[INTERVJU] Nenad Miloradović o Partneru 2023: Priča sa Rafalima se nastavlja, dva projekta saradnje sa Erbasom se konkretizuju

2. okt 2023

Primopredaja prvog Rafala za Hrvatsku u Francuskoj: Prve fotografije i video drugog Rafala „170“

2. okt 2023

[PARTNER 2023] Vazduhoplovna ubojna sredstva, krstareće rakete i vođene avio-bombe

29. sep 2023

[PARTNER 2023] Novi i dorađeni domaći ali i inostrani sistemi za PVO

28. sep 2023

[PARTNER 2023] Besposadne letelice i dronovi Jugoimporta i Vojno-tehničkog instituta: VTI bacio rukavicu kompaniji PR-DC – pokrenut i državni razvoj FPV dronova

27. sep 2023

[PARTNER 2023] Detaljnije o premijerama vojne vazduhoplovne tehnike na najvećem srpskom sajmu naoružanja i vojne opreme do sada

26. sep 2023

[PRVE FOTOGRAFIJE] Iznad Beograda preleteo prvi transportni avion C295W za srpsko ratno vazduhoplovstvo

25. sep 2023

[POSLEDNJA VEST] 10 godina kasnije još jedna premijera Erbasove letelice preletom iznad Beograda: C-295 u ponedeljak preleće iznad beogradskog Sajma na otvaranju Partnera

22. sep 2023

[POSLEDNJA VEST] Srbiji isporučen drugi ruski protivpožarni helikopter Ka-32

20. sep 2023

[SKOPLJE 2023] Vitezovi i Kurjaci sa Ušća za Tango Six o svojim nastupima u Makedoniji

19. sep 2023

Vučić: Zbog rata u Ukrajini Rusi nisu sve isporučili, stižu helikopteri sa Kipra, biće nekoliko baterija sistema FK-3, ulažemo neproporcionalno veliki novac u odnosu na ekonomsku snagu

15. sep 2023

[SKOPLJE 2023] RV i PVO Vojske Srbije na aero-mitingu u glavnom gradu Severne Makedonije nastupa sa pet vazduhoplova!

15. sep 2023

Objavljena prva fotografija hrvatskog Rafala u letu

15. sep 2023

[RAT U UKRAJINI] Ukrajinci nastavljaju da dejstvuju po ruskim strateškim objektima na Krimu; Hoće li Ukrajina pored F-16 dobiti i švedske Gripene?

15. sep 2023

Veliki aero-miting u Skoplju postaje još veći – umesto planiranih 20-ak učestvovaće preko 50 vazduhoplova

13. sep 2023

Nove fotografije Erbasa H145M u VIP šemi bojenja otkrivaju detalje o njegovoj opremljenosti za misiju

12. sep 2023

RV i PVO za Tango Six o novim detaljima obuke za transportne avione C-295

11. sep 2023

[RAT U UKRAJINI] Bajraktari ponovo u akciji, pripreme Rusa za PVO odbranu Moskve, kako je ruski pilot helikoptera prebegao u Ukrajinu

8. sep 2023

Analiziramo tradicionalne nalete vazduhoplova RV i PVO za promociju oficira; Na batajnički aerodrom sleteli zanimljivi inostrani gosti

7. sep 2023

Grčkoj isporučen 18-ti Rafal, poslednji iz prvog ugovora

6. sep 2023
Raketni sistem FK-3 uveden u borbeno dežurstvo Kraljevske mornarice Tajlanda
Tajland je zvanično drugi korisnik FK-3. Moguće je da je u pitanju nešto savremenija varijanta većeg dometa od one koju poseduje Srbija / Foto: isečak iz video snimka tajlandske Kraljevske ratne mornarice

Raketni sistem FK-3 uveden u borbeno dežurstvo Kraljevske mornarice Tajlanda

Kako prenose tajlandski mediji, Kraljevska mornarica Tajlanda najverovatnije je krajem januara u borbeno dežurstvo uvela kineski raketni sistem PVO tipa FK-3. Iako se navodi da je to prvo javno prikazivanje tajlandskog FK-3, prve fotografije su objavljene još septembra prošle godine na osnovu čega se može zaključiti da je Tajland, nakon Srbije, ipak drugi korisnik pomenutog raketnog sistema.

Tajlandski mediji navode da će FK-3 činiti okosnicu protivvazdušne odbrane na istočnoj obali Tajlanda, pokrivajući pomorsku bazu Satahip, aerodrom U-Tapao, luku Laem Čabang, industrijsku zonu Map Ta Phut (Istočni ekonomski koridor) u provinciji Rajong, kao i Pataju. Najverovatnije je za sada nabavljena samo jedna baterija u prvoj fazi projekta nabavke raketnih mobilnih sistema zemlja-vazduh srednjeg dometa za koji je objavljeno da vredi 63.982.850 američkih dolara. Ranije je tajlandski vojni blog AAG pisao o tome da je konačan plan nabavka 4 baterije za opremanje jednog diviziona.

Na fotografiji se vide nišanski radar i samohodno lansirno oruđe iz koje se rakete vertikalno lansiraju / Foto: Kraljevska mornarica Tajlanda

Na dostupnim fotografijama i video materijalu može se videti da je Tajland, za razliku od Srbije, nabavio varijantu sistema FK-3 koja ima samohodna lansirna oruđa iz kojih se rakete lansiraju vertikalno. Samim tim je moguće da je reč o raketama koje imaju i veći domet, umesto do 100, domet bi mogao biti 120 do 170 km.

Prikazana baterija se sastoji od tri samohodna lansera MLV sa 4 cevi sa vertikalnim lansiranjem i ukupno 12 raketa, jednog Komandnog vozila CCV, radarskog vozila za navođenje raketa RV i pratećih vozila napajanja, logistike i održavanja. Osim toga, može se uočiti i vozilo koji bi moglo biti neka druga varijanta Kolimatorske stanice u odnosu na onu koja je isporučena Srbiji.

Pored FK-3 Kraljevska mornarica Tajlanda je istovremeno prikazala i ruski lanser Džigit sa dva raketna sistema PVO kratkog dometa tipa Igla-S. Lanser je postavljen na tajlandsko terensko vozilo Thairung Transformer 4×4. U projektu opremanja ovim sistemima nabavljeno je 5 kompleta u vrednosti od 7.682.982,06 američkih dolara.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Zasto nismo nabavili ovu verziju sa vecim dometom? Na snimku tajlandske vojske sam video promo pano radara za navodjenje raketa na kome stoji da radar moze da navodi rakete do 180km.
Ogromna razlika izmedju 100km i 180km…..

Odgovori
Ž

Vazduhoplovac

Исти нишански радар поседује Србија.

St

Nema veze sto nije bolja verzja, ni onu placenu sad ne mogu da nam isporuce.

Vl

Stojko,
Istu persmu ste pevali i za prvu turu FK-3 pa je opet stigla. Kada Kinezi reše, opet će njihovi teretni avioni leteti na našem nebu.

PS

Mislim da je ova izvozna sa većim dometom završena tek nakon što smo mi naručili i platili ove naše. Tako nešto. Da smo čekali te nove ne bi nam stigla ni ova jedna baterija.

rk

Radar je isti i ima domet od 200km(ja mislim) i to je dovoljno sasvim, Tajland je ogromna zemlja, mi nismo.

Bo

Svaka verzija ima svoje i prednosti i mane. licno mislim da je i verzija kojum je uzela Srbija odlicna. Sto se tice radara, domet je potpuno isti, na obe verzije. A sto se tice raketa, i nasa verzija sa drugim kontejnerima i raketama moze imati veci domet.

Odgovori
Re

Ovo su lanseri sa dve cevi a ne četiri.Nisu naši uopšte loši ali trebalo je ipak sa većim dometom od 170 km da bi imalo smisla.Preglomazan sistem za domet od samo 100 km a efektivno verovatno 60-70.Dosta glomaznij od buka m3 a tu su negde s tim što je buk daleko mobilnij plus guseničar.E jedino ako naši uzmu nekad rakete većeg dometa jer čini mi se da je pisano da je to moguće.I zašto naši nikad nisu ni pominjali verbu ili iglu s,il je mistral toliko bolji da od rusa nisu ni razmatrali nabavku?

Odgovori
Ž

Realni

СЛО који су приказани могу да имају 4 цеви за ракете.

PS

Naši su gađali u Kini na dometu od preko 90km tako da vredi tih para.

Ž

PSA

Званично је речено на 97 километара.

Realni

Не бих поредио Бук-М3 и Кинеза јер нису иста класа, и немају исту намену. Руски систем је за трупну ПВО, а кинески за ПВО територије.

Re

Živojin Banković
Ako je stvarno pogodio visokomanevirbilni cilj na 97 km onda Ok,opravdava investiciju.Doduše i visinski domet od 27 km je zaista respektibilan.To je nešto što nikad nismo imali.

Zo

@realni

Citat:
„Doduše i visinski domet od 27 km je zaista respektibilan.To je nešto što nikad nismo imali.“

Proverite podatke za ex-jugoslovenske sisteme PVO, po visini, SA-75Mk Dvina i S-75M Volhov… :)

Ic

Nista nisam odusevljen kineskom kopijom ruskog PVO sistema koji su sami Rusi davno krenuli proizvodnju.Srbija treba sada da iskoristi sansu i kupi divizion S-300PMU1 od brace Grka, obzirom da prodaju uz zamenu za instalaciju americkih PVO sistema Patriot PAC3 na Kipru.Odlicna prilika za nas, divizion S-300PMU1 pokriva dosta teritorije Srbije a i sam sistem je bolji od kineskog obzirom da je borbeno testiran…

Odgovori
Pe

Svako ko ima S-300, a ne puše sa Rusijom u istu tikvu, prodaje ga Ukrajini uz uplatu/kompenzaciju od SAD. Tako da nema šanse da bi došao do nas, taman i da je za prodaju.
Prije mjesec-dva bila je špekulacija da će grci isporučiti svoje S-300 Ukrajini, pa se javila Zaharova ili neko drugi (ne sjećam se) i rekli da bez saglasnosti Rusije kao prozvođača to nije moguće. Par dana kasnije, i načelnik generalštaba grčke vojske je rekao da je S-300 vitalan za odbranu i da nije planirana isporuka. Za razliku od gomile opreme bivšeg DDR-a koje su grci kupovali 90-tih od tada nove Njemačke, a koji su sada isporučivani Ukrajini.

Re

Ali ovo vozilo ima dve cevi za lansiranje vertikalno, a onaj naš koji koso lansira ima četiri?

Odgovori
Ž

Rex

То је само так приказано, наравно да може да има 4 ракете.

https://tangosix.rs/2022/15/04/poslednje-informacije-o-raketnom-pvo-sistemu-srednjeg-dometa-fk-3/

На истом линку имате и лансер какав има Србија, али са само две ракете.

br

Kraći i srednji dometi uvek imaju veće šanse za pogodak.

Odgovori
Ra

@PeleBC
Ta izjava Grka je od pre par meseci.Grci hoce da prodaju divizion S-300PMU1,to je javno i zvanicno su saopstili prekljuce grcke vlasti i kao najbitnijeg kupca navode Srbiju.Jel znas ti koliko se tu Rusija pita i koliko Grcka obraca paznju na ruske izjave?!Pa kao sto Bajden uvazava tvoje i moje misljenje, apsolutno ih Rusi ne interesuju.Grci su resili i prodace ga a Srbija ne salje tek tako nacelnika Generalstaba Voske Srbije i ostale delegate u visednevnu posetu Vasingtonu na poziv USA tek tako.Nadam se da kapiras nesto…

Odgovori
Re

Sve je to ok,niko više nezarezuje Ruse ni za šta pa tako i Grci a verovatno se ni Rusi ne bi nešto mnogo bunili ako ide nama taj sistem.Medjutim već je dobrano zastareo a o modernizacij nema ni govora u ovom momentu.I pitanje je u kakvom su stanju rakete plus što je već proučen u sitna crevca.A to što su naši išli u Ameriku je sjajno, ih kad bi se dogovorili za neki F-čić.

PS

Gde su to saopštile grčke vlasti jer takvu objavu ne mogu da nađem? Nije zezanje, ozbiljno pitam.

Pe

Ako sam dobro ispratio Srbija je kupila 4 baterije FK 3. Uz dopunu od jos 2 barerije FK 3 za rezervu. I barem moja zelja je da se kupi 2 baterije polovnih BUK M 2 i 2 baterije novih BUK M 3. I koliko je potrebno Pancira S 1, da obezbedjuje sve to….

Odgovori
Re

Sve bi to bilo lepo još da Ameri dozvole i prodaju nam F-ove,Francuzi radare i još mistrala pa da se ku.č.mo po regionu pa i šire.Mada ništa ne bih isključio,i sa Amerima smo sve bolji.

Vl

Pedja,
Kupili smo još dve baterije Pancira, sada da li je S1 ili SM već ćemo videti.
Sudeći po Ukrajini, Pancir je odlična kupovina za naš PVO. Vrlo svestran sistem sa odličnim mogućnostima. Još samo treba da se isporuče. A isporučiće se, ne mogu ucene i pretnje večno da traju…

Ti

@Vlad
Kupili verovatno jesmo ali da li cemo videti?Tesko

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor