Kako je juče u svojoj reportaži sa radarskog položaja u Starim Banovcima izvestila Politika, u Srbiji se trenutno nalaze dva Talesova radara GM-400. Očekuje se da će uskoro stići i mobilna verzija. Kako je za Tango Six kazao potpredsednik kompanije Tales, proizvođača ovih radara, Srbija je kupila trenuto najmodernije verzije koje mogu biti integrisane i sa PVO sistemima istočnog porekla koje RV i PVO koristi.
Za Politiku je u reportaži govorio pukovnik Jovica Kepčija, komandant 126. brigade VOJIN. Politika piše da je on kazao da je oznaka prvog stacionarnog radara GM403α (Alfa). Međutim, Talesovi radari Ground Master serije 403 su mobilni, dok su 406 stacionarni.
Komandant birgade je potvrdio da se u Starim Banovcima trenutno nalaze dva radara GM400 serije, jedan je, kako je kazao „već u punoj upotrebi a drugi se nalazi u fazi lokacijskog prijema“.
Sledeća novina iz Politikine reportaže je izjava pukovnika Kepčije da se uskoro očekuje i isporuka radara GM200 srednjeg dometa.
– Inače, gabariti radara GM400 manji su nego što bi laici očekivali. Moglo bi se reći da je, sa sklopljenom antenom, dimenzija standardnih kontejnera za transport robe. Upravo je zato, stavljanjem na prikolicu šlepera, jednostavan za transport, a postoji i verzija koja radi sa vozila i istom se oprema i Vojska Srbije. – kazao je komandant 126. brigade VOJIN za Politiku.
Potvrdu da je prvi Talesov radar za RV i PVO stigao u Srbiju dobili smo u decembru prošle godine. Srbija je od francuske kompanije naručila ukupno 22 osmatračka radara. Ministarstvo odbrane je tada potvrdilo i da je Srbija prvi inostrani kupac unapređene verzije GM400α (Alfa), odnosno GM403α. Alfa verzija biće prvi AESA radar koji će biti uveden u operativnu upotrebu RV i PVO. Do prve isporuke krajem prošle godine pre njega prvi AESA radar u Srbiji bio je GS40 (Ground Smarter) istog proizvođača integrisan na novi koncept hibridno-artiljerijskog PVO sistema nazvanog HARPAS koji je i dalje u razvoju.
Pošto su srpski zvaničnici u svojim izjavama naveli da su nabavljeni Talesovi radari kratkog, srednjeg i dugog dometa za očekivati je da će se u Vojsci Srbije naći gotovo čitava gama Talesovih Ground Master. Za sada imamo potvrde o kupovini GM400 i GM200. Ostaje nepoznanica da li je kupljen i radar kratkog dometa GM60. U suštini bi se i GM200 mogao koristiti i kao radar “kratkog“ dometa uz napomenu da radar GM60 još uvek nije nabavio niko u svetu. Moguće je da će Srbija biti prvi korisnik.
Tango Six je u decembru prošle godine detaljnije predstavio celu Talesovu GM porodicu osmatračkih radara.
Napredna tehnologija, otvorenost i za sisteme istočnog porekla
Kako je u intervjuu za Tango Six precizirao potpredsednik Talesa zadužen za ovu oblast Kristof Salomon, nije samo reč o kupovini radara već celog sistema koji čini tehnologija koja se decenijama razvija u Francuskoj.
– Radari GM200 imaju domet do 250 kilometara i ta pokrivenost se garantuje izuzetno brzom mehaničkom rotacijom samog radara. Najnovija Alfa verzija radara GM400 može dostići domet i više od 500 kilometara. Talesovo znanje počiva naravno u tehnologiji antene ali bitno je istaći i u algoritmima softvera koji analiziraju i klasifikuju radarsku sliku. Možete zamisliti koliku količinu podataka ovakav radar „hvata“ kada za svakih šest sekundi obiđe 360 stepeni azimuta. Kada kažem da „hvata“ sve to gotovo da doslovno i mislim. Radi se o milijardama jediničnih informacija koje se ubacuju u njegov procesor na svakih 6 sekundi.
Naše tehnološko znanje se ovde primenjuje na razdvajanje između, na primer, ptica, drveća, lišća, vetroparkova, oblaka i na kraju, naravno, vazduhoplova. Tako je nastala Alfa verzija GM400 koja sada ima 50% veći kapacitet procesiranja pomenutih podataka. Tih 50% više kapaciteta obrade povećalo je domet radara od, na primer, 400 kilometara na više od 500 kilometara.
Kada pričamo o „manjim“ radarima poteškoća je fokusirati se na veoma male objekte. Biti u mogućnosti da se razaznaje između ptica i letećih platformi koje zaista želite da pratite. Količina lažnih ili za misiju nebitnih odraza pri površini zemlje je zaista ogromna. Naši radari mogu detektovati sve što se kreće, pa tako i lišće na granama kada se njiše. Praktičnije gledano, ako moramo otkriti jurišni helikopter, koji leti veoma nisko, moramo eliminisati sve što se detektuje između radara i helikoptera u tom datom prostoru. Zato sistem radara mora biti u stanju da filtrira odraze i da pruži informaciju da li se prati helikopter ili možda dron. –
Na pitanje našeg portala kako i da li se Talesovi osmatrački radari mogu integrisati sa PVO hardverom sovjetskog, ruskog i kineskog porekla gospodin Salomon odgovara potvrdno i objašnjava:
– To se može postići dok god imamo pristup interfejsu pomenutih sistema. Naš radar, kao što znate, pruža metu, njenu putanju, ugao i brzinu. Ako rešimo način na koji se te informacije povezuju na neki vaš, na primer raketni sistem, onda mi to možemo uraditi. To zapravo radimo za mnoštvo naših mušterija. Jer mi ne prodajemo samo radar. Prodajemo komandni i upravljački sistem koji je po arhitekturi otvoren za razne nadogradnje. Primer za to je Ukrajina koja je u februaru prošle godine postala korisnik našeg GM200. –
Petar
Bravo za drzavu koja oprema svoju Vojsku.
ех-Гастос
Како то сад ? Зар није један један врстан познавалац овде доводио у питање компатибилност ?
MikaO
O cemu ti bulaznis S600 i AN/TPS 70 su vise od skoro 40 godina integrisani.
ex Гастос
@MikaO
Ја се не разумем у детаље ове технике, већ преносим шта је један врстан познавалац коментарисао пре две недеље на чланак „Близу смо комплетирања три батерије ФК3“ . Потражи реч ‘interfejs’ у коментарима.
https://tangosix.rs/2024/30/01/vucic-blizu-smo-kompletiranja-tri-baterije-fk-3-repelent-je-u-nasim-rukama-nabavljen-je-kineski-pvo-sistem-hq-17/
Nikola Radmanović
PVO novije generacije a ruske proizvodnje bi trebao sada francutima dati pristupne kodove i onda bi se sistemi integrisali. Da podaetim samo kako to nisu dobili ni Belorusi. Naime;
OKB-TSP iz minska pravi delove i komponente za sistem BUK i između.ostalog i raketu 9K38M.. Niŝta od Beloruskog BUK-a pa ni raketa ne.može da se.koristi na ruskom. Iz razloga gore navedenih.
Boban
Ovo je bolje nego sto se prvobitno mislilo. Znaci nema skrivanje helikoptera iza krosnji drveta, kako mnogi pominju. A razaznaje i male dronove od ostalih objekata na nebu.
Ilija
Helis se sakriva iza krosnji od vizuelnog osmatranja, i portabl raketa, a ne od radara.
Boban
Ilija
Helikopter se dzabe sakriva od vizuelnih osmatranja, kada se cuje!
Domac
Boban..Znam da misliš na Kiowe..zamisli situaciju..drveće..poslje toga nepregledna ravnica..Kiowa sa senzorom koji detektira do 10km..Hellfire čeka spreman..I tko čuje helikopter na 10 km i odredi di se nalazi svaka čast..Jer on se ne pokazuje cijeli nego samo kugla proviri..
Djordje
Hellfire na 10 km moze da detektuje samo nuklearnu eksploziju. Niskoleteci helikopter moze da vidi 1-2km unapred max. Ugasite holivud u glavama
jole
Djordje po tvojoj analogiji koliko vidi daleko kornet sa zemlje???
Domac
Djordje..Mislio sam na senzor MMS koji Kiowa ima iznad rotora..I da taj senzor vidi oko 10 km a označava ciljeve do 8 km(i to može oznaciti njih 6)..A Hellfire Romeo ima domet 8 km..
Ilija
Ja bas ucestvocao u takvoj vezbi gde se helis skriva iza krosnji. Dzabe sto se cuje kad odjekuje i ne znas odakle ce da se pojavi. A kad ga uocis kasno je. Imam i snimak
Krindžer
Pozdrv za sve stručnjake koji su živeli u zabludama da naša vojska ne zna šta radi.Zato postoji Tango six da pita i reši sve sumnje
Miloš77
Pre ce GM60 ili GS40, pa i GM200 uociti niskoleteci helikopter nego GM400 serija. Zato i postoje. Mada teoretski moze i GM400 da se postavi da skenira niskoletece ciljeve, ali na vecim daljinama jednostavno ugao zahvata prelazi visine koje niskoleteci helikopteri ili dronovi sa lakocom koriste da se prišunjaju. Prosta fizika. Viseslojni PVO nije izmisljen iz dosade.
Miloš77
^^Komentar upucen diskusiji iznad vezanoj za helikoptere i Hellfire rakete.
Vlado
Lepo sto mogu, ali bolje kupiti jos GM i stare sovjetske radare polako slati u zasluzenu penziju. 2024 je godina uveliko.
Dušan Pavlović
Ne misli se na integrisanje toliko sa radarima drugih tipova koliko na integraciju sa raketnim sistemima kineskog i ruskog- sovjetskog porekla
Алекса
@Dušan Pavlović
Иако то у начело стоји, опет би било паметно задржати све те радаре у резерви још коју деценију, те би самим тим било добро да ти сви радари буду у стању да делују као део јединствене интегрисане радарске мреже.
Domac
Milos77..Tu si u pravu..Jer postoji nešto što se zove zakrivljenost zemlje..GM400 tesko da će uočiti helikopter na daljini 400km..Čak nisam siguran da bi ga vidio i GM 200 na 250km(bliže da)..ako helikopter leti dosta nisko..
Slobodan Tomić
Bravo. Odavno je bilo potrebno inovirati i zanoviti radarske sisteme, pogotovo posle naglog razvoja informacionih tehnologija i najnovijih raznih iskustava. Sada je na kadrovima velika obaveza da ovladaju strdstvima, da ih modifikuju da budu naša, sa našim komandama, šiframa ,automatskim radnjama i pod hitno preuzeti poslove uvezivanje različitih delova PVO u jedinstven sistem, da nam to ne rade stranci pa makar oni bili proizvođači opreme. U tom poslu smo bili poznati u svetu.
Vlada
Hajde kao laik da postavim jedno pitanje, rizikujući da ispadnem **** u društvu.
U tekstu Politike stoji da je lokacija radara u Starim Banovcima aktuelna još od vremena JNA.
U tekstu takođe piše, da je ta lokacija bila među prvim metama kada je počela NATO agresija 1999.
Imajući to u vidu, zar nije logično da se za ovakav radar nađe neka druga malo tajnovitija lokacija imajući u vidu da je ovo tehnološki skok za VOJIN i RViPVO uopšte.
Stefan
Nije jer je tamo radarska stanica. Svakao postoje rezervni polozaji na koje bi se izmestili u slucaju sukoba.
Živojin Banković
Vlada
То је мирнодопски радарски положај. Сви су мање више познати, а у случају рата се техника измешта на резервне.
Rex
A i prava je umetnost držati radar na tajnovitoj poziciji, pošto ima mali problem, a to je da zrači.
Vlada
Hvala svima na odgovorima
Markos
Treba sto vise tih Gs40 nabaviti, cak u stotinama komada, i jos vise ubrzati njihovu integraciju i razvoj Himarsa i osavremenjivanje Pasarsa. Ne zaliti dodatna finansiska sredstva za ubrzani razvoj, treba nabavljati najkvalitetnije delove i razvijati softverska resenja, jer borba sa fpv dronovima i raznim sitnim bpl-ovima ce biti od presudne vaznosti za eventualne ratove buducnosti, a da bi se zastitila frontalna tehnika i pesadija, treba sto vise ovih vrsta naoruzanja.. Naravno, takodje, sto vise treba ulagati i razvijati Peb (protiv elektronsku borbu)…
Markos
Treba sto vise tih Gs40 nabaviti, cak u stotinama, i jos vise ubrzati njihovu integraciju i razvoj Himarsa i osavremenjivanje Pasarsa. Ne zaliti dodatna finansiska sredstva za ubrzani razvoj, treba nabavljati najkvalitetnije delove i razvijati softverska resenja, jer borba sa fpv dronovima i raznim sitnim bpl-ovima ce biti od presudne vaznosti za eventualne ratove buducnosti, a da bi se zastitila frontalna tehnika i pesadija, treba sto vise ovih vrsta naoruzanja.. Naravno, takodje, sto vise treba ulagati i razvijati Peb (protiv elektronsku borbu)…
Markos
Harpasa*
maTori
Super. Sve pare na tehniku! A gde su ljudi, prijatelju? Treba da platiš stručnjaka – vojinovca, raketaša, pilota, operatera…a to se ne uči na kursevima već ozbiljnim školovanjem i ulaganjem u kadar – gde je ova država potpuno podbacila!
Markos
Naravno. Nisam mislio samo na tehniku, kad sam mislio na ubrzani razvoj i dodatna finansijska sredstva, tu se podrazumeva za angazovanje novih vrsnih strucnjaka, a i finansiranje osposobljavanja i skolovanja postojeceg osoblja…
Filip
Radarski signal se otkrije cim se radar upali, tako da nema poente sakrivati ga.
Nikola
a na strazevici sto je bio Radar koji izadje iz zemlje odradi posao i vrati se u stenu :D ili se stavi na Vagon odradi posao i vrati se u tunel ? :D
Ivkos
Imam ja opet jedno pitanje za poznavaoce. Je l integracija radara u slucaju rata pomaze na sledeci nacin: dolazi grupa aviona iz recimo pravca istoka. 50 aviona. Mi upalimo radar pvo sistema koji je kod recimo Negotina. Avion to registruje, radar ima 10 sekundi jos vremena, pre no sto protivradraska raketa poleti. Tako sam ja shvatio funkcionisanje tih raketa. E sad, ako neko ima dobro uvezan sistem, vi locirate pvo negde, upalite radar, neprijatelj ga kratko registruje, ali vi odmah palite raddar koji bi u onom gore slucaju bio kod Smedereva, a ovaj kod Negotina gasite. Sto znaci raketasi tj ova posada na pvo ne gubi sliku, raketa sa zenlje polece, a ova antiradarska raketa sa aviona postaje zbunjena, jer je izgubila izvor i pada u kukuruze negde random. Je l to taj prancip?
Srbofil
@Ivkos
Moderni AESA radari koriste svoja hardverska i softverska rešenja na takav način, da je skoro nemoguće precizno locirati njihovu lokaciju na osnovu zračenja. Drugo, ovi radari se ne koriste za navođenje PVO raketa, oni služe za osmatranje.
Dodatno, moderne protiv-radarske rakete imaju neka tehnička rešenja rešenja da kada otkriju preciznu lokaciju nekog radara, čak i nakon njegovog isključenja se navode na njega. Ali šansa da pronađu ovako moderan radar samo na osnovu zračenja je bukvalno nula.
Dragan Dubonjac
Neću da kritikujem ALI hajde pročitajte karakteristike AESA radara njih je kao prvo teško otkriti a još teze zaključati na radar letelice u Napadu !
Ivkos
Hvala lepo na odgovorima :-).
Sasha
Nisam neki poznavaoc, malo citao o tome. U svakom slucaju, ako govorimo o SEAD misijama, postoji neka strategija, da li ce se prvo prioritizovati nisanski ili osmatracki radar ili nesto trece, jer je SEAD samo po sebi „umetnost“. Osmatracki ce se mozda nisaniti ako je cilj da se razotkriju nisanski jer ce oni morati da se popale, ili se oni ne smatraju prioritetom jer nisu dovoljni da sami po sebi ugroze misiju. U svakom slucaju, nece nasumice lansirati na prvu stvar koju detektuje (osim ako nije tako podesena).
Kada raketa izgubi zahvat, tu dolazimo do finesa. Novije verzije AGM-88 navodno imaju radar i senzore da prepoznaju odraz radara ili opreme nakon sto mu se priblize na osnovu poslednje ustanovljene lokacije. Cak i da prepoznaju kretanje opreme. Sto cini stvar vrlo neizvesnom, jer mozda nece prepoznati radar, vec lanser ili komandno vozilo.
mikeV
@ Dragan Dubonjac a pazi sad i rakete su malo napredovale pa rade neke stvari koje nisu prije, pogotovo sa dometom od 300 km
Bulatovic Nebojsa
Ivkos , stvar oko radarskog osmatranja i javljanja, i njihova primena u ratnim dejstvima je prilicno kompleksna tema. Postoje radari sa aktivnim i pasivnim osmatranjem i izvidjanjem, oni se koriste razlicito u raznim situacijama od procene komande itd. Najveci napredak je sto je doslo do uvezivanja svih ovih radarskih podataka na celoj teritoriji otadzbine😄😉, tako da svaki operater PVO ,cak i onai na najnizem operativnim pozicijama imaju taj pregled, sa takvim nivoom svesnosti i strela m2 postaje visestruko opasnije PVO sredstvo. Da skratim. PVO ima svoje radare, aktivne i pasivne, osmatracke i nisanske plus sto sada imaju sliku sa ovih predhodnih radara od preko 500 km oko Srbije sto vide, sada vec, izuzetno precizno. Pokusao sam najjednostavnije da objasnim onoliko koliko ja znam, i ako o ovome nemam neko usko strucno znanje.
Djuka
>> Ali šansa da pronađu ovako moderan radar samo na osnovu zračenja je bukvalno nula.
Da kazem ovako, ja da sam operater u ovom radaru i da na mene krenu 3 Rafale-a u nameri da me SEAD-uju, ja definitivno ne bi posao od pretpostavke da je verovatnoca detekcije 0.
Djuka
>> i ako o ovome nemam neko usko strucno znanje.
Evo ga jos jedan koji se ne razume ali voli nasiroko da objasnjava :-). imamo li ovde nekoga strucnog da prokomentarise?
ex Гастос
DJ uka zna sve, pre dve nedelje je dovodio u pitanje kompatibilnost, ali ga je T6 ogolio.
Djuka
Kompatibilnost cega sa cime?
OpFor777
@Djuka, 13-01, 21:02:
Šta si ti bio rekao prije neko vrijeme o uvezivanju zapadne i istočne opreme? Eto te drugi covjek Thalesa ladno demantovao.
Izgleda ti isto voliš naširoko da objašnjavaš bez ikakve struke.
Srbofil
@Djuka
Moderan rat je jako kompleksan jer postoji izviđanje sa zemlje, dronovi, OSINT, artiljerija ima jako veliki domet itd. Nije kao nekada da je sama geografska udaljenost „dovoljna“, tako da uvek treba biti oprezan. Ako pričamo striktno tehnički, sve je na strani GM400 ili bilo kog osmatračnog radara tog tipa. Daleko veća izračena snaga, sama antena i činjenica da je svo procesno pojačanje usmereno na faktični jedan zadatak, osmatranje. Pritom, postoji i taj „luksuz“ da nakon postavljanja, upravlja se iz udaljenog komadnog centra.
Avion mora puno više zadataka da obavi sa radarom i ostalim sistemima daleko skromnijih kapaciteta. Naravno da su modrni avioni veoma opasni, ali pronaći i uništiti ovako moderan ostrački radar je možda i najteži zadatak. Verovatno nije nemoguće. ali ja se ne bih kladio na to.
Djuka
@Srbofil
Sirokopojasni prijemnici sa DSP kojima su opremljena modena EW sredstva mogu identifikovati ozracenje AESA radara i u SAEAD akciji sa vise vadzuhoplova takodje odrediti odakle zracenje dolazi, te izvrsiti triangulaciju. Na kraju pasivno generisu „track“ dovoljno dobar da se lansira raketa. Proces je verovatno potpuno automatizovan.
Kao sto stealth ne znaci da je vazduhoplov „nevidljiv“, takoi LPI ne znaci da je zracenje AESA radara nemoguce detektovati ( LP = low probability).
mikeV
@Srbofil postoji nešto što se zove HARM targeting system , više njih uvezenih linkom 16 precizno locira prijetnju zar ne ,Harm As Sensor (HAS) mode, a HTS pod greatly reduces the workload of the pilot, increases the precision of the HARM, and allows for HARMs to be fired while pointed away from the SAM site being attacked when in Equation of Motion (EOM) mode.
Djuka
@mikeV
Nije Srbofil u krivu, AESA radar je jedna prica a starije tehnologije sasvim druga. Taj radar koristi FHSS, dinamicki prilagodjava snagu itd.
ех-Гастос
DJ uka, види како си исмевао друге коментаторе ветано за компатибилност пре две недеље на чланку о ФК-3
mikeV
@Djuka HARM targeting je novijih datuma nije iz 99. ako to misliš, u upotrebi je mislim od 2012, smisao je u tome da otkriva neprijateljske radare, u svim vremenskim uvjetima pilotu prikazuje, vrstu, domet i smjer radara . Piloti određuju ciljeve na HARM Attack Displayu za lansiranje. Nakon ispaljivanja, informacije o cilju dobivene HTS-om šalju se projektilu HARM. Piloti također mogu podatkovno povezati koordinate preciznog ciljanja s drugim F-16 ili s RC-135 Rivet Joint. Najbitnije može gađati metu sa bilo kojim stand off oružjem , ne mora biti AGM-88E AARGM ili AGM-88G AARGM-ER, novija nadogradnja, AGM-88E Advanced Antiradiation Guided Missile (AARGM), ima najnoviji softver, poboljšane sposobnosti namijenjene suprotstavljanju gašenju neprijateljskog radara i pasivni radar koji koristi dodatni aktivni tragač milimetarskih valova. domet za ER je 300km.
Шабан
ГМ200 је права ствар, али темељ трупне ПВО треба бити мали, јако мобилни радар на Застава теренцу, који је лако сакрити. ГМ60 даје преко потребну жилавост.
nikola
Da li nasa PVO jos koristi radar P12M zna li neko…
NNenad
Ako sam dobro razumeo predsednika, jednom prilikom je pomenuo da će izvestan broj starijih analognih radara i te kako ostati u funkciji. U nekim segmentima su nezamenljivi.
Vojvoda86
Да,модернизован и подигнут на приколицу
Djuka
Ako vrhovni komandant kaze da stari sovjetski analogni radari imaju smisla onda je to sigurno tako!
Nebojša
P12 kao i ostali radari su znacajno unapredjeni i osavremljeni, deo ce biti i dalje u upotrebi a veci deo u rezervi.
Boban
Djuka
Skoro svi stari radari, mogu bez problema otkriti i pratiti avione 5 generacije, ili nevidljive. Recimo radar sistema KUB.
Djuka
@Boban
Zelim mnogo srece tom KUB-u na koga ide avion 5. generacije, recimo F-35A.
SRBENDA
Zasto Srbija ne pokrije radare sa onim belim zastitnim balonima (white bubble)?
Bulatovic Nebojsa
Prijatno sam iznenadjen ,posto nisam verovao da cemo dobiti GM403 alfa verziju radara, posto je od skoro pocela njena proizvodnja u toj varijanti. Zato sve cestitke za tim koi radi na nabavci ,ovako sofisticirane opreme, . U ratu su kljucni informiranost i svesnost situacije i pozicije, u blizem i sirem okruzenju. To vidimo u Ukraini. Ceo uspeh u odbrani zasniva se na vrhunskoj NATO informativnoj infrastrukturi i svesnosti u realnim uslovima borbe koju maksimalno koristi Ukro- vojska. Rusi kinzalima upravo pogadjaju u Ukraini te Nato- informativno- komandne stabove, sastavljene mahom od stranih operativaca. Naravno pored vrsniog GM 200, tu se slivaju informacije od satelita, Avaksa, bezpilotnih letelica , kao i izvidjanja na terenu. Mi za pocetak bar sa radarima imacemo odlicnu poziciju😂😎za nedaj boze, neku potrebu.
Nenad (onaj sa jednim N)
Odlican tekst. Meni jos uvek neverovatno da jos ima ljudi koji veruju da „francuzi to mogu na dugme da nam iskljuce kad oce“.
Mislav
Ne mogu, ali da znaju sve slabosti i mane, nema sumnje da znaju.
Srbofil
Nenad (onaj sa jednim N)
Što vam je to neverovatno? Pa u Srbiji ima 8500.000 ljudi bez završene osnovne škole, dok 20% stanovništva ima završenu samo osnovnu školu.
Petrovic Dusan
Odlicna nabavka, nadajmo se i konacno odvajanje od ideoloskog i jeftinijeg sovjetsko/ruske proizvodnje, u smeru profesionalizma i kvaliteta koji dolazi iz visokotehnoloske drzave.
OpFor777
Oli ti raditi ko magare da za Srbiju isfinansiras svu tu fensi, propagandom našminkanu, ekskluzivnu, zapadnu opremu?
Ajde čovečje uozbilji se. Pa nije Srbija neka Arapska država pa da ima para za bacanje. Čak šta više, i takve zemlje kupuju mijesano opremu. Saudijci su izgleda zaključili neki dil za Pancir-S1(M). Uvijek je dobro ne zavisiti od jedne partije, nešto sa ucijenjivanjem itd.
Zašto bi zbilja kupovali isključivo zapadnu opremu, kad je taj tvoj zapad baština mira i dobrote, koji Srbiju nikad (više) neće napasti? Što bi joj onda to silno skupo oružje?
Yrraf
Pitanje je samo koja oprema je kvalitetnija u kom segmentu. Ideologija kod kupovine vojne opreme je kretenizam. Bitne su karakteristike, dostupnost i politički faktor, tj. da budeš siguran da ćeš imati podršku proizvođača kad ti gori pod nogama. E ovo poslednje je najveći problem kod nabavke zapadne opreme. Mi znamo šta su nam bezbednosni izazovi, ali isto tako znamo šta bi određene zemlje uradile da situacija postane vruća. Što se radarske tehnike i vazduhoplovstva tiče, apsolutno zapad, PVO apsolutno istok. Stvar je u različitim doktrinama. Jedni su više ulagali u jedno, drugi u drugo.
Miloš77
Mislim da je ovo prvi put u istoriji T6 da se svi slazemo sa ovom pozamasnom nabavkom radara najnovije tehnologije (Generacija 2021!!) GM-200 na tockovima ce biti keva kad stigne! Takodje vredi napomenuti da GM400 i 200 imaju pozamasne ECM – sposobnosti za elektronske protivmere).
Svi oni čini naše FK-3 sisteme i njihove njihove radare daleko „žilavijim“.
Da li ima naznaka barem okvirno koliko mobilnih GM200 je kupljeno?
Sreten
Radar G’200 u Moldaviji nije otkrio bespilotnu letelicu koja je pala iz Ukraine u Moldaviji to tvrde nezvanični izvori.Diskutabilono je koliko je ovo kvalitetan radar.Koliko znam tvorac sajta Tango six je jedan od glavnih mediskih lobista prodaje francuske opreme Srbiji od Rafala,Mistala pa do ove skalamerije.
Djuka
Ima tu nesto.
Markus1463
Odlična nabavka, prosto za neverovati. Hvala T 6 na izveštavanju! KAda kažete da radar GM 400 staje u kontejner dimenzija standardnih kontejnera za transport robe, mislite na kontejer od 40 stopa tj cc 13m dužine? Da li je moguće da staje u kontejner, da nije veći? U tom slučaju može da se transportuje po svetu kako god dobavljač poželi, brodom, vozom, kamionom.
Miloš77
Fenomenalna nabavka tri modela radara iz GM familije! Uz kineske FK3 sisteme (radare), raznorazne helikoptere i bespilotne letelice, nasa vojska ce moci da uvezbava i „štimuje“ sve te raladare za optimlno koriscenje u nasoj zemlji. Umrezavanje svih tih radara u novi sistem situacione svesti koji ne mora vise da bude centralizovan je ogroman korak!
Jedino mi je nejasno oko mobilnosti GM403 radara. Jel to moze da se isti koristi dok je na vozilu, ili je samo „deployable“ -kao lako prenosan kao na slici gore, za raliku od samo stacionirane 406 verzije?
Markus1463
@ Miloš 77 Slažem se 100%. I meni je to nepoznanica oko mobilnosti radara GM403, ne znam, isto pitanje postavljam. Većinu radara je potrebno prebaciti iz marševskog položaja u operativni položaj odnosno postaviti i pustiti u operativno stanje, što u današnje vreme zahteva manje ljudi i mnogo manje vremena nego ranije.
Lugra
Da li redakcija T6 može napraviti članak o čehoslovačkom radaru Tamara?
Aps
Bilo bi totalno idiotski da smo uzeli nesto sto ne moze da se integrise sa ostalim naoruzanjem, a trebalo bi da cini deo paketa odredjenog vida vojske.