NOVI SAD – Jedan od najzanimljivijih gostiju na novosadskom aeromitingu doleteo je iz Crne Gore. Iskoristili smo priliku i upoznali se sa jednim od najvećih jednomotornih aviona na svetu ljubaznošću Slavka Ilića, šefa avio-helikopterske jedinice MUP-a Crne Gore.
Proizvođač aviona Air Tractor iz američke države Teksas, već 50 godina najpoznatiji je svetski proizvođač aviona koji se koriste u agrokulturi. Međutim, pored niza različitih modela koje proizvode za ovu namenu tu su i dva aviona koji služe za borbu protiv požara kao i jedan model specijalne namene, koji se koristi uglavnom u vojne svrhe, služi za nadgledanje iz vazduha a može biti opremljen i lakim naoružanjem.
AT-802F opremljen je amfibijama za sletanje na vodu i nosi naziv „Fire Boss“. Dva takva aviona nalaze se u floti avio-helikopterske jedinice, Službe zaštite i spasavanja MUP-a Crne Gore.
Fire Boss pokreće, u praksi već dokazani, Pratt&Whitney turboprop motor od čak 1600 konjskih snaga (pri 1700 obrataja) kakav se ugrađuje u nadaleko poznati Beechcraft King Air, Bombardier Dash 7, Piper Cheyenne i mnoge druge modele aviona. Sa take-off weightom od 7.257 kg može poneti nešto preko 3 tone korisnog tereta, u ovom slučaju vode, u rezervoaru koji u koji staje 3.028 litara vode. Svoj rezervoar sa vodom puni za samo 10 sekundi. Iako ima ugrađene plovke, kao i većina amfibija poseduje i stajni trap koji se izvlači pa može sletati i na kopno.
Avio-helikopterska jedinica, Službe zaštite i spasavanja MUP-a Crne Gore pored dva aviona “Fire Boss” raspolaže i sa četiri helikoptera: „Bell-412“, „Bel-212”, „Bell-206” i helikopterom „Gazela“ kao i sa dva aviona tipa „Dromader“. Jedinica za gašenje požara iz vazduha (avio-helikopterska jedinica) osim izviđanja, lociranja i gašenja požara veoma uspešno izvršava aktivnosti spašavanja i transporta povređenih i obolelih. Za te aktivnosti u toku prethodne godine bilo je preko 30 letova i 18 sati leta.
Dva „Fire Bossa“ u floti Jedinice nalaze se od februara, odnosno aprila 2009. godine. Iako su planom iz 2008. svotu od 8.1 milion eura za 3 aviona odvojile Vlada Crne Gore i opštine Podgorica i Budva, kupljena su samo dva. Prednost Air Tractorovih modela u odnosu na konkurenciju pri izboru bile su njegove specifične performanse. Naime, „Fire Bossu“ je potrebna poletno-sletna staza od samo 1000 metara što ga čini odličnim za operacije po terenu Crne Gore, jer mu pruža mogućnost sakupljanja vode sa Pivskog, Plavskog i Skadarskog jezera, kao i u predelu grada Nikšića, sto ne bi bilo moguće sa konkurentskim letelicama.
Fotografije: Dragan Trifunović
Jovica
Šteta što ovaj motor koji koristi AT-802 nije iskorišćen i za Kopca . Time bi ovaj avion postao mnogo upotrebljiviji , sa mnogo većom nosivošću , a cena ne bi bila značajno uvećana .
Живојин
Велико је питање да ли ће уопште нешто и бити од тог пројекта.
trajko
Ovaj motor je inače namenjen za Kopca!! Izvor Wiki:
Specifications (Kobac prototype)
General characteristics
Powerplant: 1 × Pratt & Whitney Canada PT6A-62 turboprop, 857 kW (1,149 hp)flat-rated at 708 kW (950 shp)
Живојин
AT-802F ima jačii P&W PT6A-67AG sa 1350 KS.
Jovica
A vojna verzija AT-802U PT6A-67F sa oko 1600 KS , s drastično većom nosivošću u odnosu na naš avion (proizvođač tvrdi do 3,629 kg ) . Kod ovakvih aviona svakih stotinak KS preko 1000 znači mnogo po pitanju nosivosti .
Живојин
Наш авион постоји само на папиру и врло је могуће да ће тако и остати.