Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024

Spekulacije o opremljenosti i naoružanju Rafala širom sveta kao dokaz o “degradiranju“ sposobnosti borbenog aviona

4. nov 2024

Prva javna potvrda: Mistrali 3+ u jedinicima Kopnene vojske

1. nov 2024

Pola veka od prvog leta IAR-93: Obeležen zlatni jubilej jugoslovensko-rumunskog jurišnika

31. okt 2024
Hrvatski MUP u okviru strategije borbe protiv prirodnih nepogoda do 2030. godine planira nabavku još 5 helikoptera i dva protivpožarna aviona
MUP Hrvatske je za potrebe CIvilne zaštite već nabavio dva helikoptera SUbaru Bell 412EPX za nešto preko 36 miliona evra od kojih je 85 procenata obezbedila Evropska unija / Foto: Bel

Hrvatski MUP u okviru strategije borbe protiv prirodnih nepogoda do 2030. godine planira nabavku još 5 helikoptera i dva protivpožarna aviona

Na 159. sednici Vlade Hrvatske održanoj juče, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova dr. sc. Davor Božinović predstavio je nacrt Predloga „Strategije upravljanja rizicima od katastrofa do 2030. godine“, saopšteno je iz MUP-a Hrvatske. U dokumentu koga je hrvatska Vlada prihvatila, navodi se da su planirana 82 projekta ukupne vrednosti 13.627.711.496 kuna (nešto više od 1,8 milijardi evra). Planira se i nabavka 7 letelica.

– Cilj nam je Republika Hrvatska otpornija na katastrofe, koji se planira postići kroz realizaciju, prije svega, smanjenja rizika, ali i povećanja spremnosti za upravljanje katastrofama. Svjedoci smo sve učestalijih i intenzivnijih pojava katastrofa u svijetu, kojih nije pošteđena ni Republika Hrvatska, a koje su primarno rezultat klimatskih promjena. Analize stručnjaka, pogotovo meteorologa, i njihove predikcije govore o trendu ekstremnih pojava razorne snage s velikim posljedicama po ljudske živote i materijalna dobra, koji nije kratkoročan i koji, nažalost, postaje naša realnost – rekao je ministar Božinović.

Kako se navodi, reč je o prvom dokumentu koji predstavlja sveobuhvatan, jedinstven i proaktivan pristup upravljanju rizicima od katastrofa, usmerava aktivnosti i ulaganja na području upravljanja rizicima, što podrazumeva sve faze upravljanja rizicima od katastrofa, od prevencije, pripravnosti do odgovora na katastrofe. Strategija objedinjuje i određuje prioritetne aktivnosti za upravljanje rizicima od katastrofa, definisana ključna područja intervencije i izvore finansiranja tih aktivnosti, i prati ukupna ulaganja u upravljanje rizicima, kao i njihov učinak.

Kroz planirane projektne aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, planira se opremanje, osposobljavanje i poboljšanje pripravnosti i kapaciteta za odgovor u sistemu civilne zaštite uključujući izgradnju, rekonstrukciju, opremanje i stavljanje u funkciju Nastavnog nacionalnog centra civilne zaštite (centralno u Jastrebarskom i ispostave u Divuljama i Bizovcu), Situacionog centra za koordinaciju primene mera civilne zaštite (u Zagrebu) i pet regionalnih centara civilne zaštite (u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Rijeci i Varaždinu).

Iz hrvatskog MUP-a još navode da je takođe putem rescEU Mehanizma Evropske unije za civilnu zaštitu, u planu i nabavka dva protivpožarna aviona, kao i pet višenamenskih modularno opremljenih helikoptera za pomoć osobama stradalim u nesrećama i katastrofama, kao i za brzi prevoz timova za spasavanje na mesto nesreće.

Kako je Tango Six već preneo, hrvatski MUP je za podršku misijama Civilne zaštite, u okviru programa „Jačanje sistema upravljanja katastrofama“. već nabavio dva helikoptera za koje je 85% finansirala Evropska unija. Sredinom juna ove godine objavljeno je da se kupuju američki helikopteri Bell 412EP za nešto preko 36 miliona evra. U pitanju je najmodernija varijanta ovog helikoptera Subaru Bell 412EPX, ugovor je potpisan u julu ove godine, a rok isporuke je 15 meseci od potpisivanja ugovora.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Iv

Dobro da se planira unaprijed

Odgovori
Ma
Zu

Dobro da se prebacije HEMS iz HRZ u MUP sad kad 14 Mi-8 ide za Ukrajinu. Pitanje je gdje će završiti žuta eskadrila kad dođu novi DHC-515.

Odgovori
Th

Od kuda tebi da 14 Mi-8 idu u Ukrajnu ? Za poklon ? Kao da bi im Ameri
za to dali samo jedan UH-60 Black Hawk. Malo morgen.

Trebaju se sto pre resit Ruskog naoruzanja. Jedino sto vredi je pesadijsko oruzje. Milovi se koristi za prevoz izgubljenih turista. Posade M-84 i M-80
ne smeju biti visi od 170 cm. Slovenci su pametni. Resavaju se i onih
modernizovanih T-55. To i nije neki tenk. Samohodni top od 105 mm.

ma

Milove ukrajinci itekako koriste za prijevoz trupa. Vjerojatno ce 8ice otici tamo. Za hr su ionako neperspektivne i dolaze UH60.
Ameri su vec dali dovoljno naoruzanja a sigurno je da ce biti dogovorena neka kompenzacija.

Bl

Odakle sad informacija da Mi-8 ide ua Ukrajinu? Dva Antonova i rashodovani Mi-24 koji stoje u Zmaju isto tako bi mogli otici. Ali stoje tamo…

Odgovori
Ed

An-32 i nisu nekakva potreba Ukrajni, tako da su u ovoj priči i nebitni.
Mogućnost zamjene starijih Mi-8/17 se spominje od 2014-15.g.
U svakom slučaju RH mora imati odmah upotrebljivu zamjenu jer su ti helikopteri bitni i potrebni.

Odgovori
Bl

To da nisu potrebni ne znamo niti ti niti ja. Kad si u ratu svašta ti je potrebno, a u Ukrajini je trenutno toliko raznih „proizvoda“ iz ex-sovijetske proizvodnje da se ne možemo načuditi. Npr. Portugal šalje svoje Kamov Ka-32A u Ukrajinu. Možda im ni to nije potrebno…e da ni oni nisu u operativnom stanju. Zanimljivo.

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor