Na 159. sednici Vlade Hrvatske održanoj juče, potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova dr. sc. Davor Božinović predstavio je nacrt Predloga „Strategije upravljanja rizicima od katastrofa do 2030. godine“, saopšteno je iz MUP-a Hrvatske. U dokumentu koga je hrvatska Vlada prihvatila, navodi se da su planirana 82 projekta ukupne vrednosti 13.627.711.496 kuna (nešto više od 1,8 milijardi evra). Planira se i nabavka 7 letelica.
– Cilj nam je Republika Hrvatska otpornija na katastrofe, koji se planira postići kroz realizaciju, prije svega, smanjenja rizika, ali i povećanja spremnosti za upravljanje katastrofama. Svjedoci smo sve učestalijih i intenzivnijih pojava katastrofa u svijetu, kojih nije pošteđena ni Republika Hrvatska, a koje su primarno rezultat klimatskih promjena. Analize stručnjaka, pogotovo meteorologa, i njihove predikcije govore o trendu ekstremnih pojava razorne snage s velikim posljedicama po ljudske živote i materijalna dobra, koji nije kratkoročan i koji, nažalost, postaje naša realnost – rekao je ministar Božinović.
Kako se navodi, reč je o prvom dokumentu koji predstavlja sveobuhvatan, jedinstven i proaktivan pristup upravljanju rizicima od katastrofa, usmerava aktivnosti i ulaganja na području upravljanja rizicima, što podrazumeva sve faze upravljanja rizicima od katastrofa, od prevencije, pripravnosti do odgovora na katastrofe. Strategija objedinjuje i određuje prioritetne aktivnosti za upravljanje rizicima od katastrofa, definisana ključna područja intervencije i izvore finansiranja tih aktivnosti, i prati ukupna ulaganja u upravljanje rizicima, kao i njihov učinak.
Kroz planirane projektne aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, planira se opremanje, osposobljavanje i poboljšanje pripravnosti i kapaciteta za odgovor u sistemu civilne zaštite uključujući izgradnju, rekonstrukciju, opremanje i stavljanje u funkciju Nastavnog nacionalnog centra civilne zaštite (centralno u Jastrebarskom i ispostave u Divuljama i Bizovcu), Situacionog centra za koordinaciju primene mera civilne zaštite (u Zagrebu) i pet regionalnih centara civilne zaštite (u Zagrebu, Splitu, Osijeku, Rijeci i Varaždinu).
Iz hrvatskog MUP-a još navode da je takođe putem rescEU Mehanizma Evropske unije za civilnu zaštitu, u planu i nabavka dva protivpožarna aviona, kao i pet višenamenskih modularno opremljenih helikoptera za pomoć osobama stradalim u nesrećama i katastrofama, kao i za brzi prevoz timova za spasavanje na mesto nesreće.
Kako je Tango Six već preneo, hrvatski MUP je za podršku misijama Civilne zaštite, u okviru programa „Jačanje sistema upravljanja katastrofama“. već nabavio dva helikoptera za koje je 85% finansirala Evropska unija. Sredinom juna ove godine objavljeno je da se kupuju američki helikopteri Bell 412EP za nešto preko 36 miliona evra. U pitanju je najmodernija varijanta ovog helikoptera Subaru Bell 412EPX, ugovor je potpisan u julu ove godine, a rok isporuke je 15 meseci od potpisivanja ugovora.
Ivan
Dobro da se planira unaprijed
Marko
https://www.morh.hr/helikopterima-hrz-a-u-2018-prevezeno-885-pacijenata/
statistika za 2018. g.
Zulum
Dobro da se prebacije HEMS iz HRZ u MUP sad kad 14 Mi-8 ide za Ukrajinu. Pitanje je gdje će završiti žuta eskadrila kad dođu novi DHC-515.
Thomas
Od kuda tebi da 14 Mi-8 idu u Ukrajnu ? Za poklon ? Kao da bi im Ameri
za to dali samo jedan UH-60 Black Hawk. Malo morgen.
Trebaju se sto pre resit Ruskog naoruzanja. Jedino sto vredi je pesadijsko oruzje. Milovi se koristi za prevoz izgubljenih turista. Posade M-84 i M-80
ne smeju biti visi od 170 cm. Slovenci su pametni. Resavaju se i onih
modernizovanih T-55. To i nije neki tenk. Samohodni top od 105 mm.
max
Milove ukrajinci itekako koriste za prijevoz trupa. Vjerojatno ce 8ice otici tamo. Za hr su ionako neperspektivne i dolaze UH60.
Ameri su vec dali dovoljno naoruzanja a sigurno je da ce biti dogovorena neka kompenzacija.
Blanik
Odakle sad informacija da Mi-8 ide ua Ukrajinu? Dva Antonova i rashodovani Mi-24 koji stoje u Zmaju isto tako bi mogli otici. Ali stoje tamo…
Ed
An-32 i nisu nekakva potreba Ukrajni, tako da su u ovoj priči i nebitni.
Mogućnost zamjene starijih Mi-8/17 se spominje od 2014-15.g.
U svakom slučaju RH mora imati odmah upotrebljivu zamjenu jer su ti helikopteri bitni i potrebni.
Blanik
To da nisu potrebni ne znamo niti ti niti ja. Kad si u ratu svašta ti je potrebno, a u Ukrajini je trenutno toliko raznih „proizvoda“ iz ex-sovijetske proizvodnje da se ne možemo načuditi. Npr. Portugal šalje svoje Kamov Ka-32A u Ukrajinu. Možda im ni to nije potrebno…e da ni oni nisu u operativnom stanju. Zanimljivo.