BEG airport status
Izložba fotografija Igora Salingera: Do sada neviđeni radovi? Jedan od najneumornijih hroničara RV i PVO Vojske Srbije / Foto: Igor Salinger

Izložba fotografija Igora Salingera: Do sada neviđeni radovi?

Novinar, publicista i fotograf Igor Salinger predstaviće svoj dugogodišnji kreativni i faktografski rad inspirisan Vojskom Srbije samostalnom autorskom izložbom koja će trajati od 18. do 23. aprila u galeriji Doma Vojske na Trgu Republike a biće svečano otvorena sledećeg ponedeljka u 19h.

Ukoliko ste pomislili da ste kao vazduhoplovni entuzijasta videli do sada sve što je Igor objavljivao godinama u brojnim publikacijama, na Internetu, pa i na Tango Sixu (za šta mu dugujemo večnu drugarsku i kolegijalnu zahvalnost), on obećava da nas sve čeka iznenađenje. Izložba neće biti ekskluzivno posvećena vazduhoplovstvu i da, biće dosta nikad do sad viđenih fotografija.

Iako zauzet pripremanjem izložbe, Igor je za Tango Six našao vremena i pojasnio da će njen fokus biti čovek u vojsci:

– Neke od fotografija na izložbi „Lice Vojske“ javnost jeste imala prilike da vidi tokom proteklih desetak godina, ali neke i nije.

Kao što znate do sada sam fotografije sa vojnom tematikom objavljivao u Odbrani, na online kanalima komunikacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, na Fejsbuku i Twitteru. Ali nikada prezentovane na ovaj način i kao celinu, već uglavnom u informativnom kontekstu.

Naslovna strana Odbrane je A4, 21×30 cm, ekran telefona je 4 ili pet inča dijagonale i gleda se najčešće jedna po jedna fotografije; ovde su one 100×70 cm, i nekoliko 50×70 cm, u namenskom prostoru-galeriji što se nadam da će posmatraču omogućiti da doživi te fotografije, kao vizuelne informacije na jedan potpuno drugi način.

Izložbu prati i kolorni katalog na 32 strane na koji sam posebno ponosan jer je izvrsnim dizajnom njegova autorka maltene proizvela mini foto-monografiju Vojske Srbije. Posebno mi je drago da smo katalogom uspeli da ispratimo osnovnu ideju same izložbe o čoveku, osobi, personi kao osnovnom sadržajnom elementu i vojske i izložbe; za bezmalo sve vojnike, podoficire, oficire i kadete njihovim imenom i prezimenom i mestom službovanja. Razumljivo u potpunosti, ta informacija je izostala na fotografijama pripadnika Specijalne brigade maskiranim do neprepoznatljivosti ličnosti. Oni znaju ko su, ako je za utehu nama ostalima. – završava u svom stilu „Salinger“, detaljno, ilustrativno i poletno.

Kolor katalog predstavlja svojevrsnu mini-monografiju Vojske Srbije
Kolor katalog predstavlja svojevrsnu mini-monografiju Vojske Srbije

Igor je rođen je u Beogradu 1976. godine. Sarađivao je sa  više medija u Srbiji i inostranstvu, ukljući „Vreme“, „Njusvik Srbija“ (Newsweek Srbija), „Ilustrovanu politiku“,  „Blic“, „Travel magazin“, „Aeronautiku“, „Flajt internešnal“ – „Flajtglobal“ (Flight International – Flightglobal), „Komabt erkraft“ (Combat Aircraft), „Er forsis mantli“ (Air Forces Monthly), „Er end spejs Smitsonian“ (Air & Space Smithsonian), „Erkraft ilustrejted“ (Aircraft Illustrated); sa izdavačima knjiga, foto agencijama, organizacijama, institucijama i kompanijama iz različitih oblasti od advokatskih kancelarija, preko turističkih agencija do avio-kompanija.

Objavljivao je fotografije i reportaže u časopisu „Vojska“, a sa Medija centrom „Odbrana“ u kontinuitetu sarađuje od 2007. godine.  U magazinu „Odbrana“, časopisu „Novi glasnik“, knjigama, katalozima, na posterima i u drugim publikacijama i na internet stranicama Ministarstva odbrane i Vojske Srbije do sada objavio veliki broj fotografija i nekoliko desetina tekstova. Autor je mnogih fotografija koju su svoje mesto našle na naslovnim stranama „Odbrane“, „Novog glasnika“  i internet prezentacija  i  zvaničnih naloga MO i VS na društvenim mrežama.

Vojni rok je služio  2003. i 2004. godine u 975. vazduhoplovno-nastavnom centru u Somboru i 285. vazduhoplovnoj bazi na aerodromu Lađevci kod Kraljeva.

Iako sam blago uvređen što nije našao za shodno da u svojoj zvaničnoj biografiji navede da je sarađivao i sa najčitanijim i najuticajnijim vazduhoplovnim portalom u Srbiji, oprostiću mu. Kao drug, kolega i jedan od retkih koji suštinski shvata i u stanju je da slojevito ceni njegov talenat, duh i energiju. Često uprkos njemu samom ali zajedno sa svima onima koji se ne zadržavaju na pojavnom i površnom.

Da rezimiram, obavezno dođite na izložbu, super su mu fotke.

[easy-social-share buttons="facebook,twitter,google,pocket,linkedin,mail" counters="1" counter_pos="inside" total_counter_pos="none" fullwidth="yes"]

Autor:

Petar Vojinovic Glavni i odgovorni urednik petar.vojinovic@tangosix.rs

Komentari

Mr

U 101.lae ima još mnogo pilota…al’ ‘ajde…promocija najlepših i najmuževnijih je OK… lepe fotke! :)

Odgovori

Prilikom komentarisanja tekstova na portalu molimo vas da se držite isključivo vazduhoplovnih tema. Svako pominjanje politike, nacionalnih i drugih odrednica koje nemaju veze sa vazduhoplovstvom biće moderisano bez izuzetka.

Svi komentari na portalu su predmoderisani, odobravanje bilo kog komentara bilo kog značenja ne odražava stav redakcije i redakcija se ne može smatrati odgovornom za njihov sadržaj, značenje ili eventualne posledice.

Tango Six portal, osim gore navedenih opštih smernica, ne komentariše privatno niti javno svoju politiku moderisanja

Ostavite odgovor

Najnoviji komentari

Bole na: Nakon incidenta u vazduhu EXPO Osaka zaustavlja demo letove eVTOL letelica – šansa za Srbiju i EXPO 2027?

u zemlji gde se SMS porukama sakupljaju pare za lečenje mi pričamo o letećim taksijima. zamisli zemlju gde je pšenica 2005 koštala 20 din a prošle godine 19.5. Jel to skok u budućnost ili su budućnost expo i leteći taksiji. to realno zanima 0.1% gradjana Srbije. oni koji ili vole tehnologiju ili baš lepo žive.

28. Apr 2025.Pogledaj

Miloš1977 na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

Tesko ce Francuzi dozvoliti deo proizvodnje Rafala u Indiji, ali Indijci nemaju izbora za novi Palubni lovac bombarder. Rafal im je jedini kandidat jer amerikanac ne dolazi u obzir. A tek im Ameri ne bi dali neku licencu za F-35B ili F-18 :-) Rafal F4 jeste velik skok posle MiG-29K ali i bukvalno 3 puta…

28. Apr 2025.Pogledaj

Milan na: [ANALIZA] Vreme je da se zamene Utve-75: Šta bi Srbiji na tržištu školskih aviona moglo biti zanimljivo?

Prvenstveno SILA 450/750 Treba domaca avio indistrija da se ozbiljno razvija zato sto imamo potencijala u tome a ne da se daje prvenstvo stranim firmama koje proizvode avione. Misljenja sam da je domace najbolje.

28. Apr 2025.Pogledaj

Bulatovic Nebojsa na: Indija postaje prvi inostrani korisnik palubne verzije Rafala

Branko fantastična analiza i ređanje činjenica. Pogotovo za kapacitete proizvodnje i produkcije sofisticiranih sredstava vojne tehnologije Mnogoljudna zemlja je spremna da obezbedi i dovoljan broj pilota za ovoliku silu aviona. Dokle u isto vreme, (pošto pratim SAD izveštaje o stanju u njihovom RV.kao i novotarijama kod njih) Pentagonove komisije u izveštaju o stanju I sposobnostima…

28. Apr 2025.Pogledaj