmenu podataka kroz redundirane sisteme (žica, optika, relejni pravci, radio i td) tako da i u slučaju rata, postoji dovoljno kapaciteta, mobilnih pre svega, koji će uspeti da ostvare vezu za razmenu podataka za potrebe ovog sistema.
Ako niste primetili, i ovde je prikazan IP telefon umesto običnog, tako da se i u tom domenu (glas) modernizujemo :-)

А

@Miladojka Youneed

Тотални напад НАТО-а је вероватно најнереалнији сценарио било каквог конфликта на Балкану.

Odgovori
Al

potvrda da smo yehmoloski talentovana nacija i da znamo odraditi i najslozenije sisteme, nadam se da je sistem otvorene arhitekture,

sada je posao zamene dotrajalih borbenih sistema poceti od radara, sistema GBAD i planiranja nabavke novih aviona

paralelno bi bilo jako dobro formirati slican sistem za KoV koji bi u realnom vremenu osmatrao i pratio pote-ncijalne ciljeve, te uvezivao sredstva za njihovo neutralisanje

miskum da bi MO moglo formirati i Agenciju za Cyber bezbednost,

sve u svemu velikiiiii + za odradjen posao

Odgovori
Al

par gresaka ne miskum nego mislim

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor