Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024
MAKS-2021: Najnovija verzija čuvene “Osmice“: Helikopter Mi-171A3
Mi-171A3 podseća na familiju francuskih helikoptera Super Puma. Čini se da su preuzeta i neka rešenja sa novog ruskog helikoptera Mi-38 / Foto: ''Ruski helikopteri''

MAKS-2021: Najnovija verzija čuvene “Osmice“: Helikopter Mi-171A3

Među mnogobrojnim premijerama ovogodišnjeg Međunarodnog avio-kosmičkog salona MAKS-2021 koji je održan između 20. i 25. jula na aerodromu Žukovski, našao se i prototip srednjeg helikoptera sa oznakom Mi-171A3 koji naravno predstavlja najnoviju verziju čuvenog sovjetskog helikoptera Mi-8. Taman kada smo pomislili da je prethodna varijanta Mi-171A2 kraj razvoja i poslednja varijanta čuvene ‘’osmice’’, konstruktori ‘’Milja’’ su se potrudili da ne bude tako.

Interesantno je da je Mi-171A3 proizveden u saradnji tri fabrike helikoptera, ‘’Progres’’ (proizvodi helikoptere Ka-52 i Ka-62), potom ‘’Kazanji helikopterski zavod’’ (proizvodi helikoptere Ansat i familiju Mi-8 i Mi-17 različitih verzija) kao i ‘’Ulan-Udeski vazduhoplovni zavod’’ gde je izvedena finalna montaža Mi-171A3 (inače fabrika proizvodi helikoptere Ka-226 i takođe familiju Mi-8 i Mi-17 sopstvenih različitih verzija). Kako je saopšteno, nakon završetka avio-salona MAKS, prototip Mi-171A3 će biti poslat na ispitivanja na zemlji, a prvi let je planiran početkom sledeće godine.

Iz saopštenja kompanije ‘’Ruski helikopteri’’ saznali smo da je Mi-171A3 prvi ruski helikopter konstruisan gotovo isključivo za operacije iznad morske površine i opsluživanje platformi podvodnih bušotina nafte i gasa, kao i da zadovoljava sve standarde Međunarodnog udruženja proizvođača nafte i gasa (IOGP – International Association of Oil & Gas Producers). U tom smislu letelica ispunjava stroge zahteve sigurnosti leta iznad vodenih površina. Helikopter može prevoziti ljude, razne druge terete, izvoditi operacije traganja i spasavanja, za šta može,  između ostalog biti opremljen dizalicom i medicinskom opremom, a helikopter se za to može opremiti i u bazi u kojoj se nalazi. Uz to letelica je u potpunosti ‘’digitalno’’ konstruisana.

Kako se još navodi, široka primena kompozitnih materijala imaće pozitivan uticaj na letne i komercijalne karakteristike helikoptera, a helikopter može da prevozi do 24 putnika, što je, kako je saopšteno, više od inostranih konkurenata koji mogu da prevezu do 19 putnika. Istovremeno, Mi-171A3 je u odnosu na strane analoge jeftiniji pri nabaci, a ima i za više od 20 procenata manju cenu sata naleta. Prvi kupci će sasvim sigurno biti ruske naftne i gasne kompanije koje su sa vazduhoplovnom industrijom aktivno učestvovale u radu na projektovanju i definisanju tehničkih karakteristika Mi-171A3. Moguće je naravno i da će ova letelica biti tražena i na međunarodnom tržištu.

Trećeg dana ovogodišnjeg MAKS-a ‘’Ruski helikopteri’’ su saopštili da su generalni direktor ove kompanije Andrej Boginskij i zamenik predsednika Upravnog odbora ‘’Gazproma’’ Vitalij Merkelov potpisali Sporazum o strateškoj saradnji za isporuku sertifikovanih helikoptera domaće proizvodnje tipa Mi-171A3. Prema uslovima sporazuma, ‘’Ruski helikopteri’’ imaju obaveze da izvrše ispitivanja prototipa, organizuju serijsku proizvodnju, kao i sertifikaciju helikoptera, a uz to biće otvoreni i servisni centri za održavanje, instalirani simulatori i formirani centri za obuku letnog i tehničkog osoblja. Kompanija ‘’Gazprom’’ namerava da nabavlja Mi-171A3 u skladu sa trenutnim potrebama, kao i da naručuje popravke i servisno održavanje. Planirano je da se ovi helikopteri koriste i na kopnenim bušotinama nafte i gasa.

Pratite Tango Six i na društvenim mrežama. Na Instagramu, Jutjubu, Tviteru i Fejsbuku.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Gl

Podseca na super pumu

Odgovori
ma

Kao modernizovana Lada Niva sa novim plastičnim branicima.

Odgovori
Be

Najs.
Vrhunski stroj

le
Iv

Koliko je Mil napravio helikoptera i prodao, zapadni i evropski proizvodjaci mogu samo da sanjaju. Smeju se ladi a gde ne moze nijdan takozvani Suv gurni Nivu.

Vl

Ivan Uzice,
Imaju i Rusi bolje od Nive i to drastično…
To je Uaz (računajući i novu verziju Patriot što je naša vojska kupila). Gde to može da prođe i šta sve da izdrži …

ma

@Vlad, uf sad si ga sa tim UAZom osramotio. Mi-8 se pokazao kao nenadmašno robustan i koristan heli u svoje vrijeme i s pravom je prodan u tolikom broju primjeraka. Niva je isto u svoje vrijeme imala zaista modernu konstrukciju (praktički prvi SUV, iako projektant kaže da je to osobno vozilo za loše ruske ceste), samo ju je kvaliteta izrade uvijek iznevjerila. No pregazilo ih je vrijeme unatoč plastičnim branicima. A taj UAZ se unatoč maloj cijeni ne prodaje praktički nikome osim državnim službama koji ga moraju kupiti po dekretu, čak i u Rusiji ćete ih rijetko vidjeti na cesti bez obzira na malu cijenu.

St

@max UAZ više nije tako jeftin! Kao i sva tehnika koja stiže iz Rusije, nudi maximum za uložene pare!

ni

Da li ce imati i kopnena varijanta ovog helikoptera

Odgovori
Pe

Zna li se kakav uspjeh je imala prethodna verzija A2?

Odgovori
Sr

Mnogo lepse izgleda sa ovom novom kabinom. Realno, Rusija radi puno offshore operacija, radice ih sve vise i vise, MI-8 familija je najpopularniji helikopter te klase ikada…. Sasvim logican razvoj.

Odgovori
Be

Mislis kazat najbolji ikad napravljen?

To definitivno

Sr

@Beduin
Svakako, ali korektno je reci najpopularniji, jer to cinjenicno jeste nezavisno od bilo cijeg misljenja :)

Hi

@ Beduin

Napravljeno vise od 17k primeraka, u oko 100 razlicitih varijanti, koristi ga 80 zemalja, pa cak I US. Ja stvarno mislim da je najbolji u toj kategoriji. Pogotovo ova nova spec ops verzija Mil Mi-8amtsh-vn

Sem razlike u izgledu prednjeg dela helikoptera koja je lako uočljiva (novi nosni deo, preglednija kabina, glass cockpit), lako je uočiti novi repni rotor X oblika (doduše već korišten na par verzija Mi-17), nove lopatice glavnog rotora koje su zakošene na vrhovima, zaštitu usisnika motora, novu vrstu dizalice za spoljnji teret (na slici sa korpom-„ljuljkom“ za spašavanje sa vodenih površina koju i mi imamo) kao i novi tip stajnog trapa. Povećan je procenat učešća kompozitnih materijala radi smanjenja poletne mase. Zanimljivo je i da je pod helikoptera sa novim rezervoarima za gorivo koji se nalaze u njemu/ispod njega, kao i stajni trap projektovan u zavodu u Kazanju na osnovu iskustava sa helikoptera Mi-38 a da se sklapanje helikoptera vrši u Ulan Udeu. Novi tip rezervoara je kako kaže proizvođač otporniji na padove helikoptera a pogotovo na moguće pojavljivanje požara koji se javljao nakon što helikopter padne, probiju se bočni podvesni rezervoari i rasuto gorivo dođe u kontakt sa vrelim izduvnim gasovima iz motora nakon što se helikopter prevrne na bok. Ova verzija će prevashodno biti za civilno tržište dok će iz Ulan Udea za vojsku stizati novi Mi-8AMTŠ-VN.

Odgovori
Г

Ух сунце ти. Скроз други хелихоптер у односу на претходне варијанте. Дизајн бомбона 👌

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor