BEG airport status
Odobrena dodatna sredstva za remont aviona Mig-29 i Mig-21 Remont kao prelazno rešenje. Foto: Žarko Skoko

Odobrena dodatna sredstva za remont aviona Mig-29 i Mig-21

Vlada Srbije donela je odluku o rasporedu dodatnih sredstava Ministarstvu odbrane u iznosu od 600 miliona dinara koja će biti namenjena za obezbeđenje rezervnih delova, remont i produžetak veka upotrebe aviona MiG-29 i MiG-21.

– Aktuelna poseta Moskvi ministra odbrane Bratislava Gašića i razgovori sa ruskim ministrom odbrane Sergejem Kužugetovičem Šojguom doprineće što hitnijoj implementaciji ove odluke Vlade Srbije –  saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Odluka Vlade usledila je posle uskršnje posete premijera Aleksandra Vučića aerodromu Batajnica i sagledavanja stanja u Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani.

Dodatna sredstva Ministarstvu odbrane opredeljena su kao prelazno rešenje do nabavke novih vazduhoplova za potrebe RV i PO.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Dina Đorđević Novinarka, Zamenica glavnog i odgovornog urednika dina.djordjevic@tangosix.rs

Komentari

dj

Produzenje veka upotrebe?! E bas bi to voleo da vidim. Po kojoj verifiovanoj tehnologiji projektnog biroa i proizvodjaca. I MiG 29 (nasa verzija 9.12) i MiG 21bis, su muzejski eksponati u Rusiji. Nema ih vise ni na vojnim otpadima u Rusiji.

Odgovori
Ж

Грешите, МиГ-29 9-12 се итекако користи у Русији а пре неки дан је у 121. АРЗ Кубинка завршен ремонт једног. http://russianplanes.net/id160730

dj

Moguce Zivojine, no te masine su spram novim verzijama bas proslost, na nedovoljnim stokom rezervnih delova.

Ж

Пошто се верзије 9-12 а и 9-12А у Русији још ремонтују онда ће сигурно бити у употреби још неколико година.

Jo

Mig-29 bi mogli da budu solidno remontovani ako se nađu pare (u šta sumnjam) . Što se tiče Mig-21, koliko mi je poznato Rusija više ne nudi takve usluge jer jednostavno nema ni pouzdanih delova kojima bi se vršio remont (proizvodnja prestala pre više od 20 godina) . Ukrajinci su nešto skarabudžili Hrvatima, ali pitanje je koliko je to kvalitetno .

Odgovori
Ai

A može li netko odgovoriti na pitanje, ako su ovo "dodatne pare za remont" koje su i kolike do sad planirane i izdvojene ? I jel' remont tih aviona uopće bio u planu ili njihovo pojačano održavanje ?

Odgovori
VO

Živi bili pa videli. Sve je navodno već dogovoreno, a šta je i kako urađeno saznaće se pre ili kasnije.

Odgovori
Wi

Bilo bi super kada bi veci deo tih para za remont ostao u Srbiji , kada bi sto vise moglo da se uradi ovde.Inace odlicna vest.Jos nesto gde su oni sto su mi kupovali sok i sendvic?

Odgovori
Jo

To nikako ne ! Već smo imali gorka iskustva sa domaćim "remontovanim" avionima . Nažalost, nemamo mi više u Srbiji mogućnosti da tako nešto odradimo .

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

LIMACH na: Višedecenijsko prisustvo izraelskog Elbita na Balkanu: Srbija kasni ali postaje dominantan klijent

@Srbofil Koliko znam Izrael je tijekom 60'tih iz Švicarske ukrao nacrte Mirage III i isti proizvodio u svojim tvornicama, razvili su unapređenu kopiju Miragea - avion Kfir, čak su sredinom 80-tih razvili projekt Lavi - unapređeni F-16, na kraju krajeva, razvili nuklearno oružje početkom 60-tih,

03. Feb 2026.Pogledaj

Srbofil na: Višedecenijsko prisustvo izraelskog Elbita na Balkanu: Srbija kasni ali postaje dominantan klijent

@LIMACH To je tačno, ali sa druge strane SFRJ je uspela da napravi npr. HE Đerdap ili recimo mlazni avion kakav takav. Izrael je sve svoje napore uložio u vojnu industriju s toga i ima rezultate u toj oblasti.

03. Feb 2026.Pogledaj

Petrovic Dusan na: Predstavljen Subaru Bel 412EPX za Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo

@Vlado Savrseno je logicno - ako opet zarate, da ovi ostali ne mogu da koriste i odrzavaju njihov helikopter.

03. Feb 2026.Pogledaj

LIMACH na: Višedecenijsko prisustvo izraelskog Elbita na Balkanu: Srbija kasni ali postaje dominantan klijent

Izrael je čudo. Zamislite zemlju koja je sedamdesetih imala oko 3.5 mil. stanovnika a razvila je vlastiti tenk Merkava 1. Bivša SFRJ u to vrijeme imala je 19 mil. stanovnika te je uspjela i to licencno razviti tenk M-84 tek 1984 - ipak relativno uspješnu modernizaciju ruske kante T-72.

03. Feb 2026.Pogledaj