[ANALIZA] Ukoliko se ubrzo ne naprave konkretniji koraci, Srbija bi mogla imati problem sa nedostatkom vojnih transportnih helikoptera

16. jan 2025

Višenamenski helikopter S-92: Od naftnih platformi do prevoza predsednika SAD

15. jan 2025

Završena isporuka Rafala Grčkoj

14. jan 2025

Interesantni novi kadrovi i detalji kineskih besposadnih letelica CH-92A i CH-95 u naoružanju RV i PVO Vojske Srbije

10. jan 2025

Godišnji izveštaj Dasoa za 2024: Povećan broj proizvedenih Rafala, još jedan indirektan podatak da je ugovor sa Srbijom stupio na snagu

8. jan 2025

Nove narudžbine i perspektiva za „Eurofighter“ EF-2000, novine u bugarskom i rumunskom opremanju avionima F-16

7. jan 2025

Rafal novogodišnjih informacija o budućem višenamenskom borbenom avionu RV i PVO

3. jan 2025

[DELIMO KALENDARE] Osvojite kalendar 101. eskadrile Vitezovi za 2025. godinu

27. dec 2024

[ANALIZA] Posao ulaganja u RV i PVO ni izdaleka nije gotov

25. dec 2024

Prva zvanična potvrda: Uz Rafale nabavljen i simulator letenja, RV i PVO i dalje računa na G-4

24. dec 2024

Nove informacije o “lutajućoj municiji“ Gavran

23. dec 2024

Tango Six u Iranu: Priča o islamskom F-14 Tomketu

20. dec 2024

Nastavak razgovora Francuske i Srbije o realizaciji ugovora nabavke Rafala u Beogradu

19. dec 2024

Ruski proizvođač helikoptera neisporučeni Ansat Republici Srpskoj koristi za testiranje domaćih sistema

18. dec 2024

[REPORTAŽA] Tango Six u Iranu: „Iran Air Show 2024“ – poslednja prilika da uživo vidimo F-14 „Tomcat“ u letu

17. dec 2024

Ministarstvo odbrane potvrdilo: Gradiće se novi hangari za Rafale na Batajnici

16. dec 2024

Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024
Bugarska pripemila ambiciozan plan opremanja oružanih snaga, među prioritetima protivvazduhoplovna odbrana
Bugarska PVO je i dalje oslonjena samo na sovjetske raketne i radarske sisteme. U naoružanju se nalazi i jedan divizion raketnog sistema S-300PMU-1 / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Bugarska pripemila ambiciozan plan opremanja oružanih snaga, među prioritetima protivvazduhoplovna odbrana

Bugarska planira da tokom ove decenije uloži značajna sredstva u osavremenjavanju svoje protivvazduhoplovne odbrane, a u protekle tri nedelje učinjeni su i prvi značajniji koraci ka tom cilju.

Bugarski državni mediji i ministarstvo odbrane objavili su krajem novembra i početkom decembra da je Savet ministara odobrio odbrambeni investicioni program kojim je, između ostalog, predviđena i nabavka raketnih sistema PVO i radara. Skoro istovremeno je saopšteno i da se Bugarska pridružuje nemačkoj inicijativi European Sky Shield (ESSI) za zajedničku nabavku sistema PVO.

Veoma ambiciozni odbrambeni investicioni program predviđa nabavku naoružanja i vojne opreme u periodu do 2032. godine, sadrži 12 programa opremanja od kojih su 5 prioritetni. Od 5 nabavki koje će imati prednost, dve se odnose na protivvazduhoplovnu odbranu, plan je da se nabave raketni sistemi PVO srednjeg do dugog dometa, kao i novi savremeni 3D osmatrački radari.

Bugarska armija još uvek ne poseduje niti jedan savremeni osmatrački radar / Foto: Živojin Banković, Tango Six

Ostale tri stavke predviđaju nabavke osnovne opremu za opremanje bataljonskih borbenih grupa mehanizovanih formacija Kopnene vojske, zatim kupovina artiljerijskih raketnih sistema i haubica 155 mm, kao i nabavkа obalnih protibrodskih raketnih sistema.

Među 7 preostalih programa koji imaju manji prioritet, treba istaći nabavku borbenih helikoptera, naоružanih besposadnih letelica, raketnih čamaca, brodova minolovaca, potom kupovina komunikacijske i informatičke opreme za opremanje multinacionalne komande u poljskim uslovima na nivou divizije, a tu je i program razvoja sposobnosti za savladavanje kopnenih i vodenih prepreka.

Nabavka raketnih sistema PVO najverovatnije će se ostvariti preko inicijative European Sky Shield, odobren je Memorandum o razumevanju za pridruživanje ovom programu za koji je pre godinu dana tadašnji vršilac dužnosti ministra odbrane Dimitar Stojanov potpisao Pismo o nameri.

Bugarska će tako zvanično biti 12-ta država koja je potvrdila svoje učešće u programu ESSI, do sada su to učinile Belgija, Češka, Danska, Estonija, Holandija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Nemačka, Norveška i Slovenija. Za ESSI je zainteresovano još nekoliko zemalja, a osim zajedničke nabavke sistema PVO, program predviđa i njihovo održavanje i upotrebu. Takođe se napominje da će ti sistemi moći da se integrišu u zajednički sistem NATO za protivvvazduhoplovnu i protivraketnu odbranu (NATINADS – NATO Integrated Air and Missile Defence).

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

fi

IRIS T-Slim najbolje rjesenje a na standardima NATO sa Hensholdt AESA Radarom

Odgovori
ev

filip

Добар,систем али питање за све:

Овај дивизион С 300 ПМУ -1 може ли се он ремонтовати и модернизовати на ниво приближно С 400 опет у замену за нашу неку робу Бугарима ,као са хеликоптерима Мил?
Да ли је то изводиво, исплативо, и делотворно?

Br

Kad je pomenuta zemlja u pitanju, zna se, Galeb i Strela 2 su sasvim dovoljni. Cak i Orao uz Iglu su overkil. Ne treba zaboraviti da su nedavno u bugarskom parlamentu opozicionari prikazali kartu koja sadrzi jedan deo Srbije i Makedonije, dok su Albanci jos zvanicnije u vise navrata prikazali mapu sve do Nisa, sa pola Makedonije i Crne Gore, a nesto slicno, samo skromnije, se pojavilo i u madjarskom parlamentu. O Hrvatima, Kosovu i BiH ne treba ni pricati. Jedino Rumuni trenutno nemaju nikakve teritorijalne pretenzije ka nama. Takodje, Bugari nam vise ne daju prelet aviona sa FK-3, iako ni mi, ni Kina, nismo pod sankcijama, a u pitanju je odbrambeno oruzje, sto je krsenje medjunarodnog prava.
Ukopavaj se shinko.

Odgovori
Al

Branko
Da svi imaju aspiracije i pretenzije na teritoriju Srbije. Kao nagrada za poniznu i poslušnu službu NATO kroz okupacione zone želi da nagradi svoje satelite. Ima karta gde su lepo ucrtane teritorije i ko sa njima upravlja.Nije problem u njima, nego u nama, mi smo razjedinjeni i razapeti između ličnih interesa, država Srbija i celokupni Srpski narod su pred ambisom. Naj gore što može čovek da kaže je da nema izlaza i rešenja osim da opet puštamo svoju krv i da opet stradamo. Meni samo jedno nije jasno zašto Srbija pred sam Covid19 i ono famozno zaključavanje država nije od Rusije kupila ceo paket aranžman. Sad jedni Bugari zatvaraju svoj vazdušni prostor jednoj Kini i to bez da se oznoje. Zakasnili smo sa kvalitetnijim vojnim nabavkama i sada nam je ostalo samo da polažemo nadu da će mo u predstojeće rolanje barem ući složni. Daj bože za ovo zadnje.

Su

Hoces reci da Grci, Makedonci, Crnogorci i Rumuni dozvoljavaju prelet aviona sa FK3, ali im smetaju lokalni vetrovi, pa ne mogu tuda da lete?

Ma

Nije to samo do Bugarske, jer ne granicimo samo sa Bugarskom. Moglo bi i preko Rumunije, Makedonije (prvo preko Grcke), zatim i preko CG. To je do Nato-a, ne daju zato sto to oruzije pretstavlja ozbiljnu pretnju za njihovu dominaciju, u slucaju nekog buduceg rata (npr. sever Kosova).

Il

Ja bi pre rekao da je Srbija dobila ono sto je i kupila. Kad bude kupila ostale baterije docice i one. Dosadasnja praksa je pokazala da se kupovalo na kasicicu, a FK3 od jednom ceo divizion.

PS

@Ilija
Kupljeno je više od onog što je stiglo. Postoje finansijski izveštaji Jugoimporta, bar za FK3 nema šta da se nagađa….

K

Ljubomoran sam na zemlje koje su u stanju formulirati, izglasati i onda provesti smislen plan opremanja oružanih snaga.

Odgovori
Ap

Sta su oni formulisali?! Dobili direktivu iz Brisela, to vam je plan, ovo vam je kredit, iz ovoga cete pucati kad dobijete dozvolu i kodove od nas, bas kao i avione F16. Pa sad kad bi neko napao Bugarsku, oni bi morali da zovu Vasigton da im daju dozvolu i kljuceve da upale avione! Klasicno topovsko meso u slucaju rata. Realno znamo sa kim oni mogu doci u sukob, ziveli bi 5 minuta, i onda cao Bugari. Prosto ne postoji neprobojan stit, pravi primer su vam Izraelci i njihova pvo odbrana, ove ima ljudi koji se kunu u to, medjutim videli smo pre 2 meseca kako su prosli. Stonse tice suvozemne vojske i odbrane, najbolji PVO imaju Rusi, familija S je ne prevazidjena, Bukovi, panciri, tunguske….jos kad se sve to uveze i napravi esalonirana odbrana, tu mozemo govoriti o ozbiljnom A2AD. Sto se tice zapadnih sistema, za sada stoje samo kao specifikacija na papiru…mogu ovo mogu ono…al realno to se busi lagano! Za dobar pvo mora da ae napravi dobar koncept, koji ukljucuje niz sistema, i naravno avione, onda mozemo pricati o ozbiljnom konceptu. Kad god mi neko prica o pvo zapadnog porekla, odmah se setim bespilotne letelice TU141, koja je preletela 3 NATO drzave i zveknula u park u Zagrebu. Inace Tu141 iz perioda SSSR

ev

Листа жњља од 10Мрд Евра плус( са Ф 16), мислим да је фикција!
Зашто:
Ако повећају издатке за одбрану на 2 % ГДП кој је сада неких 21 Мрд укупно то је 420 Милиона годишње. Бугарска би онда морала да има бар 1Мрд годишље ако гледамо на 10 година, дакле морала би да се задужи за додатних 5,8 Мрд Евра ако предпоставимо раст од 3% годинје онда би морала још око 4 Мрд да се задужи значи још око 20% ГДПа кој би онда дао укупан дуг , само из титуле Одбрана- од неких 46% ГДП -са садашњих 26% ГДП-а. Мислим да то не може да се спроведе у држави у којој владе падају ко куршке!

Gl

Nisi jedini

PS

Sve zemlje to rade. Pa i „zapadnobalkanske“. Samo Bugari to ovako objavili.

Su

Mozda na prvi pogled pitanje izgleda besmisleno, ali kakve su sanse da se nasa drzava ukljuci u zajednicku nabavku opreme ESSI? Pre svega je ideja zajednickog nastupa pred proizvodjacima opreme i dobijanje nize cene.

Odgovori
mi

sam ćlanak ti odgovara, integracija u NATINDAS

St

Sta ce nam ko, mi vec imamo celicne prijatelje.

Li

Nikakve.Našu zemlju se smatra trablmejkerom na Balkanu ,delom opravdano.EU i NATO su nam misaone imenice. A sadašnja politika vodi našu zemlju u savez sa naprednim zemljama tipa Kina,Pakistan,Bangladeš i Burkina Faso.Tu treba onda tražiti i rešenja za našu armiju.Ako se ne promeni nešto radikalno 17. decembra to je naš kurs.

mr

Za to su sanse male i tu tehnologiju sumnjam da bi dobili a i kasno je vec mi smo otisli u drugom smeru samo stalnog opremanja ruskom i kineskom tehnikom.

om

Bojim se da su vaše šanse za Europski nebeski štit u ovom trenutku nikakve. Država mora promijeniti oficijelnu politiku i prestati glumatati da želi u Europu dok joj narod priželjkuje raspad EU i priziva tamo neki novi svjetski poredak koji dolazi sa istoka i koji ne baštini nit dana demokracije jer demokracija tamo još nije niti rođena.

Ze

Srbija je neutralna zemlja i sa samim tim nemoze ici u nikakve asocijacije nikakvih drzava ponajprije zapadnih koje su clanice Nato-a,mozda bi trebali sa Kinezima i Turcima da radimo na razvoju sistema pvo dugog dometa

Mi

Koja niza cena? Ovde se radi o dominaciji proizvodjaca nad EU trzistem sve ce ih muzu ko poslednje budale. Po dokumentima EU je nista, samo muziliste. Procitati Osnove Politickog Sistema. Recimo ukupna cene F35 preko 200 miliona dolara i jos ne moze da tuce pokretne ciljeve na zemlji. Cena od 80 meleona je za DuPe i slicne.

Vl

Sve je lakse kad si u Nato nema sumnje, ali mi definitivno dobrano zaostajemo za susedima ne racunajuci Bosnu, CG i polupriznato Kosovo.

Odgovori
ev

Vlado
Све је лакше али није јефтиније,и није боље купујеш шта ти кажу да кушиш, од кога и за коју цену а буде и кредит , па певаш како си добро прошао!
Кука је у томе што опет све под њиховом командом и „заштитом“ буде и када си купио, па ако дрема оператвивац у њиховом центру прођеш ко Хрвати па ти звекне ракета из 70 тих кој може да носи тону ексползива у центар главног града, а да је предходно прелетела исто тако добро и боље „опремљене“ твоје савезнице.
Кога они опреманју и подржавају њема и не требају непријатељи, види горе пример и види УКР. Мислим да сам са тиме све објаснио.

Ni

Iskreno sumnjam. Bugarska preko 30 godina nije ulozila nista u vojsku. Sve sto postoji izgradio je Todor Živkov. Vojska je poslednja stvar o kojoj se tamo razmislja.

Odgovori
Ne

Hocete da kazete Amerikanci imaju plan, a Bugarska placa.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor