Prošle nedelje članovi aero-kluba Otočac započeli su radove na restauraciji spoljašnjosti njihovog višedecenijskog „gate guardiana“, aviona C-47B „Skytrain“ (ev. br. „71255“) u originalne boje RV i PVO JNA.
Kako su za Tango Six kazali iz aero-kluba, planiraju da restaruiraju i spoljašnjost dva aviona F-84G „Thunderjet“ koji se takođe nalaze na ulazu u aerodrom.
Ideja o obnovi eksterijera vojne Dakote potekla je od članova aero-kluba Otočac, uz pomoć, kako kažu prijateljskog, aero-kluba Zadar i uz stručni nadzor i savete kompanije Aero-standard koja se bavi održavanjem aviona.
Kako je za Tango Six ispričao sekretar aero-kluba Marko Orešković, projekat je trajao nekoliko nedelja i finansiran je od strane grada Otočca:
– Obzirom da su godine odradile svoje, nije ostala značajna količina stare boje. Pripremni radovi sadržavali su montiranje skele, čišćenje površine aviona te brušenje prije nanošenja sloja temeljne boje.
Za bojanje su korišteni epoxy primer za podlogu i visoko kvalitetna dvokomponentna akrilna boja proizvođača IVAT. Obzirom da je Aeroklub Otočac svoju ideju predstavio vlasniku aviona, Gradu Otočcu, projekat je financiran iz sredstava Grada Otočca. –
Avion je proizveden 1943. godine kao C-47B-15-DK, da bi nakon službe u RAF-u i francuskom ratnom vazduhoplovstvu završio u JNA iz kojeg je rashodovan 1976. godine u Zemuniku, da bi u junu 1977. godine preleteo u Otočac, gde se do danas nalazi.
– Bitno je napomenuti da je avion zaštićen kao kulturna baština.
Između britanske, francuske i jugoslavenske šeme, odabrana je ona jugoslavenska u kojoj je avion sletio u Otočac 1977. godine, kao najrelevantnije za povijest zrakoplovstva u Otočcu. Zrakoplov je imao jako malo korozije, ali nalazila su se i oštećenja od gelera i metaka koji datiraju iz 90-ih, koja su isto tako sanirana prije nanošenja boje.
Zahvaljujemo još jednom Gradu Otočcu na prepoznavanju važnosti i financiranju ovog projekta, aero-klubu Zadar čiji su članovi volontirajući pomogli u radovima, svim građanima i poduzećima iz grada Otočca koji su radom i logistikom sudjelovali u ovom projektu, a posebno se zahvaljujemo poduzeću Aero-standard d.o.o. iz Zadra uz čiju se profesionalnu stručnu pomoć i nadzor ovaj projekat ne bi ostvario. Ostali radovi, orijentirani na detalje, obaviti će se unutar u narednih nekoliko dana. – kazao je za Tango Six Marko Orešković.
Iz aero-kluba kažu da na osnovu nove energije u kojoj su se zajedno pronašli, osnovavši novi aero-klub 2022. godine, planiraju da vrate romantiku letenja i sarađuju sa svim dobronamernim vazduhoplovcima.
max
Zaista potrebna akcija, bio sam siguran da će taj avion završiti kao otpadni aluminij. Sve pohvale aeroklubu i autoru članka.
Osobno mi se nikako ne sviđa shema bojanja, bio je daleko lijepši bezbojan, ali to je potpuno nebitno – bitno da je zaštićen i očuvan (koliko je moguće).
Beduin
Bravo!
Fishbed
Bravo!
Klis
Obzirom na 1943. godinu proizvodnje i učešće u 2. svjetskom ratu možda ga je ipak trebalo vratiti u prve i originalne ratne boje i prepoznatljive široke crno-bijele crte na repu i krilima. Jer ako je već avion zaštićen kao kulturna baština onda je netko mjerodavan trebao dati svoje mišljenje.
Ovako se izbrisao jedan važan dio povijesti. Kad je već tako napravljeno, onda bi uz avion svakako trebalo postaviti tablu sa svim relevantnim podacima, prikazima shema bojanja u prvoj, drugoj i trećoj varijanti. Vjerojatno su negdje dostupne i ondašnje fotografije i povijest letova i služenja i tri ratna zrakoplovstva.
Entuzijazam je dobar, ali ga treba odraditi maksimalno u svemu kada se tiče ove i bilo koje druge Dakote jer su toliko rijetke danas.
Kos
Kao što je gospodin Orešković naveo u napisanom tekstu, odabrana je šema bojenja najrelevantnija za ove prostore i sam Otočac. Avion je vjerovatno u toj šemi najviše vremena letio i završio svoj letački vijek. Što se tiče prijedloga za tablu sa istorijom samog vazduhoplova, sasvim ste u pravu i svakako bi je trebalo postaviti pored istog.
Red Zmaja
40+ godina je trebalo da se ofarba za ploču sa dodatnim informacijama verovatno će trebati nekih 20g u proseku ŠALIM SE , SVAKA CAST OVIM LJUDIMA ALI JE TAKO NA OVIM PROSTORIMA NADAM SE DA CE SE FARBATI BAR SVAKIH 5 GOD. DA NECE PROCI POLA VEKA DO SLEDECEG FARBANJA
Miki
Na prostoru bivše SFRJ ima gomile ovakvih „skulptura“.
Greota mi da stoje ona otvorenom. Previše brzo propadaju.
…opet razumem da bi pravljenje namenskog zatvorenog prostora za njih bilo previše skupo. Ali opet, jedan deo njih bi mogao da se nađe u nekim već postojećim holovima, čekaonicama, halama… Terminali velikih aerodroma npr.
Branko
Konačno pravi potez! Bravo. Ima ih još koji zaslužuju konzervaciju, obnovu.
Milan
Svaka čast.
Miloš77
Svaka čast.
Iko
Čestitam na entuzijazmu.Vi ste pravi vazduhoplovci.
nikola
Svaka cast , sve pohvale,jos i F84 kad se sredi bice pravi muzej….
David Gogins
Lepo zaista!Bravo na ulozenom trudu jer se isplatio!
Klis
@petar vojinović
pronašao sam ovdje, izgleda da je naručen 1943, ali proizveden 1944.
https://achtungskyhawk.com/2010/08/13/dakota-update-71255s-identity-revealed/
Nenad N.
Odlican posao. Jedno pitanje, da li se zna „put“ svih Dakota koje su zavrsili u Jugoslaviji? Za onaj ispred muzeja na Surcinu kazu da je ucestvovao u desantu na Normandiju (D-day). Postoji, kazu, i dokumentacija. To bi privuklo i turiste.
AirBag
Zna se sve detaljno za sve „preživjele“
AirBag
255 je kupljen u drugoj tranši nabave od Francuskog RZ nakon „donacije“ prve tranše iz RAFa s kraja 50tih a za potrebe manevara Sloboda 72. tako je nastala i ta shema bojanja inače je bio u VIP interijeru
Nadam se da je poštovani ŽG dostavio kopiju ili original knjižice u kojoj je detaljno potpisan prelet posade sa Zemunika kao posljednji-
markus1463
Svaka čast, sve pohvale entuzijazmu i odlično odrađenom poslu.
Branko
A gde je petokraka?