Prvi Erbas A321neo isporučen KLM-u

29. avg 2024

„Brend ambasadori“ na letovima za Kinu: Er Srbija uvela novu poziciju u okviru svoje kabinske posade

28. avg 2024

Delegacija Mašinskog fakulteta na sajmu Farnboro

2. avg 2024

[FARNBORO 20204] KLM i ZeroAvia najavljuju demonstracione letove putničkog aviona na tečni vodonik

30. jul 2024

Croatia Airlines preuzela svoj prvi Airbus A220 u Kanadi

29. jul 2024

Vučić i Vesić u Nišu prozvali SMATSA-u: Zbog čega ponovo konflikt političara i Kontrole letenja?

24. jul 2024

Biznis.rs: Evropske pare za SMATSA-u i Talesov „TopSky“ sistem

23. jul 2024

SMATSA: Istorijski rekordi u broju letova u jednom danu za Srbiju i Crnu Goru

16. jul 2024

Novi YouTube kanal Vojnofilmskog centra „Zastava Film“: Stari beogradski aerodrom, stari avioni i „Verni drugovi pilota“

11. jul 2024

Najavljena izmena Osnivačkog akta SMATSA-e, Vesić za Tango Six pojašnjava razloge

9. jul 2024

[SEAS 2024] CAPA prezentacija o stanju avio-saobraćaja u regiji: 15 ključnih stavki za dijagnozu „airline“ biznisa

8. jul 2024

Dragi Stojanovski postavljen za novog direktora makedonske Agencije za civilno vazduhoplovstvo

4. jul 2024

Air France spreman za Olimpijske igre

27. jun 2024

[POSLEDNJA VEST] Croatia Airlines predstavila svoj novi vizuelni identitet pred dolazak Erbasova A220

18. jun 2024

Kako Air France koristi veštačku inteligenciju

13. jun 2024

[REPORTAŽA] Obilazak nove infrastrukture za opsluživanje putnika aerodroma „Nikola Tesla“

11. jun 2024

[POSLEDNJA VEST] „VINCI Airports“ i mađarski državni fond preuzeli budimpeštanski aerodrom „Ferenc List“ od prethodnih koncesionara za preko 4 milijarde evra

6. jun 2024

[IATA AGM 2024] Er Srbija pristupila IATA „CO2 Connect“ programu za preciznije merenje emisija Ugljen-dioksida po putniku

4. jun 2024

[IATA AGM 2024] Er Srbija uvrštena u „Hall of Fame“ časopisa „Air Transport World“, zajedno sa avio-kompanijama „American Airlines“, „Delta Airlines“, „Air Canada“ i „Emirates“

3. jun 2024

[EKSKLUZIVNO] Jirži Marek: Ove letnje sezone obezbedili smo dovoljno rezervnih kapaciteta da bismo bili spremni za svaki izazov, do kraja godine dve linije za Kinu i dva dodatna A330, ponovo pokrećemo kadet program za pilote

3. jun 2024
[VIDEO] Zbog čega se Er Srbija odlučila za Embraer?
Prvi Er Srbijin Embraer E190 / Foto: Er Srbija

[VIDEO] Zbog čega se Er Srbija odlučila za Embraer?

Kako je Tango Six javio 21. juna, srpska nacionalna avio-kompanija odlučila je da u svoju flotu uvede četvrti tip putničkog aviona, Embraerovu E190 porodicu. Kako smo tada prvi izvestili, Er Srbija planira da dugoročno iznajmi jedan E190 i dva E195. Avione će ove letnje sezone iznajmiti uz inostrane posade („wet lease“ koncept) sa ciljem da se, nakon školovanja sopstvenih posada, dugoročno priključe njihovoj floti.

Tango Six danas emituje 40-minutnu prezentaciju potpredsednika kompanije Embraer Stefana Hanemana i regionalnog direktora marketinga brazilskog proizvođača Danijela Sansona. Prezentacija je bila deo programa 3. po redu Vazduhoplovnog samita Jugoistočne Evrope (SEAS) u organizaciji Tango Six Eventsa 2021. godine.

Er Srbija će od grčke avio-kompanije Maraton erlajns iznajmiti tri aviona (prvi, SX-PTM već leti za kompaniju) koji će biti konačno rešenje za prazninu u ponudi između konfiguracija putničkih kabina najmanjih ATR-ova 72 (do 72 putnička sedišta) i Erbasova 320 i 319 (od 180 do 144 putnička sedišta).

Prezentacija Embraerovih menadžera fokusirana je ne samo na najnoviji proizvod kompanije, E190-E2, već i na „legacy“ verzije koje će upravo postati deo Er Srbijine flote. Detaljnije objašnjavaju ključne prednosti ovih regionalnih mlaznjaka i njihove operativne karakteristike, posmatrane isključivo kroz utilizaciju od strane avio-kompanije bazirane u Beogradu koja ima strukturu mreže kao Er Srbija.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Mu

Baš čudno. Pošto je Embraer podružnica Lockheed Martin-a koju je Lockheed otvorio u Brazilu zbog sirovine-aluminija. Bilo bi za očekivati da Srbija uzme Sukhoi Superjet 100. Očito su incidenti i nesreće Superjet-a razlog.

Odgovori
Sr

@Multi Boy
Šta je tu za očekivati? To što Srbija ima solidne odnose sa državom Rusijom ne igra nikakvu ulogu u kupovini radne opreme jedne kompanije. To je njima alat za rad, ništa više.

Vl

Zbog cega Sukhoi? Ne postoji ni jedan valjani razlog po kojem bi Sukhoi u danasnjem svetlu desavanja bio bolja opcija od embraera. Pocevsi od tehnicko tehnoloskog kvaliteta resenja, do mreze servisa, podrske, iskustava u eksploataciji i sl. Sukhoi je bio dovoljno rizicna karta i pre pocetka rata, kao model nedovoljno dokazan u eksploataciji. Sad nazalost, mislim da ce biti ograniceni na trziste ruske federacije i pojedine zemlje u aziji i africi.

mi

Da uzme Suhoj i da ga koristi par dana do prvog kvara pošto ćemo delove da nabavljamo preko Marsa, a to malo kasni zbog našeg i njihovog perihela, jelte.

Mu

@Milan
Pa ja nisam ni zagovarao nabavku Superjeta. Bio sam skeptičan prema njemu još kad sam vidio onaj asimetrični 3-2 seating. Jednostavno mi je čudno da je Srbija okrenula ploču. Znam da su državama u regiji nudili C-390 pa ste ih odbili, uglavnom zbog ideoloških razloga. Sutra kad bude koštao tri put više od 50 miliona dolara će te plakati.

m

O cemu lupetas? Kakav raspred ima A220?

Mu

@ m
3:1 ?

А

@Multi Boy

Шта је ту чудно да је Србија окренула плочу? Или још боље питање, када је Србија то окренула плочу? Ер Србија и ЈАТ пре њега користе западне авионе већ деценијама. Последњи (и једини ако се не варам) руски (односно совјетски) авион које су ове две фирме икада користиле су били Иљушини Ил-14 купљени крајем 1950тих.

Нама Ц-390 никада није озбиљно нуђен, јер ми тренутно потребе за таквим авионом немамо, јер нама треба замена за Ан-26, а не Ан-12.

Mi

Nema tu više zapad ili istok, kada je u pitanju posao samo najbolja ponuda prolazi. Na stranu što je Suhoi stvarno prelep i bilo bi šteta da jedno 2-3 komada nemamo za ove srednje rute. Političke odluke me ne interesuju!

Mi

Nisu problem samo avioni, tako da ga oni nece ni resiti. Problem je daleko, daleko dublji. Zaposlenih na aerodromu ima za prste jedne ruke. Najveci deo problema bi nestao kada bi aerodrom imao dovoljno zaposlenih (ali obucenih, ne ovakvih koji rade zato sto jedini pristaju na nehumane uslove). Podignite plate, obezbedite prevoz do radnog mesta, dajte ugovore na neodredjeno.

Vl

Embraer nikad nije bio podruznica LM-a. Zamalo je postao Boeing-ova. Uvek bio brazilska državna vojna firma koju sad vode civili tj. odvojili su civilni deo zbog (neuspele) prodaje Boeing-u.

Mu

@ VladaSEA
Embraer C-390 je zapravo pravi SuperHercules. Sam naziv C-390 ti to sugerira, nešto kao triple C-130, kužiš.

Ra

Kakav crni Suhoi…..bežati glavom bez obzira od tih letećih mrtvackih sanduka. Pobogu pa sve Ruske kompanije imaju 95% Boeing ili Airbus aviona i po nekoliko Suhoi-a. Jedno je praviti izuzetno kvalitetne borbene/ratne avione i tehniku a sasvim drugo avione za civilno vazduhoplovstvo.

