Erbas predstavio Srbiji tehnologije satelitskog nadgledanja i naprednih softvera za analizu: Od primena u odbrani do poljoprivrede

11. dec 2024

„Dassault Aviation“ zapošljava menadžere za program „Rafal Srbija“

10. dec 2024

Na četvrtom rođendanu PR-DC-a: Predstavljen IKA-Rocket, dron naoružan Zoljama

5. dec 2024

Kraj karijere poslednjih MiG-ova 21 u Evropi: Hrvatski vazdušni prostor privremeno će čuvati Italijani i Mađari

2. dec 2024

Bosna i Hercegovina nabavlja dodatne helikoptere za svoje oružane snage

29. nov 2024

Helikopterska jedinica makedonske policije proslavila 55 godina

28. nov 2024

Kako će teći budući razvoj Rafala: Varijante F4.2 i F5 za obezbeđivanje višedecenijske savremenosti tipa i podloga za projekat nove generacije evropskog borbenog aviona

26. nov 2024

Hrvatska potpisala ugovor za nabavku 6 besposadnih letelica Bajraktar TB2, stigao sedmi Rafal

21. nov 2024

[ANALIZA] Da li su Srbiji zaista potrebni izraelski raketni artiljerijski sistemi PULS i besposadne letelice Hermes?

21. nov 2024

Erbas započeo sa sklapanjem prototipova besposadne letelice SIRTAP

20. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Vučić najavio nabavku sistema „jačeg od HIMARS-a“ i dronova; dan ranije izraelski Elbit objavio da je prodao svoj konkurentski sistem PULS i dronove Hermes 900 „neimenovanoj evropskoj zemlji“

19. nov 2024

Svetska premijera ruskog borbenog aviona Su-57 u Kini, prvi izvozni ugovori i još jedna isporuka za rusko ratno vazduhoplovstvo

18. nov 2024

Hrvatska Vlada dala zeleno svetlo za nabavke Bajraktara, tenkova Leopard 2 i održavanje Rafala

15. nov 2024

[EKSKLUZIVNO] Utva iz Pančeva i kineska kompanija ALIT na sajmu u Žuhaiju potpisali memorandum o formiranju Centra za održavanje vojnih dronova srpske i kineske proizvodnje

13. nov 2024

Uloga Egipta u procesu srpske nabavke Rafala

13. nov 2024

EDGE potpisao ugovor sa Erbasom o serijskoj proizvodnji modularnih paletizovanih rezervoara goriva za avion C295

12. nov 2024

[POSLEDNJA VEST] Nastavak isporuke druge tranše: Srbiji počeli da stižu i naoružani helikopteri H145M

8. nov 2024

U Hrvatskoj u toku zajednička francusko-hrvatska vazduhoplovna vežba sa borbenim avionima Rafal

7. nov 2024

Makedonija vraća u upotrebu dva helikoptera Mi-8MT remontovana u Češkoj: Let kući preko Mađarske i Niša

6. nov 2024

Prvih 50 godina Orla: Od prototipa do modernizacije jugoslovenskog jurišnika

5. nov 2024
Albaniji isporučene turske izviđačko-borbene besposadne letelice Bajraktar
Na dostupnom medijskom materijalu vide se bar dve albanske besposadne letelice Bajraktar / Foto: isečak iz video snimka ministarstva odbrane Albanije

Albaniji isporučene turske izviđačko-borbene besposadne letelice Bajraktar

Albanski ministar odbrane Niko Peleši objavio je u petak 1. marta da su Albaniji isporučene turske besposadne letelice Bajraktar. Kako je ministar objavio na svojoj Fejsbuk stranici, njihova montaža i postavljanje prateće infrastrukture za njihov rad i kontrolu počelo je dva dana ranije.

– Ovaj razvoj događaja ne samo da povećava odbrambene sposobnosti Albanije, već služi i kao dokaz posvećenosti zemlje garantovanju nacionalne bezbednosti i ispunjavanju najviših odbrambenih standarda. Ovo dostignuće je simbol posvećenosti modernizaciji i inovacijama u našim Oružanim snagama – napisao je Peleši.

Dan kasnije albanski ministar je objavio i video snimak sklapanja letelica, uz komentar da je unapređenje vojnih kapaciteta i ulaganja u odbrambenu tehnologiju, dokaz posvećenosti nacionalnoj bezbednosti. Peleši je dodao da se ‘‘nastavljaju radovi na sklapanju dronova do prvog leta jedne od njih u novoj NATO vazduhoplovnoj bazi Kučove‘‘.

Kako je Tango Six već preneo, ugovor za Bajraktare Albanija je potpisala decembra 2022. godine, na ceremoniji potpisivanja ugovora albanski premijer Edi Rama izjavio je bio da se nabavljaju tri letelice.

Osim Albanije, Bajraktare je u regionu nabavila i dobila Rumunija koja je naručila 18 letelica za 321 milion dolara, dok je teritoriji Kosovo isporučeno 5 TB2.

 

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters=1 counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Komentari

Du

Bajraktar TB2 je proslost. Moze se upotrebiti protiv zemalja koje nemaju dobre radare i neki osrednji PVO. Sada kada su svi shvatili opasnost od istih, postali su proslost. A cena od 17 miliona po komadu, je prevelika. Bolje imati jedan glanc nov avion, makar i skolsko borbeni, nego 2 Bajraktara!

Odgovori
da

Znači CH92, C95, Pegaz – isto prošlost?

Op

@Darac: Nisu totalna prošlost, mogu još da načine veliku štetu tamo dje su kontramjere nikakve ili tanke. Ali činjenica je da je 17 miliona po letelici (ako su toliko platili Rumuni) skupo. Za 17 miliona imas jedan Kineski L-15.

bg

Za drzave koje imaju Krasuhu ili Repelent je neupotrebljiv. Tako da CH 95 je itekako upotrebljiv za neprijateljske drzave u okruzenju.

Š

@bgd Su to oni slijepi sistemi koji su branili Moskvu ? Jako dobri sistemi, nisu u stanju detektirati avion kamoli dron.

Mi

bgd

Pitaj Armence kako ih je poslužila krasuha. Ili bolje Azerbejdzance, oni su prenosili u TV prenosu.

YP

@bgd
Koliko tačno Krasuha i Repelenata moraš posedovati da bi dao ovako hrabru izjavu?

Sr

@bgd
Mi nemamo neprijateljske države u okruženju, pošto Kosovo nije država.

St

A pre dve godine se pricalio kako je TB2 najbolji izum jos od toalet papira i kako nema odbrane od njega. Sacekaj 3-5 godina da vidis kako ce sistemi elektronskog ili optoelektronskog ometanja da skidaju i te dronove koji su sad buducnost ratovanja i od kojih nema odbrane.
A posebna prica su drzave koje nemaju ni vojsku ni PVO, sa lokalnim ratovima u kojima ce ove letelice moci da se koriste jos decenijama, kao sto se i dalje koristi i AK-47, i T-55, i minobacac 82mm.

Sr

@Stojko
Nije to u praksi toliko ni važno. Važno je što će, već sad i ubuduće, male, siromašne zemlje imati mogućnost da nadziru iz vazduha sa jako velikom rezolucijom danju i noću „velike“ delove teritorije u realnom vremenu. Što i ako dođe do opasnosti od kinetičkog sukoba, daje mnogo bolje šanse za odbranu. U mirnodobsko vreme može pomagati u raznim aktivnostima i operacijama koje imaju realnog efekta.

U slučaju ako se konflikt ne daj Bpže nikome i desi, nije to sa aspekta potencijalne „opasnosti iz vazduha“ uopšte bitno, digneš avion i skineš ga…ali sve ovo pre je jako bitno.

Op

@Mislav: Jesi siguran da Jermenci imaju ili da su imali Krasuhu? Daj potvrdu.

Repellent smo vidjeli, ali uopšte nije poznato jel tada bio aktivan ili da je sredstvo pronađeno i uništeno tokom neaktivnosti.

Takodje se ne zna koliko Repellent-a Jermenci uopšte imaju, pa se ne može ništa reći o efikasnosti tog sredstva u Jermeniji. Jednostavno su ih Azeri preplavili svim i svačim.

Al

@Mislav

Јермени пуно система за електронско ометање нису имали. Да ствар буде гора, Јермени су одлучили да са ограниченим бројем ПВОа бране све, те су Азери само ишли од једне изоловане батерије до друге и уништавале тако једну по једну.

Наравно, горе коментар греши. Бајрактар и слична класа дронова уопште није наиван противник. Али за њих постоји веома јасан лек у виду вишеслојне ПВО подржане ЕиПЕД система, који се сви међусобно подржавају. Против таквог огранизованог противника, ова класа дронова једноставно нема шта да тражи.

Mi

OpFor777

Imas internet, Krasuha je unistavana u nekoliko konflikata. Jedna u Libiji od strane turskih snaga upravo dronom Bayraktar.
Da ne govorimo da su Ukrajinci ne tako davno zarobili komandni modul Krasuhe 4. O tom sistemu se vec sve zna..

Ma

@Mislav
Ne moze se uzimati za relevantno primeri neorganizovane odbrane sa losom organizacionom vojnom strukturom ili nedovoljnim brojem viseslojne pvo sistema, i nedostatkom situacione svesti (nedostatak i neuvezanost radara) kao u Jermeniji i Libiji. A sto se tice zarobljavanja ili unistavanja krasuhe u Ukrajini, to se desavalo na pocetku, prilikom povlacenja kilometarskih kolona ruske vojske, kada nije bilo organizovane frontalne linije kao sto je sada. Tada su i bajraktari imali svoj sou. Od kada je linija uspostavljena unistena su 1-2 repelenta, ali s obzirom na velicinu fronta i sami obim ratnih operacija to je cak zanemarljivo, a sto se tice bajraktara, oni su pocisceni sa ratista (pokoji jos sluzi kao izvidjacki).

Gr

@Mislav
Pričaš o području NK koje nema jedno drvo veće od pola metra. Tu čovek ne može da se sakrije a kamo li toliki kamion. Pritom čisto sumnjam da su ih imali u nekom pristojnom broju..

Mi

Markos

A ti znas da je bila neorganizirana ili zapravo iznosis svoj osobni dojam kao fakt. E pa vidis dojmovi ne ne mogu uzimati kao relevantan argument.

Grga

Zasto bi se krila kad je mogla sama da onesposobi taj Bayraktar? Ili zapravo nije mogla..

Ma

@Mislav
:D Pa naravno da je moj licni utisak, a na osnovu dostupnih cinjenica i vojnih analiza… Nisam bio tamo, isto kao ni ti u Ukrajini, ili bilo gde drugde, a o cemu redovno diskutujes i dajes svoje misljenje i utiske.

Gr

@Mislav
Do dan danas se ne zna pouzdano čime je uništen. Mogao je TB2 da ga snimi sa velike udaljenosti i navede artiljeriju na njega.
Ps. Izgleda da su imali samo jedan.

Op

@Mislav, našao sam snimak, navodno iz oktobra-novembra iz Ukrajine. Vidi se nešto što liči na Krasuhu-4, ali za sada nidje nije snimljena nikakva olupina, niti se nešto naveliko hvali ovaj podvig na internetu, tako da bih rekao da i nije nešto pouzdan taj info.

Dalje bi dobro bilo da potvrdis tu jednu uništenu od strane Baryaktara, jer nema dje da se nadje.

A sta se tice onog kontejnera, totalno je nejasno od kojeg sistema je taj kontejner i za čemu je uopšte služio.

Lako je tvrditi sve i svašta, potvrditi je nešto sasvim drugo.

PS

Krasuha nije uopšte ni predviđena za borbu protiv dronova. Ima konkretnu ulogu i jasno predviđen spektar dejstva. Dronove bi možda mogla da omete samo u delu GPS navođenja i to je to. Apsolutno ništa više. Prosto nije za to, kao da sačmarom gađaš tenk ili tenkom muvu, pa si kao iznenađen to ne radi, nikakvo poređenje, realno. Uloga Krasuhe je potiskivanje GPS-a i neprijateljskih radara i radarskih sistema. Van toga je besmisleno širiti raspravu kad prosto nije za to.

Mi

Markos

Ti si taj koji svoje subjektivne dojmove navidis kao fakte i sta? Trebamo prihvatiti da je tako.

Grga

Mogao je ali zasto je mogao ako je krasuha tu da ga onemoguci?

OpFor

Potrazi bolje..
Krasuha ima po onom stonse zna vrlo ogranicen domet djelovanja. Svega par kilometara. Bajraktar je moze unistiti sa daleko vece udaljenosti.

Op

@Mislav: Kad ti je vec pod rukom, dodaj link slodobno. Stojaces čvršće u sve što si tvrdio. Suprutnom stojiš slabo.

Ako je Krasuha gadjana više puta, bilo bi slika olupina i velika sprdnjacina ka Rusiji. Do sada toga nismo gledali u vezi Krasuhe. A međunarodno tržište još ima poverenje u kvalitet Ruskog oružja, jer se Pancir, S-400 i Krasuha (naveliko) prodaju.

O onom kontejneru ti vise ništa a? Nema 100% potvrde da je dio Krasuhe? :)

Mi

OpFor777

Za tebe Moskva jos plovi jer nema olupine ni dokaza. Jel tako?

Pa

mslv
Vaistinu, s obzirom na stranu koju uzalud drzis, postoji jos mnogo mesta za koje ne postoje fizicki dokazi a za koje se tacno zna sta se desavalo i ko je sta radio. Uzmi samo iz novije istorije precizne akcije HRZ po civilnim kolonama, i to na teritoriji BiH. I nikom nista?

Mi

Pavle, u pravu si. Za dogadjaj koji navodis postoje usmeni navodi i to.razliciti. Jedni navode da je to bilo djelovanjem HRZ po koloni civila, dok drugi navode da se to dogodilo gazenjem tenkova preko te iste kolone koji su bili zaprijeceni u povlacenju i po kojima je djelovao i HRZ. Nemamo fizickih dokaza niti za jednu od ovih tvrdnji. Zajednicko im je da obe tvrdnje dolaze iz redova iste strane.

Gr

@Mislav
Otkud Krasuha Jermenima?

Pa

Nemate fizickh dokaza….to se ponavlja mnogo dugo da bi bilo neplanirano i slucajno.
Za sve zna iZ prve ruke, kao i vecina ovde grlato cestih.

Ne

Region u strahu! Trka u naoruzanju se zahuktava!

A evo i zasto!!! . . . .

Odgovori
Iv

Šta je sa Bajraktarom u Ukrajini, jel leti tamo, kakva mu je upotreba sada?

Odgovori
Va

Status mu je sveden na manja izvijanja i slično ! Na početku kada su ga masovnije koristili su imali neke kao uspehe ali je brzo puno izgubljeno za kratko vreme a nije tako jeftino da se olako baca ! Previše lepa meta za vojsku koja ima organizovaniji PVO !

YP

Kada Turci budu donirali, leteće. Pa neće valjda SAD da daju pare da bi se kupovalo od Turaka. Zna se čija namenska treba da radi treću smenu.

Va

YPT Izvini ali imali su preko 50 barjaktara ,što na početku sukoba što isporučeno kasnije tokom sukoba 2022 godina ! Na emisiji je jedan Američki oficir rekao da su sa malom brzinom i srednjom visinom leta veoma ranjive za Ruski PVO i elektronskogvratav ,a imaš i izjavu ukrajinskog oficira (For the TB2, I don’t want to use the word useless, but it is hard to find situations where to use them“) u prevodu nemajubulogubza njega nad frontom a da ga ne izloži velikim riziku obaranja !

Br

Ukoliko ne postoji ikakav iole ozbiljniji PVO Bayraktari su odllicni, u suprotnom nisu vise od prevelike koristi, kao i druge BPL iz slicne kategorije, kao sto su npr. nasi Pegazi i CH-92/95.

Manji izvidjacki „tihi“ dronovi i kamikaze su vrlo jeftini i upotrebljivi, pa onda veliki dronovi, strateski ili vece verzije (MALE) poput RQ/MQ, Wingman II, Eitan, Orion-2, CH-7, pa onda nesto manji Hermes 900, Sirius, CH-5, koji svi lete na preko 10.000m, najcesce i preko 12km, su mnogo potrebniji, zilaviji i nose ozbiljnu kolicinu naoruzanja ili su odlicni u izviddjanju, dok neki lete i preko 18.000m i svi mogu ostati dugo u vazduhu.
Srednja kategorija slabo prezivljava, slabo su naoruzani, dosta nize lete i imaju rakete mnogo manjeg dometa, a preskupi su da bi bili mamac za PVO ili samo izvidjicke letelice.

Nas razvoj manjih dronova i raznih kamikaza za sada ide odlicno, ali mislim da bi sredstva za srednju kategoriju dronova trebalo uloziti u nesto poput Pupina i NT155, sa dodatnih 3 planiranih CH-95 imacemo 24 drona manje-vise srednje kategorije, sto je ionako sasvim dovoljno.

Odgovori
Mi

Ovi dronovi su napravili svojevrstan obrt u ratu Ukrajine i Rusije. Unistili su kilometre kontigenata, veliki broj tenkova, bunkera… prosto ne služe za napad koliko za odbranu svojeg, i odbijanje vojske na vasoj teritoriji. Dakle tamo gdje nema ozbiljne pvo zastite

Odgovori
Do

Zavisi kako gledas , ali Ukrajinci su ostali bez cca 50 komda , pritom, iako sa nekakvim uspehom dosta tehnike je popravljeno koju su pogodili a pritom svi su poskidani sa neba! kada dodas cenu koliko kostaju i opciju da moras pare da spremis Turcima da ga kupis ….. vrlo tanko!

Mozda ako krenu da ga sklapaju u lokalu pa tu i tamo da sevne neki snimak ali opet i to je sve ko zna kada i gde …

Va

Dakle ti nisi čuo za trupnu PVO ?! A ova bespilotna je brže nestala sa neba nego što je delovala ! Ovi dronovi su prosečne letelice ,koje zbog opreme i opremljenosti ,su malo skuplje i to je to ! A vidim ima silni snimci uništenih kilometara kolona tehnike !

Am

Током хајповања Барјактара, чудио сам се како то да велика летелица, која не лети брзо, ни високо ни… акробатски непредвидљиво… може да буде несавладива за ПВО

Испоставило се да је рањива и да све што јој вреди је она „лопта“ са сензорима која се купује као таква и ставља на било шта што лети и физички може да је понесе

Vl

Mnogo ozbiljna nabavka, nema razloga da nipodastavamo Bajraktara jer se nama ne svidja to sto su ga Albanija i Kosovo pribavile. Kamo lepe srece da smo ih mi pre nabavili.

Odgovori
Ma

Od Turaka treba kupovat leteće ćilime.
Oni su puno tiši, ne djeluju prijeteće, jeftiniji su a mogu služiti ko ukras

Odgovori
Ti

Malo off topix pitanje. Dali VS jos koristi minobasac M-75 120 mm i dali jos koristi minobasac M-69 82 mm? Negde sam citao da VS ima 566 M-75 i 1700 M-69!! Hvala unapred

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor