Kako je pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse dr Nenad Miloradović potvrdio za Tango Six, ugovor o koji je potpisan sa emiratskim konglomeratom Edž odnosi se na „zajedničku proizvodnju napadnih dronova ili napadnih bespilotnih letelica“. Ovom izjavom je naša potraga za otkrivanjem preciznijeg tipa ili proizvođača i dalje nerešena ali za nijansu jasnija. Srbija i Ujedinjeni Arapski Emirati će dakle tek započeti R&D posao u ovoj oblasti („krovni“ sporazum) i moguće je da će u pitanju biti zajednički originalni projekat.
Primetićemo ovde i prevod termina „loitering“ municije kao „napadne“. Tango Six je poslednje tri nedelje kolektivno razmišljao o najadekvatnijem mogućem prevodu i najbolje do čega smo trenutno došli je – besposadna letelica sa bojevom glavom (BLBK).
Dva medija koja se bave vojnom tematikom iz Srbije a koja su bila na ovogodišnjem IDEX-u su Tango Six i RTS-ova produkcija emisije Dozvolite. Pomoćnik ministra odbrane Miloradović je tako za Dozvolite takođe potvrdio da je Ministarstvo odbrane potpisalo i sporazum sa emiratskom kompanijom Tavazun (Tawazun) koji je definisao kao „sporazum za zajednički razvoj kapitalnih borbenih sistema u oblasti najsavremenijih vojnih tehnologija“.
Miloradović je u izjavi za Tango Six konstatovao da je IDEX jedna od retkih globalnih lokacija na kojoj je i Istoku dozvoljeno da izlaže (ove godine kada kažemo „Istok“ i „dozvoljeno“ svakako mislimo na Rusiju). Potvrdio je da je pored delegacija Ministarstva odbrane, Vojnotehničkog instituta i Generalštaba, pored odvojenog prisustva četiri firme iz Srbije, na sajmu verovatno bilo prisutno preko 100 zvaničnika/delegata/poslovnih posetilaca iz Srbije. Ispričao nam je kako on lično i Ministarstvo odbrane posmatraju globalnu namensku industriju u ovom trenutku i koji su pravci razvoja domaće usled uticaja konflikta u Ukrajini:
Ostatak IDEX-a bio je interesantan pre svega po tretmanu kompanija iz Ruske Federacije. Rusija je kao zemlja bila digitalno (nije uključena u detaljan spisak izlagača na sajtu IDEX-a) ali i fizički izopštena.
Za razliku od prethodnih godina kada su Rosoboron i pratećih pet većih kompanija izlagale u centralnim halama, na uobičajeno spektakularnim štandovima, ove, ratne, godine sve kompanije iz Rusije bile su gurnute u jednu omanju montažnu halu na najudaljenijem ćošku sajamskog kompleksa. Na samom kraju dela sajma koji je bio posvećen pomorskom hardveru – NAVDEX. Zbog skučenog prostora svaka kompanija bila je prinuđena da se svede na dva stola. Nervoza i nekomunikacija Rusa bila je razumljiva.
Pogledajte i detaljniju reportažu o IDEX-u u produkciji emisije Dozvolite, autora Igora Topalovića:
Vlada
Prosto da se čovek rasplače zbog mizerije Rosoboroneksporta… :-)
Rusi treba da su srećni što su ih Emirati uopšte pustili da dođu na sajam!
Jordan
Zašto ih ne bi pustili, Rusija nije pod međunarodnim sankcijama (sankcijama UN), a ni pod sankcijama zemlje domaćina. Zar nisu učestvovali na G20?
Mudri Arapi su našli pravu meru, smestili su ih u posebni paviljon, gde mogu lakše da im osiguraju bezbednost i zaštite od mogućih provokacija.
PSA
Na Alasu se mnogo naučilo. Da nije bilo njega ne bi bilo ni mnogo čega drugog. Da se nikad ne uvede pa su komponente sa njega već suvo zlato za druge sisteme, kao i softverska rešenja.
Vlado
Da se lepe srece krenulo i ranije kao sto se sa Emiratima razvijao Alas.
Stojko
I posle.godina i godina uvescemo 40 raketa u naoruzanje. Ali ako prodju testiranje.
Milutin
Toliko se dugo razvija da je pitanje koliko je sad uopste upotrebljiv.
22201
Alas će početi da se koristi taman kad i modernizovani Orao, znači nikad!
Branko
Upotrebljiv je svakako, ali po nasim mahom brdskim predelima do maksimalno 15km zbog zicanog navodjenja, znaci Ralas, Alas moze da se razvije i do 50km, ali je namenjen za protiv obalnu odbranu ili pustinju… Ono sta nam treba je navdjena raketa dometa oko 70-80km, kao sto bi bila neka od verzija Kosave 2, koju bi trebalo da koristi modularni Oganj M-18, ili vodjena Morava do 285km, ali od toga za sada nema nista.
Vlado
Alas se koristi u UAE, druga stvar sto ga mi ne koristimo.
Feline
@ Branko
Za krstareću raketu sa bojevom glavom od 100kg je i domet 70-80km premali, da ne pominjem onih “50km” iz specifikacije. Treba bar 150-300km, možda i 400-500 ili i više. Možda ne bi bilo loše čak i da joj se poveća bojeva glava na 150kg. Najbolje bi bilo, naravno, razviti celu familiju krstarećih raketa, i sa bitno većim dometom i bojevom glavom.
неук
За loitering муницију, можда да користимо вребајућа муниција? Иако то није директан превод.
Инспирацију за реч нађох код грабљиваца (вук, орао ….).
loitering -> лутање-беспосличарење-дангубљење, шврљање (можда најадекватнији превод), чак и на енгелском ми личи да су промашили терминологију.