Pe

Izgleda da AS vode bas neki veliki strucnjaci. Tako razliciti avioni odrzavanje skolovanje posada pilota i kabinaca….Sve to vodi u jedan veliki gulas paprikas…Ima svega samo nema mesa…Pa zamislite sad kako ide usloznjavanje organizacije…Sef za ovu flotu sef za onu flotu..instruktor za onu flotu…Prelaz sa tipa na tip….amaterski izuzetno…

Odgovori
Fl

Pa dobro u redu razumijem vaše neslaganje što se tiče izbora Embraer aviona ali šta bi vi onda uradili da ste na mjesto Air Serbia i koji bi vaš bio plan za rješavanje jaza sjedišta kao i dometa između ATR-72-600 i A-319?

Путовао сам пре четири дана Ембраером од Бг до Малте. Добар, удобан, одржаван авион. Пилот се малко грубље приземљио на Малти.

Pe

Glupostima nema kraj….malo su vise zagrizli i sad tesko da se proguta…kao da zidas kucu i zoves majstore za hitne popravke..a oni su skupi..

Pr

4 tipa aviona u floti.
Preskupo za održavanje i školovanje osoblja.

Odgovori
Pe

Tu je uvek i opcija „izvolite kod nas na održavanje, korisnici aviona ovih tipova“.
Sve je to mač sa dve oštrice.

YP

Pa uzeti su na wet leasing, nije da su vlasništvo AS

Ma

Lupetanje! E 195 EXTRA avion

Mi

Koja je to još opcija za avione sa 90-100 sedišta?

Odgovori
Mu

Nema tu opcije sa 90-100 putnika. Uzme se širokotrupni avion poput Airbus 320 za kontinentalni promet jer je isplativiji i kad je poluprazan te Airbus 340 za interkontinentalni let. Eventualno treći model za čarter poput Gulfstream-a 650. Sve ostalo je retardacija.

Ne

Odabrali su zbog generalnog direktora iz poljske i njegovih konekcija preko lota sa embraerom koji oni koriste u velikom broju.

Odgovori
Mi

Biće to skupa opcija ( WL ) za prevazilaženje trenutnih problema, možda u budućnosti sa svojom posadom i školovanim mehaničarima bude dobro rešenje, EB, ATR, AB. Pitanje je da li tri proizvođača AC može da izdrži ASL ? U svakom slučaju, srećno.

Do

Druga opcija bi tek bila skupa CS\220 pa su verovatno uzeli jeftinije resenje u startu! Po meni ko amaterski prati, nekako je logicnije bilo za dugi rok resiti CS\220 seriju i uzeti najbolje od obe nise da hendluje sa svim situacijama koje predstoje sa flotom

Ovako kao sto svi i pisu, puno pilota puno obuka puno logistike puno cekanja razliciti lanci snabdevanja itd…a mi smo pa pakao i sa manjim kupusom za hendlovati

Odgovori
Pe

Leteo sam avionima Montenegro Airlines na liniji Podgorica – Moskva 2011, i tad je bilo vrlo prijatno iskustvo, dopao mi se Embraer.Sad 12 godina kasnije, je sigurno i bolji

Odgovori
Mi

Davno ,bilq prezentacija i došao Embrajer 170 koji je po procenama trebao da zameni DC 9. Vozili smo se probali tada savršen avion sa istim brojem sedišta ko DC 9. Onda kao i za B747 propade tranša.Isekosmo.Dc9 B727 pa sad B737 . I ostadosmo bez svojih aviona . Veoma mudar poslovni potez.Ja sve kompanije koje lizuju avione zovem kampanije od jednog minuta. Nastala i gasi se u istom vremenskom periodu.

Odgovori
Bo

Kao putnik navozao sam se E195icom, uglavnom Lufthansimom, i za avion imam samo pohvale.

Odgovori
С

E190 је супер, два пута сам летео са њим.

Odgovori
Ma

E 190 i E 195 odlični avioni, imam samo reči hvala za iste. E sad koliko su ekonomični za održavanje i koliko je pametan potez uvesti iste pored ATR i Airbus, to je već pitanje za velike igrače. Svakako je Dry leasing bolja opcija od Wet leasinga. Možda je ovo dobra prilika da se pošalju na preobuku AS piloti koji su leteli na Boingu 737 300, mada ne znam da li će oni biti oduševljeni tom odlukom ukoliko do iste uopšte dođe.

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs