BEG airport status
Zajednički „Uber“ i „Airbus“ projekat – H125 i H130 leteće iznad Jute tokom filmskog festivala Finansijski uspešno ili ne, Eurocopter koristi idealnu PR priliku

Zajednički „Uber“ i „Airbus“ projekat – H125 i H130 leteće iznad Jute tokom filmskog festivala

Kompanije Erbas (Airbus) i „Uber“ počinju saranju na zajedničkom projektu. Kako je preneo „The Wall Street Journal“ – TWSJ američki „Uber“ će tokom filmskog festivala „Sundance“ nuditi letove iznad Jute, a za te potrebe će koristiti helikoptere evropskog proizvođača.

Za sada se zna da je reč o helikopterima H125 i H130. Navodi se da je ugovorena i saradnja sa kompanijom „Air Resources“ – prevoznikom iz Jute koji koristi H125.

– To je pilot projekat, ne znamo šta će biti na kraju – ali izuzetno je zanimljiv – izjavio je izvršni direktor Erbasa, Tom Enders, u intervjuu za TWSJ.

Kompanija Uber već je imala slična iskustva. Testirala je „UberChopper“ za letove između Menhetna i Hemptona 2013. godine, a sa helikopterima je eksperimentisala i na nekoliko festivala među kojima je i prošlogodišnji Kanski.

Zarada od jedne vožnje ide i do nekoliko hiljada dolara. Primera radi, letenje do Hemptona koštalo je 3000 dolara, piše portal „The Verge“.

Saradnja Ubera i Erbasa posledica je težnje evropskog proizvođača da se proširi na „Silikonsku dolinu“ u Kaliforniji. Erbas je prošle godine tamo osnovao fond od 150 miliona dolara za ulaganje u razvoj tehnologije, a „Airbus Group Ventures“ je prošle nedelje najavila svoje prvo ulaganje – investiranje u kompaniju „Local Motors“, piše TWSJ.

Uber u Srbiji

„Uber“ mobilna aplikacija koja je invirala korisničko iskustvo kada je taksi prevoz u pitanju bila je jedna od glavnih tema prošle godine kada je e-business i startup sektor u Srbiji u pitanju.

Nakon uvođenja ovog servisa u Zagrebu, kompanija je u maju 2015. potvrdila svoj dolazak u Srbiju. Prema pisanju portala „Netokracija.rs“ kompanija je tokom jula raspisala oglas za poziciju generalnog menadžera za našu zemlju.

Uvođenje servisa, međutim, izazvalo je veliko negodovanje među beogradskim taksistima, ali i reakciju Ministarstva građevine, saobraćaja i infrastrukture.  Nakon održanog sastanka sa predstavnicima kompanije „Uber“, saopšteno je da u Srbiji ne postoje zakonski okviri za uvođenje ovog servisa, ali da je Ministarstvo spremno da razmotri svaku inicijativu za uvođenje aplikacije za organizaciju prevoza putnika.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

omniameamecumporto na: Politička neizvesnost u odnosima Evrope i SAD kao prilika za dodatne narudžbine francuskih borbenih aviona Rafal

Trump i Musk rade gluposti i nanose najveću štetu Americi. Ima ipak nešto dobro u svemu, probuditi će i preustrojiti Europu odnosno EU i napraviti od nje ekonomsku i vojnu silu.

30. Mar 2025.Pogledaj

Kosovo i Metohija na: [EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

Treba uložiti posebni napor da se razvoj i testiranje Vile 1/2 dovede do kraja sljedećih par godina. Za to treba poseban tim stručnjaka i financiranje neovisno od drugih projekata koje razvija vojna industrija, a mogli bi na osnovu RLN 1c/r da razvijemo raketu kratkog dometa ako ima volje tj,.. ako država to shvati ozbiljno i…

30. Mar 2025.Pogledaj

Fishbed na: Mađarsko ratno vazduhoplovstvo doprinosi KFOR-u: Helikopteri H145M nakon Bosne i Hercegovine i iznad Kosova i Metohije

Brigada zračnih snaga i protuzračne obrane Oružanih snaga BiH sa svoja dva helikopterska skvadrona ima tu sposobnost i kontinuirano provedi zadaće MEDEVAC i traganja i spašavanja (STS). A takve zadaće obavlja i Helikopterski servis BiH entiteta Republike Srpske, koji ovih dana ulazi u sastav MUP-a RS. EUFOR u tome pomaže kad se zatraži pomoć od…

30. Mar 2025.Pogledaj

Zile na: [EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

Kinezi polako dolaze u Evropu. nismo prvi koji se nadaju školskim avionima iz Kine...mašine koje se tamo nude su prva klasa...

30. Mar 2025.Pogledaj

Vladimir na: [EKSKLUZIVNO] Srpski ugovor za nabavku Rafala podrazumeva opsežnu industrijsku saradnju sa francuskim kompanijama, planira se integracija srpskog preciznog naoružanja vazduh-zemlja

Apsolutno! Bukvalno na silu su bacene pare za zastareli i neprespektivan avion, koji moze oboriti prosecan PVO sistem srednjeg dometa. Svako ko se malo razume u vojnu avijaciju, zna da su ruski avioni bolji, jeftiniji, izdrzljiviji i laksi za odrzavanje. Sa naouraznjem i rezervnim delovima je ista stvari. Za 3mld smo mogli dobiti bar 4…

29. Mar 2025.Pogledaj